Emzetki w telefonach

  • 03.09.2015, 18:42
  • Mariusz Strzępek
Emzetki w telefonach
Miejski Zakład Komunikacji w Tomaszowie Mazowieckim wprowadza nową usługę. Jest to system dynamicznej informacji pasażerskiej. Pozwala on w prosty sposób uzyskać aktualną informację, kiedy i jaki autobus przyjedzie na interesujący nas przystanek. Specjalna aplikacja informuje o czasie przyjazdu autobusu MZK. System bierze pod uwagę korki czy inne utrudnienia.

Jak informuje doradca prezydenta miasta, Joanna Szczepańska, z serwisu można obecnie korzystać na dwa sposoby. Odwiedzając specjalnie przygotowaną stronę internetową, gdzie  w oknie wyszukiwania należy wpisać nazwę interesującego nas przystanku, jego numer lub też po powiększeniu obszaru mapy wskazać w sposób bezpośredni.

 

- Godziny odjazdów są dostępne po wciśnięciu przycisku "pokaż odjazdy". Ikonka autobusu widniejąca w kolumnie "odjazd" oznacza, że mamy do czynienia z prognozą, uwzględniającą opóźnienia związane z aktualną sytuacją drogową (uwzględniającą korki, wypadki, objazdy itp.). W drugiej z zakładek można z kolei znaleźć planowy rozkład jazdy - wyjaśnia Szczepańska.

 

Drugi sposób to wykorzystanie mobilnej wersji strony, z uproszczonym interfejsem. Ułatwia ona dostęp do serwisu przy pomocy telefonów komórkowych oraz innych urządzeń przenośnych wersja mobilna uruchamia się domyślnie.

 

 

Użytkownik serwisu po wybraniu przycisku „Znajdź przystanek” zostaje przekierowany do strony zawierającej panel wyszukiwarki oraz listę wybranych przystanków. Po wprowadzeniu nazwy lub numeru przystanku ukazuje się tabela prognoz odjazdów. Zielone ikony przy prognozach oznaczają, iż mamy do czynienia z informacją, uwzględniającą aktualne warunki drogowe i związane z nimi opóźnienia.

 

- Uaktualnianie prezentowanych prognoz przyjazdów autobusów dla wybranego przystanku odbywa się automatycznie co 15 sekund (w starszych modelach telefonu może zachodzić konieczność ręcznego odświeżania zawartości strony). Na przystankach z kodem QR (plakat: kiedyprzyjedzie) - poprzez zeskanowanie kodu QR zamieszczonego na przystanku oraz wpisaniu: nazwy przystanku lub jego numeru - podkreśla doradca prezydenta.

 

 

Władze Tomaszowa Mazowieckiego akcentują, że wdrożenie systemu ułatwi pracę także dyspozytorom, którzy od teraz posiadają wiedzę o bieżącym położeniu wszystkich autobusów wraz z informacją o odchyleniu w stosunku do rozkładu jazdy. Dane o realizowanych kursach pozwolą na jeszcze lepsze dostosowanie oferty przewozowej do potrzeb mieszkańców i znacznie poprawią punktualność.

 

Tomaszów Mazowiecki jest czternastym miastem, w którym uruchomiony została usługa.

 

-  Dynamiczna, to znaczy taka, która jest aktualizowana w czasie rzeczywistym. System pozwala sprawdzić dokładną godzinę przyjazdu autobusu na interesujący nas przystanek. Bierze oczywiście pod uwagę wszelkiego rodzaju utrudnienia tj. korki czy nieszczęśliwe wypadki. Tym samym pasażer może w prosty sposób sprawdzić, gdzie dokładnie znajduje się dany autobus. Ponadto, dzięki tej usłudze dyspozytorzy na bieżąco monitorują pracę kierowców i przekazują im ważne informacje - mówi Rafał Bałazy, Prezes Zarządu MZK w Tomaszowie Mazowieckim

Z systemu możemy korzystać za pośrednictwem strony internetowej: www.tomaszow.kiedyprzyjedzie.pl  Niezbędne testy trwały przez około trzy miesiące. Obecnie system działa bardzo dobrze, tym samym zachęcamy mieszkańców do korzystania z tej usługi.  

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysztof Chmielewski
Krzysztof Chmielewski 08.09.2015, 23:04
Nie chce robić jakieś kryptoreklamy, ale warty polecenia jest system http://jakdojade.pl
Mówi on nie tylko kiedy z danego przystanku odjedzie dany autobus, ale przede wszystkim wyszukuje we wskazanym czasie możliwe połączenia z punktu A do punktu B (nie muszą być to nawet przystanki, a adresy, nazwy miejsc czy ręcznie wskazana lokalizacja).

System działa we większych miastach Polski (acz widzę że mają go także w mniejszym od Tomaszowa Mazowieckiego - Lesznie).
Mieszkaniec
Mieszkaniec 09.09.2015, 00:13
Piła tez jest wielkości Tomaszowa i tez jest tam ten rozklad. Na wielkość nie ma co patrzeć. Miasta dwa razy mniejsze od tomaszowa maja hipermarkety i galerie, a w Tomaszowie jeszcze lata 70 królują :D
Tomek
Tomek 05.09.2015, 23:01
Zbyt dużo do szukania, to powinno wyświetlać mapę Tomaszowa Maz. z siecią połączeń MZK i przystankami a wybór powinien polegać na powiększeniu mapy i wyborze przystanku, z którego chcemy odjechać, lub znaleźć naszą lokalizację poprzez GPS.
Dla starszych, to to samo, co dla młodych walkman.
kiraly
kiraly 04.09.2015, 20:13
właśnie stałam na przystanku i pokazało mi opóźnony autobus, znaczy GPSy są! To świetnie na pewno będę regularnie korzystać
brytan
brytan 04.09.2015, 17:55
Nowy emzetkowy prezio to istny Speedy Gonzales!
A może w tych dżipiesach swe brudne ręce maczał jego poprzednik?
Talibek
Talibek 04.09.2015, 08:14
wow :) nadajniki gps to chyba teraz najdroższy sprzęt w autobusie :) ale fajnie że to u nas też działa! korzystałem w opolu spoko. przydałyby się też tablice na przystanki
turosz
turosz 04.09.2015, 08:12
fantastycznie! świetnie to pokazuje, zwłaszcza że od nowego roku szkolnego zaczeły sie korki, jeszcze jakby były tablice na przystankach........... w szoku jestem , że mzk coś zrobiło dla pasażerów
Visiteur 9008
Visiteur 9008 04.09.2015, 16:48
Wprowadzenie tego systemu bardzo często wiąże się z zamontowaniem tablic, prędzej czy później. Tak wynika ze strony producenta systemu.
TM
TM 04.09.2015, 00:49
Podoba mi się :)
turul
turul 03.09.2015, 23:40
niewiarygodne, że wreszcie MZK zrobiło coś dla pasażerów. BRAWO, wreszcie krok w kierunku EŁROPY
grażyna
grażyna 03.09.2015, 23:36
świetnie działa! dzisiaj korzystałam na kościuszki i pięknie pokazywąło. Świetny pomysł.......!
czytelnik
czytelnik 03.09.2015, 22:39
- bzdury . specjalna aplikacja nie informuje , ale może tak być że w przyszłości będzie informować .
a
a 03.09.2015, 22:12
aaaa ratunku....wolalabym zeby mzk czasami czesciej jezdzila ...a nie wszystkie na raz!!!!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 03.09.2015, 21:38
Nie wiedzialem, ze tomaszowieskie graty sa wyposazone w nadajniki gps. Tylko po zainstalowaniu gpsow w autobusach ta strona prawde nam powie. Jezeli nie ma gpsow to jest wielka tandeta.
Pasażer
Pasażer 03.09.2015, 19:13
Brawo, fajny pomysł!

Pozostałe