Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 lipca 2025 05:51
Reklama
Reklama

Ekspert: ani lex deweloper, ani zintegrowane plany inwestycyjne nie zastąpią systemowego planowania przestrzennego

Ani lex deweloper, ani zintegrowane plany inwestycyjne (ZPI) nie zastąpią systemowego podejścia do planowania przestrzennego – ocenił w rozmowie z PAP prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich Tomasz Majda. Przepisy specustawy wygasają z końcem tego roku; pojawiają się pierwsze wnioski dot. ZPI.

Specustawa mieszkaniowa, nazywana też lex deweloper, weszła w życie w połowie 2018 r. Jej celem było ułatwienie realizacji inwestycji mieszkaniowych. Wnioski na jej podstawie rozpatrywane będą tylko do końca tego roku.

Reklama

Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP) Tomasz Majda w rozmowie z PAP ocenił, że pomysł specustawy, pierwotnie krytykowany, został ostatecznie „ucywilizowany” na poziomie samorządów. Największym brakiem lex deweloper - według Majdy - było odejście od udziału społeczności lokalnej w wypracowywanych rozwiązaniach.

„To bardzo często doprowadzało do konfliktów pomiędzy społecznościami lokalnymi a inwestorami. Te konflikty są nie do uniknięcia przy planowaniu, zawsze zderzamy się z różnymi potrzebami. Ustawowe wyrzucenie etapu, w którym musimy uzgodnić swoje wersje, zrekompensować komuś straty albo wyjaśnić nieporozumienia, to był ewidentny błąd tej ustawy” - stwierdził.

Jak dodał, te braki naprawione zostały poprzez wewnętrzne instrukcje samorządów, które umożliwiały partycypację mieszkańców podczas rozpatrywania wniosków na podstawie lex deweloper. Majda podał przykład Warszawy, gdzie odbywały się dyskusje na miejscu planowanej inwestycji, w której wraz z okolicznymi mieszkańcami wypracowywano prototypy rozwiązań.

Ocenił równocześnie, że lex deweloper spełnił swoje główne zamierzenie i doprowadził do zwiększonej liczby inwestycji mieszkaniowych. Zastrzegł jednak, że tego typu punktowe inwestycje, oderwane od polityki przestrzennej, wywołują „zagrożenie dla miasta jako takiego”; pozostawiają okoliczną infrastrukturę niedostosowaną do zmienianego obszaru.

Zdaniem prezesa TUP nie ma potrzeby przedłużania zapisów specustawy mieszkaniowej, o ile na szeroką skalę stosowane będą zintegrowane plany inwestycyjne. Jak dodał, pierwsze wnioski na podstawie ZPI już są procedowane przez samorządy.

Zintegrowane plany inwestycyjne zostały wprowadzone w 2023 r. i mają zastąpić przepisy lex deweloper. W ramach ZPI inwestor proponuje nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub zmiany do obecnie istniejącego planu. W przeciwieństwie do lex deweloper ZPI stosować można do dowolnych inwestycji, nie tylko mieszkaniowych. Inwestor ponosi koszty przygotowania nowego planu; negocjuje ponadto z samorządem inwestycje towarzyszące, które są następnie podstawą sporządzenia umowy urbanistycznej pomiędzy wnioskodawcą a gminą.

Zdaniem Majdy ZPI pozostawia inwestorom większą dowolność w kształtowaniu ostatecznej wersji inwestycji. W ramach lex deweloper procedowany był bowiem konkretny projekt urbanistyczno-architektoniczny; ZPI to natomiast zapisy do planu zagospodarowania, które „można interpretować przestrzennie na różny sposób”.

Jednocześnie prezes TUP zauważył, że ZPI lepiej nadają się do budowy „wielofunkcyjnych fragmentów miast” ze względu na dowolny, a nie tylko mieszkaniowy charakter inwestycji realizowanych na ich podstawie.

Choć ZPI zakładają w większym stopniu proces konsultacji społecznych procedowanych planów, zdaniem Majdy wciąż zostaje utrzymana nierównowaga w tym zakresie na korzyść inwestora, podobnie, jak miało to miejsce w przypadku lex deweloper. Przygotowanie projektu planu leży po stronie inwestora.

„To jest pewne zagrożenie. Nie ma wstępnej fazy rozpoznania potrzeb lokalnych, bo to deweloper reprezentuje te potrzeby lokalne. Proces partycypacji jest skrócony” – zauważył Majda.

W ramach ZPI inwestor, podobnie jak w przypadku lex deweloper, jest zobowiązany do realizacji inwestycji towarzyszących, czyli infrastruktury publicznej, np. drogi czy chodnika. Zakres tych inwestycji jest negocjowany z samorządem i zapisywany w umowie urbanistycznej, będącej częścią ZPI.

Realizację inwestycji towarzyszących prezes TUP ocenił jako „rozwiązanie protetyczne”. Jak zauważył, inwestor bierze na siebie koszt przygotowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz inwestycji towarzyszących. Odciąża to finansowo samorządy, jednocześnie jednak nie niweluje wszystkich kosztów społecznych związanych z prywatną inwestycją. Majda stwierdził, że „do systemu planowania przestrzennego wciąż nie ma wprowadzonych narzędzi ekonomicznych”.

„Politycy z jakiegoś powodu nie chcą mieć sprawnego a jednocześnie sprawiedliwego społecznie systemu planowania przestrzennego, a ten brak systemu dobija samorządy ekonomicznie. Szukamy więc jakichś protez, które pozwolą nam jeszcze poegzystować” – ocenił Majda.

Jak dodał, brak narzędzi ekonomicznych - np. podatku katastralnego - w systemie planowania powoduje, że wielu samorządów nie stać już na realizację pewnych inwestycji, które narzucają im ustawy. „W tej sytuacji rząd wyciąga pewną rękę, by nie naprawiając systemu planowania, nie dobić tych samorządów” – ocenił Majda.

Specustawa mieszkaniowa, nazywana też lex deweloper, weszła w życie w połowie 2018 r. Jej celem było ułatwienie realizacji inwestycji mieszkaniowych; na podstawie lex deweloper inwestor, za zgodą rady gminy, mógł nie uwzględniać zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy realizacji inwestycji, a dla szeregu terenów nie brać pod uwagę również studiów gmin. Wnioski na podstawie lex deweloper rozpatrywane będą tylko do końca tego roku. (PAP)

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

Reklama

Raport: koszty budowy domu będą nadal rosnąć, ale w przewidywalnym tempie

W ciągu ostatnich 5 lat koszt budowy domu jednorodzinnego wzrósł o połowę - wynika z raportu portalu Extradom.pl. W ocenie ekspertów można się spodziewać wzrostu również w kolejnych kwartałach, ale jego tempo ma być mniejsze i zbliżone do inflacji.Data dodania artykułu: 27.07.2025 11:07
Raport: koszty budowy domu będą nadal rosnąć, ale w przewidywalnym tempie

Na SOR-ach w wakacje więcej pacjentów pijanych i pod wpływem narkotyków

Do szpitalnych oddziałów ratunkowych w wakacje często trafiają pacjenci pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Może to wpływać na komfort innych hospitalizowanych, ale też na pracę personelu. W Wejherowie pijany pacjent skakał po szpitalnym łóżku i zdemolował część podwieszanego sufitu.Data dodania artykułu: 26.07.2025 09:05Liczba komentarzy artykułu: 2
Na SOR-ach w wakacje więcej pacjentów pijanych i pod wpływem narkotyków

Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale br., spadła sprzedaż nowych mieszkań w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich, co jednak nie zatrzymało wzrostu liczby mieszkań w ofercie.Data dodania artykułu: 24.07.2025 11:37
Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

Podziękowałem TVP za ofertę i po przeanalizowaniu postanowiłem jej nie przyjmować. Motywacja była wyłącznie biznesowa, myślę, że dostarczę do projektu koproducenta lub koproducentów na lepszych warunkach - wyjaśnił producent i scenarzysta nowej filmowej adaptacji „Lalki” Radosław Drabik.Data dodania artykułu: 22.07.2025 21:05
Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowego budżetu na lata 2028-34 spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli największych frakcji w PE. Europosłowie Siegfried Muresan (EPL) i Carla Tavares (S&D) zarzucili KE marginalizowanie roli Parlamentu oraz próbę osłabienia kluczowych polityk unijnych - spójności i rolnictwa.Data dodania artykułu: 21.07.2025 14:27
W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Ponad 20 zabytków z woj. łódzkiego, w tym głównie kościoły i klasztory, ma przejść remonty i konserwacje przy wsparciu środków z programu „Ochrona zabytków” resortu kultury. Na ten cel w regonie rozdysponowano w sumie przeszło 6 mln zł.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:44
Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

W środę i czwartek nastąpi rekonstrukcja rządu, powstaną dwa nowe duże resorty: jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jeszcze dziś ma się odbyć spotkanie liderów ugrupowań koalicyjnych.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:20
Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Negowanie Holokaustu to haniebne kłamstwo historyczne - powiedział w niedzielę w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem to, co robi Grzegorz Braun jest uderzeniem w nasze najbardziej elementarne interesy, niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:22
Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy
Reklama

Polecane

Parada Oszustów. Jak się w Tomaszowie "kiwa" nie tylko wyborców

Parada Oszustów. Jak się w Tomaszowie "kiwa" nie tylko wyborców

Chyba jestem jedyną osobą w naszym mieście, która potrafi bez ogródek pokazywać kulisty lokalnej polityki. Przyjaciół mi to nie przysparza, a fakty, które opisuję, często demaskują ludzi, którzy na co dzień starają się budować swój własny obraz na bazie kłamstw. Tytuł felietonu zaczerpnąłem z serialu, jaki powstał w czasach słusznie minionych, którego opowiadającym historię słynnych oszustw narratorem, był Piotr Fronczewski,. Tym razem jednak nie będzie o eleganckich i luksusowych limuzynach, kosztownej biżuterii, czy partiach szachów, rozgrywanych za pomocą listów poleconych. Chociaż z szachami może i ta historia mieć co nieco wspólnego. Z tym, że większość występujących na szachownicy figur, to niestety warte zbicia pionki.Data dodania artykułu: 26.07.2025 11:24 Liczba komentarzy: 3 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 6
Podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności

Podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności

W czwartek, 24 lipca 2025 roku, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II, czyli popularnej samochodówce. Całkowita wartość inwestycji to 23 886 600 złotych, z czego 9 111 197 zł pochodzi z dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W wyniku przeprowadzonego przetargu wykonawcą prac została firma LK Inwest z Wrocławia. Pomimo krótkiego terminu realizacji – do końca 2025 roku – prezes firmy, Krzysztof Łuksza, zapewnił, że inwestycja zostanie ukończona w terminie. Powstanie Branżowego Centrum Umiejętności to jedno z najważniejszych przedsięwzięć oświatowych w naszym regionie.Data dodania artykułu: 25.07.2025 17:48 Liczba komentarzy: 4
IMGW podwyższa alerty dla kolejnych regionówPrzed lechistami ostatni tydzień przygotowań przed startem nowego sezonu.Parada Oszustów. Jak się w Tomaszowie "kiwa" nie tylko wyborców„Utrata równowagi”  w ramach cyklu Kultura DostępnaPrzystań, rzeka, saksofon i.., Dave Bo...Szukają lekarzy... na gwałtTeatr na Zamku zaprasza w najbliższa niedzielęPodpisano umowę na budowę Branżowego Centrum UmiejętnościKorekta rozkładu MZK, trasy objazdowe autobusów w związku z zamknięciem mostu na rzece PilicyZapraszamy na uroczystość 81. Rocznicy Wybuchu Powstania WarszawskiegoRafał Pacześ - ProkuraTOUR'a  w Helios na Scenie24 lipca Policja obchodzi swoje święto; kim jest statystyczny funkcjonariusz?
Reklama
Reklama
Reklama
Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy Wąwału od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwość działających tam firm. Piszą skargi do różnych instytucji, władz gminy wiejskiej Tomaszów. Nie ukrywają też, że czują się bezsilni, bo nikt na nie właściwie nie reaguje. Urzędy twierdzą, że nie mają odpowiednich narzędzi kontrolnych. Władze gminy pozostają właściwie bierne, a to na nich spoczywa główna odpowiedzialność. Trudno bowiem obwiniać przedsiębiorcę, że prowadzi działalność, zatrudnia ludzi, płaci podatki, zarówno te lokalne, jak i krajowe. Gmina ma w nich także swój udział. Z tym, że ta sama gmina równocześnie zezwala na budowę kolejnych budynków mieszkalnych, przekształca tereny rolne w osiedla mieszkaniowe, Zapomina przy tym, że ludziom, którzy się tu osiedlają powinno się zapewnić właściwą jakość życia. Wyjaśnienia, że każdy kupuje działkę i inwestuje na własne ryzyko są nie do przyjęcia. Dotyczy to zresztą nie tylko uciążliwości związanych z działalnością gospodarczą, ale też dostępności do mediów, dróg itd. Wśród firm na które najbardziej uskarżają się obecnie mieszkańcy, należy betoniarnia pana Mordaki. Jednak ich niepokój budzą także plany budowy kolejnych firm, w tym przetwórstwa mięsnego.
Zapraszamy do Kina Konesera: Prosta historia

Zapraszamy do Kina Konesera: Prosta historia

Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama