Przetargi na hybrydowe autobusy ogłoszone!

  • 25.12.2016, 14:43
  • Mariusz Strzępek
Przetargi na hybrydowe autobusy ogłoszone!
Miasto i MZK ogłosili już przetargi na zakup 25 hybrydowych autobusów. Nowy tabor zastąpi wysłużone miejskie autobusy, pochodzące najczęściej z tzw. drugiej ręki i mające na swoich licznikach miliony przejechanych kilometrów. W nowoczesnych pojazdach nie zabraknie wi-fi. Będzie można również naładować telefon.

Nowe autobusy będą wyposażone w monitory LCD pokazujące m.in. trasę i czas przejazdu, informacje o najbliższych przystankach, wiadomości miejskie, pogodę. Pojazdy będą również umożliwiały bezprzewodowy, szybki dostęp do Internetu (wi-fi). W autobusie będzie można też naładować telefon komórkowy.

 

Wraz z nowym taborem, nie zabraknie udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Pojawią się rozkładane rampy, które będą umożliwiały bezproblemowy wjazd wózkiem inwalidzkim, specjalne, elektroniczne tablice na boku pojazdów dla osób niedowidzących. Hybrydy będą oczywiście ekologiczne (będą  emitowały do środowiska minimalną ilość substancji szkodliwych) i  ciche. 

W nowej bazie będzie mieściła się m.in. nowoczesna dyspozytornia z urządzeniami pozwalającymi na monitoring pojazdów w czasie rzeczywistym.

Miasto ogłosiło przetarg na zakup 20 autobusów, a MZK na 5. Oferty można składać do 2 lutego 2017 roku. Łączna wartość projektów to ponad 66 mln zł, a umowa na dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego opiewa na ponad 34 mln zł.

Z nowych autobusów mieszkańcy będą mogli korzystać w przyszłym roku. Razem z auobuami powinna pojawić się także możliwość bezpłatnego podróżowania. Jak zapewniał na ostatniej sesji Rady Miejskiej, Prezydent Marcin Witko, będzie ona jedynie skierowana do osób zameldowany i płacących pdatki w Tomaszowie. Mieszkańcy okolicznych gmin zza przejazd będą musili płacić.

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (30)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

27.10.2017, 02:59
Warto przypomniex ten tekst wszystkim, ktorzy mowia teraz o jakichs opoznieniach. Nic takiego nie mialo miejsca.
Obserwator
Obserwator 27.12.2016, 13:26
Tablica pochodzi z Mana nr boczny 40 MZK Tomaszów Maz on również posiada monitoring.
Filip Pichola
Filip Pichola 26.12.2016, 23:12
Szkoda,że skrócili kursy linii nr 2 z Tomaszowa Maz do Borek bo nie ma czym mój kolega dojeżdżać do dziewczyny na Golesze ale może z czasem przywrócą znowu kursy jak dawniej były.
♥
27.12.2016, 10:35
Kolega ma 2 wyjścia. 1. Zmienić dziewczynę na pochodzącą z Tomaszowa. 2. Chajtnąć się i sprowadzić do swego miejsca zamieszkania.
multi99
multi99 27.12.2016, 06:07
do Golesz jeżdziła mzk 11 a 2 jechała pod OMEGĘ z drugiej strony TAMY...
Marta
Marta 26.12.2016, 18:59
Czy Wy sie ludzie nie potraficie z niczego cieszyć? Nawet w Święta. Kupują źle, nie kupują źle. Jak chcecie zatrzymać młodych w Tomaszowie bez poprawy warunków życia? Młodzież widzi co sie dzieje w dużych miastach - jest gdzie spędzić czas, mieszkańcy mogą korzystać z obiektów kulturalnych i sportowych, dojechać wszędzie normalnymi środkami komunikacji miejskiej a nie jakimiś zabytkami to i uciekają do Łodzi czy Warszawy... nawet nikt u nas nie zainwestuje jak spojrzy na to smutne miasto. Bez inwestycji nie ma rozwoju, tak jak w biznesie bez inwestycji nie ma zysku. Dobrze ze coś sie rusza. Zawsze tylko sie słyszało, ze nie ma to, nie ma na tamto. I efekt jest taki, ze jesteśmy tu gdzie jesteśmy.
Tomaszowiak
Tomaszowiak 26.12.2016, 16:31
Dużo dyskusji na temat samych autobusów, brak tylko pytania czy są one w ogóle potrzebne. Dużo jest głosów, że jak za darmo to niech będą. Nic nie jest za darmo, a na pewno nie autobusy. Te to akurat bardzo droga zabawka, za którą płacimy wszyscy i to bardzo słono...
hmmm
hmmm 30.12.2016, 11:39
Wiem w temacie troszkę więcej niż Ty. Czy autobusy sa nam potrzebne? Biorąc pod uwagę ze obecny tabor psuje się na potęgę. I za naprawę 40 rupieci możnaby kupować co roku 1 nowiutki autobus. Kłopot jaki jest z dostępnością części, paliwozernosc i zanujaca jakość. Przy dofinansowaniu na poziomie 85% głupota byłoby w to nie inwestować. Nie wiem czy masz świadomość ze jednym z zadań miasta jest zapewnienie komunikacji zbiorowej, więc chyba temat został przemyślany dość gruntownie. Cały czas płacisz za komunikację, nawet jeżdżąc zdwzelowanym Dabem. A obecny tabor bez inwestycji będzie jeszcze gorszy i psolby się jeszcze częściej. Ale może wiesz lepiej... wszystko jest bez sensu...
Filip Pichola
Filip Pichola 26.12.2016, 14:21
Powracając do tematu autobusów byłem w Łodzi oglądałem te Solarisy są ok i kolejny plus w nich to guzik otwierania przez pasażera drzwi na przystanku.

W Piotrkowie Tryb mają same Many w MZK i nawet są ok .

Ale miejmy nadzieje,że my będziemy lepsi od innych.
multi99
multi99 26.12.2016, 15:47
ale my mówimy o HYBRYDACH to są inne modele nie ma ich ani w ŁODZI ani w PIOTRKOWIE !!!! Podejrzewam że u nas będzie Volvo 7900 Hybrid Euro 6
Filip Pichola
Filip Pichola 26.12.2016, 16:14
Mogą być Volvo 7900 Hybrid Euro 6 bo nawet był ok .
Wojo
Wojo 26.12.2016, 14:13
Do komentarza 7:
Skoro konsultacje przeprowadzano na początku 2015, a prace nad rozkładami zakończono w marcu/kwietniu 2015, to chyba już za obecnej władzy, nie? Więc o co chodzi z tym niszczeniem? Weź się zastanów, zanim coś znów wyskrobiesz
@
@ 26.12.2016, 19:38
Tylko, że te wszystkie dokumenty są chyba schowane na dole szafy lub spadły za szafę. Niema sensu wydawać nowych pieniędzy na nowe trasy i rozkłady, lepiej te stare tylko zaktualizować (będzie dużo taniej).
hmm
hmm 30.12.2016, 11:32
Nie wiem czy kojarzycie, ale prezydent wypowiadał się nie raz na ten temat ze posiada opracowane rozkłady jazdy sporzadzone na podstawie badań. Dlaczego nie wprowadzone ? Bo rozpoczęły się remonty newralgicznych ulic (Warszawska, mosciciego, legionow) i wiele innych... nie możliwe było wprowadzenie nowego rozkładu skoro po 2 msc i tak należało wszystko zmieniać, pod remonty... wszystko w swoim czasie i trochę wiary. Ludzie podejmujący decyzję też myślą. Po co zmienić rozkład na 2 msc ludzie się nie przyzwyczaja a potem objazdy nie mające nic wspólnego z nowym rozkładem... bez sens i strata pieniędzy... Także na spokojnie...wszystko w swoim czasie.
Kidler
Kidler 26.12.2016, 00:15
Kontrolerzy biletów z firmy Batex w Tomaszowie Maz to wstyd zachowanie ich tragiczne i zapach jak jadą w autobusie . Tacy ludzie nie powinni pracować w kontroli biletów .

Dawniej MZK Tomaszów Maz miało swoich kontrolerów i było o wiele lepiej niż teraz.
♥
26.12.2016, 09:30
Skoro MZK ma być darmowe, to po co potrzebni są kontrolerzy? Chyba tylko dla gości "zza granicy" miasta.
he-man
he-man 26.12.2016, 00:06
Przepraszam ale jakich turystów? Jedyne miejsca dla turystów to Niebieskie Źródła wraz ze skansenem oraz Groty. A tam turyści albo przyjeżdżają autokarami (zbiorowe wycieczki) albo własnym samochodem. A co do darmowych przejazdów. Niech sobie robia jak chcą. Miasto i tak zbankrutuje.
@
@ 26.12.2016, 08:53
Urząd Miasta posiada "wielki" program rozwoju turystyki.
Pasazer
Pasazer 25.12.2016, 22:42
Autobusy MZK powinny byc za darmo dla wszystkich. Ewentualni turysci na pewno byliby zadowoleni, a MZK oszczedziloby na zatrudnianiu nielubianych kontrolerow biletow. Jesli chodzi o mieszkancow okolicznych gmin to gminy doplacaja i tak do autobusow MZK kursujacych z innych miejsowosci, wiec platnosci tylko dla nich mijaja sie z celem.
@
@ 25.12.2016, 23:06
Dla turystów powinny być bilety jedno lub dwudniowe z ewentualną zniżką do muzeum lub skansenu.
Filip Pichola
Filip Pichola 25.12.2016, 22:03
Jeśli są takie dokumentacje w Urzędzie Miasta w Tomaszowie Maz to po co pochowane jeśli ma być ok to pora już dopracować linie według tych projektów.
@
@ 25.12.2016, 21:52
Do komentarza 1 i 4
Na początku (marzec - kwiecień) roku 2015r. pracownicy Urzędu miasta mieli już gotowe:
- opracowanie nowych linii autobusów miejskich,
- rozkładów jazdy poszczególnych linii autobusowych w mieście.
Na początku 2015r. przeprowadzane były konsultacje z mieszkańcami miasta.
Udało mi się widzieć nowo opracowane trasy autobusów na terenie miasta oraz gotowe rozkłady jazdy (były bardzo przystępne dla mieszkańców - szczególnie połączenia z dworcem PKP i PKS od godz. 5,00 do godz. 22,oo).
Wystarczy odkurzyć gotowe dokumenty, które znajdują się w szafach Urzędu Miasta.
Może tak: prezydent, zastępcy prezydenta i naczelnicy odpowiednich wydziałów zaczną pracować, a nie niszczyć czyjejś konkretnej pracy (za pieniądze podatników).
Filip P
Filip P 25.12.2016, 20:06
Ale moim zdaniem najlepiej by było wrócić linię nr 12 Tomaszów Maz-Piotrków Tryb bo byłą najbardziej zarobkowa dla MZK Tomaszów Maz dużo ludzi nią jeździło .
maniek
maniek 26.12.2016, 18:21
Ale dużo ludzi to jeździło w latach 80 i 90. Autobusem nr 2 też wtedy jeździło nad zalew tyle ludzi w wakacje, że do przegubowca nie mogli się zmieścić w sobotę i niedzielę - zobacz ile teraz jeździ. W latach 90 to w szczycie nr 13 jeździł co 10-15 minut i był tłok - teraz jeździ malutki samochodzik i się wszyscy mieszczą. Poza tym linia nr 12 nie była linią tomaszowską - obsługiwał ją Piotrków.
Rafał G
Rafał G 26.12.2016, 19:17
Na początku była to linia z MZK Piotrków Tryb a potem MZK Tomaszów Maz ją obsługiwał z dworca PKP potem już z Pl.Kościuszki aż wkońcu została wycofana a na jej miejsce małe busiki prywatne.
mała
mała 25.12.2016, 17:30
Swietnie! będzie można surfować w necie do woli i za darmo!
(_)
(_) 25.12.2016, 18:41
I zamiast siedzieć w Galerii jeździć w kółko wszystkimi autobusami.
pln
pln 25.12.2016, 16:23
Ja bym jeszcze umieścił kamery po to aby nie zostały one zbyt szybko zdewastowane.
Rafał G
Rafał G 25.12.2016, 16:01
Wszystko ok tylko ciekawe jak będą zrobione linie autobusowe w naszym mieście.
♥
25.12.2016, 18:38
Linie autobusowe to nie kupa, którą możesz zrobić w kibelku. Linii autobusowych nie można zrobić, można ewentualnie opracować, lub wytyczyć.

Pozostałe