Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 października 2022 03:52
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Borelioza… podstępna choroba, która udaje inne dolegliwości

Po wpisaniu w google odpowiedniego hasła, wyskakuje nam szereg artykułów na temat choroby. Dowiemy się jakie objawy ma borelioza, jakie badania wykonać by potwierdzić lub wykluczyć chorobę itd. Jednak sprawa zaczyna się komplikować gdy dochodzimy do diagnoz stawianych przez lekarzy. Na forach poświęconych boreliozie - roi się od historii ludzi, którzy latami zmagają się z chorobą. Udało nam się namówić na rozmowę Bartłomieja pochodzącego z Tomaszowa, a który leczył się parę lat temu w Łodzi.
Borelioza… podstępna choroba, która udaje inne dolegliwości

NaszTomaszow: Zacznijmy od tego jak dowiedziałeś się, że jesteś chory. Czy droga do diagnozy była wyboista?

Bartłomiej: I to bardzo. W wieku 30 lat chodziłem o kulach, a lekarze rozkładali ręce, kierowali na rehabilitacje - niektórzy sugerowali, że nie pamiętam urazów, które powodują takie a nie inne objawy…

 Jak to? Zarzucano Ci symulacje?

Nikt nie powiedział mi tego wprost. Ale dało się to wyczuć między wierszami, kiedy lekarze zrzucali wszystko na stres. Nie zliczę ilu specjalistów, wszystkie moje dolegliwości zrzucało właśnie na nerwy i napięcie.

No dobrze, to co takiego Ci dolegało?

To była grupa objawów, występowały naprzemiennie przez kilka lat. Zaczęło się od… bólu zęba - a jak się później okazało stawu skroniowo-żuchwowego. Dostałem też przeczulicy, a na koniec siadło mi kolano. To wtedy lekarz na pogotowiu stwierdził, że na pewno nie pamiętam co sobie zrobiłem. Nie wiem, chyba sugerował, że pije… tak chyba najprościej.

Ale w końcu udało Ci się zdiagnozować odległości…

Po trzech czy czterech latach z tego typu objawami i dziesiątkami różnych diagnoz, w końcu trafiłem do lekarza ortopedy, który spojrzał na mnie całościowo i zadał pytanie czy robiłem kiedyś badanie na boreliozę. Zacząłem czytać o tej chorobie i wszystko ułożyło się w całość. To był strzał w dziesiątkę - wszystkie objawy się zgadzały, ale jeszcze daleka droga była przede mną…

Tzn?

Dostałem skierowanie do zakaźnika. Ten zlecił badania. W pierwszym od razu wyszło - borelioza. Ale lekarz stwierdził, że badanie trzeba powtórzyć wykonując bardziej szczegółowy test, bo ten pierwszy często wychodzi fałszywy… także odczekałem kolejne kilka tygodni i badanie znowu dało wynik pozytywny.

I wtedy rozpocząłeś szukanie innych niż oficjalne metody leczenia? Dlaczego?

Wtedy jeszcze nie. Gdyby lekarz zakaźnik potraktował mnie inaczej, nigdy nie zacząłbym szukać innego leczenia. W sumie może dobrze, że tak się stało jak stało, bo dziś jestem dzięki temu zdrów jak ryba.

A co takiego się stało?

Kiedy pojawiłem się u lekarza z drugim wynikiem, pełen nadziei, że po tylu latach w końcu mam diagnozę i mogę rozpocząć terapie… usłyszałem, że to nie borelioza i „powodzenia w dalszym szukaniu diagnozy”…

Ale jak to? Wyniki były pozytywne, były objawy…

Lekarz stwierdził, że wynik wskazuje na świeże zarażenie, a ja mam objawy boreliozy już przewlekłej… i odesłał mnie z kwitkiem. Szczerze mówiąc wyszedłem zszokowany i załamany. 30 lat, ledwo chodząc… z depresją. Ale nie dawało mi to spokoju. Zacząłem czytać - wszystko pasowało. I tak od forum do forum, od grupy na Facebooku do grupy - trafiłem na panią dr z Łodzi, która uratowała mi życie.

To jak wyglądało leczenie?

Temat ogólnie nie jest prosty. Podstawowe leczenie u nas w kraju, refundowane przez NFZ jest bardzo skuteczne, jedynie w przypadku świeżego zakażenia. U mnie nie wystąpił rumień po ukąszeniu przez kleszcza - dopiero od pani dr z Łodzi dowiedziałem się, że tak naprawdę nie występuje on aż tak często - byłem przekonany, że nic mi nie grozi, bo go nie miałem… więc choroba przeszła w tym czasie w fazę przewlekłą. Spotkałem mnóstwo osób w tej fazie choroby, wiele leczyło się oficjalną ścieżką, jednak objawy wracały, ludzie mieli zespół poboreliozowy. Dlatego to mnie utwierdziło w przekonaniu, żeby sprawdzić innej drogi.

Nie było łatwo?

Ani łatwo, ani tanio. Pani dr zleciła mi dodatkowe badania, które potwierdziły chorobę, doszły jeszcze inne odkleszczowe rzeczy. Na same badania, wydałem wtedy około 2 tys. zł. Ale dzięki nim, doktor dobrała mi mieszankę leków. Niestety to były ciężkie antybiotyki, do tego zioła - musiałem też stosować specjalną dietę… Trzymałem się jej niezwykle restrykcyjnie. Myślę, że dzięki temu moja terapia trwała tylko 3 msc, a wiele ludzi leczy się nawet do roku. Nie wyobrażam sobie tego, bo te kilkanaście tygodni było dla mnie naprawdę ciężkich. Moje życie kręciło się wokół… budzika - co chwile dzwonił i przypominał o kolejnej porcji leków - do nich dostosowywałem pory posiłków - bo żeby leki dobrze działały, musiałem część brać na czczo, część po jedzeniu itd. Żyłem według ściśle określonego schematu. Miałem wszystko rozpisane w zeszycie - to było kilkanaście tabletek dziennie o różnych porach. Do tego miały też swoje skutki uboczne… dostałem krwotok. Gdyby trwało to dłużej… nie wiem czy bym wytrzymał, no i nie wiem co bym zrobił, bo na leki wydałem kilka tysięcy zł.

Ale leczenie okazało się skuteczne?

Absolutnie tak. Doktor wytłumaczyła mi co będzie się ze mną działo i faktycznie - po kolei wszystko się sprawdzało - aż do całkowitego ustąpienia objawów. Z trzydziestoletniego staruszka zmęczonego życiem, wróciłem do pełni sił. Doktor uprzedzała, że choroba może wrócić, zwłaszcza w przypadku osłabienia organizmu - ale od tamtej pory minęło już kilka lat, a ja nadal świetnie się czuję.

Ale metoda, którą wybrałeś, jest uznawana za kontrowersyjną. Wielu lekarzy ją podważa…

Cóż… Ci lekarze kazali nadal szukać mi diagnozy. A ja dziś znowu chodzę i cieszę się życiem. To prawda, że musiałem podpisać dokumenty, że zgadzam się na takie leczenie, ale nie żałuję. Zresztą, pani doktor, która mnie leczyła, zaczęła się specjalizować w boreliozie, bo sama na nią chorowała. Zaufałem i nie żałuje. Ale to każdego samodzielna decyzja.

Dziękujemy za rozmowę

 Borelioza - chorobę wywołują bakterie Borellia burgdorferi. Mają one postać krętków lub cyst. Pierwsze objawy choroby są grypopodobne i bardzo łatwo je przeoczyć. Występuje również rumień, ale wcale nie musi. W późniejszej fazie najczęściej daje objawy stawowe, ale i neurologiczne: nadwrażliwość na światło, zaburzenia wzroku, przeczulice. Borelioza może odpowiadać również za depresje, powodować zapalenie pęcherza, problem z regularnym miesiączkowaniem czy…zaburzenia potencji. * imię bohatera wywiadu zostało zmienione na życzenie rozmówcy. Personalia zostają do wiadomości redakcji.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
WuPe 20.07.2022 17:11
Teraz wszyscy zdiagnozują u siebie boreliozę i będą szukać pani doktor z Łodzi...

AS 05.07.2022 08:19
U mnie było podobnie. Też nie miałam rumienia. Miałam 25 lat i albo słyszałam, że mam iść do psychiatry albo, że nie chce mi się pracować. Jak już w końcu sama doszłam do tego co mi może dolegać to leczenie trwało u mnie ponad rok. Potem było 10 lat spokoju, a potem po innej chorobie i obniżeniu odporności był nawrót. Nie wspomnę o kosztach leczenia i bólu. Dziękuję, za ten wywiad. W końcu ktoś napisał, że borelioza jest trudną do zdiagnozowania i leczenia chorobą.

Zabrakło tylko dziarskich chłopców Zabrakło tylko dziarskich chłopców Historia lubi się powtarzać, zataczać koła i często śmieje nam się prosto w twarz. Czasem wesoło a czasem ze złośliwą przekorą. Takie refleksje mam po tym jak wylądowałem ostatnio na ławie oskarżonych w piotrkowskim Sądzie. Trudno nie odczuć rechotu losu, kiedy po jednej stronie sali siedzę ja, syn działacza Solidarności z lat 80-tych, wciąż pamiętający ubeckie rewizje w swoim domu, a po drugiej typ, który widnieje na liście donosicieli służby bezpieczeństwa PRL oraz wyszkolony w komunistycznym reżimie prokurator. Zabawne jest też to, że to oni znowu oskarżali. Wyrok (prawomocny), jaki zapadł okazał się korzystny dla mnie, a uzasadnienie stanowiło pochwałę profesjonalnie przygotowanego i napisanego artykułu. W dodatku ten w pierwszej instancji zapadł w Dniu Wolności Prasy, co ma dla mnie znaczenie symboliczne. Nie tej sprawie jednak poświęcę swój dzisiejszy felieton, ale temu, że w czasach, kiedy usuwa się ostatnie pomniki sławiące komunistyczną dyktaturę, bolszewicka mentalność nadal znajduje się w głowach wielu ludzi, szkolonych i wychowanych w duchu partyjnej indoktrynacji. Te osoby wciąż zachowują się, jak reprezentanci reżimowej władzy, aroganccy, pewnie siebie i wulgarni niczym witkiewiczowski Prokurator Scurvy, który jak zapewne pamiętacie lubił otaczać się Dziarskimi Chłopcami. Siedząc na sali Sądowej czekałem więc aż krzyknie: "hej dziarscy chłopcy do mnie" i zostanę zamknięty w sali przymusowego bezrobocia.
Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Magdalena Dziejma malarstwa i rysunku uczyła się między innymi w Miejskim Centrum Kultury (wówczas OK Tkacz) pod kierunkiem artysty plastyka Mirosława Bernackiego. − Dużo pracowała, ponieważ swoją przyszłość wiązała ze szkołą artystyczną. Dała się poznać jako aktywna, koleżeńska i twórcza osoba. Uczestniczyła w konkursach, warsztatach i wystawach organizowanych przez pracownię. Brała też udział w plenerach malarskich organizowanych przez ośrodek w Inowłodzu, Liciążnej, Lanckoronie. W pracowni Tkacza przygotowywała się do egzaminów wstępnych na uczelnię artystyczną, z pozytywnym skutkiem – wspomina M. Bernacki, kurator wystawy. Pani Magda w 2013 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Projektowanie Graficzne. Później zajęła się malowaniem portretów na zamówienie, natomiast od połowy 2020 roku zaczęła malować autorskie obrazy. Portrety artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce oraz poza granicami kraju między innymi w Anglii i Niemczech.Malarkę interesują nieoczywiste rozwiązania kolorystyczne, emanujące spokojem, z nutą swoistej tajemnicy. Motywy przedstawiane na płótnach w sposób poetycki pozostawiają element niedopowiedzenia. Wystawy:– 07.2008 – wystawa zbiorowa „Plener malarski Inowłódz”, OK Tkacz, Tomaszów Mazowiecki– 07.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 3/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 05.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 2/22”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 04.2022 – wystawa indywidualna „Tajemnica spojrzenia”, Miejski Ośrodek Animacji Kultury, Wasilków– 01.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 1/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 07.2021 – wystawa zbiorowa „Prezentacje”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 03.2021 – wystawa zbiorowa „Kobieta”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 12.2020 – wystawa zbiorowa „Kobieca strona sztuki”, Defabryka, Warszawa Miejsce wydarzenia: Miejskie Centrum Kultury Tkacz, Tomaszów Mazowiecki, ul. Niebrowska 50.Wstęp wolny.Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.09.2022
Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim! Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim! EKG, USG płuc, konsultacja pulmonologiczna, dermatologiczna, dietetyczna, spirometria, mammografia, pomiary cholesterolu, glukozy, natlenienia krwi, konsultacja internistyczna w ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości – to tylko niektóre badania, które bezpłatnie i bez skierowania będzie można wykonać w najbliższy weekend, 1-2 października na pl. Kościuszki. Mobilne Strefy Zdrowia będą dostępne przez dwa dni w godzinach 10 - 19.Projekt „Zdrowe Życie”, w ramach którego odbywa się wydarzenie, to pierwszy, ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz grupy PZU - pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Projekt zakłada m.in. bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w Mobilnych Strefach Zdrowia, edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych.W najbliższy weekend specjaliści trafią do naszego miasta. W strefie będą dostępne m.in. następujące badania i wydarzenia:pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna;badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna;badanie EKG;badanie USG płuc + konsultacja radiologa;konsultacje dietetyczne;konsultacje dermatologiczne;mammografia (badania dla pań w wieku 50–69 lat);analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną;wystawianie kart EKUZ;potwierdzanie profilu zaufanego;informacje o programach profilaktycznychkonsultacja farmaceutyczna.w sobotę w godzinach 10-15 dzięki obecności Narodowego Centrum Krwiodawstwa będzie możliwe oddanie krwiWojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska zapewni:pomiar ciśnienia i tętna, pomiar glukozy z krwi włośniczkowej, saturacji,       temperatury,BMIkonsultacja internistyczna ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości oraz instruktaż pierwszej pomocy przy użyciu fantomu do BLS, instruktarz samobadania piersi na fantomie piersi.Dodatkowo, w trakcie trwania wydarzenia, policja przeprowadzi działania w zakresie profilaktyki senioralnej o tematyce dotyczącej oszustw, bezpieczeństwa w domu i poza domem oraz cyberzagrożeń, profilaktyki dla dzieci i młodzieży o tematyce dotyczącej cyberzagrożeń i innych aspektów bezpieczeństwa, profilaktyki dotyczącej uzależnień i przemocy w rodzinie, profilaktyki z zakresu ruchu drogowego,  promocji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Odbywać się będą także aktywne pokazy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez ratownika policyjnego przy wykorzystaniu manekinów. Na miejscu obecny będzie również przewodnik z psem służbowym.Straż Pożarna przygotuje stanowisko medyczne z fantomem. Przedstawi zasady udzielania pierwszej pomocy, oraz omawiane będą wszelkie zagadnienia medyczne zgodnie z potrzebą i zainteresowaniem gości odwiedzających. Pojawi się także stoisko promujące zdrowe i bezpieczne życie, pojazd ratowniczy GBA i pojazd pożarniczy typu quad, zaplanowano również prelekcje dotyczącą zagrożeń ze strony czadu wraz z pokazem. Po więcej informacji i aktualności zapraszamy na Zdrowezycie.org.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.10.2022
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ***** ***Treść komentarza: raka to ma polska - ostatnie stadiumData dodania komentarza: 30.09.2022, 21:25Źródło komentarza: Jodek potasu dla dzieci z powiatu tomaszowskiegoAutor komentarza: Jadwiga BąkTreść komentarza: A Morachowa sprzedawała barszcz za 50 groszy, tj pół słoiczka po dżemie.Data dodania komentarza: 30.09.2022, 20:50Źródło komentarza: Spacer szklakiem tomaszowskich muraliAutor komentarza: SzakalTreść komentarza: A wiadomo co się znajduje w tych tabletkach co rozdaję rząd? Jak będą ludzie chcieli to wiedzą gdzie jest apteka Tak jak szczepionki ludzie dzięki nim noszą śmierci w sobie która ich zżera każdego dnia. Spier....cię z tymi tabletkami.Data dodania komentarza: 30.09.2022, 15:36Źródło komentarza: Jodek potasu dla dzieci z powiatu tomaszowskiegoAutor komentarza: NieróbTreść komentarza: To kto taki ma ciężej? Skoro taki z Ciebie obserwator pracy innych to widocznie masz dużo czasu. Skoro masz dużo czasu na obserwację więc tym mającym ciężej nie jesteś z pewnością Ty. Jak to cudownie oceniać innych nie mając za krzty pojęcia. Skoro taki z Ciebie chojrak lub chojraczka to napisz gdzie Ty pracujesz, co robisz a ja z wielką chęcią porównam twoją pracę z moją. Niestety najczęściej tak durne opinie jak Twoja snuja ludzie mający z jakąkolwiek pracą tyle co pasek w TVP info z prawdąData dodania komentarza: 30.09.2022, 14:43Źródło komentarza: Biedny jak... pracownik samorządowyAutor komentarza: KiedyśTreść komentarza: zrobiłam tam malutkie zakupy. To był pierwszy i ostatni raz pobytu w tym sklepie. Wyłożyłam na taśmę wybrany towar i kazano mi go przenieść na taśmę przy innej kasie. Nadmieniam, że przy żadnej kasie nie było żadnej pracownicy. Nie kupujcie w DINO na św.Antoniego to te "książniczki spod Łopocna" może nabiorą jakiejś ogłady.Data dodania komentarza: 30.09.2022, 12:19Źródło komentarza: Cena nie bez znaczeniaAutor komentarza: KtośTreść komentarza: E Mariuszo jest wesoły:))))Data dodania komentarza: 30.09.2022, 11:41Źródło komentarza: Kolejna droga w gminie Ujazd do modernizacji
Reklama
Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Magdalena Dziejma malarstwa i rysunku uczyła się między innymi w Miejskim Centrum Kultury (wówczas OK Tkacz) pod kierunkiem artysty plastyka Mirosława Bernackiego. − Dużo pracowała, ponieważ swoją przyszłość wiązała ze szkołą artystyczną. Dała się poznać jako aktywna, koleżeńska i twórcza osoba. Uczestniczyła w konkursach, warsztatach i wystawach organizowanych przez pracownię. Brała też udział w plenerach malarskich organizowanych przez ośrodek w Inowłodzu, Liciążnej, Lanckoronie. W pracowni Tkacza przygotowywała się do egzaminów wstępnych na uczelnię artystyczną, z pozytywnym skutkiem – wspomina M. Bernacki, kurator wystawy. Pani Magda w 2013 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Projektowanie Graficzne. Później zajęła się malowaniem portretów na zamówienie, natomiast od połowy 2020 roku zaczęła malować autorskie obrazy. Portrety artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce oraz poza granicami kraju między innymi w Anglii i Niemczech.Malarkę interesują nieoczywiste rozwiązania kolorystyczne, emanujące spokojem, z nutą swoistej tajemnicy. Motywy przedstawiane na płótnach w sposób poetycki pozostawiają element niedopowiedzenia. Wystawy:– 07.2008 – wystawa zbiorowa „Plener malarski Inowłódz”, OK Tkacz, Tomaszów Mazowiecki– 07.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 3/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 05.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 2/22”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 04.2022 – wystawa indywidualna „Tajemnica spojrzenia”, Miejski Ośrodek Animacji Kultury, Wasilków– 01.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 1/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 07.2021 – wystawa zbiorowa „Prezentacje”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 03.2021 – wystawa zbiorowa „Kobieta”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 12.2020 – wystawa zbiorowa „Kobieca strona sztuki”, Defabryka, Warszawa Miejsce wydarzenia: Miejskie Centrum Kultury Tkacz, Tomaszów Mazowiecki, ul. Niebrowska 50.Wstęp wolny.Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.09.2022 Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy
Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim! EKG, USG płuc, konsultacja pulmonologiczna, dermatologiczna, dietetyczna, spirometria, mammografia, pomiary cholesterolu, glukozy, natlenienia krwi, konsultacja internistyczna w ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości – to tylko niektóre badania, które bezpłatnie i bez skierowania będzie można wykonać w najbliższy weekend, 1-2 października na pl. Kościuszki. Mobilne Strefy Zdrowia będą dostępne przez dwa dni w godzinach 10 - 19.Projekt „Zdrowe Życie”, w ramach którego odbywa się wydarzenie, to pierwszy, ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany przy współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz grupy PZU - pod patronatem honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy. Projekt zakłada m.in. bezpłatne specjalistyczne badania i konsultacje w Mobilnych Strefach Zdrowia, edukację zdrowotną oraz promocję programów profilaktycznych.W najbliższy weekend specjaliści trafią do naszego miasta. W strefie będą dostępne m.in. następujące badania i wydarzenia:pomiar: glukozy, cholesterolu, ciśnienia krwi, natlenienia krwi + konsultacja internistyczna;badanie spirometrii + konsultacja pulmonologiczna;badanie EKG;badanie USG płuc + konsultacja radiologa;konsultacje dietetyczne;konsultacje dermatologiczne;mammografia (badania dla pań w wieku 50–69 lat);analiza składu ciała wraz z poradą dietetyczną;wystawianie kart EKUZ;potwierdzanie profilu zaufanego;informacje o programach profilaktycznychkonsultacja farmaceutyczna.w sobotę w godzinach 10-15 dzięki obecności Narodowego Centrum Krwiodawstwa będzie możliwe oddanie krwiWojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska zapewni:pomiar ciśnienia i tętna, pomiar glukozy z krwi włośniczkowej, saturacji,       temperatury,BMIkonsultacja internistyczna ramach leczenia nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości oraz instruktaż pierwszej pomocy przy użyciu fantomu do BLS, instruktarz samobadania piersi na fantomie piersi.Dodatkowo, w trakcie trwania wydarzenia, policja przeprowadzi działania w zakresie profilaktyki senioralnej o tematyce dotyczącej oszustw, bezpieczeństwa w domu i poza domem oraz cyberzagrożeń, profilaktyki dla dzieci i młodzieży o tematyce dotyczącej cyberzagrożeń i innych aspektów bezpieczeństwa, profilaktyki dotyczącej uzależnień i przemocy w rodzinie, profilaktyki z zakresu ruchu drogowego,  promocji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Odbywać się będą także aktywne pokazy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez ratownika policyjnego przy wykorzystaniu manekinów. Na miejscu obecny będzie również przewodnik z psem służbowym.Straż Pożarna przygotuje stanowisko medyczne z fantomem. Przedstawi zasady udzielania pierwszej pomocy, oraz omawiane będą wszelkie zagadnienia medyczne zgodnie z potrzebą i zainteresowaniem gości odwiedzających. Pojawi się także stoisko promujące zdrowe i bezpieczne życie, pojazd ratowniczy GBA i pojazd pożarniczy typu quad, zaplanowano również prelekcje dotyczącą zagrożeń ze strony czadu wraz z pokazem. Po więcej informacji i aktualności zapraszamy na Zdrowezycie.org.pl Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.10.2022 Zbadaj się bezpłatnie.  Miasteczko zdrowia w najbliższy weekend w Tomaszowie Mazowieckim!
Reklama
Reklama
a