Od nowego roku bezpłatna komunikacja miejska

  • 3.01.2018, 13:44
  • UM Tomaszów Mazowiecki
Od nowego roku bezpłatna komunikacja miejska
1 stycznia w Tomaszowie Mazowieckim uruchomiona została bezpłatna komunikacja miejska. Mogą z niej korzystać posiadacze Karty Tomaszowianina i Tomaszowskiej Karty Komunikacyjnej.

 

Na wniosek prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego radni Rady Miejskiej przyjęli uchwałę, zgodnie z którą bezpłatna komunikacja miejska zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego posiadający Kartę Tomaszowianina, a także osoby zamieszkujące tereny gminy wiejskiej Tomaszowa Mazowieckiego na podstawie Tomaszowskiej Karty Komunikacyjnej. Dokumenty uprawniają do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie miasta i gminy wiejskiej. Poruszając się po terenach gmin Inowłódz, Wolbórz, Lubochnia i Ujazd nadal obowiązują opłaty za przejazdy.

 

Nowy rozkład jazdy i nowe linie MZK

 

Tomaszowianie mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych na temat wprowadzenia nowego układu linii komunikacyjnych wraz ze zmodyfikowanym rozkładem jazdy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. W nowym rozkładzie żadne połączenie autobusowe nie zostanie usunięte. Linie, z których MZK zrezygnuje, zostaną zastąpione przez połączenia nowego układu komunikacyjnego. Doprowadzi to do uproszczenia schematu połączeń, poprawy wykorzystania taboru autobusowego i przejrzystości rozkładu jazdy.


W ramach wprowadzonych zmian utworzono węzeł przesiadkowy w centrum miasta, na pl. Kościuszki. Poprawiono również częstotliwość i rytmiczność obsługi komunikacyjnej we wszystkich częściach Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Zmiany wejdą w życie 15 stycznia 2018 roku.

 

MZK będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce

Bezpłatna komunikacja to jedynie część dużego projektu miasta i Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Wraz z uruchomieniem nowego rozkładu jazdy, na tomaszowskie ulice wyjadą nowoczesne, ekologiczne, hybrydowe autobusy. Miasto i MZK zakupili w sumie 25 takich pojazdów. Obecnie są one testowane na nowych liniach. Hybrydy są wyposażone w monitory LCD pokazujące m.in. trasę i czas przejazdu, informacje o najbliższych przystankach, wiadomości miejskie i pogodę. W pojazdach można też naładować telefon komórkowy i skorzystać z bezprzewodowego Internetu. Hybrydy są oczywiście monitorowane. Wraz z nowym taborem nie zabraknie udogodnień dla osób niepełnosprawnych tj. rozkładane rampy, które będą umożliwiały bezproblemowy wjazd wózkiem inwalidzkim oraz specjalne, elektroniczne tablice na boku pojazdów dla osób niedowidzących.

 

15 stycznia zostanie również uruchomiony zintegrowany system informacji pasażerskiej.

 

Trwa budowa nowoczesnej bazy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. W ramach inwestycji powstanie m.in. zaplecze techniczne do obsługi niskoemisyjnych autobusów hybrydowych, stanowiska serwisowe, stacja kontroli pojazdów, myjnia automatyczna i magazyny.

 

Urząd Miasta oraz Miejski Zakład Komunikacyjny otrzymali dofinansowanie na zakup 25 hybrydowych autobusów oraz budowę nowoczesnej bazy. Wnioski zostały najlepiej ocenione w województwie łódzkim. Łączna wartość obu projektów to 59,6 mln zł.

 

21 grudnia na placu Kościuszki odbyła się konferencja podczas której prezydent Marcin Witko, wicemarszałek województwa łódzkiego Dariusz Klimczak i członek zarządu województwa Joanna Skrzydlewska opowiedzieli o nowym taborze Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

 

 


Jak otrzymać Kartę Tomaszowianina?

 


Dokument może otrzymać każdy mieszkaniec naszego miasta, który rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Tomaszowie Mazowieckim i deklaruje w swoim zeznaniu podatkowym, że miejscem jego zamieszkania jest miasto Tomaszów Mazowiecki (bez względu na to czy osiąga dochód), a także niepełnoletni członkowie jego rodziny w wieku powyżej 7 roku życia. Dzieci w wieku do lat 7 mogą korzystać ze zwolnień i ulg na podstawie Karty wydanej rodzicom lub opiekunom prawnym. Wniosek o wydanie Karty Tomaszowianina można złożyć w Wydział Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim (ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 10/16) oraz na stronie internetowej www.kartatomaszowianina.pl


Opłaty za wydanie karty ważnej przez trzy lata wynoszą: 30 zł (dla osób powyżej 18 roku życia) i 20 zł (dla osób od 7 do 18 roku życia). Można również nabyć kartę ważną przez jeden rok w cenie 20 zł (dla osób powyżej 18 roku życia) i 10 zł (dla osób od 7 do 18 roku życia).


Jak otrzymać Tomaszowską Kartę Komunikacyjną?


Do 31 grudnia mieszkańcy gminy wiejskiej Tomaszów Mazowiecki mogą ubiegać się o Tomaszowską Kartę Komunikacyjną w siedzibie gminy (ul. Prezydenta Ignacego Mościckiego 4), w siedzibie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego (ul. Warszawska 109/111) oraz w filiach bibliotek i świetlicach wiejskich. Po tym terminie Kartę będzie można nabyć w siedzibie gminy wiejskiej i siedzibie MZK.


Opłaty za wydanie karty ważnej przez trzy lata wynoszą: 30 zł (dla osób powyżej 18 roku życia) i 20 zł (dla osób od 7 do 18 roku życia). Można również nabyć kartę ważną przez jeden rok w cenie 20 zł (dla osób powyżej 18 roku życia) i 10 zł (dla osób od 7 do 18 roku życia).


Tomaszowska Karta Komunikacyjna jest ważna tylko z dowodem tożsamości lub innym dokumentem potwierdzającym adres zamieszkania na terenie gminy wiejskiej.

UM Tomaszów Mazowiecki

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

^^
^^ 5.01.2018, 12:01
Czy w soboty, niedziele i święta dla wszystkich komunikacja miejska jest darmowa (nikt się nie wypowiedział na ten temat).
ajoj
ajoj 4.01.2018, 21:07
Tomaszowianie mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych na temat wprowadzenia nowego układu linii komunikacyjnych. Wziąłem udział w tych konsultacjach i co z tego. Konsultacje były pro forma. A odpowiadając Jackowi Wódzkiemu: 99% zniżek przeznaczonych jest dla posiadaczy karty dużej rodziny, nie mam karty dużej rodziny gdyż samotnie wychowuję dziecko, a połączenia autobusowe w/g nowego rozkładu jazdy nijak nie pasują mi do godzin mojej -pracy, a nie pracuję w jakichś nietypowych godzinach, standardowo 7-15, dlatego nadal, wciąż będę jeździł samochodem i przypuszczam, że gro tomaszowian tak uczyni. Takie będzie ograniczenie emisji spalin i smogu w Tomaszowie Maz.
Uczciwy pasażer
Uczciwy pasażer 4.01.2018, 16:10
Na stronie mzk jest kłamstwo , że bilety można dostać w punktach RUCH. 4ty dzień nowego roku, pół miasta obpytane - biletów nie ma i nie wiadomo czy będą.

To istna dyskryminacja osób, które nie chcą (z takich bądź innych względów) wyrabiać karty tomaszowianina (próba zmuszania ich do tego?). U kierowcy kupno to nie miejsce na takie transakcje! bo kierowca jest od prowadzenia pojazdu a nie sprzedaży.
Pitolisz
Pitolisz 4.01.2018, 16:51
często kupuję od kierowcy i żaden nie strzelał fochów.
Pasażer
Pasażer 4.01.2018, 11:31
To nie wyrabiajcie karty tylko płać po 3zł za każdy przejazd. Ciekawe co lepiej się oplaca czy wydać 30zł na trzy lata czy płacić 3zł od kursu
Domos
Domos 4.01.2018, 10:41
Witko wygrał wybory bo budował swoją pozycję na niszczeniu innych polityków w tym Haraśnego. Blokował budowę galerii, krytykował Zagozdona. Gdy doszedł do władzy przecinał wstęgi na projektach Haraśnego i Zagozdona. W wywiadzie w 2014 mówił, że 200.000zl rocznie dla prezesa spółki to zbyt dużo jak na tak biedne miasto. Teraz robi dokładnie to samo. Ma najwyższą możliwą pensję. Uruchomił kolejne spółki i rozdaje stołki a wynagrodzenia prezesów na poziomie 200.000zl rocznie stały się normą. W Urzędzie Miasta brakuje miejsca na dostawianie biurek dla urzędników. Rozpasanie trwa.
^^
^^ 3.01.2018, 20:45
Na których trasach można spotkać te nowiutkie cudeńka.
klug
klug 3.01.2018, 16:24
Witko wygrał wybory ponieważ obiecywał, że zlikwiduje płatną strefę parkowania i wprowadzi bezpłatną komunikację miejską.
W obydwu przypadkach Witko kłamał!
he-man
he-man 4.01.2018, 13:20
Do czego doprowadziła likwidacja strefy płatnego parkowania można zobaczyć codziennie w godzinach 8-15 próbując załatwić sprawę w urzędzie miasta, na poczcie, w sądzie lub w Tomaxie. Życzę szczęścia przy znalezieniu wolnego miejsca postojowego.
*
* 4.01.2018, 15:35
Na parkingach szkolnych (na niektórych przeganiają) i przed szkołami parkują tylko nauczyciele. Take same są sytuacje przy przedszkolach.
^^
^^ 4.01.2018, 15:34
Parkingi przed wszystkimi urzędami zajmują pracownicy (Starostwo, Urząd Miasta, ZUS, Urząd Skarbowy, Gmina Tomaszów i inne). Można to bardzo łatwo sprawdzić do godz. 6,30 oraz po godz. 16,00 parkingi puste. W pozostałych godzinach stoją samochody urzędników
xmen
xmen 3.01.2018, 15:57
Jak już chcą wydawać te karty tomaszowianina to niech dają bez opłat i nie ważne czy 20 czy 30 zł. Liczy się fakt. To jest takie udawadnianie sobie że mieszkajacy w Tomaszowie jest tomaszowianinem ... totalna bzdura idrwienie z ludzi. Turysta z Madagaskaru przyjedzie sobie specjalnie pojeździć tomaszowską komunikacją ... Nie. Dlaczego ? To osoby korzystające z tomaszowskiej komunikacji to podejrzewam tomaszowianie a nie przybysze z Madagaskaru. Chyba że jednak wierzy w to nasz Prezydent ...
♥
4.01.2018, 13:44
Osoby po 70 r.ż. nie muszą posiadać Karty Tomaszowianina. W przypadku kontroli legitymują się dowodem osobistym.
Celinka
Celinka 4.01.2018, 14:18
a czy obowiązują ulgi inwalidzkie takie jak w 2017 roku ?
tom
tom 3.01.2018, 14:55
Niech ta Rada Miejska i pan Prezydent nie mamią ludzi tylko powiedzą uczciwie - komunikacja za darmo tak jak obiecywali czy trzeba zapłacić wykupując kartę...

Pozostałe