Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 07:34
Reklama
Reklama

Prawym okiem: pro publico bono?

Bez wątpienia tematem minionego tygodnia jest wygaszenie mandatu radnej Barbary Klatki. Pojawił się on w związku z pismem, jakie dotarło do nas oraz do tomaszowskiego magistratu, którego autor, podszywając się najprawdopodobniej pod inną osobę, zarzuca radnej dokonanie oszustwa wyborczego. Pismo adresowane do Komisarza Wyborczego, jak udało się ustalić, nigdy do niego nie dotarło. Powstaje naturalne pytanie: co dalej? Komisarz nie jest organem właściwym do weryfikacji biernego prawa wyborczego. Kto nim jest: Rada Miejska.

Pisanie anonimów nie jest czymś specjalnie chwalebnym, podpisywanie ich cudzym nazwiskiem... jeszcze mniej i jak wskazuje w swoim oświadczeniu Sylwia Koszarna, stanowi przestępstwo zdefiniowane w Kodeksie Karnym. Niezależnie od różnic światopoglądowych, jakie nas dzielą, przyznaję, że szefowa .N stała się ofiarą czyjejś podstępnej działalności. Szkoda, że postępowanie w tej sprawie zostanie umorzone, bo nie sądzę, by udało się wykryć sprawcę zamieszania. Z drugiej strony znając mściwość pewnych osób, trudno się dziwić, że ktoś obawia się o własne bezpieczeństwo. 

 

Wróćmy jednak do tematu zasadniczego, czyli mandatu radnej Barbary Klatki. Ustawodawca w sposób jasny określił zasady, według których obywatel RP może zostać radnym w danej miejscowości. Podstawowym warunkiem posiadania biernego prawa wyborczego jest zamieszkiwanie na stałe na terenie danego samorządu. Jest to warunek konieczny. Nie wystarczy samo zameldowanie, tym bardziej, że obowiązek meldunkowy nie tak dawno temu został zlikwidowany.

 

Dlaczego wprowadzono tego rodzaju regulacje? To oczywiste. Chodzi o to, że rada miejska, czy gminna, powinna stanowić reprezentację osób faktycznie zainteresowanych rozwojem i tworzeniem warunków życia w danym miejscu. Trudno się przecież spodziewać, że mieszkaniec Ujazdu czy Będkowa będzie troszczył się o interesy osób zamieszkujących ulicę np. Botaniczną. Czy to ma sens? Jakiś tam ma.

 

Oczywiście powstają różnego rodzaju wątpliwości, jak na przykład w przypadku Jacka Kowalewskiego, o którym wszyscy wiedzą, że na stałe zamieszkuje w okolicach Smardzewic, ale pełniąc mandat radnego, posiadał własne mieszkanie w Tomaszowie i od lat z miastem jest związany, do tego co by o nim nie myśleć, to nie mam wątpliwości, że dobro miasta leży mu na sercu. Nie wiadomo jednak, czy w przypadku rozstrzygnięć prawnych Sąd i w tym przypadku nie miałby wątpliwości. Podobnie było w przypadku Tomasza Zdonka. Przez całą ubiegłą kadencję zwracano uwagę na to, że zamieszkuje na stałe w Smardzewicach i mandatu radnego nie powinien sprawować w mieście (i w Tomaszowie też pracował).

 

Być może właśnie casus tych dwóch radnych zachęcił Barbarę Klatkę do udziału w wyborach na radną miejską. Nie chcę w tym miejscu rozstrzygać, czy zarzuty podnoszone w anonimie są prawdziwe czy też nie. Nie moja w tym rola. Zajmie się nimi najprawdopodobniej Rada Miejska a następnie Sąd. na jakiej podstawie? Moim zdaniem zarówno Prezydent jak i Przewodniczący Rady Miejskiej w tej chwili nie mają wyjścia. Mimo, że pismo było tylko do wiadomości Prezydenta, to w mojej ocenie, powinien on je przekazać "według właściwości" do dalszego procedowania Radzie Miejskiej.

 

To właściwie tyle co do oceny prawnej, której weryfikacji dokonają odpowiednie organy. Jeśli zarzuty się potwierdzą, wtedy mandat radnej zostanie wygaszony a ona sama będzie musiała zwrócić pobrane diety. Może tylko warto zauważyć, że kwestia biernego prawa wyborczego dotyczy dnia rejestracji list. Obecnie nawet przeprowadzka do Tomaszowa nie pomoże złagodzić skutków.

 

Warto pokusić się też o kilka słów oceny etycznej tego typu działań. Nie zależnie od tego, czy ktoś się nazywa Barbara Klatka i reprezentuje Platformę Obywatelską, czy Obywatel X, będący działaczem PiS musi być ona zawsze taka sama. Tego rodzaju "cwaniactwo" zasługuje na słowa nie tylko krytyki ale wręcz potępienia. W przypadku Barbary Klatki ma to ten dodatkowy wymiar, że to ona była twarzą komitetu wyborczego, ubiegając się o stanowisko Prezydenta Miasta i ona też miała bezpośredni i najważniejszy wpływ na układ nazwisk i budowę list wyborczych. Jeśli więc potwierdzi się, że w chwili wyborów zamieszkiwała ona na stałe w Brzustowie, to zwyczajnie w cwaniacki sposób odebrała mandat komuś innemu. Komuś, komu sprawy miasta leżą naprawdę na sercu, bo go bezpośrednio dotyczą.

 

***

 

Barbara Klatka przez dwie kadencje była radną powiatu tomaszowskiego, reprezentującą okręg wyborczy obejmujący gminy Tomaszów (wiejską), Inowłódz, Rzeczyca. Jako wnikliwy obserwator życia samorządowego nie jestem w stanie wskazać żadnej inicjatywy prospołecznej, której byłaby autorką. Na sesjach Rady Powiatu najczęściej nie zabierała głosu. Nie wiem jak było na posiedzeniach komisji problemowych, ale ja uczestniczyłem w kilku dotyczących problemów w rodzinnych domach dziecka (relacje filmowe dostępne w Internecie). Na nich też nie dostrzegłem jej specjalnej aktywności.

 

Przy okazji prezentacji biogramu na potrzeby kampanii wyborczej również trudno dostrzec ślady (non profit) działalności społecznej. Jako przykład wskazywano pracę w Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ma ona jednak charakter odpłatny. Wygląda to tak, jakby zaangażowanie społeczne tej radnej wymagało korelacji z wynagrodzeniem za poświęcony czas i energię. Tak to naprawdę powinno wyglądać? Takich chcemy mieć przedstawicieli? W czasie wyborów samorządowych próbowano Barbarę Klatkę pytać o jej zaangażowanie. Wpisy na ten temat na portalach społecznościowych pozostawały bez odpowiedzi i były natychmiast usuwane.

 

Tymczasem w mojej ocenie samorząd potrzebuje innego rodzaju osób. Takich, które w życie miasta i sprawy tomaszowian angażują się na co dzień, bo to oni znają problemy lokalne najlepiej. Ludzi, którzy jedynie żerują na samorządzie i polityce, tworząc sobie z nich źródło łatwego dochodu, wszyscy mamy już dosyć. Barbara Klatka problemy Tomaszowa "poznawała" na ulicach (efektem marny program wyborczy, który nie znalazł akceptacji wyborców) na miesiąc czy dwa miesiące przed wyborami. Miała problem nawet ze stworzeniem dobrego programu oświatowego. W mojej ocenie Tomaszowa i jego mieszkańców nie rozumie. Nic dziwnego, bo jeśli wierzyć informacjom, zamieszkuje w Brzustowie a pracuje w Łodzi. Teraz zasiada w Radzie Miejskiej a nawet domagała się przewodniczenia temu gremium.

 

Co mają wobec tego powiedzieć wszyscy Ci, którzy nie są partyjnymi baronami i szans na kandydowanie z "jedynki" nie mają? Chcieliby działać ale mają zbyt miękkie łokcie, by w partyjnych układach i układankach jakoś sobie radzić? Nie potrafią po trupach zmierzać do celu?

 

*****

 

Kim jest Barbara Klatka? Przez długi czas była nauczycielką a następnie dyrektorką szkoły w Brzustowie. Jej "kariera" przyspieszyła, gdy związała się z Platformą Obywatelską i została radną w Powiecie Tomaszowskim. Warto zwrócić uwagę na jej oświadczenie majątkowe z początków kadencji w roku 2010 (wcześniejsze są niedostępne) . Jako dyrektorka szkoły zarabiała 70 tysięcy złotych rocznie brutto. Do tego dochodziła dieta radnej w wysokości 17 tysięcy złotych. nie posiadała domu, ani samochodu. Dochód męża to niecałe 17 tysięcy złotych (mniej niż dieta radnej). Na koniec tej kadencji była już dyrektorem COS OPO Spała. do 21 września (a więc za 8 miesięcy) zarobiła już 79 tysięcy. W międzyczasie Barbara Klatka wzięła udział w wyborach do Senatu. W kraju PiS wygrał wybory a senatorką nie udało się zostać. Zmiana krajowych układów władzy poskutkowała zmianą miejsca zatrudnienia. Tym razem trafiła do spółki Makis, która podlega bezpośrednio partyjnej koleżance, Hannie Zdanowskiej. Spółka zarządza między innymi Atlas Areną i Stadionem na Widzewie. Generuje też duże straty finansowe. Mimo to gaże członków zarządu są dosyć pokaźne. W ubiegłym roku Barbara Klatka otrzymała ponad około 180 tysięcy złotych. Do tego z innych źródeł (komisje rozwiązywania problemów alkoholowych) 9.600 złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Portofino 10.12.2018 19:52
Zgadzam się z tym, że startowanie do rady miasta Tomaszowa Mazowieckiego równocześnie nie będąc jego mieszkańcem jest złe. Według mnie, mandat Pani Klatki najlepiej byłoby wygasić dla dobra miasta. Jednak ostatnia część tego "artykułu" wzbudza we mnie mieszane uczucia. Tak to już niestety w naszej polityce jest, że pewnie większość idzie do niej z myślą wzbogacenia się materialnego. Dzieje się tak jednak po obydwu stronach rosnącej wciąż barykady. Pan Strzępek dla przykładu, już od dawna zasiada w różnego rodzaju radach, a to z listy Samoobrony, a to z listy Platformy do powiatu 4 lata temu czy teraz z listy KWW Marcina Witko. Przez te wszystkie lata z tych wszystkich pobranych diet mógł uskładać całkiem dużą sumę, a przecież mógł te pieniądze inwestować. Pobierał pieniądze pomimo tego, że nasze starostwo jest przecież zadłużone i zadłuża się coraz bardziej. Pani Klatka nie jest jedynym przykładem "uzależnienia samorządowo-politycznego". Jest takich przykładów więcej, na przykład Pan Cezary Krawczyk, zmieniający często polityczne barwy, ale też od pewnego czasu Pan Marcin Witko, na którego jednak zagłosowałem w tych wyborach. Ciekawe jak przedstawiały się zarobki jego i jego żony na przestrzeni kilkunastu lat? Gdy wchodził do lokalnej polityki był przecież chyba zwykłym nauczycielem muzyki? Potem nasze różne lokalne rady, kandydowanie na prezydenta i zostanie posłem. Już zarobki musiały niebagatelnie wzrosnąć. Potem został prezydentem Tomaszowa, a jego żona szefową Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie. Teraz można, by ich zapewne przypisać do grona zamożnych członków naszego społeczeństwa. A co by było gdyby nie wszedł do polityki? Odpowiedź pozostawiam dla tych, którzy mój komentarz przeczytają

Była uczennica B. Klatki 10.12.2018 00:48
Oczywiście, że mieszka w Brzustowie. W szkole, której już od dłuższego czasu nie jest dyrektorem, W dodatku w ramach pracy radnych gminy Inowłódz (można to sprawdzić) zbudowano w szkole taras. Do tego tarasu dostęp jest tylko z jej mieszkania, więc uczniowie czy nauczyciele nijak z niego nie korzystają, tylko ona.

Vincent i jego adwokat Chmaj w TVP Info 10.12.2018 15:03
Jaja. Zrobcie fotki i wrzuccie na Wykop. Zdjecie to milion slow.

Była uczennica B. Klatki 27.12.2018 19:53
Ale zdjęcie czego? Strony z biuletynu mogę, ale jak pokazać na zdjęciu, że taras nie jest dostępny dla szkoły, a tylko dla mieszkania B. Klatki?

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 09.12.2018 13:17
Moim zdaniem, radnymi z miejsca w którym są wybierani, powinny być tylko osoby w nim zamieszkujące. Tylko i wyłącznie!

FIRGOLASZEK 09.12.2018 11:23
to jak p Klatka miała by zwrócić kasę to wydaje mi się że Zdonek również, czy dobrze rozumuję?

śpie na przystanku 08.12.2018 20:25
pamiętam jak powstała .nowośmieszna i jeden z działaczy PO w Tomaszowie , powiedział że potrzeba w kraju takich menadżerów ja Pan Ryszard , zatkało mnie .... takie to myślenie byle się najeść i nachlać na koszt podatnika, pasożyty i tyle !!!!

Jolanta Szczypińska nie żyje 08.12.2018 18:25
Od 10 lat cierpiała na złośliwy nowotwór. Nie przeszkadzało to satrykom i ich entuzjastom drwić z niej, naruszając nawet obszary intymne. Godność mają tylko ci których lubimy? Po "PiSowcach" można jeździć jak po łysej kobyle? Nie są ludźmi?

. 08.12.2018 16:41
Z takimi samorządowacami krecilibysmy się w zakletym kole niemocy kolejne 20 lat. Im żadne zmiany, nawet nie od ważniejsze, ale żadne nie są na rękę. Byle był spokój, byle dzieci odchodząc, zapewnić im mieszkania, a a coś ponad to? A co to mnie obchodzi? Z takim podejściem nie powinno się w ogóle startować w żadnych wyborach.

. 08.12.2018 16:30
Dawno nie czytałem tak ciekawego tekstu o Tomaszowie.

tomaszowianka 08.12.2018 15:42
no ... taka jest prawda

Alejaja 08.12.2018 13:01
Panie Strzępek zabrakło kilku słów o promotorach Pani Klatki. Pierwszy Cezary Krawczyk, który otwierał drzwi do "kariery" i Arkadiuszu Gajewskim, który pałeczkę koledze "wydarł" i dzierży ją do dziś.

Opinie

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

18 czerwca: od Zieleńców i Waterloo po McCartneya, „Solidarność” i wielką politykę w Brukseli

Są daty, które nie przechodzą przez kalendarz po cichu. 18 czerwca należy właśnie do nich. To dzień bitew, procesów, wyborów, wielkich artystów i politycznych decyzji, które potrafiły zmieniać bieg historii. Od szarży pod Zieleńcami, przez klęskę Napoleona pod Waterloo, po czerwcowe wybory 1989 roku — historia znów zagląda nam przez ramię. A w tle grają Paul McCartney, King Crimson, Wawele, Maanam i Vera Lynn. Data dodania artykułu: 18.06.2026 13:20
18 czerwca: od Zieleńców i Waterloo po McCartneya, „Solidarność” i wielką politykę w Brukseli
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę Żelechlinek ocala pamięć. Stare zdjęcia, listy i rodzinne dokumenty mogą stać się częścią historii gminy Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW Autor komentarza: Zainteresowana Treść komentarza: Co z wykupem mieszkań w TTBS? Źródło komentarza: Tomaszowskie TBS ogłasza przetargi na najem lokali użytkowych. W ofercie adresy przy Piłsudskiego, Warszawskiej i Stolarskiej Autor komentarza: Edek Treść komentarza: Mieszkam na południu Tomaszowa i chce S12 w wariancie południowym. Najlepiej ze zjazdach na ul. Jana Pawła 2 w okolicy grot żeby sie szybko wjeżdżało i wyjeżdżało z miasta do Łodzi. Źródło komentarza: S12. Droga, o którą Tomaszów walczy od lat. Rozwój, protesty i rachunek za planistyczny chaos
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama