Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 09:10
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

COVID-19 wymusza zmiany – konferencja prasowa Prezydenta Miasta

Podczas wtorkowej konferencji (26 maja 2020) władze miasta poinformowały o zmianach, które dotkną wszystkie miejskie placówki. Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego mówił o obecnej sytuacji i przyjętych rozwiązaniach:

 

- Ostatni czas nie jest łatwy – mówi prezydent. Każdy z nas odczuwa efekty pandemii. Odczują je również wszystkie samorządy. Co nas czeka? To tak naprawdę dopiero się okaże. Ale już dziś pierwsze spływające do nas informacje potwierdzają fakt, że przed nami chudsze czasy. Jestem jednak przekonany, że wspólnie uda nam się je przejść i wrócić do normalności.

Żeby zobrazować sytuację samorządów, trzeba zacząć od informacji, co składa się na ich portfele. W Tomaszowie dwa największe składniki budżetu to udział w podatku PIT i CIT oraz podatki i opłaty lokalne (w tym od nieruchomości). Kolejne pozycje w dochodach to subwencja państwowa (czyli środki przekazane przez rząd na konkretne zadania), dotacje i środki pozyskiwane z zewnątrz.

W kwietniu tylko z PIT do kasy Urzędu Miasta wpłynęło o 40% mniej niż zakładał plan. To drastyczny spadek.

Priorytetem jest dla nas udzielenie pomocy przedsiębiorcom – stąd Ci, którzy utracili wpływy z powodu pandemii – mogą liczyć na umorzenie lub odroczenie podatku, obniżkę czynszu itd. Nie zostanie to więc bez wpływu na budżet, ale najważniejsze, by lokalny biznes się utrzymał. Przez parę tygodni nie funkcjonowała również Strefa Płatnego Parkowania i Targowisko Miejskie – a to też oznacza mniejsze dochody.

Już dziś wiemy, że musimy obciąć wydatki na sport, kulturę itd. I trzeba powiedzieć jasno i uczciwe – będą dalsze cięcia kosztów. Największym problem jest oświata. Dziś dokładamy do niej ponad 37 mln zł rocznie, gdyby nie nasza mała miejska reforma z 2015 roku, dokładalibyśmy obecnie ponad 1 mln 600 tys. więcej. Aktualnie nasze zadłużenie jest na poziomie 100 mln zł. W ubiegłym roku spłaciliśmy ponad 17 mln zł kredytu, w 2018 roku również. Przygotowywaliśmy się w ten sposób do kolejnych inwestycji. Łatwo policzyć, jak wyglądałby nasz budżet, gdyby nie ponad 37-milionowe obciążenie, i jakie inwestycje można byłoby realizować chociażby w szkołach. Nie unikniemy więc cięć w edukacji – niestety nie ma co liczyć na małe klasy. Będą one liczniejsze, ale na pewno bezpieczne – to jest nasz priorytet. Zmian będzie więcej. Nie jest to dla mnie łatwa decyzja. Jednak jest to w mojej ocenie jedyna droga, która zminimalizuje skutki kryzysu. Demografia jest nieubłagana, a nadchodzący kryzys przyspieszył to, czego próbowaliśmy od lat uniknąć. Jeżeli zostawimy obecny porządek bez zmian, skończy się to falą zwolnień – a nie chcę pozwolić na tyle ludzkich tragedii. Jeżeli nie wprowadzimy systemu oszczędnego, będziemy zmuszeni zlikwidować co najmniej trzy szkoły i trzy przedszkola.

Restrukturyzacja dotknie też urząd i jednostki podległe. Do wyboru, jeżeli nic nie ulegnie poprawie, mamy dwie ścieżki – pierwsza to cięcie kosztów i grupowe zwolnienia w oświacie i wszystkich jednostkach zarządzanych przez miasto lub druga: cięcie kosztów – czyli z pewnością mało popularne decyzje i zwiększenie deficytu budżetowego, by nie wyhamować rozwoju Tomaszowa. Najprościej jest zwalniać, ale jeżeli pozbawimy ludzi dochodu, tym samym te pieniądze nie trafią na nasz lokalny rynek i zaczniemy proces hamowania. Dlatego chcę zdecydować się na drugi wariant – oczywiście pod ścisłą kontrolą. Nie unikniemy pewnie redukcji zatrudnienia – ale nie będzie to taka skala jak przy pierwszym wariancie, nie chcę dopuścić do takich zwolnień, które już dotknęły niestety mieszkańców naszego miasta. Za mną wiele nieprzespanych nocy. To były trudne decyzje. Mam nadzieję, że kryzys będzie mniejszy niż wynika to z zapowiedzi ekspertów i szybko będziemy mogli wrócić do normalności.

Wiele osób zajmujących się polityką patrzy bardzo wybiórczo na kwestie budżetowe. Słyszę, że się zadłużamy, a z drugiej strony, że za mało inwestujemy. Słyszę, że za dużo wydajemy na oświatę, z drugiej, że jest niedoinwestowana. Słyszę, że za mało przeznaczamy na sport, ale już nikt nie mówi, komu zabrać, żeby tam dać więcej. Ja muszę patrzeć całościowo – to jest system naczyń połączonych. Odwołaliśmy już wszelkie wydarzenia kulturalne ze względów bezpieczeństwa, ale pozwoli nam to również zaoszczędzić środki. Wstrzymaliśmy dotacje – nie znaczy to jednak, że na stałe. Bardzo proszę wszystkich o wyrozumiałość. Musimy przez to przejść. Nie będzie nam łatwo i nie robimy tego bez powodu. Muszę myśleć przyszłościowo.

Więcej na ten temat w rozmowie, jaką przeprowadziliśmy dzisiaj z Prezydentem Marcinem Witko po konferencji prasowej


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Mieszkaniec 28.05.2020 23:29
A co z Areną Lodową? Stać miasto na ten obiekt? Ile rocznie milionów na utrzymanie miasto wydaję? Może tu oszczędności piszukać?

Kobiety i lochy 06.06.2020 14:05
stać. To jest trochę tak jak z odbudową Zamku Królewskiego przez Gierka. Ludzie mają prawo czuć choć odrobinę dumu. A tak zupełnie oddolnie to powiem tak, w Tomaszowie jak się popatrzy na kobiety na ulicach do domu wraca się z poteżnym dołem. 20-latki (ba nawet te pod koniec szkoły średniej), to już cycate po pas brzuchate baby – tylko elastyczne pstrokate gacie sygnalizują, że są to osoby w wieku no jednak akademicko–szkolnym. Dalej to już zaciskam jak mocno potrafie powieki. Lochy postarzone przez styl życia (smog?), nie wiem co, o 20-30 lat. Jaki to ma związek? No wytjątkiem są te które trenują łyżwiarstwo.

Erni 28.05.2020 10:45
We wszystkich szkołach w mieście ograniczają o połowę godziny dla n-li wspomagających. Jak się rodzicom nie podoba albo dziecko nie da rady to zabierać na Majową..

Zdezorientowana 28.05.2020 09:12
Jeden miesiąc z obniżonymi wpływami i od razu trzeba takie cięcia robić? jeden miesiąc zawalił plany wydatków z budżetu na najbliższe lata? poza tym nie świadczy to o dobrym gospodarowaniu miastem, dobry gospodarz raczej zawsze ma coś odłożone na"czarną godzinę",na wszelki wypadek. Wygląda to jakby pod przykrywką covida prezydent i jego sztab chcieli pospłacać wcześniejsze długi kosztem naszych dzieci i nauczycieli. Za miesiąc miały się odbyć Dni Tomaszowa, za jakie pieniądze?skąd skoro miasto nie ma?impreza jedna z bardziej kosztownych więc skoro odwołana i pieniądze zostały to nie można przesunąć w budżecie na uregulowanie wpływów za ten 40%spadek dochodów w kwietniu?

Ula 28.05.2020 14:01
Bardzo dobra uwaga wszystko na kredyt i dlatego bida. A wszyscy zadowoleni, MZK kredyt, Arena kredyt, żeby nie unijne środki to nawet parku ani przystani. Tyle mamy i jak przychodzi jakiś problem to na Nas się to skupia, może jeszcze jakiś kredyt

O co chodzi? 28.05.2020 17:44
Szkoły i przedszkola przez dwa miesiące były zamknięte więc chyba rachunki za prąd, ogrzewanie, wodę itp były mniejsze. Tak samo mzk jeżdżące wg niedzielnego rozkładu więc mniejsze zużycie paliwa. Plus odwołane imprezy jak dni Tomaszowa, odwołane konkursy na dofinansowania różnych organizacji pozarządowych. Pewnie jeszcze coś by się znalazło żeby choć trochę pokryć straty.

M 27.05.2020 22:53
https://www.nasztomaszow.pl/wiadomosci/19721,marcin-witko-po-co-ten-kabaret Jak to punkt widzenia zależy od tego gdzie siedzi d... .

! 27.05.2020 20:58
Do nauczania. Te jedyne zawody w pływaniu wygrałeś jak w Tomaszowie był jeden basen w SP 12? Co do nauczania początkowego to proponuję jeden dzień w szkole a potem z chęcią wysłucham szczerego komentarza. Powodzenia.

Krystyna 27.05.2020 17:35
Nie rozumiem. Z jednej strony będą oszczędzać na wynagrodzeniach a z drugiej procesują za naszą kasę. Przykładem jest MUZEUM, czytałam o tym w przedświątecznym wydaniu TIT. Pracownicy wygrali procesy z muzeum, wyroki prawomocne a dyrektorka jest nad prawem i na to się jej pozwala. z tego co pamiętam chodzi o duże pieniądze i co ? popłaciła ? a odsetki ? Przykre to wszystko.

Odp 27.05.2020 22:17
no właśnie za czyje pieniądze ona sie bawi i gnoji ludzi ?

Kamila 28.05.2020 20:53
tak zgadza się , skąd tyle złości w takiej tyci osobie

Ona 27.05.2020 16:13
Czemu cięcia budżetowe mają uderzyć w oświatę? Pensje niech sobie obniżą. Pan Witko już przez covidem przebąkiwał o zamykaniu przedszkoli i szkół. Teraz pod przykrywką wirusa będzie można realizować te plany. Zamkną przedszkole, szkołę, ziemię sprzedadzą pod budowę bloków i już się kasa w budżecie znajdzie.

! 27.05.2020 15:02
Możemy na Arenę wydawać i 100 milionów, jeżeli nas stać! Mistrzostwa organizuje związek, ale utrzymuje ją cały rok miasto. Możemy również utrzymywać zespoły ligowe złożone z armii zaciężnej z całego kraju, jeżeli nas stać! Ale co z naszą młodzieżą? Dla niej zostaje: - rozwiązanie klas sportowych np. VI ( trzy lata szkolenia). - zakaz tworzenia nowych IV klas. - jeżeli dzieci chcą trenować jakąś dyscyplinę, to niech płacą rodzice (bo przecież musimy płacić innym). - wstrzymanie lub brak dotacji dla klubów szkolących naszą młodzież. - zajęcia na basenie bez podziału na grupy ( 30 osób na jednego prowadzącego) jaka to jest efektywność zajęć, tego chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Można oczywiście zapłacić indywidualnie. Ale najważniejsza rzecz bezpieczeństwo!! Kto za to będzie odpowiadał? - klasy 30 osobowe, jakość nauczania już znamy ( ale przecież zawsze można to rzucić na nauczycieli lub zapłacić za korepetycje.) W dzisiejszych czasach trzeba się dobrze zastanowić na co nas stać, co możemy zrobić żeby szkody były jak najmniejsze i żeby nie zniszczyć czegoś co odbudowanie zajmie lata lub będzie to już niemożliwe. Po kurskonferencji w UM widzę ze nasza władz niestety poszła po najmniejszej linii oporu!

Nauczycielstwo nauczania początkowego – czy zawsze ma być łatwym kawałkiem chleba? 27.05.2020 16:50
(30 osób na jednego prowadzącego) jaka to jest efektywność zajęć, tego chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Mi trzeba. Miałem w „dwunastece” taką samą jeśli nie liczniejszą grupę. Choć pływać nauczył mnie ojciec nad Pilicą, to jednak to, że kiedys tam wygrałem jedne zawody, zawdzieczam oczywiście szkole. I to niezłego chama miałem za W-F. Tej sprawy jeszcze nie mam zamknietej, muszę go znaleźć i obmyślić jakis plan legalnego przypomnienia się. Dobrze, że mi przypomniałeś. Nie tylko ja uważam, że większość nauczycieli – szczególnie te od tzw nauczania poczatkowego to zbędne bydło, które niejednokrotnie niczym – w przypadku mężczyzn – nie rożni się od tych kiboli Widzewa którzy dewastują nam teraz świeżo odnowione elewacje między innymi budynków przy Niskiej. Gdzie ludzie na remont domu wielorodzinnego czekali 30-40 a i czasem więcej lat. Prezydent Szymańska – mam nadzieje, że z fasonem pościnała zbędne dyrektorstwo przedszkoli – dzięki czemu miasto jest do przodu o ćwierć miliona, teraz czas zejśc niżej. Pedagog to jest ważny zawód, każdy z nas ma jakieś doświadczenia, które pamięta do dziś. Uszczuplenie finansów miasta to dobry czas by przetrzebić tę grupę zawodową z czarnych owiec. A czasem to całe stada.

Ups 27.05.2020 19:04
Nic się nie nauczyłeś a jeszcze schamiałeś idź nad Pilicę i rób co chcesz

Wlad 27.05.2020 12:13
Kryzys to będzie i to większy niż wam się wydaje, ale dotknie on głównie przeciętnych obywateli, jednak nie ma się o co martwić, wszakże władza się wyżywi, a i na nagrody dla urzędników coś się znajdzie.

E 27.05.2020 09:26
Temat łączenia klas - powstawanie liczniejszych, był podnoszony już na początku roku przez MEN. Obawiam się, że Prezydent TM próbuje wykorzystać temat wirusa, aby gładko przeprowadzić kolejną zbrodnię na naszych dzieciach.

Nie lubi kłamców. 27.05.2020 09:03
Pytanie do P. Witko czy upadek Lechii został spowodowany przez Cowid czy może przez jego nominata. ? Czy połączenie z Areną Lodową to oszczędności czy upadek Lechii w związku ze złym zarządzaniem przez prezesa.? P. Witko trzeba być konsekwentnym w swoich wypowiedziach i kiepskiego zarządzania nie zrzucać na pandemię.

Nadzieja 26.05.2020 23:04
Ciekawe czasy nastały ,do przewidzenia zresztą było. Wszystko przed nami dopiero. jak i tymi , którzy zobaczyli , a nie widzieli. Dbajcie o rodziny i przyjaciół prawdziwych .Ta ziemia płacze już ostatniemi łzami i zaraz wyschnie jak jakeś ,, cud nie nastąpi ,,. Szanowny Panie Prezydencie jest Pan wspierany dobrym duchem jak i ludzie dobrej woli Wszystkiego dobrego .

Ja 26.05.2020 23:00
Przychodzi słono zapłacić za populizm.

Z szacunkiem ale i wspolczuciem dla buchalterów 26.05.2020 22:58
17 baniek kredytu splacili... Zagozdon wyslal dwie na konto oszusta co sciezke rowerowa mial pobudowac a uciekl. Pamietacie? Czy juz ulecialo? Albo ta kasa ws pl.Kosciuszki ktora stracili gdy potem Sławiński odszedł...pamiętacie tych nowoczesnych fachmenów? :)) Ja sie tam specjalnie na nich nie zapinam, sam nie mam o tym pojecia - tylko po co kandydowac? Czy zgadzac sie - w przypadku wice-prezydetow na taka robotę? Jak smutne, jak bez wyjscia musza byc te Wasze zycia postkomuniści? Nie mialem z tym do czynienia, a co wazniejsze, kompletnie mnie to nie interesuje to nie pracuje w takim charakterze. Po Was widac, zadnej innej mozliwosci nie macie. Jesli odmowocie, to innej propozycji nie bedzie, a na szparagi do rudych Flamanmdow juz jestescie za starzy. No i dzieciory juz mata, baby ktore zwykle tego samego pokroju, wien ponizej jakiejs pensji zarabiac nie mozecie. No domyslam sie :)) Sorry, ze moze troche z boku tematu, ale tak mi sie przypomnialo, jak ta glowna ksiegowa miasta odchodzila i druga teraz po upokarzajacym posiedzeniu Rady Miasta gdzie Witczak pajacowal, przyjmowali... Wez teraz notuj tam, obliczaj ...17 baniek. Bleeeee :( Bleee! Obrzydliwa robota. Buchalter to obrzydliwa praca! Zero kreatywnosci, zero kontaktu ze swiatem, teraz jest maj ptaki codziennie mmie budzą na łąkę nie muszę jechać - dwa lub trzy słowiki mi śpiewają... A to jest blokowisko. No jakos sie przyzywyczaily. Codziennie do 12 mam koncerty za oknem. Raz na pol godziny cos do picia sobie zrobie, zapale i dalej sprawdzam. Ja tez codziennie musze wypelniac formularze - wlasciwie ciegle te same, ale jednak na podstawie wielu opisowuch zrodel. Ze.sra.lbym sie po jednym dniu jesli musialbym pracowac jako jakis ksiegowy. Odczlowieczajace, ponure zadanie. Przy 17 bańkach rowniez bardzo ryzykowne. Naprawde, nie potrafie dzis sobie wyobrazic gorszej pracy. Juz na dzwigu zurawiu wolalbym kolcki przenosic. Ptak przynajmniej jakis od czasu do czasu przeleci.

znowu ja 27.05.2020 00:58
Pamiętam ścieżkę lepiej od ciebie - to nie miasto (a tym bardziej Zagozdon) tylko Powiat (starostą był chyba Kagankiewicz) zapłacił dwa razy za ścieżkę, ale wykonawca ścieżkę pobudował. To nie pierwszy twój problem z prawidłowym kojarzeniem faktów.

Z szacunkiem ale i wspolczuciem dla buchalterów 27.05.2020 07:40
Pisałeś już to pare razy, ostatnio tam chyba przy rozbitej, a wcześniej przez lata brudnej lampie typu bomba jakich tam milion postawili wzdłuż św. Antoniego. Też droga powiatowa. Tak i co z tego? Co mnie jako mieszkańca to obchodzi? Mieszkam w mieście nie w starostwie. Jest prezydent miasta to na jego konto idzie jak wygląda i gospodaruje miasto. Powiat w wyobrażeniu przeciętnego podatnika to są drogi dojazdowe z miasta do jakichś wioch dookoła. Nic poza tym. I Węgrznowski powinien na tym się skupiać a nie remontować jaką tam Kolejową w Tomaszowie. To nie jest wyborczo jego teren. Jeśli będzie się sypać dawa Kolejowa to jest wina miasta i niemieckiej kopalni. Węgrzyn powinien odnawiać drogi do jakiejś Zawady, Chorzęcina, tam budować tym wiejskim dzieciom jakieś rzucające sie w oczy pomarańczowe tartany. Ulica w Tomaszowie? Kto to będzie pamietał? Zakres kompetencji? Co mnie to obchodzi? Nie potrafi wpływać na zarząd instytucji która na jego terenie istnieje i sporo finansuje, wpływa na wiele obszarów w mieście? Znaczy, że był nieudolny. Widać po dzieciach nawet. Drobi karierowicze, z przymusu robiący jakiś refereat na studiach to zwykle bida. I kurtuazyjne umizgi by schlebić dostać dobrą ocenę i mieć spokój. Etacik w urzędzie tatusia lub powiązanym i tak będzie czekał. Nie ważne co młoda, zwykle już zaraz po 20-stce tęgawa kwoka ma sama do powiedzenia. Jak to jest zapładniane? KTo nie czuje wstrętu? To jest dla mnie do dziś zagadka. Jak jest teraz? Wychodzę na ulicę widzę nowe nawierzchnie, widzę drzewa których jeśli przed 2015 (też umowieni, bo przecież Warszawską „wyremntowali” czyli wykarczowali później – chodzi o formacje, o jasne zaznaczenie dla kalrownego postrzegania złego i dobrego), czyli jeśli przed 2015 nie wycieli drzew to dziś nikt już ich nie wycina. Na nich bujna zieleń (a przecież postkomunisci wieszczyli suszę hahahaha :))) ), na nich bujna zieleń i ptaki – śpiewaki. Wasza buchaleteria kończyła się zawsze tak samo – narzekaniem – koniec końców na głupie społeczeństwo. No i już. Klasa rzadząca w Polsce ostatanich 30 lat dzieliła się na jęczycieli – buchalterów i ... budowniczych. W wyborach wychodzi kogo ludzie chcą, a co do miejsca w historii też raczej będziecie oceniani negatywnie. Zależy kto będzie ją spisywał. Jeśli niechętni Polsce niepodległej Żydzi, no to nie, ale jeśli ktoś z szacunkiem podchodzacy do miejsca w którym się urodził, to będziecie traktowani tylko jako niszczyciele likwidatorzy.

anty 27.05.2020 08:33
Co teraz odwracasz kota ogonem - piszesz rzeczy wyssane z palca. Równie dobrze Zagozdon mógłby ci wytoczyć proces o zniesławienie i by się skończyło wypisywanie głupot. To chodziło o drogę rowerową do Spały więc leżącą poza granicami miasta

Każdy widzi jak było, każdy widzi jak jest 27.05.2020 09:47
Jeszcze w mieście na całej długości Spalskiej można sie na niej wielokrotnie zabić. Wcześniej nie lepiej. Druga sprawa – kostką  wykładać możesz sobie „bulwar” sklepiku na rogu. Jest to śliskie, rozłazi sie to po dwóch latach przy większych drzewach i krawęrznikach (nasypka piasku i walimy bruk, mimo że 30 cm duży spadek terenu. Nie trzeba być brukarzem by wiedzieć, że wziesienie trzeba po prostu zryć. Na YT kanał prowadzi kolo z Bydgoszczy który od lat prowadzi firme od tego, fajnie pokazuje w półgodzinych filmikach cały przebieg brukowania w wiekszosci na przyspieszeniu, ale czasem przystaje i tłumaczy. Świetna rzecz! Tak się powinno robić flimiki instruktarzowe. On to robi własnym sumptem bez żadnych pseudoagencji rekamowych. Bo to jest zbędne zazwyczaj. Jeśli nie ma się pomysłu to samo nazywanie się ekspertem nic nie daje) W większości zachodnich krajów – asflat. I jak tam mówiłeś 2 bańki wysłane omyłkowo na konto oszusta, i znowu dwa baniole po raz kolejny za ścieżkę z kostki :)) Brawo. Tak budowaliście. Już nie pamietam, ale otwieraliście to ze wstęgą? Witko Park Miejski Bulwary po prostu otworzył, ZDiUM zabrał barierki. Takiej radości jak podczas Dnia Dziecka w 2019 roku na twarzach tomaszowian nie widziałem nigdy... bo lat 70-tych gdy miasto sie rozwijało zwyczajnie pamiętać nie mogę.

Ale się porobiło 27.05.2020 09:26
Pogarda do wszystkiego to jest dopiero klasa.Ktos z rodziny jeszcze z tobą siedzi, dziadkowie, ojciec, matka oni też z tych betonowych czasów przecież.

K2 26.05.2020 22:41
Witko kłamiesz

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę Żelechlinek ocala pamięć. Stare zdjęcia, listy i rodzinne dokumenty mogą stać się częścią historii gminy
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama