Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 23:36
Reklama
Reklama

Nowe przepisy, by wzmocnić nasze bezpieczeństwo

15 września na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja zatytułowana: Ustawa o prawach konsumenta – szanse i zagrożenia. Znowelizowane przepisy, mające w swoim ząłożoniu wzmóc poziom ochrony konsumentów (a więc nas wszystkich) wchodza w życie już 25 grudnia br. Nowa Ustawa zmieni wiele dotychczas obowiązujących przepisów prawa. O tym jakie to będą zmiany i czy poprawią one relacje pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami z uczestnikami konferencji rozmawiała Agnieszka Drzewoska Łuczak – Mediator, Rzecznik Konsumentów w Tomaszowie Maz.

 

Agnieszka Drzewoska Łuczak: Czy Pani zdaniem wprowadzenie w życie Ustawy o prawach konsumenta w świetle Konferencji doprecyzowało definicję konsumenta?

Anna Mlostoń-Olszewska, radca prawny w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Łodzi - Definicja konsumenta została doprecyzowana poprzez jednoznaczne wskazanie, że konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Analizując dotychczasowe orzecznictwo i piśmiennictwo można przyjąć, że zmiana ustawy jest potwierdzeniem aktualnie stosowanej wykładni pojęcia "konsument". Tym niemniej wskazanie, że ustawa reguluje wyłącznie relacje na płaszczyźnie osoba fizyczna - przedsiębiorca w istocie doprecyzowało dotychczasową regulację, co może mieć znaczenie przede wszystkim dla działań samych konsumentów w ich indywidualnych sporach z przedsiębiorcami.

 

Mając na uwadze zgłoszone podczas konferencji wątpliwości co do poprawności nowej definicji konsumenta, które dotyczyły przede wszystkim dublowania w definicji ustawowej pojęcia "działalności gospodarczej" i "działalności zawodowej" (która też jest działalnością gospodarczą) trzeba wskazać, że tego rodzaju zabieg legislacyjny został także zastosowany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, gdzie za przedsiębiorcę uważa się podmiot w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a także osobę fizyczną wykonującą zawód we własnym imieniu i na własny rachunek.

 

W literaturze przedmiotu zasadniczo wskazuje się, że jest to zabieg niepotrzebny, jednakże nie brak także głosów, że działalność osoby wykonującej wolny zawód nie zawsze wypełnia wszystkie cechy działalności gospodarczej, o których mowa w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, a zatem rozdzielenie pojęć działalności gospodarczej i wolnego zawodu ma na celu rozszerzenie zakresu ochrony wynikającej z ustawy np. na umowy zawierane przez konsumentów  z osobami wykonującymi okazjonalną działalność artystyczną (np. okazjonalna sprzedaż rękodzieła).

 

ADŁ: Czy jako uczestniczka Konferencji  „Ustawa o prawach konsumenta-szanse i zagrożenia” uważa Pani, że nowa Ustawa wzmocni pozycję konsumenta na polskim rynku?

Ustawa o prawach konsumenta wprowadza kilka nowych regulacji, które z pewnością podnoszą poziom ochrony konsumenta. Należy do nich m.in.

- nałożenie na przedsiębiorcę zawierającego z konsumentem umowy na odległość przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w ten sposób, że do złożenia zamówienia używa się przycisku lub podobnej funkcji obowiązku wyraźnego poinformowania konsumenta, że składa zamówienie z obowiązkiem zapłaty,

- wprowadzenie zakazu wskazywania, jako numerów kontaktowych w sprawie zawartej umowy numerów o podwyższonej płatności generujących dla konsumenta opłaty wyższe niż za zwykłe połączenie telefoniczne.

Zmiany te z pewnością należy ocenić pozytywnie. Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że przepisy te są potrzebne.

 

Z drugiej strony nowa ustawa doprecyzowuje dotychczas obowiązujące przepisy obowiązujące przy sprzedaży konsumenckiej, sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa i na odległość. Jest to istotne, gdyż szereg dotychczasowych rozwiązań legislacyjnych było różnie interpretowanych przez przedsiębiorców i konsumentów. Do tego rodzaju zmian należy przykładowo:

- wyłączenie z katalogu umów, do których nie stosuje się ustawy umów o prace budowlane, co pozwoli bez żadnych wątpliwości stosować przepisy ustawy np. do umów o sprzedaż i montaż okien i drzwi,

- wprowadzenie obowiązku zwrotu konsumentowi, który odstąpił od umowy wszystkich dokonanych przez niego płatności, w tym kosztów dostarczenia rzeczy - dotychczas taki obowiązek nie wynikał z ustawy, ale jedynie był wnioskowany z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE,

- wprowadzenie bardzo korzystnego dla konsumentów uregulowania dotyczącego przejścia na kupującego niebezpieczeństwa przypadkowej utraty lub uszkodzenia rzeczy - przepis będzie miał duże znaczenie w praktyce, gdyż przypadki uszkodzenia towaru w czasie przesyłki wcale nie są rzadkie.

 

Z tych względów uważam, że ustawa przyczyni się do wzmocnienia pozycji konsumenta na polskim rynku. 

Wypada zauważyć, że w czasie konferencji zostało poruszonych szereg wątpliwości dotyczących przepisów tej ustawy jednak zgłoszone zastrzeżenia z reguły nie dotyczyły sfery uprawnień konsumentów, ale głównie obowiązków przedsiębiorcy tj. w jaki sposób przedsiębiorca powinien działać, aby dostosować swoje działania do wymogów ustawy. Jednoznacznie wskazuje to na to, że w świetle nowej ustawy pozycja konsumenta jest silna - więcej obaw związanych z wejściem w życie tej ustawy zgłaszają przedsiębiorcy niż konsumenci.

 

W kolejnym wywiadzie o inne poruszone w konferencji zagadnienia zapytam Rzecznika Konsumentów w Warszawie, wiceprzewodniczącą Krajowej Rady Rzeczników Małgorzatę Rothert

 

Rzecznik Konsumentów Agnieszka Drzewoska Łuczak

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Filip R 26.09.2014 12:27
Widać, że Pani zna się na rzeczy. Merytoryczny, ekspercki przekaz. Osobiście chciałem tylko zwrócić uwagę na fakt, jak duże zmiany czekają sprzedawców internetowych. Szereg obowiązków, których spełnienie niemal graniczy z cudem. Proszę spojrzeć, na tym blogu wypunktowano wszystkie: http://prokonsumencki.pl/blog/...przedawcy/

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 533 Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 533 Cena: Do negocjacjiZapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego punktu zaopatrzenia medycznego Tomaszów Maz. ul. Słowackiego 4Na zdjęciu: Obudowa PB 533 w kolorze nabucco z wkładem PB 521 z okrągłymi podstawami łóżka oraz frontami z nakładką tapicerowaną. Akcesoria: Lampa przyłóżkowa.Wysokiej jakości obudowa drewniana PB 533 dostępna w kilku kolorach w połączeniu z wkładem regulowanym PB 521 tworzy spójną całość i oddaje domowy charakter łóżka przy zachowania jego podstawowych funkcji. Możliwość konfiguracji wyposażenia dodatkowego w postaci np. składanych barierek bocznych sprawia, iż model ten cieszy się dużym zainteresowaniem klientów indywidualnych oraz placówek opiekuńczych.  Kolory niestandardowe*: DETALE PRODUKTU:1. Aplikacje z drewna bukowego4. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji2. Możliwość konfiguracji z barierką składaną5. Tapicerowana nakładka (opcja)3. Różne wymiary leża 6. Okrągłe podstawy łóżka (opcja)OPCJE:zmiana długości i szerokości leża • zmiana kolorystyki • możliwość zastosowania okrągłych podstaw kół • tapicerowana nakładka frontuPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 39 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:206 × 96 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:106,8 kgStopki regulowanemax 100 mm FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-533 [PDF]
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama