Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 22:03
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Pstryknęli w nos mieszkańców miasta

Tomaszów Mazowiecki nie ma szczęścia do planów zagospodarowania przestrzennego. Na podstawie historii polityki przestrzennej miasta mogłaby powstać niejedna naukowa dysertacja. Co ciekawe mieliby tu co badać nie tylko specjaliści od polityki przestrzennej miast ale także naukowcy specjalizujący się w meandrach ludzkich umysłów. Ostatni taki dokument, który radni miejscy mieli przyjąć na czwartkowej sesji, powstawał przez kilka lat. Pracowali nad nim pracownicy tomaszowskiego magistratu. Wymagał wielu czasochłonnych uzgodnień. Obejmował obszar terenów inwestycyjnych położonych między ulicami Milenijną a Zawadzką wzdłuż trasy S8. O projekcie piszemy w czasie przeszłym piszemy w czasie przeszłym, ponieważ radni PiS i Koalicji Obywatelskiej zgodnie odrzucili go w głosowaniu. Dlaczego? Wyjaśnił to dobitnie jeden z radych PO, twierdząc, że postanowiono dać Marcinowi Witko "pstryka w nos". Przy okazji "pstryknięto" także mieszkańców miasta.

O przystąpieniu do wykonania wspomnianego na wstępie planu zagospodarowania przestrzennego radni zdecydowali na mocy uchwały  z dnia 26 października 2011 roku. Jego przygotowanie zajęło więc blisko 10 lat. W wyniku realizacji ww. uchwały został opracowany projekt planu miejscowego wraz z prognozą oddziaływania na środowisko i prognozą skutków finansowych. Plany miejscowe są nie tylko narzędziem realizacji polityki przestrzennej, ale także elementem stymulującym rozwój gospodarczy na danym terenie. 

Dokumenty powinny być zgodne z obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i uwzględniać ład przestrzenny i zrównoważony. W tym konkretnym przypadku od lat przyjmuje się, że grunty wzdłuż "ósemki" powinny mieć charakter przemysłowy. Dlatego między innymi miasto wspólnie z gminą wiejską Tomaszów Mazowiecki zbudowały nakładem kilku milionów złotych nowa drogę, otwierającą, niedostępne dotąd tereny inwestycyjne, należące do obu samorządów.  

Polecamy:

Planować... jak to łatwo powiedzieć

Ustalając przeznaczenie terenu, samorząd bierze pod uwagę zarówno interes publiczny, jak i interesy prywatne (w tym zgłaszane w postaci wniosków i uwag), zmierzające do ochrony istniejącego stanu zagospodarowania terenu, jak i zmian w zakresie jego zagospodarowania, a także analizy ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.  Planiści muszą więc analizować także wydane dotąd decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenów objętych opracowaniem.

 Projekty planów zagospodarowania przestrzennego zgodnie z prawem wykłada się do publicznego wglądu a osoby zainteresowane (w tym radni) maja możliwość zgłaszania swoich wag i wniosków. Do dokumentu, jakim zajmowali się w czwartek tomaszowscy samorządowcy nie złożono żadnego wniosku. Właściwie wpłynął jeden dotyczący wielkości tablic reklamowych. Projekt był także wyłożony do publicznych konsultacji. 13 stycznia tego roku miała odbyć się na jego temat dyskusja. Nikt na nią jednak nie przybył.

Wydawać by się więc mogło, że nie będzie on wzbudzał większych emocji i zostanie przyjęty z uwagi na konieczność wzbogacenia oferty inwestycyjnej miasta. Tym bardziej, że było to już drugie podejście do próby jego uchwalenia. Pierwsze się nie powiodło, ponieważ radni mieli wiele uwag. Plan trafił więc pod obrady komisji problemowych. Tak się jednak nie stało. Egzotyczna koalicja PO-PiS plan  ostatecznie odrzuciła. Czy na pewno zrobiono to dla dobra miasta i jego mieszkańców? 

Polecamy:

Prawym okiem: wydawać nam się może

Jak zwykle, przy okazji uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego pojawiła się dyskusja na temat możliwości lokalizacji na danym terenie dużych obiektów handlowych. Podobne dywagacje słyszymy już od niemal 20 lat i przy obecnym nasyceniu miasta powierzchnią handlową stają się one coraz bardziej absurdalne.

Na początku tego wieku, kiedy prezydentem miasta był Mirosław Kukliński, przygotowano plan miejscowy dla całego Tomaszowa Mazowieckiego. Rzeczywiście nie był on doskonały, ale regulował przestrzeń miejską w sposób na tamten czas dostateczny.

Wówczas podobnie grupa radnych, w której prym wiódł obecny starosta i szef lokalnych struktur PiS, Mariusz Węgrzynowski, wspierany przez radnych SLD, tak manipulowała porządkiem obrad, że w ostateczności sąd administracyjny uchwałę unieważnił. Stało się to już w kolejnej kadencji, kiedy ktoś inny był prezydentem i inni radni zasiadali na sali obrad. Wyroku nie miał kto zaskarżyć. Miasto straciło kilkaset tysięcy złotych, a sprawą zajęło się ABW. Wszystkich radnych przesłuchano a funkcjonariusze ze zdziwieniem łapali się za głowy. Nikt nie czuł się oczywiście winny.

Wszystko to działo się w trosce o interesy lokalnych kupców. W efekcie, ze względu na brak planu miejscowego doprowadzono do niekontrolowanej ekspansji dużych sieci dyskontowych, które zdominowały lokalny handel i doprowadziły do jego faktycznego upadku. Jeśli więc mieszkańcy Tomaszowa zastanawiają się czasem skąd w mieście tak duża liczba supermarketów, lokalizowanych w miejscach w których znaleźć się nie powinny, to muszą wiedzieć, że jest to efekt podobnych działań, jakie obserwujemy obecnie, a które zdefiniował najlepiej jeden z radnych mówiąc o daniu pstryka w nos w prezydentowi. Jeśli takie cele wyznaczają sobie radni, to należy współczuć jedynie tomaszowianom ich reprezentantów. Radni nie znają się na planowaniu przestrzennym, nie zaglądają do stosownych ustaw. Nie przeszkadza im to jednak prowadzić ożywionej dyskusji. 

Więcej szczegółów na ten temat znajdziecie w linku poniżej:

Trudno to wszystko zrozumieć?

Przy okazji okazało się, że na przeszkodzie w uchwaleniu planu miejscowego stanęły położone przy ul. Milenijnej ogródki działkowe. Wątpliwości wyjaśniali Dariusz Żeleźny oraz Lucyna Pietrzyk. Wskazywano, że interesy działkowców są w dostateczny sposób zabezpieczone. Prezydent Marcin Witko uspokajał, że nie ma pomysłu, by sprzedawać teren, na którym zlokalizowane są ogródki działkowe.  

Architekt miasta wyjaśniał także, że przyjęcie planu jest konieczne dla właścicieli działek, które przeznaczone są pod budownictwo jednorodzinne. Zgodnie z obowiązującym prawem na sąsiednich działkach na obszarze gminy wiejskiej Tomaszów mogą w krótkim czasie postać farmy wiatrowe. Działki objęte proponowanym planem zostaną właściwie wyłączone z użytku, prze co stracą na wartości. 

Radny Piotr Kucharski namawiał by plan przyjąć tylko w połowie, Dariusz Żeleźny wyjaśniał, że wiązałoby się to z uruchomieniem procedur planistycznych od nowa, ze wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami. Zająć to może kolejne 2 lub 3 lata. Marcin Witko przekonywał, że uchwała jest potrzebna teraz, ponieważ terenami zainteresowana jest duża firma motoryzacyjna. 

Radni PiS i Platformy Obywatelskiej jednak wyjaśnień nie słuchali. Jak twierdzi część z nich, jeszcze przed sesją głosowania ich były obciążone partyjną dyscypliną. Nie pierwszy raz w samorządzie zwyciężyło partyjnictwo


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mieszkanka 11.04.2021 15:36
Arena Lodowa nie przysporzy nam zysków a raczej strat. Miało być tak fajnie, nowe zakłady pracy, Termy ze żródła geotermalnego czy Akwapark. Szczęśliwość mieszkańców prysła jak bańka mydlana a tu mamy mosty pozarywane bo obwodnicy nie załatwiono... ech tragedia.

łysy 12.04.2021 21:29
Żeby miasto się rozwijało to potrzebne są dochody a tu bida.

Halina 13.04.2021 08:10
Biedne miasto to utrapienie dla mieszkańców, gdy sięga się do kieszeni jedynie ubogich podatników aby wypełnić skarbonę Ratusza.

Ajdejano 02.04.2021 20:05
W związku z tym trefnym tematem. Kiedyś (przełom wieków XX i XXI) została upichcona i uchwalona w naszym debilnym Sejmie (taki był wtedy i taki jest teraz) ustawa o tym, że samorządy terytorialne miały do 2002 roku uchwalić plany zagospodarowania przestrzennego swoich miejscowości. Oczywiście - była to totalna bzdura, ponieważ nigdy nie było w przepisach regresu wobec tych samorządów, które takich planów nie uchwalą. To się odbywało wg zasady: DEMOKRACJA, to jest, kur...., demokracja i nikt, wybranym demokratycznie samorządom nie będzie rozkazywał. (Odmiana Polski szlacheckiej). I teraz, w naszym temacie jest następująca sytuacja: 1. Samorząd miasta jest od uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego miasta (lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego miasta). Jednak radni te obowiązki olewają z wielu powodów i jednocześnie wiedzą bezmózgowcy, że nikt im nic nie zrobi, a ponadto są "podchodzeni" przez różnych kretów-inwestorów. 2. Samorząd powiatu jest odpowiedzialny za gospodarowanie terenem byłej mleczarni, ponieważ ta masa upadłości jest położona przy ul. Zawadzkiej (droga powiatowa). I teraz, niech mnie ktokolwiek zapewni, że powiatowy katecheta ma jakiekolwiek pojęcie o prawidłowym gospodarowaniu tym majątkiem. O jednopiętrowym budynku mieszkalnym na gruntach byłej mleczarni - nie wspomnę. Ludzie na własny koszt wyremontowali mieszkania, we własnym zakresie zorganizowali ogrzewanie budynku, a katecheta walczy z tymi ludźmi w sądzie. Chodzi o usunięcie ludzi z budynku, przekazanie budynku "nieznanemu" inwestorowi (może "dużej firmie motoryzacyjnej"), który to inwestor ten budynek zburzy i będzie miał teren do swojej dyspozycji. PS. Komuna jest wielka!!! Była, jest i będzie !!!

Ajdejano 05.04.2021 20:34
Dopisek: temat dawnej mleczarni, to jest temat dla prokuratora (nie rejonowego tomaszowskiego, a okręgowego piotrkowskiego. Temat tej mleczarni, to jest temat rzeka (może - mała rzeka, ale jednak....). Jednak, mam małą nadzieję, że chłopcy z Piotrkowa (i z Tomaszowa - też) za to się wezmą.

Xxxxx xxx 11.04.2021 00:03
100 % racja

Ajdejano 01.04.2021 23:23
Ciekawi mnie ta "duża firma motoryzacyjna"..... Czy nie jest przypadkiem ta "firma motoryzacyjna", która wykupiła dawną mleczarnię i tereny obok?? PS. Ten materiał powyżej trzeba uważnie przeczytać ze dwa razy, aby zrozumieć, o co samorządowi chodzi i kto najwięcej miesza...

Prośba o rozjaśnienie sytuacji, czy nie? Czy tylko łeeeee? 02.04.2021 10:53
Mleczarnia jest wykupiona już? Bąkowa coś tam bąkała do pana Mariusza podczas jednej z ostatnich telesesji, że budynki są w fatalnym stanie, że tam właściwie nie ma mieszkań, że łeeeeeeeeeeeeeee, na co Pan Radny Mariusz Strzępek – jak to on – bez namysłu, wypalił „to buldożery i zrównać z ziemą” (nie było tak? Było. To był chyba ten odcinek, w którym Pan podkoszulek zmiwniał) No i Bąkowa jakby to z adowoleniem przyjęła, Już sprzedane?

Ajdejano 02.04.2021 13:39
Mistrzu pingpongowej piłeczki: nie myśl za dużo, bo ci łepetyna pęknie. Wystarczy pojechać na teren byłej mleczarni i zobaczyć, co się tam dzieje. Będziesz wiedział, kto kupił mleczarnię. Jak jeszcze trochę poszperasz w różnych papierach, dowiesz się, kto obkupił nieruchomości wokół mleczarni (za wyjątkiem działek przy ul. Milenijnej), kto chce dokupić trochę więcej w rejonie trasy S-8, jak te zakusy inwestora (inwestorów) mają się czasowo do aktywności lub braku aktywności samorządów: miejskiego w zakresie uchwalania lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu S-8, powiatowego w zakresie zarządzania masą upadłości mleczarni (zakupy masy upadłości, próby wyrzucenia z jedynego budynku mieszkalnego ludzi - powiatowy katecheta się kłania).

KWW 31.03.2021 11:29
Ciekawe czy redaktor opublikuje ten wpis. Po pierwsze radny Andrzej Wodziński z PO wstrzymał się. Następnie do radnych PO i PiS przyłączyli się C. Krawczyk i K. Baran. Dyskusja była nad tym, że plan jest kulawy. Jeden z radnych PO wyjaśnił to na sesji i we swoim wpisie. Plan jest potrzebny ale z poszanowaniem potrzeb mieszkańców.

mieszkanka (niestety) 01.04.2021 07:32
dyskusja na sesji jedynie pokazała, że radni mają marne pojęcie o planowaniu przestrzennym i o procedurach z tym związanych. I jedyne co potrafią to rzucać gładkie, populistyczne zdania.

JaPa 31.03.2021 09:11
Tomaszów na straty spisany jest od 30 lat, od tamtego czasu straciliśmy 30 % mieszkańców. Bez nowych miejsc pracy miasto będzie nadal wyludniać się... A są miasta w Polsce gdzie przez ten czas liczbę ludności podwojono bo zainwestowano w tworzenie nowych miejsc pracy.

Ajdejano 31.03.2021 15:35
Jasiu: popieram to, co powyżej napisałeś. Jednak, od tamtego czasu, nie straciliśmy aż 30% mieszkańców. Ten "wskaźnik" liczby mieszkańców, to żaden wskaźnik. Liczba (albo spadek, lub wzrost) liczby mieszkańców, to jest czynnik, który zależy od co najmniej wielu: ekonomicznych, społecznych, politycznych aspektów. PS. Pozdrowienia dla Ciebie - Jasiu. Dużo zdrówka życzę. A ten poniżej - to zwykły troll. Nie przejmuj się prymitywami.

Ajdejano 01.04.2021 14:27
Stefanie: dziękuję za ten Twój wpis, jednak podkreślam, że właśnie tam napisałem, iż błędem jest twierdzić, że nasz grajdoł stracił aż tylu mieszkańców (38%), nawet w ciągu 30 lat.. Dziękuję za życzenia i odwzajemniam się. Zawsze byłeś tam, gdzie trzeba- Stefanie. PS. Moje wcześniejsze wpisy sam wykasowałem, ponieważ nie chciałem iść w zaparte z tymi, którzy mają (niestety) więcej kasy ode mnie na prawne wojny (nasz aktualny "system prawny/bezprawny" polega na tym, kto da większą łapówkę).

ludwikowianin 31.03.2021 21:33
Było 72 tys w 1990 r. a jest 56 tys, obecnie, zatem wychodzi mi 24 procent a nie trzydzieści.

Kuba 02.04.2021 11:46
Mój profesor zacny matematyk, wg. krzywej spadku ludności wyszacował że w 2025 roku Tomaszów przekroczy magiczną cyfrę spadku tj 50 tys... W dalszych latach gdy miasto będzie liczyło nieco ponad 40 tys. mieszkańców, rządy będzie tu piastować Burmistrz Tomaszowa.

Tom 06.04.2021 14:58
Z niepokojem patrzymy na Ludwików i Białobrzegi, pocztą sąsiedzką dochodzą informacje że ci na prawym brzegu Pilicy rozważają oderwanie się od upadającego Tomaszowa. Aby tym sposobem pozyskać pokażne środki z Unii na rozwój Ludwikowa jak i Białobrzeg, Ciebłowic czy też Wąwału. Powstały w ten sposób uszczerbek mieszkańców Tomaszowa wydołowałby miasto natychmiast do liczby 45 tysięcy dusz z burmistrzem na stolcu.

M.J. 07.04.2021 08:46
Gościu! to pewnie na Prima Aprilis był ten news że Ci zza Pilicy rozważają oderwanie się od upadającego Tomaszowa.

Stachu 09.04.2021 11:34
Nie pajacuj z tym ,,ludwikowianin", mieszkasz na Torbanowie to jesteś torbanowiak. A Torbanów nigdy do miasta nie pasował, to było miejsce startowe dla różnej maści przybyszów z opoczyńskiego. Dostał taki robotę w mieście to niebawem w nim się osiedlił a nawet dostał M-3 w bloku i dziś jest panisko.

V2 31.03.2021 07:37
Cymbał ów wybraliśmy co robiąc sobie na złość i nam też krzywdę robią a później płaczą bo cza obwodnicę budować i tiry w mieście i wogule zbawcy narodu a tak naprawdę symulację smoleńska nam robią.

Obserwator z zewnątrz 30.03.2021 20:37
No to może radni gdzieś w centrum ulokują tereny inwestycyjne.... później będzie zgrzytanie zębów że uciazliwe dla mieszkańców i tiry w mieście. Swoją drogą w mieście nie ma porządnych kilku dużych sklepów a jest kilkanaście małych marketów wszelkiej maści w tym budowlanych gdzie asortyment ograniczony i niepełny.... Kolejny wątek- piekna obwodnica Łaziska z mostami wielotonazowymi....wspanialyy dojazd na pola. Aile lat wytrzyma przy tym "natężonym" ruchu......A można taką drogę w innym miejscuw ramach obwodnicy.

Ech 31.03.2021 06:23
Ale to właśnie tam są te tereny inwestycyjne. Droga prowadzi do nich. W polach kiedyś będą firmy - może - bo radni dla tego terenu planu nie przyjęli. Na złość zrobili ale mieszkańcom. Ja jak słyszę o LSSE to rece opadają jak ludzie nie maja bladego pojęcia ile tam zostało terenu i gdzie. Tu całe nowe hektary, ale cóż... mamy radnych jakich mamy. Pogratulować

Ech 30.03.2021 19:32
To jest absolutny skandal! A radny Krawczyk... straciłem resztkę szacunku do tego człowieka...

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama