Atrybut kobiecości po chemioterapii. Co zrobić, gdy wypadają włosy?

  • 16.05.2022, 15:09 (aktualizacja 16.05.2022, 15:11)
  • redakcja
Atrybut kobiecości po chemioterapii. Co zrobić, gdy wypadają włosy?
- Ma pani chorobę nowotworową - to zdanie brzmi niczym wyrok śmierci, odczytywany skazańcowi na sali sądowej, a jest to dopiero początek trudnej drogi, na której pacjentki spotykają ból, cierpienie ale i załamanie psychiczne. W leczeniu poza znanymi i stosowanymi terapiami niezbędna jest wola walki i nadzieja na powrót do zdrowia. Wsparcie osób bliskich ważne jest szczególnie w początkowej fazie leczenia ale i w całym okresie jego trwania, często przez wiele miesięcy. Nie zawsze jednak jest ono wystarczające.

Leczenie onkologiczne wymaga, poza zabiegami typowo chirurgicznymi, zastosowania wielu specjalistycznych zabiegów takich jak chemioterapia czy radioterapia.  Są one wykonywane niemalże u wszystkich pacjentów.  Niestety ich zastosowanie wiąże się występowaniem różnych skutków ubocznych. Pojawiają się nudności, utrata masy ciała. Najbardziej zauważalna i wywołująca depresję  jest utrata włosów. - Paniami z chorobami onkologicznymi zajmujemy się już od kilku lat. Nie ukrywamy, że traktowane są one u nas w sposób priorytetowy. To osoby wymagające wyjątkowego podejścia i empatii. Trafiają do nas niemalże bezpośrednio po zabiegach w Centrum Onkologicznym Nu-MEd ale mamy też wiele pacjentek ze szpitala im. Kopernika. Przyjeżdżają do nas Panie ze wszystkich okolicznych miejscowości. Mamy kobiety po mastektomii, chemioterapii. To, co zauważyliśmy, to fakt, że nasze pacjentki bardzo przeżywają właśnie utratę włosów. Nawet amputacja piersi nie odciska tak dużego piętna na psychice. Trudno się dziwić, włosy są jednym z atrybutów kobiecości. W dodatku tym najbardziej widocznym - mów Paulina Bogaczewicz, ze sklepu medycznego zlokalizowanego  w Tomaszowie Mazowieckim  przy ulicy Słowackiego 4.

Choroba nie pozostawia wyboru. Kobiety po chemioterapii muszą zmierzyć się z  trudną dla nich sytuacją. Dlatego wiele Pań decyduje się na zakup peruki jeszcze zanim włosy zaczną im wychodzić w sposób bardzo intensywny, a więc na początku procesu leczenia. Daje im to pewien komfort psychiczny i możliwość codziennego funkcjonowania, bez obawy wyjścia z domu czy konieczności znoszenia natrętnych spojrzeń. Lekarze onkolodzy znają i doceniają terapeutyczną rolę peruki. Dlatego często sami zalecają ich zakup, wystawiając zlecenie, umożliwiające ich refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Centrum Diagnostyczno Onkologiczne Nu-med idzie o krok dalej i założona przez nie Fundacja dofinansowuje zakup peruk nie mieszczących się w limitach finansowych NFZ. 

  
loadingŁaduję odtwarzacz...

 

- Panie, które do nas przychodzą,  najczęściej poszukują peruk przypominających ich prawdziwe uczesanie sprzed rozpoczęcia terapii. Chcą wyglądać jak najbardziej naturalnie.  Zdarza się jednak, że po przymierzeniu kilkudziesięciu modeli koncepcja ulega zmianie i następuje całkowita zmiana wizerunku. Pacjentki mają u nas możliwość dobrać nie tylko odpowiednia dla siebie fryzurę ale i kolor włosów.  Najważniejsze jest to, by dobrze się czuć - dodaje Paulina Bogaczewicz z Twojego Sklepu Medycznego

Z dostępnych na rynku peruk do wyboru mamy peruki z włosami naturalnymi i syntetycznymi. Sprzedawcy ze sklepu medycznego polecają głównie te drugie. Ich atutem jest przede wszystkim stosunkowo niska cena, ale też łatwość pielęgnacji. Dla przykładu wysokiej jakości peruki syntetyczne firmy NAH czy Bergman, które oferuje tomaszowski sklep medyczny doskonale imitują ludzkie naturalne włosy.

- Oczywiście do każdej klientki pochodzimy w sposób  indywidualny. Współpracujemy z wysokiej klasy specjalistami, organizujemy kursy, szkolenia i indywidualne konsultacje. Nasze Panie wspiera też Ireneusz Harbuz, który na co dzień jest nie tyko dyrektorem w  firmie NAH ale też menadżerem Kadry Polski Fryzjerów. Uczy odpowiedniego dobru fryzur, koloru włosów do każdej cery a nawet osobowości kobiety  -  .

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Dobór właściwej peruki po chemioterapii  nie jest łatwy. Zdarza się, że pacjentki do pierwszego zakupu podchodzą nawet kilka razy. Potrzebne jest tu bez wątpienia doświadczenie sprzedawcy i czas poświęcony pacjentce. Dobór wymaga zastanowienia, a czasem wsparcia. - W naszym sklepie medycznym Panie na takie właśnie podejście mogą liczyć. Naszym celem jest stworzenie przyjaznej atmosfery i obniżenie poziomu stresu. Za to doceniane jesteśmy nie tylko uśmiechem naszych pacjentek - dodaje Paulina Bogaczewicz. 

Twój Sklep Medyczny to wyjątkowo przyjazne miejsce. Łatwo do nas trafić. Nasz punkt mieści się blisko centrum miasta, tuż przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II, Jerozolimskiej, Berka Joselewicza i Stolarskiej.  Można tu łatwo dojechać komunikacją miejską, samochodem, jak i dojść pieszo.  Przed sklepem mamy też wygodny parking dla klientów. 

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe