Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 21:39
Reklama
Reklama

Słów kilka o budżecie obywatelskim

Zdaniem jednego z naszych czytelników należy zastanowić się, czy część wniosków, złożonych przez mieszkańców miasta w ramach budżetu obywatelskiego, powinno być finansowanych z pieniędzy, pochodzących z naszych wspólnych podatków.

Budżety Obywatelkie to jedna z najpolurniejszych w ostatnim czasie form tzw. partycypacji społecznej, a więc udziale mieszkańców w zarządzaniu finansami swoich miast. Budżet obywatelski po raz pierwszy wprowadzono w 2011 w Sopocie, obecnie wprowadzany jest w wielu miastach na poziomie budżetu gminy, m.in. w Poznaniu, Łodzi, Tarnowie, Krakowie, Wrocławiu, Elblągu, Gdańsku, Kielcach czy Wodzisławiu Śląskim.

 

Władze miast wydzialają ze swego budzetu wydzialeją okresloną kwotę pieniędzy, które mogą wykorzystać lokalne społeczności na zgłaszane przez siebie cele. Partycypacja ma także walor aktywizujące organizacje społeczne, ale także grupy nieformalne np. sąsiadów zamieszkujących jakiś fragment miasta lub ulicę. Samo zgłoszenie bowiem wniosku o sfinansowanie zadanie nie jest warunkiem wystraczającym do jego realizacji. Należy go jeszcze wypromować i zachęcić inne osoby do gł,osowania na swoją propozycję

 

Przy dopowiednim zaangażowaniu emocji nie powinno zabraknąć, bo oczywiście wniosków jest zazwyczaj więcej niż dostępnych funduszy. W Tomaszowie Mazowieckim na wydatki w ramach budżetu obywwateskiego przeznaczono milion złotych. Do 15 lipca można było składać wnioski zarówno w części obejmującej zadania ogólnomiejskie jak i dla czterech wyznaczonych obszarów. Wpłynęło 48 wniosków o łącznej wartości ponad 6,2 mln zł. Wniosków ogólnomiejskich złożono 24 na kwotę ponad 3,9 mln zł.   Ocena formalna i merytoryczna wniosków zakończy się najpóźniej do połowy września br, tak aby zgodnie z harmonogramem, 15 września przystąpić do głosowania. Każdy mieszkaniec  Tomaszowa Mazowieckiego będzie mógł oddać jeden głos na projekt ogólnomiejski i jeden głos na projekt lokalny. Głosowanie odbędzie się w dniach 15-30 września 2015 r.

 

Według zaakceptowanych 32 wniosków (wg strony Urzędu Miasta „BO”) należy się bardzo zastanowić czy należy wydawać tak duże pieniądze jeżeli:
- nastąpi zwiększanie majątku miasta kosztem mieszkańców - wnioski: TBO/2/2015, TBO/6/2015, TBO/10/2015, TBO/13/2015, TBO/16/2015, TBO/17/2015, TBO/25/2015, TBO/34/2015, TBO/37/2015, TBO/40/2015, TBO/42/2015, TBO/43/2015, TBO/47/2015, TBO/48/2015 – 14 wniosków,

 

- pisze do nas czytelnik portalu. 

 

Wnioski, których wspomina w swoim mailu to: Centrum letniego wypoczynku, rozrywki i rehabilitacji (przystań OSIR), Siłownia zewnętrzna na terenie Gimnazjum nr 6, Plac zabaw „Maluszek” w Samorządowym Żłobku nr 1, Kompleksowa modernizacja placu zabaw przy Przedszkolu nr 7, Multi-zbiory, Multi-usługi” zakup zbiorów multimedialnych, zestawu komputerowego i audiowizualnego dla użytkowników MBP, Balon dla ludzi, promocja dla Miasta, Przeniesienie do Skansenu Rzeki Pilicy konstrukcji historycznego hangaru lotniczego – pamiątki po Prezydencie RP Ignacym Mościckim, Snowpark Baśniowa miejsce sportowo-rekreacyjne, Miejska strefa aktywności fizycznej (OSiR), Poprawa warunków bytowych zwierząt w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Tomaszowie Mazowieckim, Termomodernizacja elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim, Park Niebrowski - przestrzeń publiczna kształtowana z udziałem mieszkańców, Park „Solidarnośc” (tzw. Muszla) – przywrócenie świetności, Toalety – targowisko miejskie. 

 

Rzeczywiście większość wymienionych wniosków sprawia wrażenie, jakby przygotowali je pracownicy jednostek podległych bezpośrednio Urzędowi Miasta. Wyjątkiem jest zaznaczony pogrubioną czcionką Park Niebrowski, zgłoszony przez radną Prowiatu Tomaszowskiego, Bognę Hes. W tym kontekście faktycznie można powiedzieć o zwiększaniu majątku miasta "kosztem" mieszkańców. Tyle, że ten koszt związany jest raczej z małą ilością wniosków składanych przez stowarzyszenia i grupy nieformalne. 

 

Jakie będzie wykorzystanie w stosunku do rocznych kosztów wykonania, konserwacji i zabezpieczenia – 20 wniosków,

 

- pisze dalej czytelnik NaszTomaszów.pl.

 

To zawsze stanowi pewien problem. Większość tzw. inwetsycji publicznych niesie za sobą koszty utrzymania na przestrzeni kolejnych kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. Nawet place zabaw, nie generujące przecież przychodów generują koszty napraw, konserwacji i utrzymania. Czy to znaczy, że nie trzeba ich budować? Są oczywiście takie kraje, gdzie mieszkańcy osiedla składają się na budowę placów zabaw dla dzieci, a następnie sami dbają o ich właściwe utrzymanie. W Polsce spotkać się z tym nam szybko chyba jednak nie przyjdzie. 

 

- przeprowadzenie remontów dróg wnioski: TBO/3/2015, TBO/4/2015, TBO/5/2015, TBO/8/ 2015, TBO/11/201 - 5 wniosków powinny być wykonane w ramach zadań bieżących UM jako obowiązek,

 

- czytamy dalej w mailu.

 

Wnioski te obejmują: utwardzenie ul. Piastowskiej; modernizacja drogi przy użyciu płyt betonowych typu YOMB przy ul. Torowej; przebudowa chodnika osiedlowego w osiedlu Śródmieście (ul. Polna); utwardzenie, odwodnienie i oświetlenie odcinka 200mb ul. Nowy Port. To prawda, że obejmują one zadania bieżace, do kt órych realizacji zobowiązany jest UM. Jednak jak uczy nas ekonomia, sztuką jest zarządzanie ograniczoną ilością zasobów przy nieograniczonej ilości potrzeb. 

 

- wniosk TBO/21/2015 należy się zastanowić co z ptakami, których są tysiące i usunięcie ich z tego miejsca będzie bardzo problematyczne (co na to ekolodzy),

 

- Chodzi o zagospodarowanie skweru przy ul. Wrzosowej na park miejski „Michałówek”. Miejsce to uodobały sobie nie tylko te latające ptaki, ale również ptaszki niebieskiego koloru, które spożywają innego rodzaju pożywienie niż okruchy chleba, czy nasiona traw. 

 

Wkrótce w pobliżu powstanie nowoczesna szkoła należąca do Społeczności Chrześciańskiej TOMY. Miejsce więc aż krzyczy o to, by je zagospodarować i uczynić przyjaznym dla dzieci i osób starszych, których na "Michałówku" nie brakuje.

 

Jeżeli wszystkie zaakceptowane wnioski były by realizowane oraz realizacja innych obietnic wyborczych to budżet miasta tego nie wytrzyma i w przyszłych latach legnie w gruzach, a miasto stanie się bankrutem.

 

- Pisze na koniec nas czytelnik. Jednak warto pammiętać, że suma przeznaczona do wydatkownia jest z góry określona i wydatki muszą zmieścić się w zaproponowanym milionie złotych. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkaniec 04.08.2015 13:55
"większość wymienionych wniosków sprawia wrażenie, jakby przygotowali je pracownicy jednostek podległych bezpośrednio Urzędowi Miasta", a może ta przedstawić kto te wnioski składał. "Większość tzw. inwetsycji publicznych niesie za sobą koszty utrzymania na przestrzeni kolejnych kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat" rodzi się pytanie ile pieniędzy z budżetu miasta trzeba będzie zarezerwować co rok przez kilkanaście lat (może urzędnicy to wyliczą). "w pobliżu powstanie nowoczesna szkoła należąca do Społeczności Chrześciańskiej TOMY" oraz "zagospodarować i uczynić przyjaznym dla dzieci i osób starszych" - dzieci czyli uczniów nowo powstającej (nic się nie dzieje, czy na pewno powstanie), osoby starsze tam nie będą przebywać (tylko specjalni wybrańcy). Osoby starsze ze względu na wiek i choroby raczej siedzą przed budynkami lub na działkach Ogrodów Działkowych.

Reklama
Polecane
Przy dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy parkingPremier: plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przoduSzkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącym
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem Skarpetki zdrowotne frotte ze srebrem Skład:bawełna 80%, Prolen® Siltex ze srebrem 17%, Lycra® 3% Wielkości:35-37, 38-40, 41-43, 44-46, 47-49 (oprócz koloru białego i szarego)        (według ZN-JJW-P-005)Konstrukcja:Skarpetki nieuciskające Medic Deo® Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Medic Deo® Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!Specjalna konstrukcja cholewki i niewielka domieszka nowoczesnego włókna Lycra® w całym wyrobie powodują idealne bezuciskowe przyleganie do nóg i maksymalną elastyczność - nietamowanie przepływu krwi i komfort nawet dla opuchniętych nóg.Dzięki działaniu przędzy z jonami srebra, wzmocnionemu apreturą antybakteryjną i antygrzybiczną Sanitized®, skarpetki hamują rozwój mikrobów i zapobiegają jednocześnie przykremu zapachowi podczas użytkowania. Miejsca stóp narażone na otarcia i urazy są chronione przez miękką trójwarstwową dzianinę frotte. Opaska elastyczna na śródstopiu zapobiega przesuwaniu się skarpetki na nodze.Skarpetki nadają się znakomicie do aktywności fizycznej. Do produkcji skarpetek jest używana czysta bawełna - naturalna przędza najwyższej jakości.SKARPETKI ZAREJESTROWANE JAKO WYRÓB MEDYCZNYZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama