Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 lipca 2025 03:45
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Będą monitorować stan Zalewu Sulejowskiego

W minionym tygodniu odbyła się konferencja naukowa poświęcona projektowi MONSUL, który obejmuje analizę czynników wpływających na stan ekologiczny wód Zbiornika Sulejowskiego w oparciu o ciągły monitoring i zintegrowany model 3D zbiornika. Projekt współfinansowany jest w ramach mechanizmu EOG 2009 -2014, Program Operacyjny PL03: „Wzmocnienie monitoringu środowiska oraz działań kontrolnych”.

MONSUL to koncepcja, która realizowana będzie wspólnie przez Politechnikę Łódzką i Norweski Instytut Jakości Wody. Ma ona charakter interdyscyplinarny i wielowymiarowy. Do projektu zaproszono lokalne samorządy oraz organizacje społeczne, zainteresowane rewitalizacją zbiornika.   Politechnika zamierza  zaprojektować system monitoringu wód zalewu.  

Reklama

 

Wśród zadań projektu znajduje się m.in. zakup, montaż i uruchomienie systemu pomiarowego, służącego do oceny parametrów jakości wody w zbiorniku. Urządzenie pływać będzie po powierzchni zbiornika i transmitując dane on-line do komputera. Monitoringiem będą objęte takie parametry jak: temperatura wody, pH, stężenie tlenu, przewodność, stężenie chlorofilu, zawartość N i P.

 

Ponadto opracowana zostanie baza danych GIS - System Informacji Geograficznej rejonu zbiornika Sulejowskiego;  model 3D zbiornika Sulejowskiego, pozwalający na wykonanie obliczeń rozkładu temperatur, prędkości przepływów i stężeń zanieczyszczeń oraz symulację stanu ekologicznego zalewu.

 

Jak podkreślają autorzy programu, jego nadrzędnym celem jest stworzenie uniwersalnego narzędzia, dzięki któremu możliwe będzie szybkie podejmowanie ważnych decyzji środowiskowych, planistycznych w zależności od zmieniającej się antropopresji na środowisko wód zalewu. Stworzony model stanie się matrycą, którą będzie można wykorzystać na potrzeby analiz innych, dużych zbiorników wodnych w Polsce.

 

Projekt realizowany przez Politechnikę Łódzką, jest projektem bardzo dobrym  - mówił we wtorek Marcin Witko, który także uczestniczył w konferencji. - W ramach tego projektu każdy, nie tylko samorządy, będzie miał dostęp do wyników badań. Po Zalewie będą pływały sondy i każdy mieszkaniec, w dowolnym momencie będzie miał możliwość sprawdzenia poziomu zanieczyszczeń wody. 

Zdaniem Prezydenta projekt ma istotne znaczenie dla odrodzenia turystyki w rejonie Tomaszowa. Witko przypomina też, że miasto budując kanalizację oraz modernizując oczyszczalnię, do której doprowadzane są również ścieki z gmin połozonych wokół Zalewu, wnosi swój wkład w jego oczyszczanie. 

 

Co ważne, zakupiony w ramach projektu system pomiarowy będzie funkcjonować także po zakończeniu projektu, przez kilka kolejnych lat a baza danych systemu GIS oraz model 3D zbiornika mogą zostać wykorzystane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie, jako narzędzia wspomagające zarządzanie zbiornikiem, w tym np. do aktualizacji planów gospodarowania wodami w regionie. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w województwie łódzkim będzie mogła wykorzystać te narzędzia do aktualizacji programów ochrony środowiska, ustanowionych dla obszaru zbiornika.

 

Środki na realizację projektu w wysokości ponad 1,7 mln zł, pochodzą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli tzw. funduszy norweskich i funduszy EOG).

 

Głównym partnerem projektu jest Norweski Instytut Badań Wody. Instytucja ta istnieje od 1958 r. i jest jedną z najbardziej renomowanych tego typu placówek badawczych w Europie. Ponadto Politechnika współpracować będzie z Wydziałem Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.  

 

Utworzenie na początku lat 70-tych ub. wieku Zalewu Sulejowskiego, wobec braku dużych naturalnych zbiorników wodnych, było sposobem na zwiększenie zasobów wodnych dla gwałtownie rozwijającej się aglomeracji łódzkiej. Przez ponad 40 lat istnienia Zalew Sulejowski zmieniał swoje funkcje i przeznaczenie, stając się ważnym miejscem rekreacji, sportów wodnych lecz przede wszystkim unikalnego i bardzo złożonego ekosystemu z bogactwem fauny i flory, mającym duży wpływ m.in. na lokalną gospodarkę, rolnictwo, retencję i warunki mikroklimatyczne. Od wielu lat stan wód Zbiornika Sulejowskiego stale się pogarsza na skutek doprowadzania do niego znacznych ładunków zanieczyszczeń, których wynikiem jest masowy zakwit sinic

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

m&m 24.03.2015 22:27
Stężenie fosforu i azotu w ostatnich latach wskazywało, że to rolnicy, a nie nieszczelne szamba, są przyczyną zakwitow. Ostatnie lata mało śnić, bo wcześniej mało śniegu- mniej azotu z nim splynelo. W tym roku może być podobnie.

Reklama
are 24.03.2015 13:24
Dla Tomaszowa M. jedynym rozwiązaniem dla wody pitnej są studnie głębinowe,proszę brać przykład z Łodzi.

konsument sulejowskiej wody 22.03.2015 19:10
Udział Tomaszowa w zanieczyszczenie zbiornika był zerowy od początku istnienia zbiornika (nie licząc tego, co ze sobą przywozili mieszkńcy Tomaszowa - czyli ok. 2 mg fosforu i 10 mg azotu w czystym składniku na dzień pobytu nad jego brzegami). Wokół zalewu niezbędna byłaby opaska sanitarna (był kiedyś taki projekt, w latach 90-tych ubiegłego wieku - gdzieś przez lata przepadł), ale i to znikomy efekt redukcji zanieczyszczeń obszarowych w stosunku do tego co niosą ze sobą Pilica z całego swojego dorzecza, Luciąża, Czarna i inne rzeczki powyżej zbiornika. Samo miasto Sulejów, pomimo remontowanej i przerabianej oczyszczalni zrzuca do Pilicy, czyli niemal w zbiornik, wiecej zanieczyszczeń niż sezonowa turystyka na jego brzegach. Rewizji należałoby poddać wszystkie pozwolenia na odprowadzenie ścieków i wód deszczowych w dorzeczu - nierealne , poza tym co z tym dalej robić, bo na poprawę niezbędne byłyby miliardy. Czy ktoś zajął się kiedykolwiek choćby kontrolą instalacji sanitarnych osiedli domków letniskowych na brzegach? Podpięcie do wodociągów pozwoliło zamienić dawne studzienki na nigdy lub prawie nigdy nieopróżniane szamba bez dna. Droga przenikania wód ściekowych w piaszczystym podłożu prowadzi w jednym kierunku - do niecki zbiornika. Lokalny wysiłek niewiele jednak da bez działań w obszarze dorzecza górnej Pilicy. Mierzyć parametry wody można bez końca ... , dowiemy się jednego - nadmiar związków fosforu i azotu, zbyt długi czas retencji wody, zbyt duża kumulacja zanieczyszczeń w osadach dennych. Wiedza wzbogacona wydatkiem 1,7 mln zł będzie niewątpliwie "cenniejsza", watpię jednak czy realnie wzrośnie. (w stosunku do wypowiedzi komentatora "eko" )Mity o zbawiennym działaniu sprzętu motorowodnego na jakość wody i likwidację zakwitów to już zupełny brak wiedzy dotyczącej problemu eutrofizacji. Zbiornik należy do kategorii w pełni holomiktycznych czyli takich w których woda podlega ciągłemu mieszaniu niemal w całym obszarze DO SAMEGO DNA (nie licząc kilku fragmentów zatok np. w Treście czy Bronisławowie). Wystarczy niewielki wiaterek ..., gdy jest "flauta" - nie ma takiej siły, aby "wcisnąć" wierzchnią wodę silnikami łodzi głębiej niż 1-1,5 m w dół. Praw fizyki nikt nie zmieni. Sinice w ciągu dnia produkują tak ogromną ilość tlenu, że jego zawartość w wodzie potrafi przekraczać 200% wysycenia. Nocą - pobierają tlen, ale nie wywołuje to trwałego deficytu. Szkodliwości obecności silników spalinowych w obszarze "dużego zalewu" też trudno się doszukać, no chyba, że zwiększonych ilości petropochodnych zanieczyszczeń ze starszych modeli, łodzi o dużej mocy czy awarii, no i zwiększonego hałasu. Mieszanie nie spowoduje odpływu fosforu z wody, nie stanie się bardziej czysta. Jednym będzie przeszkadzać, innych zachęci do przyjazdu. Kończąc wpis pozwolę sobie tylko zapytać: Która to już konferencja o czystośći zbiornika , czy ktoś kiedyś policzył ? Jeśli mają zastąpić realne działania - no to i ta odniosła ogromny sukces.

Ajdejano 21.03.2015 13:20
Do mundrusia z wpisów nr 2 i 4: no i co - mundrusiu ? Przeczytałeś wpis nr 5 ?! No to - komu czasami urywa się film - mundrusiu ?!

!!! 20.03.2015 18:29
"Projekt współfinansowany jest w ramach mechanizmu EOG 2009 -2014" czy autorowi tej informacji urwał się film - obecnie mamy już 2015r., a 2014r. minął już dawno. Skoro projekt obejmował lata 2009 - 2014 to skończył się w 2014r.

20.03.2015 18:39
Takie info dostaliśmy od organizatorów

!!! 20.03.2015 20:45
Przed publikacją należało sprawdzić.

zdzih 20.03.2015 23:55
Mylisz chyba dwie rzeczy: mechanizm EOG który trwał w latach 2009-2014 i projekt MONSUL, który otrzymał z niego dotację w 2014r. i może trwać dłużej niż 2014r.

eko 20.03.2015 13:34
stop dla ścieków z piotrkowa trybunaslkiego i poblicznych wsi - wpuścić motorówki i inne maszyny pływające, które będą "mieszały" wodę w zalewie

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Polecane

Wakacje pełne atrakcji!Fundacja Nu-Med otrzymała tytuł ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM!Za miesiąc wyruszy PielgrzymkaProkuratura pyta... miasto odpowiadaLekarz chorego nie zrozumie....Filmowy początek wakacji w kinach HeliosZapraszamy do Kina KoneseraNowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaWyróżnimy aktywnych społecznie - XIII edycja Konkursu Kreatywności Społecznej Lokalni NiebanalniPrzed nowym sezonemWakacyjna zabawa i prezenty w Galerii Tomaszów!Krótkie życie dwukadencyjności? To bardzo prawdopodobne
Reklama
Reklama
Reklama
Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Radni Rady Miejskiej udzielili wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok Marcinowi Witko. Prezydenta wsparło 15 radnych, ośmioro zagłosowało przeciw. Wszystko wskazuje na to, większość radnych miejskich ma dosyć destrukcyjnych działań swoich kolegów i koleżanek z Koalicji Obywatelskiej, które nie służą mieszkańcom miasta, a jedynie partyjniackim potyczkom, jakie obserwujemy na co dzień na ogólnopolskiej politycznej arenie. Dwie radne już wcześniej odeszły z klubu KO, nie godząc się między innymi z blokowaniem ważnych dla tomaszowian inwestycji, takich chociażby jak Termy, które powstać miały na Błoniach. Na wczorajszej sesji także Barbara Klatka, postanowiła zagłosować inaczej niż pozostali radni jej klubu. Biorąc pod uwagę presję, jaką na radnych wywierał od początku poseł Witczak, wykazała się we wczorajszych głosowaniach silnym charakterem. Czas, by pracować dla miasta ponad partyjnymi podziałami.
Sukces uczniów II LO w Ogólnopolskim Konkursie Logicznym

Sukces uczniów II LO w Ogólnopolskim Konkursie Logicznym

Julia Wysmyk z klasy II i-m oraz Krzysztof Wiśkowski z klasy III i-m zostali finalistami XIII Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego, organizowanego przez Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po zakończeniu zmagań konkursowych uczniowie mieli okazję uczestniczyć w inspirujących wykładach, m.in. z zakresu analizy logicznej, chwytów erystycznych oraz wiedzy maszyn. Było to wyjątkowe spotkanie z nauką na najwyższym poziomie w murach renomowanej lubelskiej uczelni.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ciekawie gdzie będzie składowisko bateri bo z tego co wiem to w Polsce nie ma a na złomie nie przyjmują takich baterii a pożar traw do 22 albo 24 godzin i bateria sama sobie jest gorsza nisz auto spalinowe elektryczne pieceŹródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: Luna...Treść komentarza: Ostatnio byłam świadkiem jak potencjalna pacjentka z osobą towarzyszącą weszli do windy i się zaczęło, że pielegniarki be,że lekarze be, że służba zdrowia be, slowa które padały, a raczej przekleństw, ja takich nie znałam. Też jestem pacjentem....proszę Państwa nie ma rejonizacji, należy pojechać do innego szpitala, w innym mieście. Po co przychodzić do naszego szpitala,a potem jojczyc. To nie wina personelu medycznego,że system tak działa.Źródło komentarza: Lekarz chorego nie zrozumie....Autor komentarza: Karol W.Treść komentarza: Powinien być jeszcze zakaz wjazdu do centrum kopciuchów, jak zielony ład to i w tym temacie. Ludzie nie wychodzą na ulice ze względu na wszechobecny smog. Nie będzie spalinowców w centrum to miasto odżyje.Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: MarekATreść komentarza: Mnie się wydaje, że to błąd. Lepszym rozwiązaniem, tak mnie się wydaje, do tych 25-ciu hybryd co roku dokupić jeden lub dwa w zależności od stanu budżetu miasta. Te autobusy mają już zaplecze techniczne i służby techniczne nie miału by kłopotów z ich obsługą.Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: GrażynaTreść komentarza: I to pojednanie!!Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: chewezTreść komentarza: 300 to może miał na godzinę?Źródło komentarza: Lekarz chorego nie zrozumie....
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama