Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 czerwca 2025 10:48
Reklama
Reklama

To zawsze będzie kosztować

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Tomaszowie Mazowieckim. Od lat toczy się trudna dyskusja o tym, czy tego rodzaju placówka powinna w naszym mieście istnieć. Jeśli ma istnieć to w jakiej formule? Czy powinna być własnością miasta? Czy może obiektem wybudowanym przez podmiot zewnętrzny? Jeśli mówimy o własności samorządowej, to kto powinien nią zarządzać. W każdym z wymienionych przypadków to miasto ma obowiązek finansowania opieki nad stworzeniami niczyimi.
Reklama

Jak to wygląda od strony prawnej?

Reklama

 

 

Na początek należałoby sięgnąć do ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Niestety ten akt prawny uprzedmiatawia zwierzęta, sprowadzając żywe stworzenia do roli rzeczy.

 

Rozdział 2 określa obowiązkowe zadania gmin w zakresie objętym ustawą.

 

Znajduje się tu m.in. zapis mówiący o obowiązku zapobiegania bezdomności zwierząt na zasadach określonych w przepisach o ich ochronie.

 

Ustawa określa też obowiązek uzyskiwania zezwoleń przez przedsiębiorców, którzy swoją działalność chcieliby oprzeć o ochronę przed bezdomnymi zwierzętami, bądź prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt.

 

Z obowiązku uzyskania takiego zezwolenia zwolnione są gminne zakłady budżetowe.

 

Kolejna z ustaw (o ochronie praw zwierząt) definiuje m.in. pojęcie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Na gminy nakłada się obowiązek przygotowywania corocznych programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt.

 

Powinny one określać zagadnienia obejmujące zapewnienie zwierzętom miejsca w; opiekę nad wolno żyjącymi kotami, w tym ich dokarmianie; odławianie bezdomnych zwierząt; obligatoryjną sterylizację albo kastrację; zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt itd.

 

Art. 4. Ilekroć w ustawie jest mowa o:

„schronisku dla zwierząt” – rozumie się przez to miejsce przeznaczone do

opieki nad zwierzętami domowymi spełniające warunki określone w ustawie

 

Oczywiście zapewnienie miejsca w schronisku nie oznacza równocześnie, że gmina musi takie schronisko samodzielnie wybudować, lub sfinansować jego budowę. Może skorzystać z usług oferowanych przez liczne stowarzyszenia, fundacje i prywatnych przedsiębiorców, które takie miejsca posiadają, finansując jednak pobyt w nich zwierzaków według umownej stawki dziennej. Wiele miejscowości, szczególnie tych mniejszych, schronisk na swoim terenie nie posiada i nigdy nie posiadało.

 

Niestety nie wszystkie z tych podmiotów prowadzą swoją działalność w sposób transparentny. Niezwykle częste są przypadki, kiedy zwierzaki mieszkają w katastrofalnych warunkach. Są upychane w klatkach, w których zachodzi do zagryzień. 

 

1. Na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie:

1) (uchylony),

2) opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych,

3) ochrony przed bezdomnymi zwierzętami,

4) prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części

– wymagane jest uzyskanie zezwolenia.

 

W Tomaszowie schronisko jest własnością miasta. Od lat znajduje się w tym samym miejscu przy ulicy Kępa. Nie tak dawno temu w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdowała się zlewnia ścieków. Dzisiaj już jej na szczęście nie ma. Od samego początku jego istnienia niewiele się tutaj zmienia. Pojawiło się co prawda trochę boksów, jednak warunki w nich panujące są poniżej cywilizacyjnego poziomu. Problemem jest niemal wszystko. Przede wszystkim przepełnienie. Jest tu niemal zawszę o kilkadziesiąt zwierząt więcej niż powinno. Kanalizacja, która ma odprowadzać nieczystości często się zapycha.

 

W ciągu kilku lat wydatki na utrzymanie schroniska wzrosły niemal dwukrotnie. Mimo tego, gdyby nie prywatni darczyńcy i praca sporej grupy wolontariuszy nie starczałoby ich na zapewnienie właściwej opieki zwierzętom.

 

Schronisko na Kępie prowadzone było już na różne sposoby. 20 lat temu prowadziła je fundacja. Jeśli ktoś miał kiedykolwiek możliwość zobaczyć zdjęcia z tamtego okresu, przyzna, że nie działo się tu dobrze.

 

Później zarządzania podjął się prywatny przedsiębiorca. Konflikty wokół zwierząt, jakie w tym czasie się pojawiły właściwie nie gasły. Dzierżawcę oskarżano o wszystko, w tym o mordowanie zwierząt. Doszło nawet do procesu sądowego o pomówienie. Skończył się wygraną przedsięborcy. 

 

 W następnej kolejności schronisko przejęło Tomaszowskie Towarzystwo Miłośników i Opieki nad Zwierzętami, a  dokładniej mówiąc jego prezeska, Mieczysława Goździk. W pierwszym roku udało jej się uporządkować teren. W drugim pojawiły się na nowo konflikty. Zarówno te z władzami miasta, jak i wspierającymi schronisko wolontariuszami.

 

Kolejnego przetargu Goździkowa już nie wygrała. Na horyzoncie pojawiła się spółdzielnia socjalna Impuls. To przedsiębiorstwo, w którego powstawaniu uczestniczył samorząd od początku nie było przygotowane do zarządzania psim przytuliskiem, ale co ciekawe, z perspektywy czasu wolontariusze twierdzą, że spółdzielnia szybko się na Kępie zaaklimatyzowała i zaczęła sobie nieźle radzić. Dobrze też układała się współpraca z samymi wolontariuszami.

 

W marcu upływa natomiast czas, na jaki została zawarta umowa z najnowszym administratorem schroniska, czyli z Grzegorzem Bielawskim, reprezentującym Pogotowie dla Zwierząt. Miasto musi więc ogłosić kolejny przetarg, bądź powierzyć zarządzanie obiektem swojemu zakładowi budżetowemu. W chwili obecnej w grę wchodzi jedynie OSiR, ponieważ na powołanie nowego podmiotu jest zbyt mało czasu. 

 

Osobną kwestią jest budowa nowego schroniska, najlepiej oddalonego od siedzib ludzkich, by nie tworzyło nadmiernej uciążliwości. Prezydent Marcin Witko, który interesuje się tematem, twierdzi, że na taki cel zostanie wygospodarowana część terenów położynych przy oczyszczalni ścieków na ulicy Henrykowskiej. 

 

Barierą są oczywiście pieniądze. Tomasz Zdonek, radny Rady Miejskiej zaproponował, aby w tegorocznym budzecie zapisać kwotę 75 tysięcy złotych na przygotowanie projektu technicznego budowy nowego schroniska. Prezydent taką propozycję zaaprobował. Oznacza to, że jeśli radni przyjmą 28 stycznia uchwałę budżetową, to jeszcze w tym roku będziemy mieli możliwość zaprezentować eefekty pracy projektanta

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kawa 23.01.2015 21:19
dziś klecha u mnie nie zarobił,kwotę przeznaczoną dla księdza przeznaczę dla psiaków.A co ?

Reklama
r b czorny strazak 19.01.2015 20:12
nie oświetlać kościołów z naszych podatków bo ta czarna zaraza już za dużo dostali a pieniądze przeznaczyć na schronisko dla najlepszych przyjaciół człowieka

Agnieszka Trepka 18.01.2015 18:41
Schronisko jest jak szpital,dom dziecka,dom seniora i hospicjum ...... psiaki na świat same się nie pchają..... na krańcu swojego życia,chciałyby być kochane..... w czasie choroby leczone.... a na samym końcu,gdy nie ma już szansy, możemy i powinniśmy im pomóc godnie odejść.... Tylko my ludzie jesteśmy za nie odpowiedzialni..... kochamy szczeniaki,bo słodkie......podrosną wywalamy...... kochamy psie serce,a gdy zachoruje.....wywalamy..... proszę mi nie mówić o zmniejszaniu populacji poprzez eutanazje,bo nigdy się na to nie zgodzę!!! ze schroniska psiaki wychodzą do adopcji wykastrowane i zachipowane..... niestety też wracają nawet po kilku latach :-( proponuje więc przyjść do schroniska,wyprowadzić psiaka na spacer.... odrobina szczęścia dla nich ,dla Was ruch na świeżym powietrzu..... wszyscy szczęśliwi.....

filonka 18.01.2015 19:28
wlasnie pisalam o zmniejszaniu populacji przez kastracje,obowiazkowe rejestracje a co za tym idzie wpis o ew.oddaniu komus psa znalazlby sie w dokumentach,schronisko nie jest z gumy i ma ograniczone mozliwosci,gdyby ludzie pilnowali swoich zwierzat to latwiej byloby ogarnac pomoca biedne i zagubione,samczyk nie pognalby za suczka bo bylby na smyczy a po osiedlach biegaja same wypuszczone na siku nie wspomne o porzuconych bo to juz sprawa karna tylko rzadko karana

mieszkaniec 18.01.2015 15:48
Schroniska tak powinno istnieć, ale w zupełnie innej formie. Taki miesięczny hotel dla zwierząt gdzie w humanitarnych warunkach takie psy i koty przez miesiąc tzw. kwarantanny byłyby przetrzymywane. W dużo lepszych warunkach niż dziś, bo ze względu na to, że po miesiącu gdyby właściciel się nie odnalazł w sposób humanitarny takie zwierzęta powinny być usypiane. Hipokryzją jest co urządzili ci pseudo miłośnicy zwierząt stwarzając im obozy koncentracyjne w imię miłości do czworonogów! Zaraz zresztą pewnie rozpisze się gro tych egoistycznych psich pupilków których ogranicza myślenie i chęć wybierania tzw. mniejszego zła. Bo w życiu niestety nie ma wyboru po między dobrem i złem. Są wybory bardziej szare czyli mniejsze zło lub większe dobro. W tym przypadku dla zwierząt byłoby trzymanie ich przez miesiąc w dobrych warunkach, a potem ewentualne bezbolesne usypianie. Niżeli przetrzymywanie ich latami w błocie, zimnie i głodzie. W dodatku bredząc, że to dla ich dobra. HIPOKRYZJA!!!

filonka 17.01.2015 12:07
nie ma na nic pieniedzy-wiec niewiele sie robi,ja uwazam ze od czegos trzeba wreszcie zaczac na powaznie-wiec na poczatek:obowiazkowa rejestracja psow i kotow,centralna baza zwierzat-czipy ktore da sie odczytac w calym kraju,wlasciciel psa wypuszczonego samopas gdy on sam siedzi w domku niech placi 5000 zl.kary to wreszcie przestana ginac albo szwendac sie ,kazdy kto jest odpowiedzialny nie obawia sie takie kary a lekkomyslni wystasza sie wiec albo pilnuja albo nie wezma psa-srodki te przekazac na schronisko-starczy na sterylizacje i opieke,po pewnym czasie nie bedzi bezpanskich zwierzat tylko nieliczne rzadne przygod-ale te spokojnie poczekaja na wlasciciela w juz czystym przyjaznym schronisku,wies i miasto-obowiazek rejestracji jak samochody,u nas tylko wysoka kara uczy rozumu

Wolontariusz. 18.01.2015 15:46
filonka jeśli wprowadzisz taki obowiązek to po lasach będziemy znajdowali odcięte psie głowy celem znalezienia źródła problemu czyli czipu,po to aby pozbyć się go.

filonka 18.01.2015 16:34
ale co to szkodzi zarejestrowac psa np.za 10 zl-nic,wtedy latwiej miec kontrole nad populacja naszych czterolapow,kto nie chce niech psa-kota nie posiada,jesli odda to raz,po kastracji-sterylizacji nie przybedzie kolejnych niechcianych,to praca na ok.10 lat ale jesli nic nie zrobimy to problem nigdy sie nie zmniejszy

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Badanie: wybierając nocleg kobiety patrzą, czy jest parking, mężczyźni – czy jest SPA i wi-fi

Wybierając nocleg, kobiety częściej zwracają uwagę na udogodnienia dla dzieci oraz na bezpłatny parking, mężczyźni większą wagę przywiązują do szybkiego wi-fi oraz do dostępu do strefy SPA i wellness – takie informacje przynosi raport "Urlopowy Kompas Polaków: Wakacje 2025".Data dodania artykułu: 28.06.2025 09:50
Badanie: wybierając nocleg kobiety patrzą, czy jest parking, mężczyźni – czy jest SPA i wi-fi

Wszystkie prognozy wskazują, że znowu czeka nas gorące lato

Wszystkie prognozy wskazują, że znowu czeka nas gorące lato - powiedziała PAP klimatolog prof. Joanna Wibig z Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zdaniem średnia temperatura zbliży się do tej z ubiegłego roku, która w skali globalnej została uznana za najwyższą w historii pomiarów meteorologicznych.Data dodania artykułu: 26.06.2025 16:41
Wszystkie prognozy wskazują, że znowu czeka nas gorące lato

W czwartek wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ewakuacji ludności

W czwartek w życie wchodzi rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowego sposobu ewakuacji ludności oraz zabezpieczenia mienia. Zakłada m.in. rozszerzenie zadań, z których muszą wywiązać się samorządy.Data dodania artykułu: 26.06.2025 16:27
W czwartek wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ewakuacji ludności

Ranking Perspektywy 2025: Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią publiczną

Uniwersytet Warszawski zajął 1. miejsce w 26. Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2025. Na 2. pozycji znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a za nim – Politechnika Warszawska. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie jest najlepszą akademicką uczelnią niepubliczną, a Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie – najlepszą uczelnią zawodową.Data dodania artykułu: 25.06.2025 09:44
Ranking Perspektywy 2025: Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią publiczną

Rzecznik rządu: Rada Ministrów przyjęła projekt wliczający umowy cywilnoprawne do stażu pracy

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy przepracowane na umowach cywilnoprawnych czy jednoosobowej działalności gospodarczej, będą wliczane do stażu pracy – poinformował we wtorek rzecznik rządu Adam Szłapka.Data dodania artykułu: 24.06.2025 16:19
Rzecznik rządu: Rada Ministrów przyjęła projekt wliczający umowy cywilnoprawne do stażu pracy

Premier: do końca roku będą zamrożone ceny energii dla odbiorców indywidualnych

Ceny energii dla odbiorców indywidualnych pozostaną zamrożone do końca roku - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Oznacza to, że gospodarstwe domowe nadal będą mogły korzystać z ceny zamrożonej na poziomie 500 zł za MWh netto.Data dodania artykułu: 24.06.2025 16:10Liczba komentarzy artykułu: 1
Premier: do końca roku będą zamrożone ceny energii dla odbiorców indywidualnych

SN: trzy pierwsze protesty zasadne – bez wpływu na wynik wyborów

Dotychczas Sąd Najwyższy za zasadne, bez wpływu na wynik wyborów, uznał trzy protesty przeciw wyborowi prezydenta – poinformował PAP we wtorek zespół prasowy SN.Data dodania artykułu: 24.06.2025 13:13
SN: trzy pierwsze protesty zasadne – bez wpływu na wynik wyborów

Drobni przedsiębiorcy w maju zamknęli blisko 14 tys. firm. Prawie 27 tys. zawiesili [DANE Z CEIDG]

W maju br. liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o blisko 20% w porównaniu z miesiącem wcześniejszym, a wzrosła o prawie 4% rok do roku. Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników. Do tego dochodzi kwestia znalezienia odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów. Z kolei liczba wniosków o zawieszenie JDG minimalnie spadła w porównaniu z miesiącem wcześniejszym, a wzrosła o 2% rok do roku.Data dodania artykułu: 24.06.2025 09:54
Drobni przedsiębiorcy w maju zamknęli blisko 14 tys. firm. Prawie 27 tys. zawiesili [DANE Z CEIDG]
Reklama

Polecane

Miodowe Lato – tradycja, natura i śmiech w Skansenie Rzeki PilicySiatkarskie emocje w tomaszowskiej ArenieBez trudu utrzymasz czystość i zadbasz o płytę indukcyjną dzięki unikalnej powierzchniNowi żołnierze w WOT„Dziadku wiejemy”  w ramach cyklu Kultura DostępnaDla zdrowia i wypoczynku. Dzieci rolników w centrach rehabilitacji KRUSNaukowcy: marihuana najczęściej używaną substancją psychoaktywną po alkoholu, kofeinie i nikotynieChirurg podejrzany o przyjmowanie łapówek za wykonanie refundowanych operacjiRośnie skala agresji na polskich drogachZa narkotyki trafił do aresztu„Trójka” Złotą Szkołą NBPKomunikacja miejska w okresie wakacji 2025
Reklama
Reklama
Reklama
Rośnie skala agresji na polskich drogach

Rośnie skala agresji na polskich drogach

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Wbrew temu, co mówią radni Koalicji Obywatelskiej, musicie być gotowi na ciężarówki w mieście

Wbrew temu, co mówią radni Koalicji Obywatelskiej, musicie być gotowi na ciężarówki w mieście

Posiedzenia Rady Powiatu Tomaszowskiego obfitują także w liczne akcenty humorystyczne. Są na przykład radni, którzy zamiast normalnie do siebie mówić, krzyczą, jakby byli na koncercie Zenka Martyniuka. Można to jakoś nawet znieść, korzystając z profesjonalnych zatyczek do uszu lub wychodząc na przeszklony korytarzyk. Nie ma co narzekać. Z występami kabaretowymi jest niestety gorzej, bo ani tu Mru, Mru, ani też Moralnego Niepokoju, co najwyżej pojawi się czasem Koń Polski. Choć nie zawsze bywa mu do śmiechu. Dla radnego Mordaki na przykład dosyć oczywiste stwierdzenie na temat tego, że w Policji są wolne wakaty, a funkcjonariusze nie reagują na przypadki nie przestrzegania prawa drogowego, jest tożsame z zachęcaniem do łamania tego prawa. Cóż... być może odpowiedź ekspedientki w sklepie, że zabrakło prezerwatyw, może być równoznaczna z podżeganiem do gwałtu, albo nie daj Boże, do nielegalnej aborcji w 9 miesiącu ciąży. Niby jest kabaretowo, a jednak poważnie, bo do samorządu trafiają ludzie stawiający na pierwszym miejscu własny interes.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: ...)Treść komentarza: dlaczego ciężarówki z piaskiem z Białej Góry do huty Częstochowie nie jadą przez Radunię Sulejów Piotrków i dalej do Częstochowy???...czy ktoś wie??Źródło komentarza: Wbrew temu, co mówią radni Koalicji Obywatelskiej, musicie być gotowi na ciężarówki w mieścieAutor komentarza: Jurek OgórekTreść komentarza: Autka z piaskiem mogą z powodzeniem jechać przez W. Panfil, Legionów, Orzeszkowej i dalej do odbiorcy. Nie chcieliście obwodnicy to proszę teraz przyjąć konsekwencje przejazdu przez miasto tych wielotonowców. Zresztą odcinek od Ronda Legionów do Ronda Gen. Buka, jest nowiutki i wytrzyma ciężki przejazd.Źródło komentarza: Wbrew temu, co mówią radni Koalicji Obywatelskiej, musicie być gotowi na ciężarówki w mieścieAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Coraz więcej debili zasiada za kierownicą, brak logiki myślenia przyczyną chamskich zachowań na drogach również tych w mieście. Taki osobnik kierujący pojazdem jest zagrożeniem dlatego zalecana jest czujność!Źródło komentarza: Rośnie skala agresji na polskich drogachAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Aha, wiemy już dlaczego to Kucharski czynnie uczestniczy w protestach, a znamy przyczynę takiej aktywności redaktorów z TiTu? To jest dopiero fikołek. Niby mają ,,zielone" stowarzyszenie, a forsują trasę przez najcenniejsze tereny przyrodnicze Naturę 2000 i Puszczę Spalską ;-) Mało tego, gdy ogólnopolskie media trąbiły o stracie przez tomaszowski szpital inwestycji za 100 000 000 zł, to oni w tym samym czasie na okładce dali prostest przeciw S12 ;-)Źródło komentarza: Wbrew temu, co mówią radni Koalicji Obywatelskiej, musicie być gotowi na ciężarówki w mieścieAutor komentarza: WuPeTreść komentarza: Radni Kucharscy przypominają mi Zembaczyńskiego ;-) Co do artykułu, to nie zgodzę się z końcówką, ja nie dostrzegam ,,dobrych, zamożnych, wykształconych z podmiejskich osiedli willowych" - sami Kucharscy, czy radny Mordaka temu przeczą ;-) Natomiast to prawda, że w radach powiatu i miasta brak rdzennych Tomaszowian. Skutek jest taki, że do koryta dorwali się ludzie, którym jest dobrze ze swoją małomiasteczkowością. Po co w mieście inwestycje jak można ich nie robić i nie mieć potencjalnych problemów, a wypłata ta sama? Jeszcze by młodzież zechciała tu zostać i stworzyć konkurencje dla ich biznesów ;-) Z drugiej strony taki podział to szansa w kolejnych wyborach - oni ze wsi, zacofani cywilizacyjnie, niezwiązani z miastem, a po drugiej stronie lokalsi, tutejsi Tomaszowianie, którzy chcą rozwoju miasta, inwestorów, term, S12, ect.Źródło komentarza: Wbrew temu, co mówią radni Koalicji Obywatelskiej, musicie być gotowi na ciężarówki w mieścieAutor komentarza: EdekTreść komentarza: Jestem uzależniony od dymu tytoniowego. Dlaczego w Polsce nie wspomaga się skutecznie osoby chcące rzucić ten nałóg??? Są przecież różne terapie które są bardzo skuteczne np. poprzez hipnozę. Czytałem że Andrzej Duda tak właśnie pozbył się swojego nałogu kiedy został Prezydentem kosztowało to podatnika około 450tyś. zł Teraz jest już innym człowiekiem.Źródło komentarza: Poradnie uzależnień w Warszawie – jak wybrać odpowiednią terapię?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama