Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 lipca 2025 03:45
Reklama
Reklama

Arkadiusz Gajewski: edukacja - inwestycja w przyszłość

Trezcią część rozmowy z kandydatem na prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego i radnego sejmiku województwa łódzkiego dotyczy funkcjonowania w naszym mieście kultury oraz oświaty.

Jest pan „arbuzem”?

Reklama

Faktycznie ukończyłem II Liceum Ogólnokształcące. To fantastyczny okres w moim życiu. Rewelacyjni nauczyciele, świetni przyjaciele, z którymi bliskie kontakty utrzymujemy do dzisiaj. Tam również poznałem swoją żonę Klaudię z domu Kot.

 

A jak pan postrzega funkcjonowanie oświaty w Tomaszowie w obecnych czasach?

 To temat niezwykle złożony, na który należy spojrzeć z szerszej perspektywy i z poziomu osobno ucznia, rodzica czy kadry pedagogicznej oraz administracyjnej. Skoro rozmawiamy w kontekście mojego kandydowania w wyborach prezydenckich, to musimy się skupić na szkolnictwie, nad którym pieczę sprawuje samorząd miejski, czyli na przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach.

 

Jako radny Rady Miejskiej widzi pan potrzebę zmian?

Widzę, że tomaszowscy nauczyciele są w przeważającej większości bardzo aktywni. W swoją pracę wkładają dużo serca. Mam świadomość, że czas ich pracy nie ogranicza się wyłącznie do pensum ale wynosi tygodniowo co najmniej 40 godzin. Widać to wyraźnie po wynikach egzaminów szóstoklasistów i gimnazjalistów. Są one w Tomaszowie na bardzo przyzwoitym poziomie, chociaż są szkoły, które w klasyfikacjach przodują. Mój program przewiduje większe inwestycje w system oświaty. Nie tylko te w budynki i infrastrukturę ale przede wszystkim w kapitał ludzki. Mam tu na myśli oczywiście kadrę dydaktyczną ale... jest to tak naprawdę inwestycja w nasze dzieci, czyli znowu w tomaszowskie rodziny. 

 

Jakiego rodzaju mają to być inwestycje?

Głównie w zajęcia pozalekcyjne. Chcemy z jednej strony wyrównywać szanse słabszych uczniów, z drugiej pogłębiać wiedzę tych najbardziej pracowitych i najzdolniejszych. Traktuję to jako inwestycję w przyszłość miasta. Jednak, żeby nie było zbyt prosto, to nauczyciele prowadzący te zajęcia muszą być wynagradzani za efekty swojej pracy. Ograniczone środki należy wydać w sposób jak najbardziej efektywny. Konieczna jest też koordynacja i planowanie strategiczne działań oświatowych wspólnie z powiatem. Dodatkowe zajęcia szkolne w gimnazjach powinny korelować z kierunkami kształcenia na poziomie liceów czy techników.

 

Ale to taka inwestycja eksportowa, bo ta najlepiej wykształcona młodzież z Tomaszowa wyjeżdża. 

Migracja ludności jest zjawiskiem naturalnym i cyklicznym. Ludzie wcześniej sprowadzali się do miast. Dzisiaj emigrują poza nie. Nawet jeśli pracują w mieście, często mieszkają w okolicznych gminach. To trend odwrócony w stosunku do tego z ubiegłego wieku. Oczywiście jest też emigracja za granicę oraz do dużych ośrodków miejskich. Nie możemy się jednak spodziewać, że przyjdą do nas jacyś inwestorzy, jeśli nie wykształcimy im odpowiednich kadr. Poważny Ośrodek Akademicki mamy w Łodzi. Potrzebujemy jednak dobrego ze stolicą regionu skomunikowania. Ważna jest tu współpraca z samorządem województwa. Dlatego też równolegle z wyborami na prezydenta miasta kandyduje również do Sejmiku wojewódzkiego

 

W najbliższych latach szkolnictwo w Tomaszowie powinno dopasować się do celów całego województwa. Spośród 84 inwestycji o znaczeniu strategicznym dla regionu część dotyczy oświaty na poziomie wyższym. Musimy już dzisiaj brać je pod uwagę. Inaczej okaże się, że znowu nas ktoś wyprzedził.

 

Mamy problem z edukacją kulturalną?

 Jest niezbędna. Szczególnie teraz, w dobie internetu. Okazuje się, że musimy od nowa uczyć ludzi uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Ten nawyk powinno się kształtować od dziecka. Nie zawsze właściwe warunki do rozwoju stwarza rodzinny dom. Ten obowiązek może przejąć na siebie szkoła. Pieniądze muszą się znaleźć. Nie może być tak, że dziecko nie może wybrać się z klasą do teatru, bo rodziców nie stać na bilet.

 

Szkoła w zakresie edukacji kulturalnej jest ważna też z innego względu. Pamiętajmy, że do naszych Domów Kultury na zajęcia trafiają dzieci, które zostają tam przyprowadzone przez rodziców. Wiele talentów się marnuje. Zadaniem szkoły jest je wyłuskiwać i we właściwy sposób ukierunkowywać.

 

Idealnym stanem była by interakcja, gdzie młodzież uczestniczy w kulturze jako widz ale i jako twórca.

 

Miasto próbowało stworzyć strategię rozwoju kultury i nic z tego nie wyszło.

Myślę, że nie ma sensu tworzenie dla miasta tzw. strategii kultury. Potrzebny jest natomiast konkretny program roczny działań kulturalnych, który służyłby różnym celom. Pierwszym i najważniejszym z nich jest wychowanie dla kultury młodego pokolenia tomaszowian. Zwłaszcza gimnazja potrzebują zdecydowanego wsparcia w tej dziedzinie. To tam głównym problemem jest rozwój emocjonalny młodzieży.

 

Projekty kulturalne, realizowane w różnych formach pozalekcyjnych mogą być znakomitym uzupełnieniem działalności wychowawczej szkoły. Koordynatorem i merytorycznym zapleczem tych działań mogą być istniejące w mieście placówki kultury. One same na swoich zajęciach artystycznych zagospodarowują zbyt małą liczbę uczestników, by można było mówić o masowej skali procesu wychowawczego.

 

A co z dorosłymi mieszkańcami Tomaszowa?

Chcę aby ośrodki kultury z większą aktywnością pozyskiwały dorosłych mieszkańców Tomaszowa, zwłaszcza seniorów, których z każdym rokiem przybywa. To drugi z istotnych celów programu. Marzy mi się ich aktywność niczym we Francji, gdzie kilka lat temu takie ośrodki aktywizujące osoby starsze zwiedzałem. Ale w tej dziedzinie zrobiono ostatnimi laty w Tomaszowie wiele dobrego.

 

Jak wspierać grupy nieformalne?

Chcemy je wszystkie objąć mecenatem. Myślę tutaj o ludziach tworzących kulturę poza funkcjonującymi na terenie miasta placówkami. To oni mogą stać się zalążkiem przyszłego środowiska kulturalnego Tomaszowa.

 

W każdym przypadku niezwykle istotne jest miejsce i rola miejskich placówek kultury. Każda z nich powinna stać się ważnym miejscem na mapie kulturalnej Tomaszowa.

 

Uważa pan, że domy kultury należy scentralizować i wprowadzić jeden zarząd tworząc np. Tomaszowskie Centrum Kultury, które zarządzałoby wszystkimi placówkami?

Jestem wrogiem wszelkiej centralizacji. Zwolennicy takich rozwiązań akcentują obniżenie kosztów zarządu. Ja jednak obawiam się, że w ten sposób zabilibyśmy naturalną konkurencję między placówkami. Jedyne co uważam za konieczne to wprowadzenie funkcji koordynatora. Nie chodzi o zatrudnienia kolejnej osoby ale o przypisanie tej roli jednemu z aktualnie zatrudnionych pracowników i stosowanie tego w praktyce. Organizowane w mieście imprezy nie powinny się na siebie nakładać, ponieważ najczęściej posiadają tych samych odbiorców i skromne budżety.  Prezydent powinien zachęcać prywatne firmy do sponsorowania i wspierania działalności kulturalnej w mieście. Będę to robił.

 

Jakie jest pana zdanie na temat reaktywacji Dni Tomaszowa?

Już kiedyś na ten temat rozmawialiśmy (czyt. Czy potrzebne nam Dni Tomaszowa). Nie pytajmy „czy” organizować Dni Tomaszowa, tylko spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytania „dla kogo” i „po co”. Moim zdaniem warto powrócić do idei, które przyświecały pierwszym organizatorom imprezy. Platforma ma na to pomysł, a w samym Tomaszowie jest wielu społeczników i ludzi kreatywnych, którzy mogliby to zrobić. Wystarczy im tylko stworzyć odpowiednie warunki do działania.

 

Jednocześnie trzeba stworzyć dobrze zaplanowany promocyjnie program dużych imprez kulturalnych, służących zarówno mieszkańcom miasta, jak i przyjezdnym gościom. Kluczem do sprawy jest jednak potężny, wiodący sponsor jak kiedyś robił to Star Foods.

 

Czytaj także:

 

Gajewski: Szybciej, więcej, efektywniej

Gajewski: Stawiamy na rodzinę

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pucybut 03.11.2014 20:52
Popieram - trzeba restrukturyzowac i patrzeć racjonalnie. Należy zauważyć, że budowlanka została zlikwidowana w okresie największego zainteresowania tym zawodem. Więc należy zadać pytanie ówczesnemu dyrektorowi i ówczesnej Radzie Powiatu dlaczego młodzież garnęła się do tego zawodu w Piotrkowie i innych miastach a nie w naszym? Czy to była wina złego zarządania czy złego finansowania szkoły ( np. brak inwestycji w nowoczesne pracownie technologiczne), niechęć nauczycieli do nauczania w nowoczesnych technologiach itp. Racjonalnym byłoby na - na tamten czas - połączenie budowlani z włokiennikiem, który ma mały nabór przede wszystkim ze względu na położenie szkoły na skraju miasta i trudny dojazd. Czy bezsensowne wybudowanie hali przy tej szkole spowodowało wzrost zainteresowania nią? Z roku na rok jest coraz mniejsze zainteresowanie tą szkołą. Kolejna szkoła zawodowa, która chyli sie ku upadkowi to samochodówka, która z roku na rok ma coraz mniejszy nabór. Ale tu już wina leży chyba po stronie złego zarządzania placówką. I tak też pozostawmy w mieście same licea i uczmy przyszłych bezrobotnych, a hydraulików będziemy zatrudniać z Ukrainy czy Gruzji Ale to temat raczej do Rady Powiatu nie do nowego prezydenta.

Reklama
Śmiać 03.11.2014 22:25
mi się chce jak czytam slogany o tym, że licea kształcą bezrobotnych. Kto wie jaki procent uczniów w technikach nie zdaje egzaminu zawodowego i matury? Raporty na stronach cke porażają. Naprawdę wielu po 4 latach nauki,nie ma nic, ani wykształcenia, ani zawodu. Kto ich zatrudni?

Tom 02.11.2014 21:44
Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że edukacja w Tomaszowie z roku na rok jest na coraz niższym poziomie i to niestety wina niektórych osób polityków, osoby te przyczyniły się m.in. do likwidacji budowlanki. Trzeba restrukturyzować, a nie likwidować w czasach gdy coraz bardziej powinno się stawiać na szkolnictwo zawodowe. Ale budowlanka nie miała siły przebicia tak jak szkoła przy której wybudowano w sposób bezsensowny halę.

minicar 01.11.2014 19:47
sprawa zajęc pozlekcyjnych i ich efektywnośc ma 2 oblicza-1 godziny ich odbywania i nakladanie sie na np. treningi w klubach , szkołę muzyczną, indywidualne korki, w szkolach śrdenich dochodzi czynnik np że przewośnik ustala godziny odjazdu pod siebie a nie pod plan zajec w szkolachi mozna mnożyc różne czynniki które nie ułatwiaja ich dobywanie.Do tego trzeba doliczyć inne aspekty typu, ta sama Pani/Pan od przedmiotu i awersja ucznia na znudzenie i zmecznie materialu.Sa tez tacy co potrzebuja etatu bo potem praca indywidualna przynosi lepsze efekty , finansowe również.zadałem ci pytanie masz 10 podań na stanowisko i etat nauczycielski - kogo przyjmiesz ? jesli najlepszego to gratuluje . druga strona medalu to potencjał, albo wykorzystany do końca nauki w stopniu powiedzmy zadawalajacym albo od nauczania poczatkowego serwowanie dużej grupie zajęc wyrównawczych. Jesli rodzice i modelowo szkola nie wykorzstaja tego czasu efektywnie , to potem tylko z reguły jest gorzej. Twierdzenie że nie jestesmy nie zainteresowani kultura bo malo jest odsłon, lub że nie lubimy dyskutowac na dane tematy to blad myslowy. Jest o czym dyskutować, bo jesli do GOK-u w Niewiadowie przyjeżdża Pani groniec a w kościele w rzeczycy robi sie fantastyczne koncerty , to masz odpowiedź na to co mozna robić, .Edukacje kulturalna moim zdanie znakomicie prowadzą domy kultury i szkoly i nie wolno tego nie dostrzegać, dzieci uczestnicza w wielu projektach, wyjeżdzaja do tetaru , opery , na musciale, sami tworza i wystepuja , moze jest potrzeba innego dotarcia do ludzi. Może ofetra dla doroslych, mlodziezy jest malo atrakcyjna ? może cześc tej oferty powinna być inaczej finansowana ? nikogo nie bronie ale krawiec kraje ile materialu posiada . spotkales sie kiedyś z sytuacja że ktos nie wybral cie do przewozu ? a bo kolor nie taki , bo nielubi 4 kółek, bo opony nie zimowe, bo bla , bla , bla , wyobraź sobie ze tak samo może byc z dziedzinie edukacji - zajecia pozalekcyjne, lub kultura, .Potrzebni sa ludzie z pomyslami , słuchajacy ludzi, lubiacy pracę i miejący pasję

01.11.2014 16:53
To było do przewidzenia. Jak jest mowa o oświacie i kulturze - dyskusji brak. Dla mnie to oznacza, że jest źle. Nie ma u nas nauczycieli, którzy chcieliby coś na ten temat powiedzieć? No tak, ci którzy siedzą w radach też niewiele mówią.

minicar 01.11.2014 18:00
ale o co ci chodzi? kandydat mówi - Widzę, że tomaszowscy nauczyciele są w przeważającej większości bardzo aktywni. W swoją pracę wkładają dużo serca. Mam świadomość, że czas ich pracy nie ogranicza się wyłącznie do pensum ale wynosi tygodniowo co najmniej 40 godzin. Widać to wyraźnie po wynikach egzaminów szóstoklasistów i gimnazjalistów. Są one w Tomaszowie na bardzo przyzwoitym poziomie, chociaż są szkoły, które w klasyfikacjach przodują. Mój program przewiduje większe inwestycje w system oświaty. Nie tylko te w budynki i infrastrukturę ale przede wszystkim w kapitał ludzki. Mam tu na myśli oczywiście kadrę dydaktyczną ale... jest to tak naprawdę inwestycja w nasze dzieci, czyli znowu w tomaszowskie rodziny. więc nie wiem oczekujesz że nagle rozpocznie sie dyskusja czy nowy prezydent bedzie robił autentyczne konkursy czy będzie tak że kandydat na dyr. jest tylko jeden , a może oczekujesz że bedzie dyskusja czy na 1 stanowsiko nauczyciela np. przedmiotów przyrodniczych wybrany zostanie ten co ma "najbliżej ", .strategia np. wypracowana przez rade sportu tez budzi wiele emocji i nie spelnia oczekiwań calego srodowiska ale kto smie protestować. Wiec drogi taksiarzu nie prowokuj bo to nie ma sensu . P.Gajewski chwali nauczycieli a Ty jak zwykle niezadowolony i narzekasz - znam takich , co nie lubili szkoly i pracujacych w niej , ale ilu ludzi tyle pogladów. Szerokiej drogi i szerokiej otawartości na otaczajacy świat

01.11.2014 19:10
Nie chodzi o to, by dyskusję personalizować. Na dzień dzisiejszy mało mnie obchodzi, czy i w jakiej formie będą organizowane konkursy na różne stanowiska. Być może one wcale nie będą potrzebne, bo wszyscy pozostaną na dotychczasowych stołkach? Po co więc o tym dyskutować? Chodzi mi o to, że można dyskutować o rozwiązaniach. Ile naszych dzieci uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych i co z nich wynosi? Gajewski wspomina przecież o efektywności. To samo dotyczy kultury. Tomaszowianie zwyczajnie są nią nie zainteresowani. Wystarczy prześledzić liczbę odsłon informacji o wydarzeniach kulturalnych na tym portalu. Żadna z nich nie jest komentowane. We wszystkich wydarzeniach kulturalnych w mieście uczestniczy ta sama grupa maksymalnie 200 osób. To pokazuje jak ważna jest edukacja kulturalna. Ty oczywiście uważasz, że nie ma tu o czym dyskutować. Może i nie ma.

ComTM 31.10.2014 07:34
Dla każdego coś miłego...

Opinie

Igor MatuszewskiIgor Matuszewski

Radni Koalicji Obywatelskiej oceniają ludzi przez pryzmat własnego... Ja. Tropią, donoszą i robią dużo szumu wokół samych siebie. Często poniżają inne osoby w internecie, podważają zaufanie, naruszają dobra osobiste

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

W lipcu największym poparciem cieszy się KO - 28 proc., na drugim miejscu znalazło się PiS z poparciem 27 proc., a na trzecim - Konfederacja, na którą głos chce oddać 12 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.Data dodania artykułu: 11.07.2025 21:31Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.Data dodania artykułu: 11.07.2025 09:04
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło dodatkowe 45 mln zł ze środków Funduszu Pracy na tworzenie punktów opieki dziennej nad dziećmi do trzeciego roku życia w gminach, w których nie funkcjonuje żłobek, klub dziecięcy czy instytucja opiekuna dziennego. Wnioski w ramach resortowego programu „Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 - edycja uzupełniająca” można składać do 21 lipca br.Data dodania artykułu: 10.07.2025 14:47
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi znalazł się wśród ośmiu ośrodków leczenia zaawansowanej endometriozy w Polsce. Pacjentki mogą się zgłaszać do sekretariatu kliniki, tel. 42-271-11-64, gdzie otrzymają informacje o procedurach diagnozowania i leczenia tej choroby.Data dodania artykułu: 09.07.2025 16:46
Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.

Od 2026 r. zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyć uczniowie klas I i IV szkoły podstawowej, a od 2027 r. uczniowie klas I szkól średnich. Nowy egzamin ósmoklasisty i nowa matura po raz pierwszy przeprowadzone będą w 2031 r. - poinformowała w środę ministra edukacji Barbara Nowacka.Data dodania artykułu: 09.07.2025 12:37
Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.

7 aresztów w śledztwie o oszustwa internetowe; 1300 pokrzywdzonych na 3 mln zł

Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Łodzi sąd aresztował siedem osób podejrzanych o oszustwa internetowe na szkodę 1300 osób. Straty sięgają 3 mln zł. Prokuratura w Łodzi zapowiada, że to nie koniec śledztwa w tej sprawie.Data dodania artykułu: 09.07.2025 10:14
7 aresztów w śledztwie o oszustwa internetowe; 1300 pokrzywdzonych na 3 mln zł

80 procent maturzystów z pozytywnym wynikiem

CKE opublikowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej majowej. Jak wypadli tomaszowscy maturzyści? Szczegółów dowiemy się, kiedy dane opublikują okręgowe CKE. W Polsce maturę zdało 80 proc. tegorocznych absolwentów wszystkich szkół ponadpodstawowych; 13 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu - podała we wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna.Data dodania artykułu: 08.07.2025 10:04
80 procent maturzystów z pozytywnym wynikiem

We wtorek maturzyści poznają wyniki matur

Centralna Komisja Egzaminacyjna we wtorek rano opublikuje wstępne wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych. Od godziny 8.30 maturzyści będą mogli sprawdzić swoje indywidualne wyniki w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU. Otrzymają też świadectwa maturalne.Data dodania artykułu: 08.07.2025 07:57
We wtorek maturzyści poznają wyniki matur
Reklama

Polecane

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.Zapraszamy na zajęcia do szkoły rodzeniaPrzewodnik po włoskich winach – najważniejsze regiony„Pętla taktyczna” w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – sprawdzian gotowości kandydatów na żołnierzy WOTJak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?„Wujek Foliarz”  w ramach cyklu Kultura DostępnaW Łódzkiem trwa ogólnopolskie badanie WOBASZ500 zł kary dla posła Witczaka.Zapraszamy na kolejny Spalski Jarmark Antyków i Rękodzieła Ludowego!Przegląd Zespołów Ludowych "Na pilicką nutę..."W szkole na Nowowiejskiej będzie cieplejUmowa na budowę mieszkań podpisana
Reklama
Reklama
Reklama
Będą protestować przeciwko emigrantom.

Będą protestować przeciwko emigrantom.

Chcemy żyć bezpiecznie! Chcemy bezpieczeństwa dla naszych dzieci oraz polskich kobiet. Nie wyobrażamy sobie, żeby Polska podzieliła los Europy Zachodniej - mówią działacze Konfederacji
Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
W Arenie Lodowej zmienili Prezesa

W Arenie Lodowej zmienili Prezesa

W ostatnich dniach nastąpiła zmiana na stanowisku Prezesa Tomaszowskiego Centrum Sportu. Na wniosek pana Romana Derksa, który poprosił o zmianę ze względów osobistych, Rada Nadzorcza podjęła decyzję o powołania na jego miejsce dotychczasowego wiceprezesa, Tomasza Łuczkowskiego. Roman Derks został od 1 lipca wiceprezesem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że TCS i najogólniej ujmując Arena Lodowa, to ulubiony obiekt ataków radnych Koalicji Obywatelskiej. Nowy Prezes będzie musiał stawiać im na bieżąco czoła.
Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?

Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?

Jest to bardzo prawdopodobne. Wszystko jednak zależy od ministra infrastruktury, Dariusza Klimczaka. Aby mogły ruszyć prace, potrzebna jest jego zgoda na przesunięcie środków, jakie pozostały z dotacji, jaką Powiat otrzymał na remont mostu przy ulicy Modrzewskiego. Pierwotnie planowano przebudować skrzyżowanie ulic Nowowiejskiej i Konstytucji 3-go maja. Jednak prace należy zakończyć do końca roku. A to jednak zbyt krótki czas, zważywszy na konieczność uwzględnienia istniejącej już infrastruktury technicznej, w tym możliwych kolizji. Dużo prostsze może być wykonanie niespełna kilometra drogi od ulicy Bema w kierunku Kolonii Zawada. Projekt budowlany jest już gotowy. Ulica ta jest wlotem do miasta będącym w najgorszym stanie technicznym. Do przebudowy samorząd przygotowuje się od wielu lat. Po prawej stronie ma powstać ciąg pieszo rowerowy, po lewej utrzymane zostaną miejsca parkingowe. Koszt inwestycji to ok. 5 milionów złotych. 2,5 miliona powiat będzie musiał dołożyć.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama