Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 lipca 2025 02:40
Reklama
Reklama

Niepełnosprawni w kopercie

Od 1 lipca obowiązują nowe zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Znowelizowane przepisy ograniczyły możliwość ich otrzymania tylko do osób, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać. Regulacje budziły sporo wątpliwości w kontekście praw nabytych dotychczasowych posiadaczy kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Rozwiewa je opinia prawna przygotowana na wniosek posła Artura Ostrowskiego przez Biuro Analiz Sejmowych

 

Reklama

Jej główne tezy to fakt, że zasada ochrony praw nabytych nie zakazuje prawodawcy wprowadzania zmian w przepisach prawnych, nawet takich, które skutkowałyby pogorszeniem sytuacji adresatów prawa oraz, że zmiana zasad wydawania kart parkingowych, prowadząca do ograniczenia liczby osób uprawnionych, przez zawężenie ich tylko do osób, które bez wsparcia technicznego lub drugiej osoby nie mogą się poruszać, nie jest dyskryminacją i nie narusza zasady ochrony praw nabytych.

 

Biuro Analiz Sejmowych wskazuje, że zgodnie z treścią ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym kartę parkingową wydaje się: osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się oraz sobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

 

Sejmowi prawnicy przypominają również, że nowelizując prawo drogowe, wprowadzono zmiany w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nimi przesłanką do wydania karty parkingowej dla niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności może być przyczyna niepełnosprawności oznaczona symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) a także 10-N (choroba neurologiczna).

 

Dotychczasowe karty parkingowe ważne będą najdalej do 30 listopada 2014 r. Osobom zaliczonym do znacznego stopnia niepełnosprawności, posiadającym ważne orzeczenie wydane przez powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności i mającym przyczynę niepełnosprawności wskazaną powyżej kartę parkingową wydawać się będzie na podstawie tego orzeczenia. Wszystkie inne osoby, także te zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności, ale nie posiadające orzeczenia, w którym za przyczynę niepełnosprawności uznano choroby wymienione w ustawie muszą to orzeczenie uzyskać aby ubiegać się o kartę parkingową wydawaną na nowych zasadach.

 

W ten sposób część osób chcących korzystać z przywilejów wynikających z posiadania karty parkingowej, musi poddać się ponownej procedurze orzeczniczej przed powiatowym zespołem do spraw orzekania o niepełnosprawności celem weryfikacji stanu zdrowia ale jedynie pod kątem określonych przyczyn niepełnosprawności.

 

Biuro Analiz Sejmowych podkreśla, że osoby te nie tracą orzeczenia o niepełnosprawności, natomiast tracą przywileje wynikające z możliwości korzystania z karty parkingowej dla niepełnosprawnych, a w konsekwencji z prawa do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz prawa do niestosowania się do niektórych znaków drogowych.

 

Legitymacja, uprawniająca m.in. do parkowania w określonych miejscach została zastąpioną nową, a wraz z nią ograniczono krąg osób uprawnionych do korzystania z wyznaczonych miejsc parkingowych. Ustawodawca jest uprawniony do wprowadzenia konieczności wymiany dokumentu na dokument według nowego wzoru, o ile takie działanie ustawodawcy nie ma arbitralnego charakteru. Jak wynika z uzasadnienia do druku nr 823, w którym zawarty był projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy - Kodeks wykroczeń, celem projektowanej ustawy było wyeliminowanie lub co najmniej znaczące ograniczenie przypadków posługiwania się przez kierowców sfałszowanymi kartami parkingowymi, znaczące ograniczenie przypadków, w których kierowcy posługują się kartami wydanymi osobom, które zmarły oraz stworzenie służbom uprawnionym do kontroli pojazdów  lepszych możliwości sprawdzenia prawidłowości wykorzystywania karty parkingowej w sytuacji, gdy kierowca twierdzi, że przewozi osobę niepełnosprawną.

 

- wyjaśnia BAS.

 

Prawnicy odnosząc się do tzw. ochrony praw nabytych wynikającej z art. 2 Konstytucji RP stwierdzają, że nie ona ma charakteru absolutnego, a zasada ta może doznawać pewnych ograniczeń. Odstąpienie od niej jest dopuszczalne w szczególnych okolicznościach . Uzasadnieniem naruszenia zasady ochrony praw nabytych może być w szczególności potrzeba zapewnienia realizacji innej wartości istotnej dla systemu prawnego, choćby nie była ona wprost i expressis verbis wyrażona w tekście przepisów konstytucyjnych.

 

Jak wynika z uzasadnienia do projektu zmian ustawowych, dzięki tym zmianom ograniczona zostanie możliwość korzystania z kart parkingowych przez osoby nieuprawnione – wykorzystujące szczególną sytuację wynikającą z niepełnosprawności innych dla swoich prywatnych korzyści i zwiększy się ilość miejsc parkingowych rzeczywiście dostępnych dla osób niepełnosprawnych.

 

Zmiana dokonana przez ustawodawcę ma na celu przede wszystkim uporządkowanie kwestii związanych z używaniem czy raczej nadużywaniem karty parkingowej. Jest to nie tylko problem używania jej przez osoby, które nie mają do tego prawa (np. po osobie zmarłej), ale również używania przez osoby, którym nie jest ona niezbędna podczas dokonywania życiowych czynność (niepełnosprawność nie utrudniająca poruszania się). Zasada ochrony praw nabytych nie zakazuje prawodawcy wprowadzania zmian w przepisach prawnych, nawet takich, które skutkowałyby pogorszeniem sytuacji adresatów prawa. Rzeczywiście, dla części niepełnosprawnych nastąpi takie pogorszenie, w związku z nieposiadaniem wskazanych wyżej przyczyn niepełnosprawności  – utracą oni możliwość korzystania z karty parkingowej, o ile ich stan zdrowia nie zostanie ponownie oceniony pod kątem określonych chorób.

 

- czytamy w opinii prawnej

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Slavva 18.08.2014 13:05
W tym kraju i tak nikt nie sprawdza czy osoba która zaparkowała samochód na miejscu dla inwalidów i położyła za oknem kartę, czy rzeczywiście jest jej właścicielem. Ani razu nie widziałem aby osoba parkująca na miejscu dla inwalidów była w jakiś sposób ograniczona ruchowo, no chyba że była niepełnosprawna umysłowo.

Reklama
AW 17.08.2014 14:35
Jeśli ta zmiana ma służyć tylko uporządkowaniu tematu, to dlaczego osoba, która miała ważną kartę musi jeszcze raz za nią zapłacić ???

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś - poinformował prezydent elekt Karol Nawrocki. Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym - mówił.Data dodania artykułu: 03.07.2025 14:38
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Do Krajowego Rejestru Długów wpisanych jest blisko 72 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; oznacza to, że co ósma spółka z o.o jest zadłużona - wynika z danych KRD. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:25
Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

Przed gmachem Sądu Najwyższego, w którym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzyga we wtorek o ważności wyborów prezydenckich zebrały się dwie grupy demonstrantów - zwolenników wyboru Karola Nawrockiego oraz Komitetu Obrony Demokracji.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:17
Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów

Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; za zasadne uznano 21, nie miały one wpływu na ogólny wynik wyborów – poinformował SN podczas posiedzenia ws. ważności wyboru Prezydenta RP.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:16
SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów
Reklama

Polecane

Zaginiony 𝗔𝗥𝗞𝗔𝗗𝗜𝗨𝗦𝗭 𝗦́𝗪𝗜𝗗𝗘𝗥𝗘𝗞Zaginął 46-letni Sebastian Majewski z Tomaszowa MazowieckiegoBędą protestować przeciwko emigrantom.Letnia Scena Artystyczna 2025 wystartowałaOd 5 lipca nowe zakazy dotyczące sprzedaży e-papierosów i paleniaLudzie listy piszą.  Dwie czy jedna? Może jednak dać ludziom wybór?Tomaszowscy siatkarze wystartują 13 wrześniaGmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodąCzy warto inwestować w mieszkania w mniejszych miastach?Tragiczny finał poszukiwań nastolatka nad Zalewem. Nie żyje też 33-latekPiórnik Stitch – praktyczny i kolorowy dodatek dla fanów DisneyaZgłoś się do pikniku LOKALNI NIEBANALNI
Reklama
Reklama
Reklama
Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.
Lekarz chorego nie zrozumie....

Lekarz chorego nie zrozumie....

Jak pogodzić wodę z ogniem? Czy jest to w ogóle możliwe. Miniony weekend, to dwie przeprowadzone przeze mnie rozmowy, internetowe oraz telefoniczno internetowe. Obie dotyczyły szpitala, a jakby obejmowały dwa różne światy. Okazuje się, że rzeczywistość lekarza nie jest tą samą, która obejmuję percepcję pacjenta.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama