Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 18 maja 2025 21:22
Reklama
Reklama

Prawym okiem: kobieta lekkich obyczajów

Mam czasem wrażenie, że różnego rodzaju rankingi i zestawiania dotyczące funkcjonowania samorządów, miast, jakości życia mieszkańców oraz ich zamożności, wzięte są z przysłowiowego sufitu. Niedawno pismo samorządowe „Wspólnota” opublikowała ranking zamożności, który czytany bez zastanowienia jeży włosy na głowie przeciętnego mieszkańca Tomaszowa Mazowieckiego.
Reklama

 

Reklama

Zajmujemy w nim jedno z ostatnich miejsc i wydawać by się mogło, że w naszym mieście nawet bieda przestała z głodu piszczeć. W zestawieniu zajmujemy pod względem średniego dochodu samorządu na mieszkańca 214 pozycję na 267 notowanych miast powiatowych. Przeciętny Tomaszowianin generuje dla miasta 2158 zł.

 

Opracowanie dotyczące zamożności przygotowywane jest na bazie wpływów z PIT oraz CIT, a także wielkości subwencji oraz innych dochodów własnych, generowanych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego. Najważniejsze wydają się jednak dwa pierwsze elementy. Czy mogą być one jednak wiarygodne, jeśli uwzględni się niechęć Polaków do dobrowolnego płacenia podatków? Tej niechęci zresztą trudno się dziwić. Pod tym względem charakteryzujemy się tzw. „południową mentalnością podatkową”, która wynika nie tyle z temperamentu, co z nadmiernego państwowego fiskalizmu.

 

Snucie katastroficznych wizji, na podstawie suchych liczb, bez głębszej analizy ma sens jedynie pod względem analizy wpływów budżetowych, a następnie ich redystrybucji a nie rzeczywistej oceny jakościowej życia statycznego mieszkańca grodu nad Pilicą.

 

Istotne znaczenie mogłaby mieć ocena generowanego podatku pośredniego, jakim jest VAT, ale u nas jest też mocno zachwiana, ponieważ wiele towarów o charakterze konsumpcyjnym zakupowanych jest poza miastem, za pomocą internetu lub w firmach zarejestrowanych poza granicami naszego powiatu.

 

W przypadku usług każdy z nas często staje przed wyborem. Usługa z rachunkiem, czy może bez rachunku wystawianego przez przedsiębiorcę. Różnica jest oczywiście w cenie. Każdy z nas, kiedy ma do wyboru: zapłacić mniej lub więcej, wybierze tę pierwszą opcję. Inaczej byłby idiotą, działającym na swoją niekorzyść.

 

Remont standardowej łazienki w bloku kosztuje około 5 tysięcy złotych (bywa, że więcej). Doliczenie do tej kwoty podatków czyni ją o 50% wyższą, a pieniądze przecież nie rosną na wierzbach. Sprawny glazurnik zrobi taką usługę w 2 tygodnie. Tego rodzaju działalność usługowa znacząco obniża statystyczne dane podatkowe.

 

Ktoś powie, że przecież tak jest wszędzie. I oczywiście będzie miał rację ale jedynie w połowie. Bo przy szacunkach należy uwzględnić lokalizację danego samorządu w pobliżu dużych aglomeracji miejskich.

 

To nie przypadek, że połowa czołowych miejsc w zestawieniu „Wspólnoty” zlokalizowana jest w województwie mazowieckim, w bezpośrednim sąsiedztwie Warszawy. Duża grupa mieszkańców znajduje bowiem zatrudnienie w setkach rządowych instytucji i korporacjach, w których wypłacane wynagrodzenie ma charakter oficjalny i nie jest wypłacane „pod stołem”.

 

Podobnie rzecz ma się ze zlokalizowanymi w tych miastach firmami usługowymi, które wykonują pracę na warszawskim rynku.

Komu lub czemu służą co roku opracowywane rankingi? Chyba tylko polityką, którzy mogą pochwalić się, że ich miasto awansowało o dwa miejsca (zwiększając przychód o 2 złote na mieszkańca) lub mogą skrytykować konkurenta za to, że miasto w rankingu spadło o 10 miejsc (przez różnicę 5 złotych). Poza tym chyba jeszcze dziennikarzom, którzy otrzymują „gotowca” i mogą ekscytować się się przez kilka dni sensacją, która wcale sensacyjna nie jest.

 

Jeden z moich wykładowców, kiedy studiowałem zwykł mawiać, że niektórzy nazywają matematykę "królową nauk", on natomiast lubi określać statystykę mianem "kobiety lekkich obyczajów".

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Konrad 14.08.2014 14:42
Dziwi mnie mocno fakt, że Tomaszów jest tak wysoko w rankingu. Oczywiście ranking jest totalnie niepotrzebny i niczemu nie służy. Poza tym jest źle wyliczany. O zamożności nie może decydować ilość wpłacanej kary (czyt. PIT, CIT). Pominął bym ten ranking mimochodem, ale nawet w nim można zobaczyć jak wygląda pozycja Tomaszowa na tle innych miast, położonych niedaleko: - Rawa Mazowiecka - 35 miejsce - Radomsko - 92 miejsce - Końskie - 125 miejsce - Opoczno - 144 miejsce; Z czym te miasta są lepsze od Tomaszowa? Widocznie ze wszystkim. Problemem miasta jest panujące bezrobocie, praca "na czarno", zatrudnianie osób z grupą inwalidzką, kombinowanie pracodawców i pracowników jak wziąć najwięcej świadczeń socjalnych, brak konsumpcjonizmu. W Tomaszowie nie opłaca się zakładać nowej działalności gospodarczej. Nie znajdziemy tu łatwo klientów, bo na usługi i zakupy ich nie stać... Tu się wytwarza błędne koło... Nie tworzymy miejsc pracy bo ludzi nie stać na dobra w niej wytworzone, bo nie mają pracy, bo nie ma miejsc pracy, a miejsc pracy nie ma bo... itd. Pomijam elementy polityki państwowej kochanego rządu Tuska i reszty całego zespołu Wiejska Band. Ludzie w Tomaszowie kombinują jak mogą... Praca która jest im oferowana jest nie opłacalna - albo na część etatu, albo za śmieszne pieniądze, albo na jeszcze innych dziwnych zasadach. (Widziałem kiedyś ofertę pracy w UP dla programisty za najniższą krajową... A pani w UP która ma tylko pojęcie jak włączyć komputer i wejść na pudelka zarabia więcej...). Miasto w żaden sposób nie stara się o stworzenie miejsc pracy.(Chyba, że masz znajomości - znajdziesz pracę w urzędzie, szkole lub w firmie znajomego) No cóż, pieniądze lepiej jest ściągać za pomocą parkomatów, za pomocą inwalidzkiej straży (czyt. straży miejskiej) itd., niż od prywatnych inwestorów, którzy mogliby otworzyć tu własne firmy, czy filie. Tomaszów jest miastem położonym przy dosyć dobrej lokalizacji jaką jest zbieg dróg S8, 48 czy wojewódzkiej 713. Jest to w ogóle nie wykorzystywane. Turystyka miasta, mimo ładnej okolicy - leży skopana w tomaszowskim rowie. Tu bieda i bezmyślność z niekompetencją władzy miasta, tworzy potężną mieszankę która niszczy to miasto. Nie ma młodzieży, nie ma pieniędzy, nie ma pracy, nie ma perspektyw. To jest problemem tego miasta.

Reklama
13.08.2014 17:07
Przeciętny Tomaszowianin nie przerazi się wynikami rankingu ponieważ sam najlepiej wie jaka jest bieda w Tomaszowie. Niechęć do płacenia podatków nie jest cechą typową wyłącznie dla regionów biednych. W bogatszych regionach ludzie nie mniej chętnie omijają podatki a jak ktoś prawie nic nie zarabia to i tak "nie ma od czego nie płacić". Dochody samorządów to nie tylko podatki od pensji urzędników. To przemysł generuje dochody najbogatszych samorządów. A przemysł w Tomaszowie jaki jest - każdy widzi. Niestety Tomaszów zajmuje w rankingu jak najbardziej zasłużone miejsce. Zresztą od początku uczestnictwa w rankingu Tomaszów zajmuje miejsca pomiędzy 180 a 231

Opinie

Reklama

Badanie: ponad połowa Polaków czuje winę z powodu ilości plastiku w zakupach online odzieży

Ponad połowa, bo 56 proc. polskich kupujących czuje winę z powodu ilości plastiku, w który zapakowane są ich internetowe dostawy odzieży i akcesoriów. To najwyższy wynik we wszystkich badanych krajach - zauważyli autorzy sondażu. We Francji, gdzie odsetek ten jest najmniejszy, było to 45 proc.Data dodania artykułu: 17.05.2025 12:07
Badanie: ponad połowa Polaków czuje winę z powodu ilości plastiku w zakupach online odzieży

Do ZUS wpłynęło ponad 800 tys. wniosków o rentę wdowią; wypłaty świadczenia ruszą w lipcu

1 lipca rozpoczną się wypłaty renty wdowiej - świadczenia umożliwiającego łączenie renty rodzinnej po zmarłym małżonku np. z własną emeryturą. Dotąd do ZUS wpłynęło ponad 800 tys. wniosków o rentę wdowią, z których prawie 90 proc. złożyły kobiety.Data dodania artykułu: 17.05.2025 12:04
Do ZUS wpłynęło ponad 800 tys. wniosków o rentę wdowią; wypłaty świadczenia ruszą w lipcu

NFZ: 11 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze; chorują nawet dzieci

Nadciśnienie tętnicze, które jest jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu chorób układu krążenia, ma 11 mln Polaków. Problem coraz częściej dotyka także młodych dorosłych, a nawet dzieci - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia w obchodzonym 17 maja Światowym Dniu Nadciśnienia Tętniczego.Data dodania artykułu: 17.05.2025 12:00
NFZ: 11 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze; chorują nawet dzieci

Ceny w sklepach wciąż rosną, ale coraz wolniej. W kwietniu było o 5,6 proc. drożej niż w ubiegłym roku

W kwietniu ceny w sklepach wzrosły rdr. średnio o 5,6%, czyli najmniej od początku roku. Tak wynika z raportu pt. „Indeks Cen w Sklepach Detalicznych”. W marcu ogólna podwyżka rdr. wyniosła 6,7%, w lutym – 5,8%, a w styczniu – 5,9%. Ponownie liderem drożyzny są produkty tłuszczowe z masłem na czele. Mocno poszły w górę także ceny owoców, słodyczy i deserów, używek oraz nabiału. Eksperci komentujący ww. wyniki twierdzą, że średni skok byłby większy, gdyby nie aktywność promocyjna sieci handlowych w związku z Wielkanocą. Do tego dodają, że w kolejnych miesiącach spodziewają się dalszego hamowania tempa wzrostu cen w sklepach.Data dodania artykułu: 17.05.2025 10:46
Ceny w sklepach wciąż rosną, ale coraz wolniej. W kwietniu było o 5,6 proc. drożej niż w ubiegłym roku
Reklama

Polecane

Rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich; zakończenie o godz. 21.00GKS Wikielec – Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:2 (1:1)Policja: od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, głównie w internecieEkspertka: po 65. roku życia wydłuża się czas reakcji kierowców, potrzebne działania edukacyjneTylko 10% dzieci w powiecie tomaszowskim skorzystało ze szczepieńPrzybędzie nowych mieszkań komunalnychPani Jadwiga, jak zwykle, oczarowała publicznośćEksperci: alergia na roztocza to najsilniejszy czynnik ryzyka rozwoju astmyPaliło się w Skrzynkach. Po trzech godzinach sytuacja opanowanaPrzeszłość, która buduje przyszłość - podwójny jubileusz w SP12Kolejny mecz Lechii przed namiRegionalne spotkanie biznesowe w magistracie
Reklama
Reklama
Sondaż IBRiS dla PAP: ponad 63 proc. badanych obawia się zagrożenia dla istnienia państwa

Sondaż IBRiS dla PAP: ponad 63 proc. badanych obawia się zagrożenia dla istnienia państwa

Ponad 63 proc. Polaków obawia się zagrożenia dla istnienia państwa, 36,7 proc. deklaruje chęć ucieczki w przypadku ataku – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla PAP. Maleje gotowość do walki i obrony sąsiadów, rośnie indywidualizm i ostrożność w relacjach społecznych - ocenia IBRiS.
Produkty brudnej kampanii

Produkty brudnej kampanii

Dziennikarze Wirtualnej Polski, Szymon Jadczak oraz Patryk Słowik ustalili, kto stoi za reklamami politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i szkalującymi jego konkurentów w Internecie. Okazuje się, że pojawia się tu pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja, której prezesem jest człowiek, który jeszcze kilka tygodni temu był asystentem posłanki Koalicji Obywatelskiej. Reklamy były publikowane przez profile na Facebooku "Wiesz Jak Nie Jest" i "Stół Dorosłych", których administrator jest nieznany. Na promocję wydał on jednak więcej niż komitety wyborcze Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Skąd pochodziły pieniądze? Wszystko wskazuje na to, że z zagranicy. Ustalenia dziennikarzy są szokujące. Co ciekawe fakt finansowania reklam ze źródeł zagranicznych, potwierdził rządowy Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK. Co na to politycy Platformy Obywatelskiej? Twierdzą, że mamy do czynienia z prowokacją. W takie tłumaczenie uwarzą co najwyżej najbardziej fanatyczni zwolennicy tej patii.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: TaxiTreść komentarza: Nie wiem kto wymyślił takie zespoły ale to będą chyba najgorsze Dni Tomaszów jakie były. PorażkaŹródło komentarza: Kto wystąpi na Dniach Tomaszowa? My juz wiemyAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Na zdjęciu powyżej znów widzę Ministra Infrastruktury p. Dariusza Klimczaka. Celowo używam słowa "znów", bo we wszystkich, ostatnich inwestycyjnych tematach, dotyczących Tomaszowa Mazowieckiego, widzimy tego ministra. I to mnie cieszy, bo ten polityk rzeczywiście jest przyjazny naszemu miastu i, całe szczęście, jest najbardziej konkretnym człowiekiem w tej koalicji 13 grudnia. I dlatego, w mojej szalonej główce powstaje taki szalony pomysł, że to jest dobry trop, aby ten facet został kiedyś Prezydentem Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Nie jest to jakiś ortodoksyjny i polityczny cwaniaczek, a rzeczowy człowiek. W pozostałych, tzw. "opcjach polytycnych" nie widzę nic lepszego.Źródło komentarza: Jest umowa na przebudowę stacji w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Mistrzu od języka polskiego: nie piszemy "ponoś", ale ponoć. Poza tym: nie masz zielonego pojęcia, jaką powierzchnię może zajmować CPK z całą infrastrukturą , a piszesz totalne bzdury o jakimś ekskluzywnym osiedlu. Powierzchnia CPK, to co najmniej kilkanaście takich ekskluzywnych osiedli. Więc, nie pier#ol tanich kawałków dla idiotów.Źródło komentarza: Jest umowa na przebudowę stacji w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: GrażynaTreść komentarza: od ilu lat ta kamienica stała pusta 2-3 ?Źródło komentarza: Przybędzie nowych mieszkań komunalnychAutor komentarza: ...)Treść komentarza: rada miasta błysnęła...szkoda gadaćŹródło komentarza: Kto wystąpi na Dniach Tomaszowa? My juz wiemyAutor komentarza: A.D..A.Treść komentarza: Cały artykuł to jedna manipulacja .Źródło komentarza: Ekspertka: po 65. roku życia wydłuża się czas reakcji kierowców, potrzebne działania edukacyjne
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama