Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 lipca 2025 05:36
Reklama
Reklama

Użytkowanie wieczyste - potrzeba, czy anachronizm

Właściciele mieszkań oraz domów, pobudowanych na działkach oddanych w użytkowanie wieczyste, co jakiś czas są zaskakiwani podwyżkami opłat rocznych za korzystanie z gruntów należących do samorządów lub Skarbu Państwa. Często ich szokujący rozmiar jest wynikiem zaniedbań ze strony władz, które uprawnione są do okresowego przeszacowywania wartości działek, co stanowi podstawę do naliczania nowych opłat. Oczywistym jest, że jeśli w niektórych przypadkach podmiot uprawniony nie dokonywał przeszacowań przez 20 lat, to podwyżka musi być znacząca.

[reklama2]

Reklama

Wydawać by się mogło, że formuła użytkowania wieczystego wyczerpała się wraz ze zmianami ustrojowymi, jakie nastąpiły po 1989 roku. Mimo, iż użytkownik wieczysty, ma uprawnienia do władania nieruchomością prawie takie same, jak właściciel gruntu, to jednak podlegają one pewnym ograniczeniom a także obowiązkom, wśród których znajduje się między innymi konieczność wnoszenia opłat rocznych, obliczanych według stawki procentowej, zależnej od przeznaczenia nieruchomości oraz aktualnej wartości gruntu.

 

Te właśnie opłaty, stanowiące jeden z dochodów m.in. gmin stanowią jeden z podstawowych argumentów przemawiającym za utrzymaniem tej formuły prawnej w obiegu. Nie zawsze dzieje się to z korzyścią dla lokalnej społeczności. Opłaty te, to nic innego, jak forma kolejnego para podatku.

 

- Jeszcze kilka lat temu argumentowano także, że oddawanie gruntów w użytkowanie wieczyste obniża ceny nowo budowanych mieszkań – mówi Mariusz Strzępek, specjalista rynku nieruchomości. – Oczywiście było to pogląd o charakterze iluzorycznym. Niższy koszt zakupu gruntu w takich miastach, jak Tomaszów Mazowiecki, nigdy nie przekładał się na cenę jednego metra kwadratowego mieszkania. Łatwo to wyliczyć i udowodnić. Wystarczy od całkowitej wartości jakieś terenu odjąć 25 procent a następnie podzielić przez ilość metrów kwadratowych powierzchni użytkowej budynków. Okaże się, że różnica dla 50 metrowego mieszkania wyniesie kilkaset  złotych. Jest to natomiast rozwiązanie korzystne dla deweloperów, którzy zarabiają dodatkowo ¾ wartości nieruchomości przeznaczonej na cele budowlane. Jeśli np. dla uproszczenia przyjmiemy koszt metra kwadratowego na poziomie 100 złotych i weźmiemy pod uwagę działkę o powierzchni 1 hektara, to oszczędność dla dewelopera wyniesie 750 tysięcy złotych.

 

Rzecz jednak w tym, że deweloper, wybudowane przez siebie mieszkania szybko sprzedaje, a nowi właściciele, nabywają je wraz częścią gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste i od tego momentu to na nich spoczywa obowiązek ponoszenia wszelkich opłat takich jak podatek od nieruchomości i właśnie opłaty roczne. To oni też są najbardziej zaskoczeni, kiedy po 5 latach otrzymują decyzję o nowej wysokości tej opłaty. Tak więc deweloper zarobił a właściciel mieszkania pozostał z problemem.

 

Mechanizm podwyższania opłat, jako szkodliwy, postrzega także poseł Artur Ostrowski, który w tej sprawie wystąpił z interpelacją poselską Prezesa Rady Ministrów. - Użytkownicy wieczyści zaskakiwani są drastycznymi podwyżkami opłat, które ustanawiają gminy.  Podwyżki są szczególnie dotkliwe dla osób, które otrzymują zwiększone opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się ich lokal mieszkalny. Często nie są to osoby o wysokich dochodach. Niewielkie mieszkania w blokowiskach generują jednak obciążenia często przekraczające możliwości ich pokrycia przez osoby mieszkające w takich nieruchomościach  – uważa poseł.

 

Jego zdaniem, koszty, które spadają na użytkowników wieczystych są wyzwaniem egzystencjalnym zmuszającym do dokonywania wyborów: płacić za użytkowanie wieczyste, za czynsz, czy za leki i żywność?

Parlamentarzysta zauważa, że decyzje wydawane przez gminy można zaskarżać do Samorządowego kolegium Odwoławczego, każdorazowo wiąże się to jednak ze znacznymi kosztami.

 

- W ferworze sięgania do kieszeni niezamożnych obywateli nie bierze się jednak pod uwagę, że granica możliwości ponoszenia przez społeczeństwo coraz większych obciążeń finansowych może zostać niebawem przekroczona – zauważa Ostrowski i proponuje  możliwość wykupu gruntów na preferencyjnych warunkach przez indywidualnych użytkowników .

 

Czy rząd dostrzega zagrożenie przekroczenia, poprzez coraz intensywniejsze drenowanie kieszeni obywateli, granicy społecznej możliwości ponoszenia coraz większych obciążeń finansowych?

 

Czy istnieje możliwość skuteczniejszej pomocy obywatelom niezdolnym do ponoszenia coraz większych opłat z tytułu użytkowania wieczystego?

 

Czy rząd widzi możliwość stworzenia preferencyjnych warunków do wykupu gruntów przez użytkowników wieczystych, aby przestali być narażeni na coraz większe opłaty w kolejnych latach?

 

Czy zdaniem Pana Premiera gminy odmawiające często obywatelom wykupu gruntów nawet w oparciu o obecne przepisy prawne (gminy czerpią przecież z tego wysokie dochody) należy zobligować do jednoznacznie pozytywnego rozpatrywania składanych przez użytkowników wieczystych wniosków o wykup gruntów? 

 

- pyta Ostrowski Premiera Donalda Tuska.

 

Użytkowanie wieczyste i zwiększane opłaty roczne mogą być też przyczyną upadku przedsiębiorstw,. W przypadku gruntów wykorzystywanych na działalność gospodarczą stawka opłaty wynosi 3% aktualnej wartości. W licznych przypadkach róznica w wartości sięgać może nawet kilku milionów w skali roku. W czasach dekoniunktury gospodarczej może wiązać się więc z upadłością, z uwagi na niemożność pokrycia tych parafiskalnych kosztów. 

 

Jednak użytkownie wieczyste nie zawsze musi wiązać się z negatywnymi skutkami dla lokalnych społeczności. 

 

- Prawo własności nieruchomości jest prawem zbywalnym. Jednak nie można go przenieść z zastrzeżeniem warunku ani terminu. Zmiany właścicieli mają charakter bezwarunkowy. Nie może więc być sytuacji, że miasto sprzedaje grunt ale narzuca nowemu włascicielowi co ma na tym gruncie i w jakim terminie wybudować. Jedynym ograniczeniem może być plan miejscowy. Taką możliwość daje jednak prawo użytkowania wieczystego. W tym przypadku właściciel może je ustanowić, ustalając rodzaj inwestycji i termin jej ostatecznego wykonania. W przypadku nie wywiązania się z tych warunków przez nabywcę, umowa może ulec rozwiązaniu - wyjaśnia Rafał Zieliński z Biura Nieruchomości "Renoma". 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

kiki 28.07.2014 11:56
Polska ostatnio miast matką dla narodu, stała się tyranem dla Polki i Polaka.

Reklama
Ajdejano 25.07.2014 22:30
Obydwaj Panowie macie rację. Państwo polskie - to łachudra i dziad, dążący do wykolegowania swoich obywateli w maksymalnym stopniu. I dlatego UW to właśnie jedna z dobrych okazji do robienia ludzi w karolka. Jeszcze tylko napiszcie, gdzie poza Polską taki system jest praktykowany.

qwer2177 28.07.2014 11:22
Niech kolega dobrze przeczyta mój wpis, bo chyba nie zrozumiał. UW jest bardzo fajnym "narzędziem", tylko ludzie szukają dziury w całym. Poza tym proponuję poczytać - podobne prawa funkcjonują w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, we Francji - tylko nazwy są różne.

qwer2177 22.07.2014 16:30
Główny argument przeciwko użytkowaniu wieczystemu jest taki, że biedniejszych ludzi nie stać na opłaty. Tylko czy tych biedniejszych ludzi byłoby stać, by nabyć prawo własności do tego gruntu? Nie. Problem jest w tym, że opłaty z tytułu UW wynikają z wartości nieruchomości (w zasadzie gruntu, bo tylko on może być przedmiotem UW). I jeśli gdzieś opłaty nie były przez X lat aktualizowane to niektórzy się teraz dziwią, dlaczego cena skoczyła o 100 czy 200 %. Od dłuższego czasu toczy się dyskusja na temat użytkowania wieczystego jako "reliktu PRL". I nic z niej nie wynika. Dlatego UW powinno pozostać w takiej formie, jaka jest, a niech "mędrcy" w sejmie zajmą się prawdziwymi problemami w kraju.

pająk 24.07.2014 16:16
Że ceny też i gruntów rosną to normalne, dlatego też i opłaty za użytkowanie też. Można było wykupić. Zresztą jak bedzie potrzeba to i podatkami przydupczą nam

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Leasing aut w Warszawie: jakie korzyści niesie ze sobą ta forma finansowania?

Leasing aut w Warszawie zyskuje na popularności jako atrakcyjna forma finansowania, zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Umożliwia korzystanie z nowego samochodu bez konieczności angażowania dużego kapitału na zakup. Zamiast tego płacisz miesięczne raty, a po zakończeniu umowy możesz auto wykupić, oddać lub wymienić na nowsze. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie konkretne korzyści niesie ze sobą leasing w stolicy.Data dodania artykułu: 07.07.2025 12:16
Leasing aut w Warszawie: jakie korzyści niesie ze sobą ta forma finansowania?

WeNet ogłasza powołanie Joanny Plona na stanowisko prezeski Grupy oraz przedstawia nową strategię rozwoju

Od 1 lipca 2025 roku stanowisko prezeski zarządu Grupy WeNet objęła Joanna Plona, zastępując Michała Wrzesińskiego, co-foundera WeNet, który przechodzi do Rady Nadzorczej. Jednocześnie firma ogłasza nową strategię rozwoju, której celem jest wzmocnienie pozycji WeNet jako partnera technologicznego dla przedsiębiorców z sektora MŚP, oferującego szeroki wachlarz rozwiązań opartych na AI, wspierających ich w budowaniu obecności online, zarządzaniu relacjami z klientami oraz operacjach biznesowych. W ten sposób WeNet chce dać przedsiębiorcom narzędzia, które do tej pory były zarezerwowane głównie dla największych organizacji.Data dodania artykułu: 07.07.2025 12:13
WeNet ogłasza powołanie Joanny Plona na stanowisko prezeski Grupy oraz przedstawia nową strategię rozwoju

25 proc. Polaków padło ofiarą naruszenia prywatności danych; zwykle zmieniają hasło

Co czwarty Polak doświadczył naruszenia prywatności danych - wynika z badania firmy Huawei. 64 proc. ofiar zmienia hasła i jest to najczęstsza reakcja na incydent. Około jedna trzecia Polaków zadeklarowała, że zawraca uwagę na kwestię danych w aplikacjach i mediach społecznościowych.Data dodania artykułu: 06.07.2025 15:12
25 proc. Polaków padło ofiarą naruszenia prywatności danych; zwykle zmieniają hasło

215 zarzutów dla lekarza za wystawianie recept na środki odurzające

215 zarzutów wystawienia 271 recept na leki zawierające substancje psychoaktywne usłyszał lekarz z Łodzi zatrzymany przez policjantów z komendy wojewódzkiej. Według policji udzielał też teleporad i wystawiał zwolnienia lekarskie. Lekarzowi grozi do 8 lat więzienia. Śledztwo jest rozwojowe.Data dodania artykułu: 06.07.2025 09:36
215 zarzutów dla lekarza za wystawianie recept na środki odurzające
Reklama

Polecane

Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?

Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?

Jest to bardzo prawdopodobne. Wszystko jednak zależy od ministra infrastruktury, Dariusza Klimczaka. Aby mogły ruszyć prace, potrzebna jest jego zgoda na przesunięcie środków, jakie pozostały z dotacji, jaką Powiat otrzymał na remont mostu przy ulicy Modrzewskiego. Pierwotnie planowano przebudować skrzyżowanie ulic Nowowiejskiej i Konstytucji 3-go maja. Jednak prace należy zakończyć do końca roku. A to jednak zbyt krótki czas, zważywszy na konieczność uwzględnienia istniejącej już infrastruktury technicznej, w tym możliwych kolizji. Dużo prostsze może być wykonanie niespełna kilometra drogi od ulicy Bema w kierunku Kolonii Zawada. Projekt budowlany jest już gotowy. Ulica ta jest wlotem do miasta będącym w najgorszym stanie technicznym. Do przebudowy samorząd przygotowuje się od wielu lat. Po prawej stronie ma powstać ciąg pieszo rowerowy, po lewej utrzymane zostaną miejsca parkingowe. Koszt inwestycji to ok. 5 milionów złotych. 2,5 miliona powiat będzie musiał dołożyć.Data dodania artykułu: 06.07.2025 16:08 Liczba komentarzy: 3
„Przepiękne!”  w ramach cyklu Kultura DostępnaKino Kobiet w Heliosie z komedią romantyczną „Materialiści”W Arenie Lodowej zmienili PrezesaCzy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?Zaginiony Arkadiusz ŚwiderekZaginął 46-letni Sebastian Majewski z Tomaszowa MazowieckiegoBędą protestować przeciwko emigrantom.Letnia Scena Artystyczna 2025 wystartowałaOd 5 lipca nowe zakazy dotyczące sprzedaży e-papierosów i paleniaLudzie listy piszą.  Dwie czy jedna? Może jednak dać ludziom wybór?Tomaszowscy siatkarze wystartują 13 wrześniaGmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: XxxTreść komentarza: Mam nadzieję , że przy przebudowie zostaną uwzględnione punkty oświetlenia . Ostatnia latarnia - koniec płotu cmentarza , kolejna…. No właśnie - na odcinku kilometra brak . Najgorzej do pierwszych zabudowań na Dąbrowie - 500 metrów ciemniały i ostry zakręt . Jak dojdzie do tragedii to może w końcu ktoś otworzy oczy - tylko , że dla kogoś będzie już za późnoŹródło komentarza: Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?Autor komentarza: StrongTreść komentarza: Ciapole i innej maści niechciani, nielegalni nachodzcy wypad z Polski. Nikt ich tu nie chce. Nie ma tu miejsca dla takiego towarzystwa, przestępców. W proteście powinno wziąć jak najwięcej Tomaszowian, by wyrazić swój sprzeciw. Teraz tylko Polska 🇵🇱 bez niechcianych imigrantów. Niech ruszają do Niemiec zadomowić się u Merkel i innych chętnych na inżynierów i lekarzy 🤣Źródło komentarza: Będą protestować przeciwko emigrantom.Autor komentarza: zasłyszane na ryneczkuTreść komentarza: Ludziska na ryneczku też tylko o tym temacie, niekończące się dyskusje. Strach i niepewność bo albo dekapitacja mniej bolesna albo pod żebra a tu już grom cierpienia dla nieszczęśnika.Źródło komentarza: Będą protestować przeciwko emigrantom.Autor komentarza: StrongTreść komentarza: Edziu nie obiecuj, tylko przyjdź... sprawdzimy ten kij, czy wytrzyma na twojej główce. Tylko nie chowaj się po bramach... czekamy :-)Źródło komentarza: Będą protestować przeciwko emigrantom.Autor komentarza: małolatTreść komentarza: Z grodzkiej dzwonili i kazali utrzymać za wszelką cenę zielony lad !Źródło komentarza: Gmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodąAutor komentarza: PioTrybTreść komentarza: Piotrków dziękuję Tomaszowie za wsparcie !już u nas są inżynierowie!Źródło komentarza: Będą protestować przeciwko emigrantom.
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 340

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 340

Cena: Do negocjacjiZ pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 340 w rozmiarze 120×200 cm w kolorze buk z płytą osłaniającą napęd łóżka. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk.Wyjątkowa propozycja wśród łóżek, zaprojektowana z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników o zwiększonej masie ciała. Wzmocniona konstrukcja, szersze leże oraz dostosowane do dużych obciążeń napędy, pozwalają na korzystanie z tego łóżka przez użytkowników o maksymalnej wadze do 215 kg. Z uwagi na ponadprzeciętne parametry techniczne, łóżko PB 340 przeznaczone jest szczególnie dla pacjentów bariatrycznych.DETALE PRODUKTU:1. Szerokość leża 100 i 120 cm4. Wytrzymałe, higieniczne leże2. Dopuszczalne obciążenie 250kg5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Nowoczesny napęd podnoszenia łóżka6. Osłona frontu (opcja)OPCJE:osłona frontu • zmiana długości i szerokości leżaPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze250 kgMaksymalna waga użytkownika215 kgRegulacja wysokości leża:od 30 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:218 × 112 (132) cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:109,8 (123,5) kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama