Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 02:41
Reklama
Reklama

Odchudzanie na sportowo

Zapraszam wszystkich kibiców piłki nożnej do zapoznania się z artykułem, który okiem fachowca przedstawia reformę trzeciej ligi.

 

Pewnie większość czytelników, zarówno płci pięknej, jak i tej brzydszej weźmie dzisiejszy tytuł za receptę na wyszczuplenie i uatrakcyjnienie sylwetki, wszak kalendarzowa wiosna coraz bliżej, a po niej nadejdzie lato, czyli pora roku, w której wyjeżdżamy na wakacje, wychodzimy na plażę i choćby z tego względu chcemy atrakcyjnie wyglądać.

 

 

Z wiosną, latem i atrakcyjnością sporo wspólnego ma reforma rozgrywek piłkarskich szczebla centralnego, której świadkami jesteśmy już od tego sezonu. Reforma polega na radykalnym „odchudzeniu” II ligi, z dwóch do jednej grupy, a to oznacza, że w po tym sezonie na drugoligowym froncie pozostaną tylko drużyny, które zajmą miejsca od 3 do 8 w obu grupach Wschodniej i Zachodniej. Do tego dojdzie czwórka spadkowiczów z I ligi i cztery najlepsze zespoły z III lig.

 

Ta reforma oznacza oczywiście konieczność rozegrania barażowych spotkań, bowiem mistrzów III lig będziemy mieć ośmiu, a miejsc w II lidze o połowę mniej. Do tego z III ligi spadnie sporo zespołów, ale to uzależnione jest terytorialnie od liczby spadkowiczów z II ligi. W zależności od tego ilu drugoligowców z danego regionu spadnie o klasę niżej, to tylu dotychczasowych trzecioligowców zagra w nowym sezonie w IV lidze.

 

O reformie pisałem już w grudniu ubiegłego roku. Ma ona dwuetapowy charakter, bowiem ograniczenie liczby grup i zespołów III ligi nastąpi dopiero od sezonu 2016/2017, zatem „sądnym” sezonem dla trzecioligowców będą rozgrywki 2015/2016, kiedy to szeregi tej klasy opuści około połowy drużyn.

 

Wg przepisu Przepis §1 Uchwały nr XI/285 z dnia 22 listopada 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie reorganizacji rozgrywek o mistrzostwo III ligi od sezonu 2016/2017 ustala podział terytorialny na cztery grupy :

 

§1

1. Przyjmuje się, że od sezonu 2016/2017, rozgrywki o mistrzostwo III ligi prowadzone będą w czterech grupach rozgrywkowych liczących 16 zespołów każda:

 

Gr. I – kluby z ZPN: Łódzki, Mazowiecki, Podlaski, Warmińsko-Mazurski;

Gr. II – kluby z ZPN: Kujawsko-Pomorski, Wielkopolski, Pomorski, Zachodniopomorski;

Gr. III – kluby z ZPN: Lubuski, Dolnośląski, Opolski, Śląski;

Gr. IV – kluby z ZPN: Podkarpacki, Małopolski, Lubelski, Świętokrzyski.

 

Dla przypomnienia, na razie na tym szczeblu funkcjonuje dziewięć grup: Dolnośląsko-Lubuska, Kujawsko-Pomorsko-Wielkopolska, Lubelsko-Podkarpacka, Łódzko-Mazowiecka, Małopolsko-Świętokrzyska, Opolsko-Śląska Północ, Opolsko-Śląska Południe, Podlasko-Warmińsko-Mazurska oraz Pomorsko-Zachodniopomorska.

 

Skoro wyjaśniłem te wszystkie skomplikowane niuanse i teraz i w poprzednim artykule, to pora o celach reformy.

 

Otóż, II liga w dotychczasowym kształcie powstała w sezonie 2008/2009 i miałaby być odpowiedzią na potrzeby klubów, które nie mieściły na zapleczu Ekstraklasy czyli w  I lidze, a swoimi aspiracjami sportowymi, bo nie zawsze organizacyjnymi przerastały III ligę. Przez cały czas funkcjonowania dwugrupowej II ligi widać było dysproporcje poziomu między czołowymi, a najsłabszymi zespołami w obu grupach, ponadto co sezon w każdej grupie mieliśmy rezygnację z rozgrywek przynajmniej jednej drużyny ze względu na kłopoty organizacyjno-finansowe.

 

Miałem okazję bliżej przyglądać się rozgrywkom Grupy Zachodniej i z praktycznej obserwacji zespołów jakie przyjeżdżały na mecze z jednym z zespołów widać było bardzo dużą różnicę między poszczególnymi drużynami nie tylko w poziomie sportowym, ale również na poziomie organizacyjnym. Niektóre kluby zapewniały piłkarzom prawie pierwszoligowe warunki, funkcjonując również takim poziomie organizacyjnie, a inne przypominały trzecioligowców i kluby prawie amatorskie, które na wyjazdowy mecz z południa na północ Polski jechały rano w dniu meczu, nie korzystając z noclegu.

 

Czytałem ostatnio w Skarbie Kibica Przeglądu Sportowego kilka wypowiedzi działaczy i trenerów drugoligowych zespołów. I ci, którzy pochodzą z klubów dobrze zorganizowanych są zwolennikami reformy, a ci ze słabszych klubów raczej nie, bo wiadomo spadek do III ligi to jednak inny poziom, zbliżony do amatorskiego, a przy pozostaniu w lidze, zdaniem tych słabiej zorganizowanych klubów, to i wyjazdy dalsze i więcej problemów związanych z grą w jednej grupie.

 

Wypada się jednak przychylić do zdania lepiej zorganizowanych klubów i przedstawicieli PZPN, którzy widzą w jednej grupie II ligi większy potencjał marketingowo-reklamowy czy nawet telewizyjny, nie mówiąc o tym, że tak „opakowany” produkt jest lepszym „kąskiem” dla sponsorów. Zbigniew Boniek zawsze powtarza „Jeśli ktoś nie ma pieniędzy, niech nie gra. Liga nie jest dla golasów” i dobrze się stało, że dochodzi do reformy i że różnic, o których wyżej pisałem zapewne już nie będziemy w II lidze obserwować, bo jeśli ma być to mocna liga, to na pewno musi być jednogrupowa z dobrze zorganizowanymi klubami dającymi gwarancję niezłego produktu, może nawet telewizyjnego. PZPN zapowiada też, że będzie w pełni, a nie w połowie jak dotychczas pokrywać koszty sędziów. Do tego mniejsza liczba klubów na tym poziomie spowoduje zmniejszenie żądań płacowych piłkarzy.

 

Same plusy, a Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej należy życzyć powodzenia!

 

autor: Maciej Żyłka, źródło: prawosportowe.pl

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
varan 17.06.2014 13:12
Z tego co pamiętam pierwotnie III liga miała być okrojona już od sezonu 15/16. Z kolei 4 grupy III ligi po 16 drużyn to zbyt mało, myślę że 18 jest optymalną ilością.

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama