Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 15:55
Reklama
Reklama

Niska frekwencja i dominacja PiS

Znamy już wstępne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej z godziny 4:30 w województwie łódzkim w sposób zdecydowany zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowało ponad 38% wyborców. Drugie miejsce zajęła oczywiście Platforma Obywatelska z wynikiem 31,38%. Sojusz Lewicy Demokratycznej ma 7,54%, natomiast czwarty jest PSL a piąta jest Nowa Prawica Janusza Korwina Mikke. Te dwa ostatnie ugrupowania przekroczyły sześć procent poparcia. Pozostałe partie nie osiągnęły 5-procentowego progu wyborczego. Platforma Obywatelska sporo straciła od ostatnich wyborów i strata ta kosztować będzie partię Donalda Tuska w Łódzkiem jeden mandat. Warto jednak bliżej przyjrzeć się wyborom w samym Tomaszowie i powiecie tomaszowskim.

 

Zacznijmy od frekwencji. W powiecie tomaszowskim wyniosła ona dokładnie 22,79%. W mieście była o 1,2 procenta wyższa. Liczbę osób zainteresowanych głosowaniem należy uznać za wyjątkowo niską. Nie odbiega jednak mocno swoim poziomem od tej w roku 2009, kiedy w głosowaniu uczestniczyło 21,52% wyborców w powiecie i 23,9% w mieście. Dla porównania dane te można zestawić z wyborami parlamentarnymi z roku 2011. Tutaj frekwencja była zdecydowanie wyższa i wynosiła ponad 48%  a w Tomaszowie dochodziła do 50%. Oznacza to, że dla realności porównania należy obecne dane przemnożyć razy dwa. Z kolei wyborach samorządowych (w zależności od okręgu) oscylowała w przedziale od 40 do 70 procent. Widać wyraźnie, że Bruksela i Parlament Europejski to dla nas wciąż miejsce niezwykle odległe, którego roli i znaczenia ¾ Polaków nie pojmuje.

 

Przejdźmy do konkretnych liczb. W całym powiecie tomaszowskim jest 96429 osób uprawnionych do głosowania, z czego w Tomaszowie ta liczba to 52156. Karty wyborcze pobrało 21267 głosujących. W wyborach uczestniczyły 4 osoby z Tomaszowa: Arkadiusz Gajewski (PO), Anna Grabek (PiS), Agnieszka Łuczak (Europa Plus), Małgorzata Nowak (Polska Razem). Wspólny wynik na terenie powiatu tomaszowskiego tych kandydatów to: 2453 głosy. Oznacza to, że mieszkańcy naszego powiatu wciąż charakteryzują się myśleniem „obrazkowym” i głosują raczej na szyldy niż na żywych ludzi i swoich sąsiadów. Rodzimi kandydaci otrzymali łącznie tylko 11,53 procenta głosów. Oczywiście najwięcej krzyżyków zbierały tzw. „jedynki”. Tylko jednej osobie udało się przekroczyć tysiąc głosów. Był nią Arkadiusz Gajewski.

 

Celowo w naszej analizie pominiemy liderów list a skupimy się wyłącznie na kandydatach lokalnych i ich wynikach w skali całego okręgu w odniesieniu do wcześniejszych wyborów, w jakich braliśmy udział oraz na poparciu dla partii politycznych na terenie miasta i powiatu.

 

W powiecie tomaszowskim mamy do czynienia z prawdziwą dominacją Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby partia Jarosława Kaczyńskiego utrzymała ten wynik w nadchodzących wyborach samorządowych, mogłaby praktycznie zarządzać miastem i powiatem samodzielnie bez zawierania żadnych koalicji. 46,28 procenta to wynik, który właśnie w ten sposób rokuje na najbliższą przyszłość. Nie oznacza to jednak, że PiS-owi uda się wygrać wybory prezydenckie, jednak udział kandydata tego ugrupowania w drugiej turze uznać należy za pewnik. Prezydent Rafał Zagozdon ma tym razem bardzo poważną siłę polityczną przeciwko sobie. Wystarczy tylko rzucić okiem na ilość oddanych głosów i przemnożyć je przez podany wyżej wskaźnik. W powiecie 9842 a w mieście 5260 kiedy liczbę tę podwoimy należy ją zestawić z wynikiem wyborów prezydenckich w roku 2010. Wówczas w pierwszej turze głosowania zarówno kandydat PiS jak i urzędujący prezydent zebrali obaj po około 5,5 tysiąca głosów. W drugiej turze kandydatów dzieliło tysiąc głosów. Rafał Zagozdon otrzymał 8681 głosów, czyli dokładnie tyle ile po korekcie wynikającej z frekwencji można przypisać Januszowi Wojciechowskiemu.

 

Słabiej poradziła sobie u nas Platforma Obywatelska. Jak wspomnieliśmy w całym okręgu straciła jeden mandat na rzecz PiS. Partia osiągnęła u nas 23,16% w powiecie i 31% bezpośrednio w mieście. Nie jest to najgorszy wynik i dobrze rokuje na najbliższe wybory samorządowe, chociaż mało prawdopodobne, by partii udało się wprowadzić własnego kandydata do II tury wyborów prezydenckich, chyba że będzie to wspólny kandydat PO i Forum Samorządowo Ludowego.

 

Polska Razem Jarosława Gowina zebrała łącznie 409 głosów na terenie naszego powiatu, nie przekraczając 2 procentowego poparcia. Wynik wyjątkowo mizerny, odpowiadający wynikowi ogólnopolskiemu.

Czwartą partią, na której listach mieliśmy tomaszowskiego reprezentanta jest Europa Plus – Twój Ruch. Blisko 4 procent, to wciąż poniżej progu wyborczego. Jako poważny gracz w jesiennych wyborach samorządowych partia Janusza Palikota się raczej nie liczy, a co najwyżej jej listy pozbawią kilku procent poparcia Sojusz lewicy Demokratycznej.

 

Pozostałe ugrupowania nie miały na swoich listach osób z Tomaszowa.

 

Porównajmy wyniki poszczególnych lokalnych kandydatów z wynikami osiąganymi we wcześniejszych wyborach, korygując je o odsetek poparcia i wskaźnik frekwencji wyborczej.

 

Na początek reprezentantka zwycięskiej partii Anna Grabek. To, można powiedzieć, „etatowa” kandydatka PiS w każdych kolejnych wyborach zarówno samorządowych jak i parlamentarnych. Obecnie jest wiceprzewodniczącą sejmiku województwa łódzkiego. Jej ogólny wynik w całym okręgu to 1474 głosy. Pięć lat wcześniej wykazała się poparciem 2841. W 2011 roku, kiedy kandydowała w wyborach do sejmu, konkurując z Marcinem Witko miała 3014 głosów. W liczbach bezwzględnych wynik wydaje się podobny, jednak uwzględniając korektę frekwencyjną mamy do czynienia ze sporym spadkiem popularności, w dodatku przy wzroście popularności partii.

 

Wynik Arkadiusza Gajewskiego możemy zestawić z wynikiem Grzegorza Haraśnego z roku 2009 oraz Barbary Klatki z roku 2011. Oczywiście w sporym uproszczeniu należy przyjąć. Haraśny, jako wiceprezydent miasta zebrał pięć lat temu 2204 głosy. Gajewski ma ich o sto więcej. Pamiętać jednak należy, że popularność PO w tym czasie była na poziomie wyższym o 13 procent. Podobnie ocenić należy wynik w porównaniu do rezultatu Barbary Klatki w wyborach parlamentarnych. Tutaj jednak korekta dotyczy nie tylko popularności ale i frekwencji, co daje realne poparcie na poziomie około 4000 – 4500 głosów. 

 

 

Mariusz Strzępek - NaszTomaszow.pl

 

 Frekwencja w kolejnych wyborach jest niestety na coraz niższym poziomie. Możemy oczywiście narzekać na aktywność wyborców, jednak brak zaintereosowania sprawami publicznymi przeciętnego zjadacza chleba, to tylko jedna strona medalu. Sami kandydaci wydają się jakby mało zainteresowani własną promocją a także promocją uczestnictwa w wyborach.

 

Łamy NaszTomaszów.pl są zawsze otwarte dla każdego, kto chce zaprezentowac własne poglądy, czy punkt widzenia na jakąś sprawę. Co ważne, publikacje tego rodzaju nic u nas nie kosztują. Stawiamy bowiem na swobodę wypowiedzi nie ograniczoną ideologicznie ani liczbą znaków wchodzących w skład alfabetu. 

 

Mieliśmy też wczoraj sporo sygnałów, że osoby układające obwodowe komisje wyborcze narobiły tym razem sporo zamieszania. W wielu przypadkach wyborcy mieli zmienione komisje i wielu z nich zwyczajnie rezygnowało z oddania głosu. Co prawda informacja ukazała się w lokalnej gazecie, jednak okazuje się, że mało kto czyta podobne prasowe i mało czytelne obwieszczenia, w dodatku odwołujące się do strony internetowej. 

 

Daje to obraz zamieszania, z jakim możemy mieć do czynienia jesienią, keidy po raz pierwszy gbędziemy wybierać radnych w okręgach jednomandatowych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kiki 27.05.2014 15:15
pola:) a jakie to w Tomaszowie są elity ?....elity to tak, są to chłopskie córy i syny, niewiele z prawidłowym rozwojem mającym logiczne myślenie na potrzeby mieszkańców miasta. Miasto zostało przez wiochę zasiedlone i wiocha rządzi. Gdzie sołtysa na rządy do wielkiego miasta jakim jest Tomaszów Mazowiecki.

obruszona 27.05.2014 15:56
ej miastowo! gdyby nie te wsiowe to by wase markety pobankrutowały, cieszta sie że wieś jedzie i kupuje u wos, nom PSL rzundzi dobrze i stać nos na wiela wincyj nisz wos

łysy 28.05.2014 08:25
kiki; ludzie napływowi to są w większości miast, w takiej Warszawie rodowitych warszawiaków to jest jedynie ok 30% a reszta to zbieranina z całek Polski, co zjeżdzali do stolicy za pracą, szacuje sie że około połowy mieszkańców W-wy to przybysze ze wsi, patrz; Ursynów czy Bródno.

kiki 28.05.2014 08:58
Może tak jest, ale dziadzio rzekł, że jak cham przy korycie to inteligent w niebycie.

kondzius21 27.05.2014 14:18
Ludzie, proszę Was czy Wy nie rozumiecie, że te wszystkie partie PO,PIS,SLD,PSL to prawie to samo, wszyscy wszędzie byli. Im obojętnie gdzie są, chodzi tylko o to by byli przy korycie i doili nas podatników. Większość z nich to komuchy, którzy zdradzili Polskę, i powinni wylądować w Moskwie, a nie tutaj grabić nas z pieniędzy. Osobiście głosowałem na KNP, bo mają naprawdę dobre postulaty i program. Nie patrzcie na tę partię jedynie przez pryzmat Korwin, tam naprawdę są inni: młodzi, wykształceni ludzie. Jeżeli oglądacie reżimową telewizję to nie dziwię się, że jesteście ogłupieni.

pola 27.05.2014 13:46
ciekawe kogo kongres nowej prawicy wystawi na prezydenta w naszym miescie?jeśli sensowny to ma mojej szkoły poparcie,trzeba przewietrzyć te tomaszowskie"elity"- najwyższy czas

Ajdejano 27.05.2014 13:15
Do wpisu nr 25 (logistyk): zacytuję Twój wpis: " i tak Korwina nie zrozumieją co gada, taki to nie zaszkodzi tylko bełkotu narobi i smrodu, wstyd tylko dla nas wśród elit Europy" i napiszę tak: oczadziałeś, a może europejsko-populistyczno- POwska propaganda umysł Ci pomieszała ? Jak ci, co zbijają bąki w Brukseli, to są dla Ciebie "elity Europy" - to ja jestem chińskim mandarynem. Właśnie, dobrze napisał Kolega spod wpisu nr 16: Bruksela to europejskie warcholstwo. A ja dodam: dziadostwo i złodzieje (za Korwinem-Mikke). PS. I "logistyk" - to z pewnością nie Twoja domena.

łysy 27.05.2014 14:08
popieram wpis, ja myślę nawet że ten Korwin Mikke może nieżle ..naruszyć" ten okrągłostołowy komuszy beton, który jak dotychczas ma się wyśmienicie, podateczki ludzie płacą w milczącym przymusie aby ta ,,elita" miała beztroskie życie. I dlatego ktoś tak odważny jak K. M. jest niemile widziany bo odkrywa brudną i niewygodną dla niektórych prawdę.

olek 27.05.2014 11:49
Gajewski naprawdę zrobil doby wynik przy tej frekwencji i tendecji glosowania na jedynki,moze mieć szanse w wyborach prezydenckich pod warunkiem,ze zbuduje sobie większe poparcie,nie tylko PO

dr Forester 27.05.2014 08:52
mam nadzieję, że nowi euryści nie będę głosować przeciw Polsce, po za tym nie ma co się roztrząsać bo przy takiej aktywności/frekwencji to i na samorząd sił nie starczy ...życie. Prawda to, że Jarek dzisiaj nie spał???

karol 27.05.2014 08:16
Czas na zmiany

Cz. G. 27.05.2014 08:10
połowa moherów nie poszła na wybory bo zamieszali z tymi okręgami, ludziska siedzieli w domu ze złości, sąsiad to blużnił do północy ale nie zagłosował

gogol 27.05.2014 11:21
takie mamy władze, namieszają, nie poinformują do piekła z nimi !!!

Jack 27.05.2014 00:23
Jaja - A.Łuczak miała więcej głosów w mieście jak Grabkowa *politykierka" (ciekawe jak wiele ten sejmik zrobił dla Tomaszowie, nawet połączenie kolejowe do d....)

AXN 27.05.2014 00:19
Największym wygranym są ja by nie patrzył Pisiory. Mimo zmniejszenia liczby okręgów, mimo namieszania na maxa z ulicami w okręgach i tak dotarli do lokali by zrównać wynik z PO - a to dopiero moherowe czapeczki.A za te mieszanie ulicami to już rozliczy się pana prezydenta na jesieni, za robienie durni z mieszkanców i na biegu w dniu wyborów w godz.popołudniowych biegiem przyklejanie informacji o podziale miasta. Obecnym rajcom nie pomoże nowy szyld "WSZYSCY RAZEM" wiemy,że powiatowi i nie tylko "rządziciele" ukryli się w nowym stowarzyszemiu.Mamy ich dość, zmieniając szyld chcą zostać przy korytach ale my ich nie chcemy - 8 zmarnowanych lat, czas kończyć

bua 27.05.2014 00:04
Pani Grabek już się "wyprezentowała" na stałe, wzbudza śmiech i współczucie.Chciejstwo jej na stanowiska osiągnęło apogeum.Już za dużo (i na radną lokalną i do sejmiku i na prezydenta i na posła i na europosła. Wyjątkowo bezkrytyczna Pani.Oprócz urody nie wiele ma do zaoferowania, ciekawe kto ją tak wpuszcza w kanał - szkoda kobietki.Szanse na lokalną politykę tym sposobem wyzerowała na dobre.Czas zająć się domem i rodziną

wyborca 26.05.2014 23:40
Czy na tym forum znajdzie się jakiś znawca tematu co mi i pewnie też innym wyjaśni fenomen pani Grabek - 454 głosy w Tomaszowie? Pytam się za co?

gogol 27.05.2014 11:19
chyba ma liczną rodzinę, che, che, che dobrze że odpada z gry !!!

spin doctor 26.05.2014 22:43
kiki - formą swojej wypowiedzi sam wystawiasz sobie świadectwo do jakiej "elity" należysz. Już mi wstyd za takich takich przedstawicieli w PE. Co do samych wyborów szkoda że ludzie nie uczą się na swoich błędach i po raz kolejny fundują sobie powtórkę z "rozrywki". Kolejne 5 lat stracone-ale widać w naszym mieście lubimy odgrzewane kotlety.

PIR 26.05.2014 17:46
Martwi mnie brak poparcia dla lokalnych kandydatów. Jeżeli ktoś już zdecydował się oddać głos na naszego sąsiada to można mówić, że tylko 5% społeczeństwa aktywnie wspiera "swoje". Tu śmiało można zakładać, że świadomy wyborac poszedł popierać konkretną osobę a nie partie. Dlaczego tylko 5% mieszkańców uprawnionych do głosowania zdecydowało się na taki ruch? Dlaczego ta nasza lokalna demokracja jest na takim niskim poziomie?

gulu 27.05.2014 11:17
a kto to ,,nasz lokalny ? ,, same gamonie odgórnie sterowane więc po co na siłę na nich głosować ?

jank 26.05.2014 17:38
zwracam uwagę na jedną zasadniczą sprawę otóż okręg łódzki został znacznie zdegradowany politycznie - tylko dwa mandaty - w zeszłych wyborach były trzy wynika to oczywiście poniekąd ze słabej fekwencji i przyłączeniu Rumunii i Bułgarii do UE (tyle samo mandatów a wiecej okregów) ale przede wszystkim z uwagi na katastrofalną demografię i emigrację z okręgu nawet przy tej okazji wychodzi degradacja Łodzi i okręgu...

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Przy dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy parkingPremier: plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przoduSzkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącym
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama