Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 lipca 2025 06:19
Reklama
Reklama

Brak galerii handlowej szansą dla miasta?

Przyznam, że Polacy to dosyć zabawny jest naród. Najpierw coś psują a później załamują ręce i lamentują, że należy naprawiać. Oczywiście naprawiać mają nie ci którzy zepsuli ale wszyscy inni wkoło i ponosić oczywiście z tego tytułu koszty. Czy to nie komiczne?

 

Reklama

Ma się rozumieć, że nie. To prawdziwa tragedia, bo procesy naprawcze trwają często o wiele dłużej niż działania, które doprowadziły do dewastacji, czy upadku tej albo innej rzeczy. Często wręcz nie da się ich przeprowadzić.

 

Wiedzą o tym prawdziwi specjaliści od rewitalizacji. Zakładane wskaźniki efektywności rzadko daje się osiągnąć i pozostają one jedynie (mówiąc kolokwialnie) ściemą. Dzieje się tak w każdej niemal dziedzinie naszego życia, zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej. Dotyczy to też wartości o charakterze uniwersalnym.

 

Wiele osób narzeka, że nie powstała u nas dotąd żadna „galeria” handlowa. Zapominamy jednak, że to właśnie tego rodzaju obiekty ogałacają ulic handlowe w centrach polskich miast. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy wybrać się do pobliskiego Piotrkowa.

 

Główne ulice, tętniące niegdyś życiem, obecnie zostały zdominowane przez instytucje finansowe, takie jak banki i para banki.  Lokale użytkowe, utrzymujące przez całe lata całe kamienice, przestają być atrakcyjne dla najemców, którzy wolą wynajmować droższe powierzchnie w miejscach, gdzie jest większa szansa na pozyskanie klienta.

 

- Pozbawione swoich głównych dochodów budynki muszą z czasem podupadać a ich właściciele, by je utrzymać będą musieli podnosić czynsze w lokalach mieszkalnych – mówi Rafał Zieliński z Biura Obsługi Nieruchomości „Renoma” w Tomaszowie Mazowieckim. – Jeśli możemy nawiązać do wspomnianego wyżej Piotrkowa Trybunalskiego, miałem okazję niedawno oglądać kamienicę w centrum miasta, położoną na działce o powierzchni 2000 metrów, której właściciele, mimo poniesionych sporych nakładów nie mogą sprzedać za nieco ponad 650 tysięcy złotych. Szokujące? Z pewnością, tym bardziej, że w kamienicy jest około 20 mieszkań i 4 lokale użytkowe. A jej stan techniczny nie jest wcale najgorszy.

 

Deweloperzy i sieci handlowe, którzy są głównymi sprawcami upadków dzielnic handlowych zauważają, że próba tchnięcia życia w ulice handlowe jest dziś niezmiernie trudna. Co ciekawe, za taki stan rzeczy obciążają… samorządy i ich krótkowzroczną politykę w gospodarowaniu przestrzenią miejską.

 

W pewnym sensie trudno się z taką opinią nie zgodzić. Bez długofalowej wizji dziesiątki milionów złotych, wydatkowane przez miasta, na rewitalizację swoich centrów, są pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.

 

Tomaszów w tym względzie nie odbiega poza przeciętność. Potrafimy wyznaczyć strefy zdegradowane i podjąć działania mające na celu ich restytucję, np. przez wyburzenia oraz uwalnianie terenów inwestycyjnych lub odnowienie elewacji. Jednak to wciąż zbyt mało, by można było mówić o zaplanowanym i długoterminowym działaniu.

 

- Miejskim ulicom można przywrócić funkcje handlowo – usługowe ale i społeczne – dodaje właściciel „Renomy”. – Warunkiem jest, że muszą być one jednakowo atrakcyjne, jak pasaże w galeriach handlowych. Dotyczy to zarówno infrastruktury, takiej jak chodniki i elementy małej architektury ale też komunikacji, czyli stworzenia odpowiedniej ilości miejsc parkingowych.

 

 Zieliński dodaje też, że do ożywienia potrzebna jest odpowiednia dywersyfikacja struktury najemców. Obok instytucji finansowych, potrzebne są butiki, kawiarnie i restauracje. Miejsca, gdzie nie tylko można zrobić zakupy ale również miło spędzić czas, np. przy kawie i eklerce z przypadkowo spotkaną a dawno nie widzianą przyjaciółką lub znajomym.

 

Wyznacznikiem kierunku działań  władz samorządowych powinien być fakt, że wiele tzw. sieciówek zmienia swoje strategie i coraz częściej mówi o poszukiwaniu niezależnych lokali użytkowych poza centrami handlowymi ale w miejscach uczęszczanych przez mieszkańców danej miejscowości.

 

 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pik 22.05.2014 09:10
Jestem za rozwojem małych przedsiębiorstw w mieście, nie potrzeba nam galerii tylko zakończenia wreszcie remontu pl. Kościuszki -przez niekończący się remont wiele firm stoi na granicy bankructwa .Centrum i cała Piłsudskiego włącznie z rynkiem wymiera śmiercią naturalną - kto odpowiada w tym mieście za takie działania ? - 3 lata remontować taki kawałek placu ? TYLKO PATRZEĆ JAK PRZEDSIĘBIORCY WYSTĄPIĄ Z POZWEM ZBIOROWYM .

Reklama
Łukasz.... 22.05.2014 13:03
Się remontuje 3 lata aby chwilę przed wyborami był gotowy - prezydent musi mieć przecież jakieś sukcesy :D

I 20.05.2014 20:18
Galeria Mazovia to nie tylko sklepy, ale także: 1. Kino z prawdziwego zdarzenia. 2. Restauracje, kawiarnie, piwiarnie !!!. 3. Koncerty. 4. Fontanny 5. Plac zabaw 6. Escetyczna architektura 7. Zieleń 8. Wolbórka z bulwarami ( do zagosporadowania ) 9. Miejsca pracy 10. Dużo pieniędzy wydawanych w Tomaszowie, a nie w Piotrkowie czy łódce. 11. Piwo mi się kończy więc kończę by pobiec ( sport to zdrowie ) po następne.

janeck 20.05.2014 06:33
U nas ulice zostały ogołocone przez niekończące się strefy płatnego parkowania

c 19.05.2014 20:34
mądry artykuł

J.P. 19.05.2014 19:20
A chociażby Ci co jeżdżą do Warszawy, Łodzi czy Piotrkowa. Od kilkudziesięciu lat jestem związany z Wielkopolską. Leszno, miasto zbliżone do Tomaszowa, ma dwie duże galerie, handel prywatny się nie załamuje, kamienice są odnawiane i miasto ładne, rozwijające się ... następny przykład - Ostrów Wielkopolski ... ale inne myślenie mieszkańców jest. Bo władze samorządowe to nie wszystko... mieszkańcy je wybierają, inspirują do działania i rozliczają .... tak tak, wasza indolencja w szczególności doprowadziła miasto do wyglądu dużej wiochy. Ale przecież Wam to pasuje, więc czym się przejmować, jest super.

ŁukaszCh. 20.05.2014 12:03
I tu się w pełni zgadzam - wszyscy potrafią psioczyć i narzekać a nawet na spotkanie przedwyborcze iść im się nie chce. Z mojego okręgu po rady powiatu trafiły same jedynki - i nikt ich nigdy na osiedlu nie widział. Czas wielkich Galerii się skończył - teraz jest moda na mniejsze kompaktowe obiekty takie jak galeria S wybudowana ostatnio w Siedlcach. Jeśli miasto rozwijałoby się normalnie miejsca wystarczyłoby dla wszystkich!!!!! I nie oszukujmy się Tomaszów to dziura i żadna poważna madowa marka tu nie zainwestuje!!!!

piotr 19.05.2014 15:16
brak galerii handlowej mamy już tyle lat i co!? miasto się rozwija? chyba raczej cofa się a takto chociaz ludzie mieliby jakakolwiek pracę i nie mielibyśmy takiego syfu w centrum miasta

AK-47 19.05.2014 15:34
A kto będzie tam chadzał i pieniądze wydawał? Żebyś chociaż zrozumiał coś z tego artykułu.......

Studentka 19.05.2014 13:46
Galeria jest bardzo potrzeba w Tomaszowie, chociażby dlatego że powstałyby nowe miejsca pracy, czego w Tomaszowie jest zdecydowanie za mało. Przez to młodzi ludzie wyjeżdżają, bo niestety nie ma tu przyszłości. Szkoda, żeby to miasto wymarło :) I tak ludzie jeżdżą do Piotrkowa czy Łodzi na zakupy albo do kina ! To chyba przydałoby się, żeby wszystko było na miejscu :)

AK-47 19.05.2014 14:39
Ile powstałoby tych miejsc a ile by niejako przy okazji zniknęło? Powstanie galerii zmieni Tomaszów na miasto z przyszłością? Owszem ludzie jeżdżą na zakupy do Piotrkowa czy Łodzi ale nie tylko tam.Do Warszawy również. I jeździć będą. Nawet po powstaniu w Tomaszowie galerii. Temu miastu potrzebne są miejsca pracy w zakładach produkcyjnych.Miejsca pracy które wprowadzałyby pieniądz na lokalny rynek z "zewnątrz" co może spowodować rozkwit handlu lokalnego a poprzez płacenie podatków przez te zakłady do miejskiej kasy zwiększy dochody miasta przez co znalazłyby się pieniądze na remonty i inwestycje.

Reklama
20.05.2014 00:21
a kto by utrzymywał tych pracowników, jeżeli nie było by klientów.

abc 19.05.2014 11:28
Tylko że nasza galeria Mazovia bylaby zaraz praktycznie przy centrum miasta czyli Placu Kościuszki. A ja nie wiem czy chciałbym chodzić taka główną ulicą miasta jaką jest Warszawska gdzie jest syf brud i dziury w jezdni i chodniku!!!! Galeria handlowa nikomu nie zaszkodzi a spadnie chociaż troszkę bezrobocie!

kiki 19.05.2014 08:12
Ano sklep koło sklepu bo mieszkania zamieniono na łatwy zarobek. A jednak lokator był najpewniejszym płatnikiem czynszu bo rodzina mieszkać gdzieś musiała. Nawet sutereny były zamieszkane. Dziś sklepowa ćmocha lulkę i klienta wypatruje. Niedługo pazerność właścicieli lokali i kamienic w obliczu pustostanów przywróci im cechę logicznego myślenia i gospodarności na ludzkich zasadach. Bo jak na razie to rządzi prywata i pazernota oraz ludzka głupota.

Opinie

Reklama

Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale br., spadła sprzedaż nowych mieszkań w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich, co jednak nie zatrzymało wzrostu liczby mieszkań w ofercie.Data dodania artykułu: 24.07.2025 11:37
Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

Podziękowałem TVP za ofertę i po przeanalizowaniu postanowiłem jej nie przyjmować. Motywacja była wyłącznie biznesowa, myślę, że dostarczę do projektu koproducenta lub koproducentów na lepszych warunkach - wyjaśnił producent i scenarzysta nowej filmowej adaptacji „Lalki” Radosław Drabik.Data dodania artykułu: 22.07.2025 21:05
Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowego budżetu na lata 2028-34 spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli największych frakcji w PE. Europosłowie Siegfried Muresan (EPL) i Carla Tavares (S&D) zarzucili KE marginalizowanie roli Parlamentu oraz próbę osłabienia kluczowych polityk unijnych - spójności i rolnictwa.Data dodania artykułu: 21.07.2025 14:27
W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Ponad 20 zabytków z woj. łódzkiego, w tym głównie kościoły i klasztory, ma przejść remonty i konserwacje przy wsparciu środków z programu „Ochrona zabytków” resortu kultury. Na ten cel w regonie rozdysponowano w sumie przeszło 6 mln zł.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:44
Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

W środę i czwartek nastąpi rekonstrukcja rządu, powstaną dwa nowe duże resorty: jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jeszcze dziś ma się odbyć spotkanie liderów ugrupowań koalicyjnych.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:20
Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Negowanie Holokaustu to haniebne kłamstwo historyczne - powiedział w niedzielę w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem to, co robi Grzegorz Braun jest uderzeniem w nasze najbardziej elementarne interesy, niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:22
Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Rozpoczynamy prace nad ustawą, która wprowadzi zakaz bezpłatnych staży - powiedziała na konferencji prasowej we Wrocławiu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Mają na tym skorzystać młodzi pracownicy - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:20
Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności

Obozy i kolonie wpływają na rozwój dziecka. To sprawdzian z samodzielności i okazja do nauki pewnych umiejętności w praktyce - powiedziała PAP psycholożka dr Magdalena Śniegulska z Uniwersytetu SWPS. Rodzice muszą być przygotowani na pierwszy, samodzielny wyjazd dziecka - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 12:59
Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności
Reklama

Polecane

24 lipca Policja obchodzi swoje święto; kim jest statystyczny funkcjonariusz?„Szlak Mazovii” – Galeria Tomaszów ożywia historięNie ma wrażeń bez obrażeń – niepokojący trend w sieciUsługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejNowe struktury Akademii Piłkarskiej RKS Lechia!Personalia: Mirosław Kukliński w roli prezesa SIMOptymiści są do siebie podobni, pesymiści to indywidualnościEkstraklasa piłkarska - chorwacki pomocnik dołączył do WidzewaKomunikat o przerwach w dostawie prąduTermiczny must-have dla aktywnych – idealny sprzęt na trening, rower, trekkingOddajemy Scenę Młodym w Galerii Tomaszów – pierwsza odsłona za nami!Zapraszamy wszystkie dzieci  na seans filmowy!
Reklama
Reklama
Reklama
Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy Wąwału od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwość działających tam firm. Piszą skargi do różnych instytucji, władz gminy wiejskiej Tomaszów. Nie ukrywają też, że czują się bezsilni, bo nikt na nie właściwie nie reaguje. Urzędy twierdzą, że nie mają odpowiednich narzędzi kontrolnych. Władze gminy pozostają właściwie bierne, a to na nich spoczywa główna odpowiedzialność. Trudno bowiem obwiniać przedsiębiorcę, że prowadzi działalność, zatrudnia ludzi, płaci podatki, zarówno te lokalne, jak i krajowe. Gmina ma w nich także swój udział. Z tym, że ta sama gmina równocześnie zezwala na budowę kolejnych budynków mieszkalnych, przekształca tereny rolne w osiedla mieszkaniowe, Zapomina przy tym, że ludziom, którzy się tu osiedlają powinno się zapewnić właściwą jakość życia. Wyjaśnienia, że każdy kupuje działkę i inwestuje na własne ryzyko są nie do przyjęcia. Dotyczy to zresztą nie tylko uciążliwości związanych z działalnością gospodarczą, ale też dostępności do mediów, dróg itd. Wśród firm na które najbardziej uskarżają się obecnie mieszkańcy, należy betoniarnia pana Mordaki. Jednak ich niepokój budzą także plany budowy kolejnych firm, w tym przetwórstwa mięsnego.
„Szlak Mazovii” – Galeria Tomaszów ożywia historię

„Szlak Mazovii” – Galeria Tomaszów ożywia historię

Galeria Tomaszów, we współpracy z Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego oraz Miejskim Centrum Kultury, rusza z wyjątkowym projektem, który pokaże ważną część historii naszego miasta i odda głos wspomnieniom. W otoczeniu centrum handlowego powstanie „Szlak Mazovii”, przypominający dzieje fabryczne związane z przemysłem włókienniczym, który przez lata stanowił podstawę rozwoju Tomaszowa Mazowieckiego. Do współtworzenia inicjatywy organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców miasta i okolic. „Szlak Mazovii” będzie dostępny dla zwiedzających pod koniec 2026 roku.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: PawełTreść komentarza: naprawdę ? bo czytałem wiele artykułów o morderstwach i gwałtach Polaków w Anglii czy Niemczech.Źródło komentarza: Protestowali w sprawie polityki emigracyjnejAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Ale to Powiat jest właścicielem spółki TCZ a nie ryży donek!Źródło komentarza: Usługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No, pięknie, ku#wa, ładnie. To jest kolejny, lokalny przykład realizacji podstawowej doktryny ryżego donka: gnoić Polskę w każdy, możliwy sposób i na wszystkich frontach. Ma u nas pomocnika, również wroga Polski i Polaków - posła Witczaka. A co na to nasz powiatowy katecheta?! A wielkie jajco!!! Po reakcji każdego przeciwnika, ta społeczna i samorządowa gnida dworska zawsze trzęsie gaciami.Źródło komentarza: Usługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejAutor komentarza: ZiBiTreść komentarza: Kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada. Panowie. Kucharscy do roboty budujcie ekrany. A nie ryjcie pod rodz. Witko..Źródło komentarza: Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?Autor komentarza: InżynierTreść komentarza: Wystarczy przeczytać poprzednie artykuły na ten temat, żeby wiedzieć, że prace podzielone są na oddzielne projekty i prowadzone są równolegle.Źródło komentarza: Dariusz Klimczak: Ważna informacja dla Tomaszowa Mazowieckiego!Autor komentarza: RobertTreść komentarza: Twoja faza poszukiwań też jest na początku po co zabierasz głosŹródło komentarza: Protestowali w sprawie polityki emigracyjnej
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama