Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 lipca 2025 21:20
Reklama
Reklama

Uchwały (na razie) nie będzie

Pod koniec października radny Arkadiusz Gajewski wystąpił z propozycją programu pomocy przedsiębiorcom, tworzącym w Tomaszowie Mazowieckim nowe miejsca pracy w sferze działalności produkcyjnej. By program mógł wejść w życie, powinien zostać uchwalonym do końca bieżącego roku. Tak, się jednak nie stanie, ponieważ po blisko dwóch miesiącach oczekiwania zamiast opinii UOKiK radni otrzymali negatywną opinię od prawników zatrudnionych w Urzędzie Miasta. Skomplikowana uchwała trafiła więc do kosza. Gajewski nie składa jednak „broni” i zapowiada kolejny projekt, który uzupełniony zostanie o regulacje prawne, jakie mają wejść w życie po 1 stycznia 2014 roku.

Przyczynkiem do projektu uchwały są inwestycje dokonywane w Tomaszowie przez spółkę Boshoku Automotive Poland, wchodząc w skład japońskiego koncernu Toyoty. Firma zapowiada, że w ciągu kilku lat może zatrudnić kilkuset nowych pracowników. By tak się stało zarząd spółki musi wykazać, że w naszym mieście są atrakcyjne warunki dla inwestowania przez wschodniego potentata motoryzacyjnego. Konkurencja w branży jest duża nawet w ramach rodzimego koncernu, który fabryk produkujących podobne podzespoły ma w Europie kilka.

Reklama

 

Firma, która funkcjonuje u nas od ponad 15 lat nigdy nie korzystała z żadnego rodzaju wsparcia, jakiego mógłby jej udzielić samorząd. Nie obejmują jej też przywileje specjalnych stref ekonomicznych. Władze Boshoku, przeprowadziły rozmowę z prezydentem miasta, który obiecał, że przychylnie rozpatrywał będzie wnioski o zwolnienia z podatku od nieruchomości, które spółka składać może co kwartał.

 

Takie rozwiązanie, opierające się na uznaniowości miejskiej władzy wykonawczej, która równocześnie jest też organem podatkowym nie odpowiada Arkadiuszowi Gajewskiemu, który prezentując w październiku, przygotowany przez siebie projekt uchwały, podkreślał, że w Tomaszowie, który charakteryzuje się najwyższa stopą bezrobocia w województwie, potrzeba rozwiązań systemowych, znajdujących oparcie w aktach prawa lokalnego, jakimi są uchwały Rady Miejskiej,

 

- W Tomaszowie nigdy nie istniał klarowny system wspierania przedsiębiorców – mówił wówczas Gajewski. –Chodzi o to, by firmy tworzące nowe miejsca pracy były honorowane premiami w postaci zwolnienia podatkowego. To system, który przynosi korzyści zarówno w krótkiej, jak i w długiej perspektywie czasu. Punktem wyjścia do ustalenia wielkości zwolnienia jest liczba faktycznie stworzonych etatów. Jest to moim zdaniem jedyny u najlepszy wskaźnik efektywności.  Wysyłamy sygnał do przedsiębiorców, że u nas opłaca się i warto inwestować i tworzyć nowe miejsca pracy.

 

Czytaj: Boshoku zatrudni dodatkowe 400 osób

 

Uchwała przygotowana przez Gajewskiego to niezwykle skomplikowany twór prawny. Były Skarbnik Miasta i prawnik z wykształcenia stworzył dokument, który dla większości radnych może okazać się niemożliwym nawet do przeczytania w całości.  Jego analiza zajęła urzędnikom z tomaszowskiego magistratu ponad półtora miesiąca. Jej wynik okazał się dosyć zaskakujący, ponieważ zakończył się negatywną opinią prawną, wydaną przez biuro prawne Urzędu.

 

Prezydent  twierdzi, że miasto nie odżegnuje się od pomocy przedsiębiorcom ale, że projekt musi być czytelnym i dotyczyć jak największej grupy przedsiębiorców. – Nie możemy dopuścić do tego, by to się wymknęło spod kontroli – mówi Rafał Zagozdon. – Musimy mieć świadomość, że przychody z podatków sięgają kilkudziesięciu milionów złotych i my z tego budujemy drogi, utrzymujemy szkoły i różne inne instytucje. Poza tym nie dla wszystkich przedsiębiorców temat podatku od nieruchomości jest najważniejszym problemem kosztowym. Nasz podatek jest stosunkowo niski w stosunku do innych miast, które podejmują się takich działań

 


Zagozdon ma pretensje do Gajewskiego o to, że o projektach uchwał dowiaduje się nie bezpośrednio od radnego ale z mediów. Jego zdaniem nie na tym powinna polegać współpraca w samorządzie. Natomiast jego pracownicy wytykają rzekome wady uchwały, do których należą: ograniczenie możliwości przyznawania ulg tylko podmiotom produkcyjnym z wyłączeniem firm handlowych i usługowych, pomieszanie pojęć ulgi i zwolnienia podatkowego

 

Czytaj: Gajewski: zwolnienie podatkowe proporcjonalnie do ilości nowych miejsc pracy

 

Z opiniami prawników Urzędu Miasta nie zgadza się Arkadiusz Gajewski. Argumentuje, że w całej Polsce podjęto dziesiątki podobnych uchwał i żadna z nich nie została zakwestionowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest w tym przypadku instytucją właściwą i uprawnioną do wydawania opinii. 

 

 - Żadna z uchwał, które prezentowałem w czasie obrad Komisji ds. Budżetu i Działalności Gospodarczej nie została uchylona przez organ nadzoru – wyjaśnia Gajewski. – Wszystkie funkcjonują w obrocie prawnym i nie było do nich żadnych zastrzeżeń. My musimy zrozumieć, że nam się tego rodzaju rozwiązania zwyczajnie opłacają. Aby się o tym przekonać wystarczyło projekt uchwały skierować do konsultacji w UOKiK. Zrobiłem coś, co jeszcze nikt tutaj nie zrobił. Przygotowałem projekt kompletnej uchwały, czyli zrobiłem coś ponad standard.
 

Gajewski tematu nie odpuszcza. Zapowiada złożenie kolejnego projektu, który będzie dostosowany do wymogów prawnych, jakie wejdą w życie po nowym roku. Zmiany będą jednak kosmetyczne. 

 

 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

dr Forester 02.01.2014 09:14
gadu gadu... to trzeba szybko działać czyli założyć inicjatywę obywatelską i zrobić referendum, żeby Państwo Nippon nie znaleźli sobie inne lokum ;o( kto dziś jest w stanie dać choćby 100 miejsc pracy?

Reklama
ozzy 31.12.2013 18:27
PREZYDENT MIASTA TOMASZOWA MAZOWIECKIEGO STARA ŚIĘ O STATUŁETKĘ MR MARKET.

xxx 30.12.2013 08:53
Nie neguję pomysłu pana Gajewskiego, nie znam treści uchwały a zatem nie będę odnosił się do treści opini prawnej UM, nie rozumiem tylko tego bicia piany o termin. Wystarczy sobie wejść na stronę UOKiK i w zakładce poświęconej pomocy de minimis poczytać, że UOKiK prosi o powstrzymanie się z podejmowaniem tych uchwal do czasu uchwalenia nowego rozporządzenia unijnego dotyczącego udzielania pomocy de minimis.

jawatm 29.12.2013 23:35
Jak dla mnie to miasto nie powinno dawać ulg podatkowych firmie z Piaskowej. Miasto na to nie stać. Poza tym Boshoku czy dostanie od miasta ulgi czy nie rozwijać będzie fabrykę ze względu na własny interes. Nie oszukujmy się ale taki koncern jak Toyota ma kasę na własny rozwój.

x 29.12.2013 19:32
Pozwolenie na wyburzenia wydaje starostwo, a nie miasto. Dlaczego do tej pory go nie wydano to zagatkowe pytanie...

abc 27.12.2013 20:41
W przeciagu miesiaca mielismy dostać wiadomosc o ew. pozwoleniu badz odrzuceniu wyburzen przy ul. Barlickiego na przyszla galerie. Mija 2 miesiąc i ani widu ani slychu na ten temat tak pracuje nasz Urzad Miasta!!

Tom 27.12.2013 21:11
Ruszą temat Galerii zapewne przed wyborami i pokażą na bilboardach i plakatach. Na takiej wielkości Galerię jak planowano kilka lat temu nie ma co liczyć. Poza tym budynki, które miały być zrewitalizowane i wtopione choćby we fragmentach do planowanej galerii są tak zniszczone wieloma pożarami, że nadają się tylko do całkowitego wyburzenia. Tylko od dobrej woli inwestora będzie zależało czy jakiś charakterystyczny element będzie odbudowany.

27.12.2013 14:48
Kolejny raz nasi radni i służby prawne UM potrafią tylko zablokować, zamiast pomóc w inicjatywie. Z resztą sami radni inicjatywą nie grzeszą i to jest jeden z wyjątków od tej niechlubnej reguły. Poza uchwałami o nadanie imion ulic, rond, szkół nasi radni miejscy i powiatowi nic nie potrafią zaproponować.

Tom 27.12.2013 13:34
Blokowanie rozwoju firm w Tomaszowie to jakiś skandal. Plotka mówi, że w Tomaszowie jest grupa wysoko postawionych osób, której wręcz na tym zależy aby nie było nowych miejsc pracy i rozwoju Tomaszowa. Napiszcie z imienia i nazwiska kto konkretnie blokuje rozwój inwestycji i jacy prawnicy się pod tym podpisali. Tylko patrzeć jak przeniosą działalność gdzie indziej. Już były takie przypadki w Tomaszowie. Jeśli chodzi o sklepy wielkopowierzchniowe to mamy ich nadmiar. Powstają nowe na ul. Farbiarskiej, Słowackiego, Warszawskiej (w miejsce dawnego młyna). Już chyba wystarczy jak na kilkudziesięciotysięczne miasto. Teraz czas na kolejne inwestycje w nowoczesne zakłady produkcyjne i usługi czego jest wciąż za mało w Tomaszowie. Jeśli chodzi o duże zakłady to jeśli rzeczywiście miałyby powstać około 800 nowych miejsc pracy jak mówi się realnie to udogodnienia muszą być. Dawno nie było takiej ilości miejsc pracy na rynku Tomaszowskim. Koniecznie trzeba pomóc w ich powstaniu ale nie kosztem istniejących firm także tych rodzinnych. Niewielkie sklepiki ledwie dyszą. Proponuję uchwalić jakąś "Kartę Tomaszowskiego Przedsiębiorcy", który prowadząc działalność gospodarczą na terenie Tomaszowa przez x lat i zatrudniając określoną ilość osób miałby określoną pomoc np proporcjonalnie do zatrudnienia zwolnienia podatkowe czy obniżkę czynszu w lokalu jeśli wynajmuje od miasta. Poza tym dostęp do możliwości promocji swojej firmy przez UM np w bazie firm i tablicach informacyjnych. Jest to temat, który zupełnie "leży".

tom 27.12.2013 11:42
Miasto bogaci się nie tylko wpływami do miejskiej kasy a przede wszystkim dochodami jej mieszkańców. A co wpływa na dochody jeśli nie nowe miejsca pracy?? A może krytyka inicjatywy Gajewskiego spowodowana jest tylko własną nieudolnością władz??

tomek 27.12.2013 11:28
czas na zmianę prezydenta i radnych w 2014 roku

Reklama
Peter 27.12.2013 11:51
Boję się żeby to nie był następny ''zbawiciel'' kitu.

Lukasz 27.12.2013 11:01
Ma Pan całkowitą racje dotyczącą, sklepów wielopowierzchniowych. Niszczą NASZYCH tomaszowskich sklepikarzy, a dalej idąc hurtowników i na końcu miasto. Niestety to już proces nieodwracalny. Natomiast proszę dopuścić młodych i z wizją ludzi. Niech zostaną w Tomaszowie i rządzą...inaczej wyjadą. Mądrzejsi, bez perspektyw już wyjechali, a wielka szkoda. Mam 28 lat i sam myślę o polityce ale nie chce wspierać jakiejkolwiek partii, chce aktywnie działać dla Tomaszowa. Tylko kto na mnie zagłosuje? Chyba tylko rodzina...

yeti 27.12.2013 10:44
Ale beton. Jak zawsze!!!!!!!!!!!!

stary tomaszowiak 27.12.2013 10:23
Ciekaw jestem co z tego będą mieli tomaszowianie prowadzący "własną działalność gospodarczą" w rodzinie. Czy ich też obejmą ulgi podatkowe. Bo czemu duży jest wynoszony na piedestał? Bo ma za sobą olbrzymie zaplecze finansowe? A co z małymi sklepami na terenie miasta, które ledwo dyszą niszczone przez sklepy wielkopowierzchniowe typu "bardzo droga Stonka( przeliczcie sobie kupujący cenę z opakowania na kilogram , a zobaczycie ile przepłacacie, a dotyczy to wszystkich sklepów na "L", "K", "C" itd. , idt). Kto z urzędników miejskich tyle tego dziadostwa wpuścił do Tomaszowa. Nad tym radni - bezradni nie debatują jak bezrobocie w przyszłym roku będzie się zwiększać dzięki nim. To oni winni mieć baczenie na służby miejskie w urzędzie. Nikt z radnych nie wystąpił z postulatem o ograniczenie zwiększającej się ilości obcych sklepów na terenie miasta. To nie są inwestycje przynoszące dochód. To są najczęściej pieniądze wywożone z naszego miasta, a podatki idą do innych państw, a nie na tomaszowskie inwestycje. Dosyć już tego dziadostwa w "radzie miasta" . Czas ich wymienić na ludzi nowych , nie uwikłanych w żadne układy i kolesiostwo czy jazdę i powodowanie wypadków po pijaku ( prawda panie prawniku?). Ten tragiczny czas Tomaszowa ostatniego 20 - lecia czas zamknąć. Powinien nadejść czas ludzi młodych, prężnych, wykształconych, którzy przywrócą dobrego ducha temu miastu. Nie chcemy radnych, którzy nakładają coraz wyższe podatki na mieszkańców miasta choćby w postaci parkometrów, a sami sobie przyznający wszelkie możliwe ulgi.

sas 27.12.2013 02:30
chyba przedsiębiorcom, nie przedsiębiorcą ah te lokalne media

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Leasing aut w Warszawie: jakie korzyści niesie ze sobą ta forma finansowania?

Leasing aut w Warszawie zyskuje na popularności jako atrakcyjna forma finansowania, zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Umożliwia korzystanie z nowego samochodu bez konieczności angażowania dużego kapitału na zakup. Zamiast tego płacisz miesięczne raty, a po zakończeniu umowy możesz auto wykupić, oddać lub wymienić na nowsze. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie konkretne korzyści niesie ze sobą leasing w stolicy.Data dodania artykułu: 07.07.2025 12:16
Leasing aut w Warszawie: jakie korzyści niesie ze sobą ta forma finansowania?

WeNet ogłasza powołanie Joanny Plona na stanowisko prezeski Grupy oraz przedstawia nową strategię rozwoju

Od 1 lipca 2025 roku stanowisko prezeski zarządu Grupy WeNet objęła Joanna Plona, zastępując Michała Wrzesińskiego, co-foundera WeNet, który przechodzi do Rady Nadzorczej. Jednocześnie firma ogłasza nową strategię rozwoju, której celem jest wzmocnienie pozycji WeNet jako partnera technologicznego dla przedsiębiorców z sektora MŚP, oferującego szeroki wachlarz rozwiązań opartych na AI, wspierających ich w budowaniu obecności online, zarządzaniu relacjami z klientami oraz operacjach biznesowych. W ten sposób WeNet chce dać przedsiębiorcom narzędzia, które do tej pory były zarezerwowane głównie dla największych organizacji.Data dodania artykułu: 07.07.2025 12:13
WeNet ogłasza powołanie Joanny Plona na stanowisko prezeski Grupy oraz przedstawia nową strategię rozwoju

25 proc. Polaków padło ofiarą naruszenia prywatności danych; zwykle zmieniają hasło

Co czwarty Polak doświadczył naruszenia prywatności danych - wynika z badania firmy Huawei. 64 proc. ofiar zmienia hasła i jest to najczęstsza reakcja na incydent. Około jedna trzecia Polaków zadeklarowała, że zawraca uwagę na kwestię danych w aplikacjach i mediach społecznościowych.Data dodania artykułu: 06.07.2025 15:12
25 proc. Polaków padło ofiarą naruszenia prywatności danych; zwykle zmieniają hasło

215 zarzutów dla lekarza za wystawianie recept na środki odurzające

215 zarzutów wystawienia 271 recept na leki zawierające substancje psychoaktywne usłyszał lekarz z Łodzi zatrzymany przez policjantów z komendy wojewódzkiej. Według policji udzielał też teleporad i wystawiał zwolnienia lekarskie. Lekarzowi grozi do 8 lat więzienia. Śledztwo jest rozwojowe.Data dodania artykułu: 06.07.2025 09:36
215 zarzutów dla lekarza za wystawianie recept na środki odurzające
Reklama

Polecane

Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?

Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?

Jest to bardzo prawdopodobne. Wszystko jednak zależy od ministra infrastruktury, Dariusza Klimczaka. Aby mogły ruszyć prace, potrzebna jest jego zgoda na przesunięcie środków, jakie pozostały z dotacji, jaką Powiat otrzymał na remont mostu przy ulicy Modrzewskiego. Pierwotnie planowano przebudować skrzyżowanie ulic Nowowiejskiej i Konstytucji 3-go maja. Jednak prace należy zakończyć do końca roku. A to jednak zbyt krótki czas, zważywszy na konieczność uwzględnienia istniejącej już infrastruktury technicznej, w tym możliwych kolizji. Dużo prostsze może być wykonanie niespełna kilometra drogi od ulicy Bema w kierunku Kolonii Zawada. Projekt budowlany jest już gotowy. Ulica ta jest wlotem do miasta będącym w najgorszym stanie technicznym. Do przebudowy samorząd przygotowuje się od wielu lat. Po prawej stronie ma powstać ciąg pieszo rowerowy, po lewej utrzymane zostaną miejsca parkingowe. Koszt inwestycji to ok. 5 milionów złotych. 2,5 miliona powiat będzie musiał dołożyć.Data dodania artykułu: Wczoraj, 16:08 Liczba komentarzy: 3
„Przepiękne!”  w ramach cyklu Kultura DostępnaKino Kobiet w Heliosie z komedią romantyczną „Materialiści”W Arenie Lodowej zmienili PrezesaCzy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?Zaginiony Arkadiusz ŚwiderekZaginął 46-letni Sebastian Majewski z Tomaszowa MazowieckiegoBędą protestować przeciwko emigrantom.Letnia Scena Artystyczna 2025 wystartowałaOd 5 lipca nowe zakazy dotyczące sprzedaży e-papierosów i paleniaLudzie listy piszą.  Dwie czy jedna? Może jednak dać ludziom wybór?Tomaszowscy siatkarze wystartują 13 wrześniaGmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: XxxTreść komentarza: Mam nadzieję , że przy przebudowie zostaną uwzględnione punkty oświetlenia . Ostatnia latarnia - koniec płotu cmentarza , kolejna…. No właśnie - na odcinku kilometra brak . Najgorzej do pierwszych zabudowań na Dąbrowie - 500 metrów ciemniały i ostry zakręt . Jak dojdzie do tragedii to może w końcu ktoś otworzy oczy - tylko , że dla kogoś będzie już za późnoŹródło komentarza: Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?Autor komentarza: StrongTreść komentarza: Ciapole i innej maści niechciani, nielegalni nachodzcy wypad z Polski. Nikt ich tu nie chce. Nie ma tu miejsca dla takiego towarzystwa, przestępców. W proteście powinno wziąć jak najwięcej Tomaszowian, by wyrazić swój sprzeciw. Teraz tylko Polska 🇵🇱 bez niechcianych imigrantów. Niech ruszają do Niemiec zadomowić się u Merkel i innych chętnych na inżynierów i lekarzy 🤣Źródło komentarza: Będą protestować przeciwko emigrantom.Autor komentarza: zasłyszane na ryneczkuTreść komentarza: Ludziska na ryneczku też tylko o tym temacie, niekończące się dyskusje. Strach i niepewność bo albo dekapitacja mniej bolesna albo pod żebra a tu już grom cierpienia dla nieszczęśnika.Źródło komentarza: Będą protestować przeciwko emigrantom.Autor komentarza: StrongTreść komentarza: Edziu nie obiecuj, tylko przyjdź... sprawdzimy ten kij, czy wytrzyma na twojej główce. Tylko nie chowaj się po bramach... czekamy :-)Źródło komentarza: Będą protestować przeciwko emigrantom.Autor komentarza: małolatTreść komentarza: Z grodzkiej dzwonili i kazali utrzymać za wszelką cenę zielony lad !Źródło komentarza: Gmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodąAutor komentarza: PioTrybTreść komentarza: Piotrków dziękuję Tomaszowie za wsparcie !już u nas są inżynierowie!Źródło komentarza: Będą protestować przeciwko emigrantom.
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama