Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 15 lipca 2025 23:31
Reklama
Reklama

Pozafinansowe debatowanie

Druga część sesji Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Wynajem lokali mieszkalnych bardziej przejrzyste i unormowane.
Reklama

 

Reklama

Seria uchwał geodezyjnych Na początek uchwała w sprawie nabycia do zasobów komunalnych prawa własności działki gruntu położonej w Tomaszowie Maz. przy ul. Piaskowej 55. Kolejne dotyczą wyrażenia zgody na sprzedaż działek przy ul. Leśnej 9/13, Leśnej 3/7Grzybowej 2/4, ul. Duracza 30 oraz Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego nr 9. 

 

Radni wyrazili też zgodę na sprzedaż lokali mieszkalnych i użytkowych położonych w Tomaszowie Mazowieckim przy Placu Kościuszki 5a wraz ze sprzedażą ułamkowej części gruntu, udziałów we współwłasności działki nr 161/6 w obr. 12 oraz zabudowanej nieruchomości położonej w Tomaszowie Mazowieckim przy Placu Kościuszki 6. Sprzedaż nastąpi w trybie przetargu nieograniczonego, 

 

Tomaszowianie piją coraz więcej. Tak wynika z corocznych statystyk, jakie można odczytać także w uchwale budżetowej. Władze Tomaszowa Mazowieckiego postanowiły ten wynik jeszcze poprawić. Dlatego też radni otrzymali projekt uchwały podwyższającej limit liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Zmniejszono natomiast liczbę punków gastronowmicznych sprzedających alkohol. Zdaniem władz miasta liczba wydawanych zezwoleń nie będzie miała wpływu na zwiększenie dostępności i spożycia alkoholu. 

 

- Niepotrzebnie tworzy pan otoczkę wokół tej uchwały - mówiła radna Wacława Bąk. - De facto liczba punktów się zwiększa. Mówmy o trudnych sprawach wprost i nie stwarzajmy wrażenia, że jest inaczej. Za chwilę powstaną kolejne sklepy wielkopowierzchniowe, dziwnym trafem wiedzieli, że otrzymają zezwolenia. Teraz przyjmujemy uchwałe o punktach sprzedaży a za chwilę będziemy przyjmować program walki z narkomanią i alkohlizmem? 

 

- Czy są jakieś badania, które stwerdzają, że ilość punktów wpływa na spożycie? - pytał Arkadiusz Gajewski. 

 

Uchwałę przyjęto chociaż wielu radnych wstrzymało się od głosu 

 

W ekspresowym tempie przyjęto uchwałę w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2014 – 2015.

 

Podobnie było w przypadku uchwalenia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Integracji Społecznej Osób Uzależnionych i Ich Bliskich na 2014 rok. Pytanie zadane przez Krzysztofa Kuchtę dotyczyło budowy placu zabaw dla dzieci przy ulicy Wschodniej. 

 

Projekt uchwały w sprawie uchwalenia Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie zaprezentowała dyrektor MOPS, Jolanta Szustorowska. Uchwała okazała się być "bezdyskusyjną" 

 

Równie szybko wprowadzono zmiany statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. Przedstawiony projekt uchwały wprowadził dwie zasadnicze zmiany, polegające na  rozszerzeniu zakresu zadań MOPS. 

 

Pierwsza z nich wprowadza w zakres zadań ośrodka koordynowanie pomocy  psychologiczno–pedagogicznej oraz doradztwa zawodowego dla uczniów tomaszowskich szkół, druga zmiana wiąże się z wprowadzeniem od 1 stycznia 2014r. nowego świadczenia, jakim jest dodatek energetyczny.

 

Radni zajęli się też projektem uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki. To chyba najważniejszy akt prawa miejscowego, jaki dzisiaj trafił pod obrady miejskiego samorządu. 

 

Wprowadzone zostały m.in.  zmiany warunków ubiegania się o zawarcie umowy najmu,  przyznawania pierwszeństwa do najmu lokalu mieszkalnego, zasady obniżki czynszu, zasady najmu tymczasowych pomieszczeń, przedmiot pracy doraźnej Komisji Mieszkaniowej oraz zasady weryfikacji wykazów osób uprawnionych do najmu lokali mieszkalnych i lokali  socjalnych

 

Uchwałę pilotował członek doraźnej komisji mieszkaniowej rady miejskiej, Tomasz Wawro. Wzbudziła ona odrobinę emocji, jeszcze więcej zmiaesszania ale ostatecznie zostałą przez Radę przyjęta. 

 

Zmieniono uchwałę o doraźnej komisji mieszkaniowej. Została uzupełniona o regulamin funkcjonowania tego gremium. 

 

Kolejny punkt obrad to podjęcie uchwały w sprawie wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego wnosi o zmianę § 3 ust. 2 pkt 2), zgodnie z którym opłata  abonamentowa miesięczna i roczna za parkowanie pojazdów samochodowych  w strefie płatnego parkowania wprowadzona jest dla osób fizycznych  zameldowanych na pobyt stały lub czasowy w obszarze strefy. Podnosi on, że  prawo do skorzystania z opłaty abonamentowej przysługuje jedynie mieszkańcom 
zameldowanym i faktycznie zamieszkującym na terenie strefy i tym, którzy mimo  zameldowania nie zamieszkują pod adresem zameldowania. Tym samym pozbawione są tego prawa osoby, które są właścicielami nieruchomości na terenie  strefy, ale nie są tam zameldowane. Trafność regulacji przyjętej w uchwale poddawana jest w wątpliwość przez mieszkańca także ze względu na planowane  zniesienie obowiązku meldunkowego od dnia 1 stycznia 2016 r

 

Podstawę prawną do wprowadzenia opłat abonamentowych stanowi art. 13 b ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Zgodnie z przedmiotową  regulacją, wprowadzenie opłaty abonamentowej pozostawione zostało uznaniu rady  gminy. Tym samym ustawodawca nie wprowadził w ustawie o drogach publicznych  kryteriów, jakimi obowiązana jest kierować się rada gminy, pozostawiając swobodę  radzie w tym zakresie.

 

Organ uchwałodawczy może więc działać tu na zasadzie uznaniowości, w granicach wyznaczonych przez ustawodawcę co do celu, jakiemu  generalnie służy wprowadzenie opłat za parkowanie. Dokonany w uchwale nr XXXVI/317/2013 z dnia 27 marca 2013 r. dobór użytkowników drogi uprawnionych  do opłaty abonamentowej mieści się w kompetencjach Rady Miejskiej Tomaszowa  Mazowieckiego, a wyznaczony krąg uprawnionych nie wykracza poza cele ustawowe  określone w ustawie o drogach publicznych.

 

Co więcej zapis w uchwale Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego regulujący kwestię wprowadzenia opłaty abonamentowej dla osób zameldowanych na pobyt stały lub czasowy w obszarze strefy w żaden sposób nie narusza prawa własności nieruchomości zlokalizowanych na terenie strefy płatnego parkowania. Obowiązek ponoszenia opłat związany jest nie tyle z własnością nieruchomości położnej w strefie, lecz z używaniem  (a właściwie parkowaniem) pojazdu samochodowego. 

 

Z kolei wymóg zameldowania na pobyt stały lub czasowy w obszarze strefy,  to regulacja, która jest skorelowana w tym zakresie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zapisy przedmiotowej ustawy  jednoznacznie wskazują, że obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego (art. 4 pkt 1 ustawy). Z kolei jak wskazuje  art. 6 ust. 1 przedmiotowej ustawy, pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej  miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.

 

Pobytem czasowym natomiast, w rozumieniu tej ustawy jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej  samej miejscowości, lecz pod innym adresem (art. 7 ust. 1 ustawy).

 

Zameldowanie stanowi zatem urzędowe potwierdzenie faktu stałego lub czasowego pobytu danej  osoby pod określonym adresem, a tym samym w zobiektywizowany sposób określa  miejsce zamieszkania. Odwołanie się w uchwale Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego do warunku zameldowania w świetle obecnie obowiązujących  przepisów jest w pełni uzasadnione. 

 

Mając powyższe na uwadze, brak jest podstaw do uwzględnienia wezwania do usunięcia naruszenia prawa wniesionego

 

Rezygnację z funkcji wiceprzewodniczacego komisji spraw społecznych i rodziny złożył Krzysztof Barański. 

 

Przyjęto też plany pracy Komisji Rewizyjnej, Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego oraz stałych komisji Rady Miejskiej na 2014 rok. 

 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

leo 20.12.2013 14:10
polać BEZradnym, zdrówko oby zrozumieli co złego robią ,,Tomaszowianie piją coraz więcej. Tak wynika z corocznych statystyk, jakie można odczytać także w uchwale budżetowej. Władze Tomaszowa Mazowieckiego postanowiły ten wynik jeszcze poprawić. Dlatego też radni otrzymali projekt uchwały podwyższającej limit liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Zmniejszono natomiast liczbę punków gastronowmicznych sprzedających alkohol. Zdaniem władz miasta liczba wydawanych zezwoleń nie będzie miała wpływu na zwiększenie dostępności i spożycia alkoholu. ,,

Reklama
19.12.2013 12:01
"Tomaszowianie piją coraz więcej. Tak wynika z corocznych statystyk, jakie można odczytać także w uchwale budżetowej. Władze Tomaszowa Mazowieckiego postanowiły ten wynik jeszcze poprawić. Dlatego też radni otrzymali projekt uchwały podwyższającej limit liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu" Skandal! I potem z tego haraczu od sklepów monopolowych finansuje się zadania komisji antyalkoholowej (opieka nad rodzinami uzależnionych, kolonie dla dzieci, leczenie alkoholików) - to jest przelewanie z pustego w próżne i jeszcze zwiększa się liczbę punktów...paranoja!

Opinie

Igor MatuszewskiIgor Matuszewski

Radni Koalicji Obywatelskiej oceniają ludzi przez pryzmat własnego... Ja. Tropią, donoszą i robią dużo szumu wokół samych siebie. Często poniżają inne osoby w internecie, podważają zaufanie, naruszają dobra osobiste

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Trwają rozmowy ws. połączenia partii PO, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej

Rzeczniczka klubu KO Dorota Łoboda potwierdziła w Studiu PAP, że trwają rozmowy mające na celu połączenie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej. Nie ma między nami znaczących różnic programowych, po połączeniu partia mogłaby funkcjonować pod nazwą Koalicja Obywatelska - dodała.Data dodania artykułu: 14.07.2025 17:00
Trwają rozmowy ws. połączenia partii PO, Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej

57,8 proc. Polaków popiera przywrócenie kontroli na granicach z Niemcami i Litwą

57,8 proc. Polaków popiera decyzję rządu o czasowym przywróceniu kontroli na granicach z Niemcami i Litwą – wynika z najnowszego sondażu Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie RMF FM. Decyzję tę krytycznie oceniło 10,2 proc. respondentów.Data dodania artykułu: 14.07.2025 11:08
57,8 proc. Polaków popiera przywrócenie kontroli na granicach z Niemcami i Litwą

Prezes UOKiK: w 2025 r. z tytułu kar przedsiębiorcy wpłacili do budżetu ponad 160 mln zł

Od początku 2025 r. przedsiębiorcy wpłacili do budżetu państwa ponad 160 mln zł w formie kar, które nałożył na nich UOKiK - poinformował PAP prezes Urzędu Tomasz Chróstny. W 2024 roku UOKiK nałożył kary w wysokości blisko 1 mld zł.Data dodania artykułu: 14.07.2025 10:52
Prezes UOKiK: w 2025 r. z tytułu kar przedsiębiorcy wpłacili do budżetu ponad 160 mln zł

Politycy PiS: po wyborach parlamentarnych w 2023 r. w PiS nastąpiła ewolucyjna zmiana pokoleniowa

Po wyborach parlamentarnych w 2023 r. zarówno w partii jak i w strukturze klubu PiS nastąpiła zmiana pokoleniowa, która odbywa się w sposób spokojny, ewolucyjny, nie na zasadzie „szarpanin” w ugrupowaniu - podkreślają w rozmowie z PAP politycy Prawa i Sprawiedliwości.Data dodania artykułu: 13.07.2025 12:21
Politycy PiS: po wyborach parlamentarnych w 2023 r. w PiS nastąpiła ewolucyjna zmiana pokoleniowa

Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się blisko 15 osób. Popularne były też biologia kryminalistyczna i filologia angielska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:42
Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

Dokonana 80. lata temu przez sowietów na Polakach tzw. Obława Augustowska, w której zginęło ponad 600 działaczy podziemia niepodległościowego, była największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej - oceniła minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:38
Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Od startu nowej edycji programu „Czyste Powietrze” zawarto umowy na 100 mln zł - podał PAP wiceszef NFOŚiGW Robert Gajda. W ciągu trzech miesięcy złożono 14 tys. kompletnych wniosków o dotacje; do prokuratury i policji trafiło prawie 300 zgłoszeń ws. potencjalnych nadużyć wobec beneficjentów programu - dodał.Data dodania artykułu: 12.07.2025 10:26
NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

W lipcu największym poparciem cieszy się KO - 28 proc., na drugim miejscu znalazło się PiS z poparciem 27 proc., a na trzecim - Konfederacja, na którą głos chce oddać 12 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.Data dodania artykułu: 11.07.2025 21:31Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.
Reklama

Polecane

Etykiety w Twoim biznesie. Poznaj rodzaje etykietKomunikat o przerwach w dostawie prąduInspirujący, odważny i innowacyjny – polski design by PARADYŻ w Ambasadzie RP w BerlinieA tymczasem na Strzeleckiej. Mieszkańcy nie chcą wycinki drzewZmiany i sparingiProsimy o interwencję ZGWIKWakacyjne warsztaty biblioteczneRehabilitują się na NFZ ze wsparciem studentów łódzkiego ASP.Harry Potter  Mini Maraton cz. 3-4Zapraszamy do kina na leżakachLetnie spotkania informacyjne o KSeFSłodka Niedziela w Skansenie
Reklama
Reklama
Reklama
Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Kamil Cyran odchodzi z Lechii

Kamil Cyran odchodzi z Lechii

To koniec pewnej ery. Po niemal 15 latach w zielono-czerwonych barwach z Lechią Tomaszów Mazowiecki żegna się Kamil Cyran – zawodnik, który przez lata był symbolem wierności, oddania i piłkarskiej pasji. Jego historia to coś więcej niż statystyki – to serce, charakter i tysiące minut walki dla tomaszowskiego klubu.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama