Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 02:09
Reklama
Reklama

XIV zmiana przejęła obowiązki w Afganistanie

26 listopada w Ghazni w Afganistanie miały miejsce uroczystości, w trakcie których przekazano dowodzenie pomiędzy XIII a XIV zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

 

Uroczystość przekazania dowodzenia pomiędzy XIII a XIV zmianą Polskiego kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu rozpoczęła się od przyjęcia meldunku przez Dowódcę Operacyjnego Sił Zbrojnych gen. broni Marka Tomaszyckiego. Następnie odegrane zostały hymny Islamskiej Republiki Afganistanu i Stanów Zjednoczonych Ameryki, po czym poczet flagowy przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnął na maszt flagę Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Zebranych gości na uroczystej zbiórce powitał gospodarz uroczystości – dowódca XIII zmiany PKW gen. bryg. Marek Sokołowski. Wśród przybyłych byli: Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Afganistanie Pan Piotr Łukasiewicz wraz z małżonką, Dowódca Dowództwa Regionalnego Wschód NATO ISAF gen. dyw. James C. McConville, Wysoki Przedstawiciel Cywilny w Dowództwie Regionalnym Wschód Pani Karin Deker. Na uroczystość przybył również przedstawiciel władz prowincji Ghazni w osobie subgubernatora dystryktu Andar Mohammada Qasima Desiwala i przedstawiciele afgańskich sił bezpieczeństwa: Dowódca 3 Brygady Armii Afgańskiej gen. bryg. Haidar Nikpai, szef Policji Dystryktu Ghazni Ghulam Mahidin Sarwari, Szef Narodowej Komórki Wywiadu płk Ghulam Mahidin Sarwari  oraz były szef policji w prowincji Ghazni gen. bryg. Zahid Zarawar.  

 

- Ostatnie siedem miesięcy to był trudny okres stawiający przed Polskim Kontyngentem Wojskowym wiele wyzwań – podkreślił w trakcie swojego wystąpienia Dowódca XIII zmiany gen. bryg. Marek Sokołowski. Podziękował on również wszystkim żołnierzom tworzącym XIII zmianę za poświecenie i profesjonalizm z jakim wykonywali swoje obowiązki. – Wasze osiągnięcia pozwolą mi z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że żołnierze XIII zmiany z dumą i honorem jak na polskiego żołnierza przystało wykonali wszystkie zadania. Musimy pamiętać, że wykonując swoje zadania tu na ziemi afgańskiej  na ołtarzu złożyło najwyższą ofiarę poświecenia trzech naszych kolegów – przypomniał generał. Na koniec podziękował on za wsparcie jakie otrzymał od amerykańskich sojuszników, władz prowincji Ghazni oraz afgańskiej armii i policji.

 

Po odczytaniu rozkazu Szefa Sztabu Generalnego WP o odwołaniu i skierowaniu do kraju po wykonaniu zadania oraz o wyznaczeniu na stanowisko dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, generałowie Marek Sokołowski oraz Cezary Podlasiński dokonali uroczystego przekazania proporca – flagi państwowej  Rzeczpospolitej Polskiej z orłem na drzewcu, następnie obaj dowódcy podpisali protokoły przekazania obowiązków oraz złożyli meldunki Dowódcy Operacyjnemu Sił Zbrojnych.

 

Podczas uroczystości gen. broni Marek Tomaszycki odznaczył w imieniu Prezydenta RP dowódcę XIII zmiany PKW generała brygady Marka Sokołowskiego Krzyżem Wojskowym za czyny męstwa i odwagi w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu podczas prowadzenia działań bojowych poza granicami kraju.

 

W bardzo ciepłych słowach o zasługach polskich żołnierzy wypowiedział się gen. dyw. James C. McConville - Dowódca Dowództwa Regionalnego Wschód w skład, którego wchodzą Polskie Siły Zadaniowe. Podkreślił on zasługi polskich żołnierzy w podnoszeniu umiejętności afgańskich sił bezpieczeństwa oraz w odbudowie i rozwoju prowincji Ghazni. Gen. McConville szczególną uwagę podczas swojego wystąpienia zwrócił na bardzo dobra współpracę z dowódcą kontyngentu oraz  polskimi żołnierzami.

 

Za służbę generałowi i żołnierzom dziękował także Mohammad Qasim Desiwal, subgubernator dystryktu Andar. – Dzięki wam i waszym poprzednikom mamy tu w Ghazni silną armię, policję i służby bezpieczeństwa. – powiedział afgański urzędnik. Dodał, że ma nadzieję, iż za kilka lat w Afganistanie będzie bezpiecznie, a wtedy generał Sokołowski będzie mógł przyjechać do tego kraju ze swoją rodziną na urlop. – Pokaże pan wtedy swojej rodzinie nasz kraj i będzie mógł powiedzieć, że to także dzięki pana służbie i dzięki temu, co zrobił pan przez ostatnie miesiące dla nasz wszystkich – dodał.

 

Gen. bryg. Cezary Podlasiński, dowódca przyjmującej obowiązki XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie zadeklarował, że (…) zrobimy wszystko, by postawione przed nami zadanie wykonać profesjonalnie, z najwyższym zaangażowaniem. Mam świadomość, że to ostatnia taka zmiana w trakcie polskiego udziału w operacji ISAF. Dlatego cieszę się, że przyszło mi dowodzić tak świetnymi i doświadczonymi żołnierzami. Jestem pewien, że nasi poprzednicy będą z nas dumni, a ich wysiłek włożony w odbudowę Afganistanu nie zostanie zaprzepaszczony.

 

Obecny podczas uroczystości Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych – generał broni Marek Tomaszycki ocenił, że XIII zmiana wykonała swoje obowiązki na ocenę bardzo dobrą. Z perspektywy dowódcy I zmiany w Afganistanie generał Tomaszycki zauważył, że - Wszyscy Ci, którzy byli tutaj w 2002 roku, gdy zaczynaliśmy misję Endurin Freedom oraz Ci którzy przyjechali ze mną w 2007 roku,  kiedy rozpoczynaliśmy pierwszą misję ISAF są w stanie ocenić to co zrobiliśmy. Widać odpowiedni poziom wyszkolenia wojska, policji, innych służb bezpieczeństwa, które gwarantują to, że w tym w miarę spokojnym środowisku będzie można mówić o rozwoju gospodarczym, ekonomicznym i o rozwoju administracji. Za to właśnie dziękuję tym wszystkim, którzy dzisiaj kończą służbę w ramach XIII zmiany oraz tym wszystkim, którzy do tej pory brali udział w misji w Afganistanie. Nie bez znaczenia są dla nas doświadczenia z udziału w tej misji. Dziś mamy inną armię, lepszy sprzęt, lepiej wyszkolonych żołnierzy, innych dowódców, którzy wiedza jak dowodzić. Tylko My – żołnierze wiemy ile nam dała ta misja. Dzisiaj jesteśmy pełnowartościowymi żołnierzami w środowisku międzynarodowym, braterstwo, które kiedyś było tylko sloganem dzisiaj jest rzeczywistością. Dzisiaj jesteśmy pełnoprawnym, doświadczonym, dobrze wyszkolonym i dobrze wyposażonym żołnierzem i to jest efekt tej misji – powiedział generał Tomaszycki. Dowódca Operacyjny podziękował też gen. bryg. Markowi Sokołowskiemu za służbę i życzył dalszych osiągnięć oraz awansów, w słowach skierowanych do dowódcy XIV zmiany gen. Tomaszycki podkreślił, że XIV zmianę czeka trudna misja podczas której poza prowadzeniem działalności operacyjnej głównym zdaniem będzie przemieszczenie dużej części wyposażenia kontyngentu do kraju.

 

 

 

W ramach uroczystości dokonano również uroczystego zwinięcia sztandaru Amerykańsko – Polskiego Zespołu Odbudowy Prowincji (Provintial Reconstruction Team – PRT). Dzień wcześniej podczas uroczystej zbiórki z masztu przed budynkiem PRT zdjęto Polska i Amerykańska flagę, jako symbol zakończenia działalności zespołu.

 

XIII zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego

 

Celem działania Polskiego Kontyngentu w ramach XIII zmiany było przekazanie odpowiedzialności w zakresie bezpieczeństwa prowincji Ghazni oraz wsparcie afgańskich sił bezpieczeństwa w rozwoju i zdolności do prowadzenia samodzielnych działań oraz wsparcie lokalnej administracji w dążeniu do przejmowania odpowiedzialności za prowincję, wspieranie rozwoju prowincji.

 

W ramach działań operacyjnych polscy żołnierze przeprowadzili ponad 30 operacji i uczestniczyli w ponad tysiącu patroli. Zlikwidowali blisko 30 nielegalnych magazynów broni i amunicji, przechwycili prawie 5,5 tony materiałów do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych oraz znaleźli 30 niewybuchów i 50 gotowych już do detonacji „ajdików”. Zatrzymali także kilkudziesięciu talibów, w tym czterech najgroźniejszych terrorystów znajdujących się na JPEL (ang. Joint Prioritezed Effect List).

 

28 sierpnia żołnierze byli poddani wyjątkowej próbie. Ich baza została zaatakowana przez rebeliantów. Terroryści uderzyli z dwóch stron. Ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi wjechała w zewnętrzne ogrodzenie. Nastąpił wybuch. Około dziesięciu zamachowców samobójców próbowało wtargnąć do bazy przez powstałą po wybuchu wyrwę. Przez cały czas inni terroryści prowadzili ostrzał. Z drugiej strony druga grupa próbowała sforsować ogrodzenie, także za pomocą samochodu wypełnionego materiałami wybuchowymi. Jego kierowca przewidziawszy, że nie zdoła przedostać się w rejon ogrodzenia bazy, zdetonował samochód. Dzięki błyskawicznej reakcji polskich, amerykańskich i afgańskich żołnierzy, a także policjantów, szturm został odparty. Żołnierze 3 brygady armii afgańskiej i policjanci bardzo szybko pojawili się w rejonie walk i utworzyli zewnętrzny kordon. W czasie ataku zginęli wszyscy zamachowcy. Większość z nich nie zdążyła odpalić ładunków. W wyniku odniesionych ran zmarło dwóch żołnierzy – polski i amerykański. Zginęło też kilkunastu żołnierzy, policjantów i cywilów afgańskich, a około pięćdziesięciu zostało rannych.

 

W skład XIII zmiany PKW wchodziło 1600 żołnierzy, większość z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Podczas blisko siedmiomiesięcznej służby głównym zadaniem żołnierzy było doradztwo oraz wspieranie afgańskich sił bezpieczeństwa i władz lokalnych. Zespoły doradcze wojska (ang. Military Advise Team – MAT) i policji (ang. Police Advisor Team – PAT) wyszkoliły 3 brygadę afgańskiej armii i afgańskich funkcjonariuszy – dziś mogą oni samodzielnie wykonywać zadania i prowadzić operacje.

 

XIV zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego

 

Główny komponent bojowy XIV zmiany PKW tworzą żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, dla większości których będzie to kolejna misja w Afganistanie. Żołnierze ze Świętoszowa będą wspierani przez żołnierzy wojsk specjalnych a także z innych jednostek w Polsce  - 25 Brygadę Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego,10. Brygadę Logistyczną w Opolu, 9. pułk rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego, Centralną Grupę Działań Psychologicznych z Bydgoszczy, 4. pułk chemiczny z Brodnicy, 1. Brygadę Lotnictwa Wojsk Lądowych, 1. Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy oraz żandarmów z Mińska Mazowieckiego.

 

Głównym zadaniem dla liczącego blisko 1000 osób PKW w Afganistanie będzie doradzanie i wspieranie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa a także wsparcie władz lokalnych w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego w prowincji Ghazni. Jednocześnie do zadań żołnierzy XIV zmiany będzie także należało kontynuowanie przemieszczenia sił i środków, będących na wyposażeniu polskiego kontyngentu w Afganistanie do kraju. XIV zmiana w końcu kwietnia 2014 roku zakończy swoją działalność operacyjną w prowincji Ghazni.

 

mjr Marek Pietrzak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Maku 27.11.2013 07:11
Jedni wracają inni pojechali, ja także trzymam kciuki aby zawsze wszyscy do domów wrócili cało.

abc 26.11.2013 22:46
Niech wróca cali i zdrowi , czekamy

Brat Abel z Wukana 26.11.2013 21:12
Aby tylko do TM nie wpadali na urlopie "nasi bracia i przyjaciele" z Afgst. Niech Allach wskaże im inne cele...

Reklama
Polecane
Przy dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy parkingPremier: plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przoduSzkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącym
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama