Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 16:04
Reklama
Reklama

Spodziewano się katakumb – odkryto schrony

Przystępując do planowania a następnie realizacji programu rewitalizacji centrum Tomaszowa Mazowieckiego z góry zakładano, że w czasie prac budowlanych mogą pojawić się na terenie inwestycji podziemne niespodzianki historyczne. Było to tym bardziej prawdopodobne, że przed II Wojną Światową zarówno plac Kościuszki, jak i przylegające do niego ulice, miały nieco inne oblicze. W jego centralnym punkcie znajdowała się prawosławna cerkiew a przy ulicy Piekarskiej zlokalizowana była synagoga. Już kilka lat temu w okolicach jednej z fontann odkryto najprawdopodobniej fragment fundamentów wyburzonej świątyni. Tym razem mamy do czynienia najprawdopodobniej ze szczelinami przeciwlotniczymi. O odkryciu powiadomiono wojewódzkiego konserwatora

 

 

Betonowe szczeliny odkryli robotnicy, prowadzący prace związane z ułożeniem nitki wodociągowej do planowanej w centralnej części placu nowej fontanny.  Wykonawca zgłosił ten fakt do Urzędu Miasta. – Zgodnie ze zgłoszeniem mamy do czynienia z obiektem pochodzącym prawdopodobnie z okresu II Wojny Światowej – mówi pełnomocnik prezydenta ds. komunikacji społecznej, Jakub Pietkiewicz. – Mają kształt zygzaka biegnącego wzdłuż długości Placu Kościuszki pod pasem zieleni oddzielającym dotychczasowe dwa pasy ruchu.

 

Zdaniem Andrzeja Kobalczyka, dyrektora Skansenu Rzeki Pilicy bunkry zbudowano w połowie 1944 roku, kiedy Niemcy spodziewali się radzieckiej ofensywy od strony Wisły. Dyrektor uważa, że odkryte przy rewitalizacji schrony powinny się pozostać miejscu, w którym je zbudowano. Chętnie przyjmie je też własnej placówki muzealnej, wzbogacając w ten sposób zasób wojennych pamiątek  . Decyzje w tej sprawie podejmie jednak wojewódzki konserwator zabytków. Dzisiaj też odwiedzi teren budowy specjalista od fortyfikacji z okresu II Wojny Światowej.

  

Mimo podziemnej niespodzianki realizacja inwestycji nie wydaje się być zagrożona. Władze miasta mają do dyspozycji kilka rozwiązań. Umowa o dotacje także przewiduje 5 procentowy limit wydatków na nieprzewidziane prace dodatkowe. 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mKIKI 18.11.2013 18:29
Tłumacząc dosłownie - Piwo w tłuszczu Bertha. A tak bardziej swojsko - Piwo u grubego Bertha.

Borys 29.10.2013 11:50
raczej ostrożnie kopcie, tam mogą być jeszcze szczątki ludzkie szczególnie bliżej cerkwi

[email protected] 28.10.2013 14:13
???...jakie schrony??? po wojnie był w tym miejscu cmentarz żołnierzy radzieckich jako w miejscu "uświęconym" ruinami cerkwi a przy ekshumacji i przenoszenia cmentarza na obecne miejsce żadnych schronów i szczelin tam nie było. natomiast kanał powstał prawdopodobnie póżniej , podczas budowy " gwiazdy". Pamiętam że wejście do niego było obok gwiazdy patrząc w stronę Alei przykryte grubą blachą.

Ludwik 28.10.2013 15:05
to samo słyszałem od wtajemniczonego działacza ORMO pod koniec lat sześćdziesiątych, Te schrony ponoć budowano razem z gwiazdą, czy miały służyć ówczesnym oficjelom za schron?, a schronów w tamtym czasie budowano dużo z uwagi na psychozę zimnej wojny, czy poznamy kiedyś prawdziwą tejemnicę tych budowli czy raczej dalej będzie ona przemilczana?.

Pawlo 28.10.2013 10:49
Stara studnia na Pl. Kościuszki. https://plus.google.com/photos...banner=pwa

ciekawy 28.10.2013 10:31
a gdzie jest gwiazda z pomnika wdzięczności, przepadła i nawet nikt się nie spyta gdzie?

łysy 28.10.2013 20:14
panie ciekawy co panu tak tęskno za tą ruską gwiazdą, na pewno spoczęła w stosownym miejscu, zabezpieczona a nóż się jeszcze przyda kiedyś.

kiki 27.10.2013 09:36
Dziadzio rzekł, że jak będą dobrze kopać to i do katakumb się dokopią pod gwiazdą i do piwnic pocerkiewnych i do koszernej studni. To wszystko jest, ruskie nie ukradli a komuna nie zniszczyła.

dziadek 27.10.2013 12:16
kiki; ale za tę wodę z koszernej studni przydzie nam słono zapłacić, gdybyśmy chcieli korzystać z niej w razie awarii wodociągów, zresztą musiałaby się ujawnić tu gmina żydowska bo to jej własność a nie miasta.

Lili 27.10.2013 05:59
,,Piwo u Grubej Berty"

Sally 27.10.2013 01:11
A ja juz myslalam,ze dukaty wykopali z najszczerszego zlota i milionem diamentow :)))

Sally 27.10.2013 01:09
Bierna, gruba Berta :)))

26.10.2013 13:05
Może spalskim wzorem przekształcić te budowle w ,,Cafe Adolfa", ,,Schron u Niemca", ect.?

Lili 26.10.2013 13:25
a może bardziej pasowna nazwa ,,Bier an Fat Bertha'' to tak bardziej z europejska no i zgodnie z obowiązującym trendem

27.10.2013 00:10
A co to znaczy w języku polskim?

tomaszowiak 26.10.2013 12:42
ciekawe co jest pod byłą gwiazdą, pomnikiem wdzięczności? no i może dokopią sie do piwnic cerkwi, historycy powinni nadzorować te prace żeby nic nie zmarnować bezmyślnym ruchem buldożera!

kiki 26.10.2013 07:23
Ocalić, wyeksponować, zachować zabytkowe schrony, mogą być jeszcze użyteczne w przyszłej następnej wojnie.

kioskara 26.10.2013 07:01
wyburzyc to badziewie i konczyc wreszcie ten plac, bo szlag mnie trafia jak patrze na ten b.rdel

Maniek 25.10.2013 21:09
zrobić z tego atrakcję turystyczną jak z Grot i będzie kasiorka, ciekawskich nie zabraknie

A 25.10.2013 20:00
Na początek proponuję cały Pl. Kościuszki przekazać do Skansenu Rzeki Pilicy (3 miejsce). Wybudować pawilon dla przewodników i turystów najlepiej na środku placu. Przeniesienia do Skansenu Rzeki Pilicy nie można przenieść bo się rozwali. Dyrektor Andrzej Kobalczyk wzbogaci się o nowe przedmioty z II Wojny Światowej.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Przy dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy parkingPremier: plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przoduSzkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącym
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama