Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 lipca 2025 22:52
Reklama
Reklama

Zakazuje się dymić

Sezon grzewczy został już właściwie rozpoczęty. W tym roku pogoda stosunkowo wcześnie wymusiła na nas włączenie pieców centralnego ogrzewania. Póki co chodzą one jednak na minimalnych obrotach. Już niedługo. Wraz ze spadkiem temperatur zapotrzebowanie na ciepło wzrośnie. Razem z nim pojawi się wszechobecny u nas, gryzący w oczy, smog. Władze miasta po raz kolejny bezradnie rozłożą ręce. Tymczasem inne samorządy próbują sobie jakoś radzić z problemem zanieczyszczeń atmosferycznych. Uchwalają programy ograniczenia tzw. niskiej emisji i wprowadzają ograniczenia w wykorzystywaniu pieców węglowych do celów opałowych.

 

Reklama

Jednym z pierwszych miast, które zamierzają ograniczyć niską emisję jest Kraków. Samorządowcy z małopolski podkreślają, że z drogi mającej na celu wyeliminowanie paliw stałych nie ma odwrotu. Sejmik województwa przyjął uchwałę wyznaczającą działania związane z poprawą jakości powietrza na najbliższe 10 lat.  Nic dziwnego, bowiem są dni, kiedy w miastach nie można po prostu oddychać.

 

Zdaniem wiceministra gospodarki, Tomasza Tomczykiewicza, odpowiedzialnego w resorcie za górnictwo, samorządy mają prawo do podejmowania działań, prowadzących do ograniczenia i likwidacji niskiej emisji. Takim działaniom muszą towarzyszyć programy likwidacji tzw. niskiej emisji. Wiceminister przypomina, że samorządy i fundusze ekologiczne mają możliwość wspierania  wymiany węglowych źródeł ciepła.

 

Wsparcie, o którym wspomina Tomczykiewicz realizowane jest w formie dopłat do kredytów, które można zaciągać w wyznaczonych bankach, mających podpisane umowy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska. Oznacza to, że nie można z nich skorzystać, bez zaciągnięcia kredytu, co powoduje znaczne obniżenie ich atrakcyjności.

 

Dotacja stanowi więc bardziej zasilanie sektora bankowego, niż realną wsparcie inwestycji ekologicznych. Przed udzieleniem kredytu banki oczywiście dokonują oceny zdolności kredytowej oraz wiarygodności kredytobiorcy. W krajach cywilizowanych, jak np. Czechy podobne wsparcie udzielane jest bezpośrednio inwestorowi, nie tworząc mu dodatkowych kosztów związanych z prowizjami i odsetkami bankowymi, czyniącymi inwestycję już na starcie o 15-20 procent droższą.

 

Przeciwnicy wprowadzania zakazów wskazują na niebezpieczeństwa związane ze spadkiem wydobycia węgla. Według ministra problem taki nie istnieje ponieważ głównym odbiorcą paliw stałych jest przemysł energetyczny a nie gospodarstwa domowe.

 

W opinii wielu osób to nie spalanie samego węgla stanowi największy problem. Jest nim to, że Polacy do swoich pieców wrzucają wszystko. Palą w nich śmieci, stare ubrania i plastikowe butelki typu PET.

 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Aśka 16.10.2013 07:58
Chcą ratować banki czy atmosferę????

Reklama
Krystyna 16.10.2013 08:07
raczej banki, -nadal trwa wypompowywanie wolnego pieniądza z polskiej gospodarki przez pejsatych... a w zamian oferują nam lichwę.

Piter 07.10.2013 10:49
Chce jeszcze zwrocic uwage na to, ze z mieszkancami domku nie da sie dojsc do zadnego porozumienia tak, aby im i mieszkancom bloku zylo sie lepiej. Nie sa tez ubodzy z tego co widac po zmianach tak jak juz wczesniej wspomnialem (podwyzszony komin) zeby nie bylo ich stac na zakup wegla, a nie spalanie smieci.

Piter 07.10.2013 10:44
Nieprzychylna sytuacje maja rowniez mieszkancy ulicy Niskiej 47. Tuz przed tym blokiem stoi domek, ktorego mieszkancy wypalaja smieci tp. Dym leci wprost do okien. Co zime notorycznie zatruwani sa mieszkancy tego bloku. Co prawda mieszkaniec domku podwyzszyl jeden z kominow, ale to nie jest korzystne rozwiazanie dla wszystkich mieszkancow bloku, poniewaz dym nadal kieruje sie w strone mieszkan, lecz na poziomie 2 i 3 pietra. Wladze ani inne sluzby nie sa w stanie nic z tym zrobic(z tego co mi wiadomo). Mam pytanie do czytelnkow...czy ktos wie jak mozna zareagowac skutecznie na takie sytuacje ?

KIKI 07.10.2013 10:54
Nocą, gdy mieszkańcy tego domku śpią, położyć im na wylocie komina szybę. Wezwany kominiarz nie będzie wchodził na dach tylko z dołu sprawdzi drożność.

06.10.2013 21:56
A co mam powiedzieć jak mieszkam w kamienicy TBS i przez naszą piwnicę idzie nitka miejskiego ogrzewania C.O. a TBS nie chce nam podłączyć tłumacząc się brakiem pieniędzy.

... 07.10.2013 10:55
A nie idzie podłączyć się, oczywiście latem, na dziko?

dim 06.10.2013 14:55
Spalanie tworzyw sztucznych w stosowanych powszechnie spalarniach ( najczęściej w temperaturze do 1000°C ), powoduje powstanie bardzo toksycznych tlenków węglowodorów w postaci dioksanów - C4H8O2 i furanów - C4H4O przedostających się do atmosfery. Dla uniknięcia emisji tych szkodliwych związków należy stosować instalacje wyposażone w tzw. komory dopalania w temperaturze min 1200°C i nadmiarze powietrza. Są to jednak instalacje niezwykle drogie.

06.10.2013 13:56
"W opinii wielu osób to nie spalanie samego węgla stanowi największy problem. Jest nim to, że Polacy do swoich pieców wrzucają wszystko. Palą w nich śmieci, stare ubrania i plastikowe butelki typu PET." no właśnie ludzie nie maja za co węgla kupić dlatego palą plastiki a tutaj jakieś pierdzielenie o kredytach, ciekawe jak taki typowy zaśmiecający powietrze Kowalski spłaci taki kredyt i z czego, z 20% bezrobocia w Tomaszowie?

KIKI 06.10.2013 14:41
Pójdzie do MOPS-u i dostanie 100 żł/m-c na zakup opału. Śmiechu warte, bo tona najtańszego węgla to 790 zł.

kiki 06.10.2013 12:34
To zubożenie gospodarstw domowych powoduje palenie w piecach tym co nadaje się do palenia. Obłędna polityka Popaprańców doprowadziła do takiego dobrobytu Polaków, że maja wszelkie zakazy i nakazy w przysłowiowej dupie. I tak trzymać Mości Panowie....oby do wyborów.

Reklama
Bierny palacz 06.10.2013 12:33
Najbardziej przeszkadza mi dym z papierosów kiedy przemierzam korytarze Urzędu Miejskiego.Urzędnicy ( kobiety i mężczyźni ) palą we wszystkich możliwych miejscach

T 05.10.2013 23:19
A czym będą opalane wielkie kotłownie miejskie. Jeżeli gazem to czekają nas bardzo duże podwyżki opłat za co i cw.

Idioci sami pchają się głową pod gilotynę 05.10.2013 20:06
Marchewka to owoc, a ślimak to ryba ...

Lili 05.10.2013 21:27
jak wybieracie tak macie,> naród panów< - robi z wami co chce!!!

tomaszowianka 05.10.2013 19:15
eurokraci, patrz niemcy... chcą wykończyć Polaków biedą, głodem i zimnem a co na to wyborcy? dalej to was nie obchodzi bo politykę macie gdzieś?

qwerty 05.10.2013 19:06
Kiedy gaz na Ludwikowie?

rwd 05.10.2013 18:35
W Polsce nigdy nic nie jest normalne.

unewloczka 05.10.2013 18:11
Z Sojuzkołchozu z własnej nieprzymuszonej woli weszliśmy w Eurokołchoz. Nie chciliśwa sierpa i młota, to tera mota.

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale br., spadła sprzedaż nowych mieszkań w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich, co jednak nie zatrzymało wzrostu liczby mieszkań w ofercie.Data dodania artykułu: 24.07.2025 11:37
Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

Podziękowałem TVP za ofertę i po przeanalizowaniu postanowiłem jej nie przyjmować. Motywacja była wyłącznie biznesowa, myślę, że dostarczę do projektu koproducenta lub koproducentów na lepszych warunkach - wyjaśnił producent i scenarzysta nowej filmowej adaptacji „Lalki” Radosław Drabik.Data dodania artykułu: 22.07.2025 21:05
Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowego budżetu na lata 2028-34 spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli największych frakcji w PE. Europosłowie Siegfried Muresan (EPL) i Carla Tavares (S&D) zarzucili KE marginalizowanie roli Parlamentu oraz próbę osłabienia kluczowych polityk unijnych - spójności i rolnictwa.Data dodania artykułu: 21.07.2025 14:27
W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Ponad 20 zabytków z woj. łódzkiego, w tym głównie kościoły i klasztory, ma przejść remonty i konserwacje przy wsparciu środków z programu „Ochrona zabytków” resortu kultury. Na ten cel w regonie rozdysponowano w sumie przeszło 6 mln zł.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:44
Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

W środę i czwartek nastąpi rekonstrukcja rządu, powstaną dwa nowe duże resorty: jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jeszcze dziś ma się odbyć spotkanie liderów ugrupowań koalicyjnych.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:20
Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Negowanie Holokaustu to haniebne kłamstwo historyczne - powiedział w niedzielę w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem to, co robi Grzegorz Braun jest uderzeniem w nasze najbardziej elementarne interesy, niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:22
Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Rozpoczynamy prace nad ustawą, która wprowadzi zakaz bezpłatnych staży - powiedziała na konferencji prasowej we Wrocławiu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Mają na tym skorzystać młodzi pracownicy - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:20
Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności

Obozy i kolonie wpływają na rozwój dziecka. To sprawdzian z samodzielności i okazja do nauki pewnych umiejętności w praktyce - powiedziała PAP psycholożka dr Magdalena Śniegulska z Uniwersytetu SWPS. Rodzice muszą być przygotowani na pierwszy, samodzielny wyjazd dziecka - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 12:59
Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności
Reklama

Polecane

Podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności

Podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności

W czwartek, 24 lipca 2025 roku, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II, czyli popularnej samochodówce. Całkowita wartość inwestycji to 23 886 600 złotych, z czego 9 111 197 zł pochodzi z dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W wyniku przeprowadzonego przetargu wykonawcą prac została firma LK Inwest z Wrocławia. Pomimo krótkiego terminu realizacji – do końca 2025 roku – prezes firmy, Krzysztof Łuksza, zapewnił, że inwestycja zostanie ukończona w terminie. Powstanie Branżowego Centrum Umiejętności to jedno z najważniejszych przedsięwzięć oświatowych w naszym regionie.Data dodania artykułu: Dzisiaj, 17:48
Szukają lekarzy... na gwałtTeatr na Zamku zaprasza w najbliższa niedzielęPodpisano umowę na budowę Branżowego Centrum UmiejętnościKorekta rozkładu MZK, trasy objazdowe autobusów w związku z zamknięciem mostu na rzece PilicyZapraszamy na uroczystość 81. Rocznicy Wybuchu Powstania WarszawskiegoRafał Pacześ - ProkuraTOUR'a  w Helios na Scenie24 lipca Policja obchodzi swoje święto; kim jest statystyczny funkcjonariusz?„Szlak Mazovii” – Galeria Tomaszów ożywia historięNie ma wrażeń bez obrażeń – niepokojący trend w sieciUsługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejNowe struktury Akademii Piłkarskiej RKS Lechia!Personalia: Mirosław Kukliński w roli prezesa SIM
Reklama
Reklama
Reklama
Dzięki kamerom monitoringu udało się zatrzymać kierowcę przewożącego 15 osób!

Dzięki kamerom monitoringu udało się zatrzymać kierowcę przewożącego 15 osób!

Centrum Monitoringu Miejskiego w Tomaszowie Mazowieckim po raz kolejny udowadnia swoją skuteczność. Tym razem operatorzy kamer miejskich zauważyli niepokojącą sytuację na drodze i natychmiast przekazali informację policji. Mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej 52-letniego obywatela Ukrainy, który przewoził autem aż 15 osób – czyli o 7 więcej niż dopuszczała homologacja pojazdu. Kierowca stracił prawo jazdy, otrzymał 12 punktów karnych i mandat w wysokości 2 100 zł. To kolejny przykład, jak rozbudowany system monitoringu realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w mieście.
Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy Wąwału od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwość działających tam firm. Piszą skargi do różnych instytucji, władz gminy wiejskiej Tomaszów. Nie ukrywają też, że czują się bezsilni, bo nikt na nie właściwie nie reaguje. Urzędy twierdzą, że nie mają odpowiednich narzędzi kontrolnych. Władze gminy pozostają właściwie bierne, a to na nich spoczywa główna odpowiedzialność. Trudno bowiem obwiniać przedsiębiorcę, że prowadzi działalność, zatrudnia ludzi, płaci podatki, zarówno te lokalne, jak i krajowe. Gmina ma w nich także swój udział. Z tym, że ta sama gmina równocześnie zezwala na budowę kolejnych budynków mieszkalnych, przekształca tereny rolne w osiedla mieszkaniowe, Zapomina przy tym, że ludziom, którzy się tu osiedlają powinno się zapewnić właściwą jakość życia. Wyjaśnienia, że każdy kupuje działkę i inwestuje na własne ryzyko są nie do przyjęcia. Dotyczy to zresztą nie tylko uciążliwości związanych z działalnością gospodarczą, ale też dostępności do mediów, dróg itd. Wśród firm na które najbardziej uskarżają się obecnie mieszkańcy, należy betoniarnia pana Mordaki. Jednak ich niepokój budzą także plany budowy kolejnych firm, w tym przetwórstwa mięsnego.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: CzlowiekTreść komentarza: Tak się składa że obecny prezes i dyrektorzy TCZ to kolesie Twojego idola Antoniego a nie Donalda. TO ON ICH TU WSADZIŁ mimo że nie nadają się nawet do pasania gesi. Piszesz bzdury jak zwykle.Źródło komentarza: Usługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: Znaj proporcjum, mocium panie!Źródło komentarza: Protestowali w sprawie polityki emigracyjnejAutor komentarza: PawełTreść komentarza: naprawdę ? bo czytałem wiele artykułów o morderstwach i gwałtach Polaków w Anglii czy Niemczech.Źródło komentarza: Protestowali w sprawie polityki emigracyjnejAutor komentarza: xxxTreść komentarza: Ale to Powiat jest właścicielem spółki TCZ a nie ryży donek!Źródło komentarza: Usługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: No, pięknie, ku#wa, ładnie. To jest kolejny, lokalny przykład realizacji podstawowej doktryny ryżego donka: gnoić Polskę w każdy, możliwy sposób i na wszystkich frontach. Ma u nas pomocnika, również wroga Polski i Polaków - posła Witczaka. A co na to nasz powiatowy katecheta?! A wielkie jajco!!! Po reakcji każdego przeciwnika, ta społeczna i samorządowa gnida dworska zawsze trzęsie gaciami.Źródło komentarza: Usługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejAutor komentarza: ZiBiTreść komentarza: Kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada. Panowie. Kucharscy do roboty budujcie ekrany. A nie ryjcie pod rodz. Witko..Źródło komentarza: Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama