Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 lipca 2025 05:11
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Listopadowy zryw i jego tomaszowskie odpryski (część pierwsza)

Czy, jako tomaszowianie wiemy jak wyglądało zaangażowanie Antoniego hr. Ostrowskiego i mieszkańców naszego miasta w próbie wyrwania się z więzów zaborców, czyli w powstaniu listopadowym?

[reklama2]

Reklama

 

Królestwo Polskie (tzw. „Kongresówka”; jeden z wyników ustaleń kongresu wiedeńskiego z 1815 roku) w końcu listopada 1830 zawrzało. W walkę, oprócz mieszkańców miasta (prawa miejskie Tomaszów uzyskał kilka miesięcy przed powstaniem) zaangażowała się rodzina Ostrowskich. Uczestnikiem tamtych wydarzeń był nie tylko wspomniany już we wstępie Antoni Ostrowski ale i członkowie jego najbliższej rodziny. Aktywnym udziałem w annałach historii zapisali się jego synowie: Tomasz Antoni, Krystyn Piotr i Stanisław Władysław, zięć (Piotr Michałowski) oraz młodszy brat, Władysław Tomasz.

 

W chwili wybuchu powstania Antoni przebywał w Lipsku. Gdy doszły do niego wiadomości na temat walk, podjął decyzję o powrocie. Pomimo przeszkód czynionych przez Prusaków, zjawił się w Warszawie w dniu 24 grudnia 1830 roku. 13 stycznia 1831 roku dyktator powstania, gen. Józef Chłopicki powierzył mu stanowisko dowódcy Warszawskiej Gwardii Narodowej oraz nadał mu stopień generała. Formacja, na czele której stanął właściciel Dóbr Ujezdzkich i Tomaszowa, choć w swej organizacji wzorowana na wojsku, pełniła funkcje policyjne, czyli pilnowała porządku. Antoni Ostrowski stal na jej czele do 23 sierpnia 1831 roku.

   

W roku 1819 Antoni staje się senatorem-kasztelanem. Wtrącenie to jest o tyle istotne, iż jako senator aktywnie uczestniczył w obradach Sejmu. Na jego forum przeciwstawiał się wszelkim próbom kapitulacji oraz gorąco orędował za detronizacją cara Mikołaja I z tronu polskiego. Dał temu wyraz podczas głosowania sejmowego z 25 stycznia 1831 roku w tejże sprawie, gdzie poparł wniosek detronizacyjny. Senatorem-wojewodą stał się 28 maja 1831 roku.

 

W końcu września 1831 roku, widząc iż powstanie upada, wraz z synami i zięciem wyjechał z Królestwa  i poprzez Niemcy dotarł w marcu 1832 do Paryża. Jednak swoją stałą siedzibą emigracyjną Antoni uczynił posiadłość Les Maderes (niedaleko Tours, północno-zachodnia Francja). Był jednym z nielicznych senatorów, którzy opuścili ojczyznę, jednak jak się okazało, jego decyzja okazała się słuszna.

   

30 grudnia 1831 roku ogłoszono, iż decyzją cara konfiskuje się cały należący do hr. Ostrowskiego majątek (łącznie z Tomaszowem). Ponadto znalazł się on wśród 264 osób, które władza rosyjska uznała za szczególnie aktywne w postaniu. Wynikiem tego stała się decyzja o skazaniu go zaocznie na karę śmierci przez powieszenie przez specjalny Sąd Kryminalny w Warszawie (o czym wspominałem w swoim poprzednim tekście).

   

A jak samo miasto angażowało się w powstanie? Pierwszy burmistrz miasta Antoni Wroński wraz z miejscowymi władzami włączyli się w akcję pomocową. Produkcja rzemieślnicza przestawiona została całkowicie na potrzeby armii polskiej. Wzrosła również produkcja surówki żelaza potrzebnej dla przemysłu zbrojeniowego.

   

Należy tu również wspomnieć postać pierwszego proboszcza parafii rzymskokatolickiej w naszym mieście, pijara, ks. Wojciecha Klonowskiego. Prócz zarządzania parafią zajmował się również nauczaniem dzieci Antoniego Ostrowskiego. Ksiądz Wojciech w czasie powstania przedstawiany był przez gazety warszawskie jako wzór do naśladowania dla ogółu duchowieństwa polskiego. Po upadku zrywu również próbował udać się na emigrację, jednak zatrzymany został na granicy pruskiej.

Także i zwykli mieszkańcy miasta podjęli trud walki za ojczyznę. W ramach poboru (zarządzonego przez władze Królestwa) jak i ochotniczo do armii trafiło 225 jego mieszkańców, natomiast w formacjach pomocniczych znalazło się 270 osób z Tomaszowa. W sumie daje to prawie 500 osób zaangażowanych czynnie w walkę, czyli co dziesiąty mieszkaniec znalazł się pod bronią i walczył za Polskę.

   

Ponadto tomaszowianie pracowali przy pracach zbrojeniowych w miejscowych zakładach metalurgicznych, w stołecznych zakładach zbrojeniowych czy też przy umacnianiu twierdzy w Modlinie.

   

Tak w skrócie przedstawia się wysiłek i udział Antoniego hr. Ostrowskiego i mieszkańców Tomaszowa w powstaniu listopadowym. W części drugiej zaprezentuję losy w czasie Nocy Listopadowej brata hrabiego Ostrowskiego, jego dzieci oraz zięcia.

   

Rodzina Ostrowskich jak widać angażowała się nie tylko lokalnie, w ramach swoich dóbr, ale i w skali makro, czyli całego kraju. Warto o tym pamiętać przechadzając się obok ich rodzinnego gniazda (budynku dzisiejszego Muzeum) czy też po ulicach, których nazwy przypominają nam o nich.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

klug 12.03.2017 11:42
Gdyby Ci patrioci poczekali 13 i pół roku to Polska, by wygrała. Tak wyszło jak zawsze: bezsensowna wojna, śmierć, głód, pożoga, dokręcanie śruby, brak Polski. To samo było w czasie II wojny z AK i z żołnierzami wydupczonymi, strategie, akcja kapuśniaczek (czy jakoś tam) rządy zaleszczykowo-parysko-londyńs kie. Efekt - chaos, kapitulacja, zamordowanie przez te rządy Warszawy i nieustawiczne skomlenie, przed i po 1989r. Reasumując: Polak-katolik to fanatyk i głupek. Życzę wszystkim uroczego Dnia Słońca.

Reklama
12.03.2017 09:53
A jak te patriotyczne historie mają się do czasów współczesnych? Jak to się ma do carskiej Spały, gdzie na każdym kroku lokalni przedsiębiorcy proponują nam carskie atrakcje, a ludzie chętnie z nich korzystają?

To też 12.03.2017 13:50
niestety historia naszego regionu i przemilczeć jej nie wolno. Mniej mnię osobiście gorszy podkreślanie "carskiej" historii Spały niż stojąca w moich rodzinnych Smardzewicach które niby były ogniskiem działalności anty carskiej kapliczka ufundowana jako wotum dziękczynne za uratowanie rodziny carskiej z katastrofy kolejowej.

maniek 11.03.2017 18:54
Dla mnie dziwne jest to, że osoba najbardziej zasłużona dla miasta - bez niego tego miasta by po prostu nie było - a jego imienia jest taka malutka uliczka na Niebrowie zamiast któraś główna.

Po raz kolejny 12.03.2017 13:46
pytam GDZIE OBIECANY PRZY RAWALORYZACJI PLACU KOŚCIUSZKI POMNIK HRABIEGO??? Czyżby Miejska rada oszołomów zamiast pomnika założyciela miasta chciała nam narzucić pomnik kaczora ??? STAWIAM STANOWCZE VETO

LSPR24 11.03.2017 16:59
M.in. tak dalekie usytuowanie dworca kolejowego od centrum to po powstaniowe represje carskich urzędasków.

Peter 25.03.2013 22:59
Polak dobry,jeden z inicjatorów detronizacji Mikołaja I.Niestety, dowódca kiepski.Nie potrafił powstrzymać samosądów 15 sierpnia w Warszawie.To stało się powodem jego dymisji.Na emigracji złośliwcy zwali go Lafajdą choć jego wzorem był La Fayette,dowódca francuskiej Gwardii Narodowej.

Lekkim cieniem 12.03.2017 13:43
na działalności hrabiego jako dowódcy Gwardii Narodowej kładzie się doprowadzenie wg. wytycznych Krukowieckiego do "rozpędzenia" stronnictwa lelewelczyków i przeprowadzenie akcji przeciwko ludowi warszawskiemu uczestniczącego w tzw. samosądach na pruskich i rosyjskich agentach. Co wydatnie wpłynęło na wygaszanie nastrojów powstańczych i przyspieszyło jego dymisję.

ręce opadają 25.03.2013 12:09
to miasto wytwarzało jeszcze dwa dziesięciolecia wstecz- wszystko co było niezbędne dla miejscowej ludności do życia od zapałek, piwa i wina, wyrobów mleczarskich, rzeżni, fabryki butów, pasków skórzanych i teczek, kapeluszy i czapek, bielizny kurtek i garniturów, dywanów tuchci i krawatów, wełny włóczki i najwyższej jakości materiały, części do maszyn, A szkoły kształciły fachowców znajdujących zatrudnienie w mieście - dzisiaj proszę wyliczać co produkuje to miasto dla swoich mieszkańców...???

tomaszowianka 11.03.2017 18:14
Dzisiaj jesteśmy rezerwuarem najtańszej siły roboczej, zakłady zniszczono i powyburzano a tym co jeszcze jest dane żyć w tym mieście, buduje się markety z tanią żywnością aby ludzie uganiając się za najtańszym pożywieniem za dużo nie mędrkowali. Lawina dziejów równo zwija to miasto, za lat kilkanaście może być już połowa tych mieszkańców co teraz. Zresztą na to już przygotowuje się miasto zwężając m.in. jezdnie i chodniki. Jak na miasteczko 20 tysięczne, będą wystarczające.

CESIA: 25.03.2013 08:28
Wielkie gratulacje dla autora artykułu. Panie wiceprezydencie , może jednak Ci ludzie zasługują na coś więcej niż uliczkę między blokami. Panie Kobalczyk czcij Pan dalej cara łaskawcę - wstyd!. Może kiedyś doczekamy się publikacji na temat niszczenia rodziny Ostrowskich w Tomaszowie po 1945r i obecnie.

Reklama
babcia Kazia 25.03.2013 07:54
dobry pomysł, powinniście prowadzić stały dział ,, Z historii Tomaszowa" zamieszczać artykuły z dziejów społeczno-politycznych a także z historii przemysłu tomaszowskiego, jest tego bardzo dużo - może w młodym pokoleniu pojawi się pasjonata historyk który przejmie tę pasję po panu Cyniaku czy Kobalczyku który teraz zajmuje się Skansenem. Takie artykuły na pewno będą dodawać otuchy zmopsiałym mieszkańcom Tomaszowa.

kiki 25.03.2013 07:05
Nareszcie coś w sensie oczywistym z tzw."naszego podwórka" - gratulacje pomysłu.

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś - poinformował prezydent elekt Karol Nawrocki. Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym - mówił.Data dodania artykułu: 03.07.2025 14:38
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Do Krajowego Rejestru Długów wpisanych jest blisko 72 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; oznacza to, że co ósma spółka z o.o jest zadłużona - wynika z danych KRD. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:25
Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

Przed gmachem Sądu Najwyższego, w którym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzyga we wtorek o ważności wyborów prezydenckich zebrały się dwie grupy demonstrantów - zwolenników wyboru Karola Nawrockiego oraz Komitetu Obrony Demokracji.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:17
Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów

Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; za zasadne uznano 21, nie miały one wpływu na ogólny wynik wyborów – poinformował SN podczas posiedzenia ws. ważności wyboru Prezydenta RP.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:16
SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów
Reklama

Polecane

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.Data dodania artykułu: Wczoraj, 10:26 Liczba komentarzy: 6 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 1
Tomaszowscy siatkarze wystartują 13 wrześniaGmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodąCzy warto inwestować w mieszkania w mniejszych miastach?Tragiczny finał poszukiwań nastolatka nad Zalewem. Nie żyje też 33-latekPiórnik Stitch – praktyczny i kolorowy dodatek dla fanów DisneyaZgłoś się do pikniku LOKALNI NIEBANALNIKolejny konkurs na dotacje do szpitala przegranyMordaka Patrol w pogoni za HospicjumWakacje pełne atrakcji!Fundacja Nu-Med otrzymała tytuł ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM!Za miesiąc wyruszy PielgrzymkaProkuratura pyta... miasto odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Rośnie skala agresji na polskich drogach

Rośnie skala agresji na polskich drogach

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Radni Rady Miejskiej udzielili wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok Marcinowi Witko. Prezydenta wsparło 15 radnych, ośmioro zagłosowało przeciw. Wszystko wskazuje na to, większość radnych miejskich ma dosyć destrukcyjnych działań swoich kolegów i koleżanek z Koalicji Obywatelskiej, które nie służą mieszkańcom miasta, a jedynie partyjniackim potyczkom, jakie obserwujemy na co dzień na ogólnopolskiej politycznej arenie. Dwie radne już wcześniej odeszły z klubu KO, nie godząc się między innymi z blokowaniem ważnych dla tomaszowian inwestycji, takich chociażby jak Termy, które powstać miały na Błoniach. Na wczorajszej sesji także Barbara Klatka, postanowiła zagłosować inaczej niż pozostali radni jej klubu. Biorąc pod uwagę presję, jaką na radnych wywierał od początku poseł Witczak, wykazała się we wczorajszych głosowaniach silnym charakterem. Czas, by pracować dla miasta ponad partyjnymi podziałami.
Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.
Prokuratura pyta... miasto odpowiada

Prokuratura pyta... miasto odpowiada

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej dowiedzieliśmy się, że Prokuratura Okręgowa w Sieradzu, która prowadzi postępowanie sprawdzające, związane z donosem, jaki na Marcina Witko, złożyli radni Kucharscy, Jabłoński oraz Mordaka, wystąpiła do urzędu miasta z zapytaniem o kontrole, jakie były prowadzone w stosunku do Tomaszowa Mazowieckiego w okresie minionych 10 lat. Magistrat przygotował odpowiedź oraz tysiące stron kopii protokołów pokontrolnych. W okresie tym, miasto było bowiem kontrolowane setki razy przez różne instytucje w tym NIK, RIO, ale i prokuratury. Nie stwierdzono w nich poważniejszych zastrzeżeń
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama