Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 19 maja 2025 13:25
Reklama
Reklama

Park Bulwary pełen blasku

W tym roku rozpocznie się przebudowa Parku Bulwary w ramach projektu „Kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz modernizacja miejsc rekreacji i terenów zielonych – MIASTO NAD RZEKĄ”. Do Urzędu Miasta wpłynęły dwie oferty na realizację tej inwestycji. Dokumenty złożyły firmy KTU ZIELEŃ Sp. z o.o. z Łodzi oraz Zakład Urządzania i Konserwacji Zieleni z Tomaszowa Mazowieckiego.
Reklama

Reklama

 

Park Bulwary zmieni się nie do poznania


Gmina-Miasto Tomaszów Mazowiecki pozyskała dofinansowanie na kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni publicznej oraz modernizację miejsc rekreacji i terenów zielonych w Parku Bulwary. Wartość dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 wynosi 11 584 901,17 zł.


Inwestycja przewiduje koncepcję budowy „Miasta nad rzeką”. Tomaszów Mazowiecki ma wykorzystać potencjał środowiskowy swojego położenia i powiązać funkcje społeczne, gospodarcze z rzeką i parkiem. W ramach projektu przewiduje się adaptację obiektu na funkcje usługowe głównie w zakresie usług publicznych i powiązanie go z parkiem „Bulwary”. Stworzona zostanie przyjazna przestrzeń dla mieszkańców i odwiedzających.


Planowana powierzchnia przebudowy Parku Bulwary to obszar ok. 9 ha. W ramach inwestycji zaplanowano m.in. aranżację krajobrazu poprzez wykonanie plaż piaszczystych wydzielonych palisadą drewnianą. W strefie plaż zaplanowano nasadzenia traw wysokich. Wykreowana zostanie przestrzeń publiczna dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.


Na terenie Parku Bulwary powstaną m.in.


• oświetlone kładki pieszo – rowerowe nad rzeką Wolbórką;
• podesty widokowe na skarpie wzdłuż rzeki;
• zespół fontann;
• siłownia zewnętrzna;
• „Dirt Park”, czyli plac do jazdy ekstremalnej na rowerze;
• oświetlony plac zabaw z podziałem dla dzieci małych i większych oraz z wydzieloną strefą rekreacji dla dorosłych;
• urządzenia do gry w koszykówkę;
• stoły do gry w ping-ponga;
• drabinki do ćwiczeń plenerowych.
Nie zabraknie również urządzeń małej architektury tj.: ławki , stojaki rowerowe, kosze na śmieci, toalety dla psów. Przygotowany zostanie też teren pod park linowy. Będzie on udostępniony pod prowadzenie działalności o tym profilu przez prywatnego inwestora.

 

 Do Urzędu Miasta wpłynęły dwie oferty na realizację tej inwestycji. Teraz zostaną ocenione i wkrótce zostaną ogłoszone wyniki przetargu. Prace w Parku Bulwary rozpoczną się najprawdopodobniej w marcu, a zakończą w grudniu 2018 roku.

 

 

Warto przypomnieć

 

 W 2006 roku, kiedy w tomaszowskim magistracie pojawiły się nowe władze z prezydentem Rafałem Zagozdonem o rewitalizacji naszego miasta jedynie się mówiło. Przygotowany wcześniej program nie został przez radnych przyjęty. Może to i dobrze, bo trudno go było nazwać programem przywracania do życia. Stanowił jedynie zbiór propozycji remontowanych przygotowanych głównie przez TTBS. Trudno było znaleźć w nim jakiekolwiek odniesienia społeczne. Będąc wówczas radnym miałem do tego dokumentu setki uwag, ponieważ nie był przemyślany także w sensie ekonomicznym.

 

Po wspomnianych wyżej wyborach, niemal natychmiast obiegła miasto sensacyjna informacja, że Tomaszów Mazowiecki ma szanse pozyskać ponad 100 milionów złotych na inwestycje w centrum miasta. Pieniądze zostały dla nas "zaklepane", dzięki zaangażowaniu Grzegorza Haraśnego. Ruszyły przygotowania do realizacji programu, tworzenie koncepcji, szkiców i projektów.

 

Polecamy: Nowy wizerunek miasta

 

Przygotowywano dokumentację. Całość podzielono na kilka poddziałań. Największym była odbudowa Placu Kościuszki. Były też inne /również takie, które ostatecznie do programu nie trafiły, jak chociażby adaptacja dawnej łaźni przy ulicy Tkackiej/. Wśród nich była m.in. rewitalizacja Parku Bulwary.

 

Ten pomysł był również autorską koncepcją Haraśnego. Zmierzał w kierunku zagospodarowania zdegradowanych terenów nad rzeką Wolbórką po prawej stronie mostu na ul. Warszawskiej, a następnie połączenie jej z Parkiem Miejskim im. Solidarności.

 

o programie także tutaj: Reanimacja miasta

 

Przygotowania trwały blisko 4 lata i tuż przed kolejnymi wyborami ówczesny prezydent zdecydował się na złożenie wniosku, który potrzebował jeszcze dopracowania. Efekt był taki, że miasto 100 milionów straciło. Straciło też sporo czasu, bo na kolejne konkursy trzeba było poczekać. Wciąż część programu, jak np. przebudowa Włókniarza jest niezrealizowana. Do realizacji trafią natomiast Bulwary. 

 

warto przeczytać:  Prezentacja koncepcji

 

Przeczytaj także dlaczego upadł wniosek: Wniosek formalnie niepoprawny

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Silv 27.02.2018 11:04
Zapraszam cię do sprawozdań i wtedy zauważysz, jak to wygląda z naszym węglem... Smog był również w małych miastach i nie było to nagłaśniane... Jeśli nie wiesz, że coś jest tak szkodliwe ci to nie przeszkadza i traktujesz to jako coś normalnego. "Energia elektryczna uzyskiwana z OZE jest droższa niż ta pochodząca z elektrowni atomowych czy węglowych " - przez to, że OZE jest droższe odchodzą od Węgla - fuck logic ... "Natomiast stosunek zarobków do cen powoduje że mało kto bawi się tam w palenie węglem w domowych piecach ogrzewa się elektrycznie, gazem czy korzystając z odnawialnyc. h źródeł ciepła" - wygląda jakby ci jedno zdanie uciekło.. Ale zgadzam się słabej jakości węgiel jest właśnie głównym źródłem "naszego smogu"

Reklama
Silv 27.02.2018 10:51
Widać czytanie ze zrozumieniem to jednak chyba jakaś wymarła umiejętność... Ale rozpiszę to jak krowie na granicy to może zrozumiesz : W Koluszkach więcej osób mieszka w blokach czyli jakby nie patrzeć idąc waszym genialnym tokiem rozumowanie to nie powinno być tak wysokich wskaźników... ale jakoś są... Rusz głową, poczytaj trochę źródeł naukowych na ten temat to może zrozumiesz o co tu chodzi...

Pan Samochodzik 27.02.2018 07:31
" Zauważ, że nasz kraj jest wiodącym exporterem węgla .. Więcej sprzedaje niż produkuje...." że jak ??? - fuck logic - . Jak smog był i będzie chyba w Twojej głowie - jeszcze kilka lat temu problem ten dotyczył wyłącznie dużych aglomeracji a nie takich miast jak Tomaszów. I mylisz trochę pojęcia czym innym jest produkcja energii elektrycznej a czym innym tej potrzebnej do ogrzewania domów. Energia elektryczna uzyskiwana z OZE jest droższa niż ta pochodząca z elektrowni atomowych czy węglowych stąd tak powolne odchodzenie do węgla. Natomiast stosunek zarobków do cen powoduje że mało kto bawi się tam w palenie węglem w domowych piecach ogrzewa się elektrycznie, gazem czy korzystając z odnawialnyc. h źródeł ciepła. Przyczyną smogu w naszym mieście jest własnie palenie w starych piecach węglem marnej jakości

Przyrodnik 23.02.2018 13:17
Miejmy tylko nadzieję, że aby powstał ,,Park Bulwarowy'' nie zostaną wycięte piękne, stare drzewa rosnące nad rzeką. Przecież rewitalizację Placu Kościuszki zaczęto od wycinki drzew, a przecież mogły sobie tam rosnąć. Nie wszystkie przecież były starymi topolami.

ETM 19.03.2018 20:33
Złudne to nadzieje. Kilka pieknych zdrowych topoli sasiadujacych z galeria poszlo pod topór, a w głębi tego parku robi sie regularna wycinke czesto bez wiekszego uzasadnienia.

tomaszowiak 19.03.2018 21:34
Na naszych oczach trwa Rzeż Bulwarów, nawet i te stuletnie zacne drzewa idą pod topór. I kto o tym zdecydował?

Janko z Lubochni 22.02.2018 17:41
Pasaż z browarem by się tez przydał aby ugasić pragnienie w upalne dni. A wogóle to bedzie gites

<> 22.02.2018 15:17
W Koluszkach jest więcej bloków niż w Tomaszowie? Weź i nie rozśmieszaj mnie. Czy uważasz, że te 50 000 mieszkańców więcej w Tomaszowie niż w Koluszkach to mieszka w ziemiankach? A może pod namiotami?

22.02.2018 11:47
Dawniej uczono, że za smog odpowiadają m.in. spaliny aut i ukształtowanie terenu. Dziś są to tylko piece, piece, piece... Kasa się kręci. I na wszelakiego rodzaju czujnikach i ekologicznych piecach. Panie Witko czekamy na dofinansowanie wymiany samochodów na ekologiczne!;-)

22.02.2018 11:31
Skąd masz te dane? Lawinowy napływ Ukraińców przeczy im.

Silv 22.02.2018 09:37
Hm czyli według ciebie to, że w mniejszym mieście gdzie jakby nie patrzeć jest więcej bloków wskaźniki są większe niż w Tomaszowie nie ma nic do rzeczy ? T

Reklama
<> 21.02.2018 16:01
Krasnoludki pieców nie kupują i nie używają, tylko ludzie.

łysy 21.02.2018 14:14
Na koniec 2017 roku w Tomaszowie mieszkało nas już tylko 60549, co oznacza, że w ciągu ostatniego roku w Tomaszowie ubyło kolejnych 700 mieszkańców. Jeśli ta tendencja się utrzyma, pod koniec tego roku może być nas już mniej niż 60 tys.

Silv 21.02.2018 12:18
A co ma do tego rynek zbytu ?? Zerknij na mapę w Tomaszowie obecnie jest średnio 60, czy już rozumiesz o co mnie chodzi ?

<> 21.02.2018 11:42
Koluszki to miasteczko liczące 13 246 osób (nie licząc mieszkańców gmin. Tomaszów natomiast, to czwarte pod względem ludności miasto w województwie łódzkim liczący 63 771 mieszkańców. Gdzie będzie większy rynek zbytu ? Chyba tam gdzie więcej mieszkańców.

Silv 21.02.2018 09:59
Smog był jest i będzie... Zauważ, że nasz kraj jest wiodącym exporterem węgla .. Więcej sprzedaje niż produkuje.... O dziwo kraje zachodnie, które do tej pory chwaliły energię odnawialną same kładą duży nacisk na produkcję i sprzedaż tego surowca... Nie wydaje ci się to dziwne ? Ponadto czy myślisz, że smog powstaje jedynie ze śmieci, które są palone w piecach ? To jest dużo większa skala... Możesz spojrzeć np na sąsiednie miasto np Koluszki ostatnio w tygodniku naszekoluszki była informacja, że wskaźniki tam sięgają ponad 200 a nie jest to zauważalne dlaczego ? Zastanów się i przemyśl....

obserwator 21.02.2018 06:53
Kiedyś w brudnej Wolbórce były ryby to prawda. A dziś rybki wybierają z wody te wszędobylskie kaczki i kaczory. Dlatego nie ma tu wędkarzy.

Opinie

Reklama

PKW: najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP

Frekwencja 67,31 proc. w niedzielnym głosowaniu to najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP - wynika z oficjalnych danych PKW. Dotychczas najwyższą frekwencję w pierwszej turze odnotowano w 1995 r., kiedy wyniosła 64,70 proc.Data dodania artykułu: 19.05.2025 13:12
PKW: najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP

Raport nie pozostawia złudzeń. Co piąty Polak nie czyta warunków zawartych w umowie kredytowej

Dwóch na trzech ankietowanych, zaciągając kredyt lub pożyczkę, samodzielnie sprawdza bądź konsultuje z kimś treść umowy. Przy tym zapisy najczęściej są analizowane tylko we własnym zakresie. Rzadziej odbywa się to przy wsparciu rodziny. Polacy bardzo sporadycznie zwracają się w takiej sytuacji do prawnika. Z kolei jeden na pięciu badanych w ogóle nie sprawdza tego rodzaju dokumentu, przeważnie tłumacząc, że nie widzi takiej potrzeby. To podejście może skutkować poważnymi konsekwencjami, przed czym przestrzegają eksperci. I dodają, że analiza umowy jest wskazana zwłaszcza w przypadku zobowiązań długoterminowych lub zaciąganych na większe kwoty.Data dodania artykułu: 19.05.2025 11:25
Raport nie pozostawia złudzeń. Co piąty Polak nie czyta warunków zawartych w umowie kredytowej

Komenda Główna Policji: 327 przypadków naruszenia ciszy wyborczej

W ciągu dwóch dni trwania ciszy wyborczej policja odnotowała 327 przypadków jej naruszenia - poinformowała w poniedziałek Komenda Główna Policji. Doszło m.in. do niszczenia plakatów, agitacji w internecie i wyniesienia kart do głosowania.Data dodania artykułu: 19.05.2025 11:03
Komenda Główna Policji: 327 przypadków naruszenia ciszy wyborczej

Policja: w sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej; to głównie działania w internecie

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 72 przypadki jej naruszenia, w tym dwa przestępstwa - przekazała w sobotę wieczorem PAP podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji. Według KGP były to głównie działania w internecie.Data dodania artykułu: 18.05.2025 07:55
Policja: w sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej; to głównie działania w internecie
Reklama

Polecane

PKW: Trzaskowski (31,36 proc.) i Nawrocki (29,54 proc.) w drugiej turze wyborówNawrocki wygrywa w powiecie, przegrywa w mieścieRozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich; zakończenie o godz. 21.00GKS Wikielec – Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:2 (1:1)Policja: od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, głównie w internecieEkspertka: po 65. roku życia wydłuża się czas reakcji kierowców, potrzebne działania edukacyjneTylko 10% dzieci w powiecie tomaszowskim skorzystało ze szczepieńPrzybędzie nowych mieszkań komunalnychPani Jadwiga, jak zwykle, oczarowała publicznośćEksperci: alergia na roztocza to najsilniejszy czynnik ryzyka rozwoju astmyPaliło się w Skrzynkach. Po trzech godzinach sytuacja opanowanaPrzeszłość, która buduje przyszłość - podwójny jubileusz w SP12
Reklama
Reklama
Sondaż IBRiS dla PAP: ponad 63 proc. badanych obawia się zagrożenia dla istnienia państwa

Sondaż IBRiS dla PAP: ponad 63 proc. badanych obawia się zagrożenia dla istnienia państwa

Ponad 63 proc. Polaków obawia się zagrożenia dla istnienia państwa, 36,7 proc. deklaruje chęć ucieczki w przypadku ataku – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla PAP. Maleje gotowość do walki i obrony sąsiadów, rośnie indywidualizm i ostrożność w relacjach społecznych - ocenia IBRiS.
Produkty brudnej kampanii

Produkty brudnej kampanii

Dziennikarze Wirtualnej Polski, Szymon Jadczak oraz Patryk Słowik ustalili, kto stoi za reklamami politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i szkalującymi jego konkurentów w Internecie. Okazuje się, że pojawia się tu pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja, której prezesem jest człowiek, który jeszcze kilka tygodni temu był asystentem posłanki Koalicji Obywatelskiej. Reklamy były publikowane przez profile na Facebooku "Wiesz Jak Nie Jest" i "Stół Dorosłych", których administrator jest nieznany. Na promocję wydał on jednak więcej niż komitety wyborcze Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Skąd pochodziły pieniądze? Wszystko wskazuje na to, że z zagranicy. Ustalenia dziennikarzy są szokujące. Co ciekawe fakt finansowania reklam ze źródeł zagranicznych, potwierdził rządowy Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK. Co na to politycy Platformy Obywatelskiej? Twierdzą, że mamy do czynienia z prowokacją. W takie tłumaczenie uwarzą co najwyżej najbardziej fanatyczni zwolennicy tej patii.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama