Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 20:50
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

Kot na smyczy, pekińczyk w kagańcu

Niewiele jest aktów tzw. prawa miejscowego, który dotyczyłyby w sposób bezpośredni wszystkich mieszkańców miasta, tak jak jest to w przypadku uchwały ustanawiającej Regulamin utrzymania czystości i porządku. Podstawą jego przyjęcia jest ustawa o samorządzie gminnym oraz ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Regulamin, jaki obowiązuje wciąż w naszym mieście, radni przyjęli w 2006 roku. Teraz przyszła pora na jego zmianę. Radni na dokumentem pochylą się jutro a my już dzisiaj przyjrzymy się jego zapisom, co jest tym bardziej istotne, że zawierają one szereg obowiązków, które obciążają nas wszystkich.

 

 

W całej niemal Polsce toczy się dyskusja dotycząca nowych przepisów dotyczących zbiórki odpadów stałych. Zgodnie z ich brzmieniem obowiązkiem ich odbioru zostały obciążone samorządy. Główna oś sporu wyznaczona została przez przyjmowane wielkości opłat. Nic dziwnego, skoro wzrastają one co najmniej dwukrotnie. Po raz kolejny w naszym kraju osoby uczciwe zostały ukarane za działalność pasożytów wywożących własne śmieci do lasów albo podrzucających je do osiedlowych śmietników.

 

Przygotowany przez Prezydenta Miasta Regulamin uwzględnia zmiany dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi. Już na samym początku zdefiniowano grupy śmieci podlegających selektywnej zbiórce. Należą do nich:papier, metale,tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe, ulegające biodegradacji, w tym opakowaniowe ulegające biodegradacji, przeterminowane leki oraz termometry rtęciowe, zużyte baterie i akumulatory, budowlane i rozbiórkowe z remontów prowadzonych samodzielnie (czy to znaczy, że zniknie dzikie wysypisko przy ulicy Legionów),gleba, ziemia i kamienie oraz inne rodzaje odpadów, które zgodnie z uchwałą w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresuświadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości będą przyjmowane do specjalnie utworzonych punktów zbierania odpadów komunalnych, w szczególności chemikalia, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony. Jak widać czeka nas sporo pracy, chyba, że zdecydujemy się ponosić większe koszty i oddawać śmieci niesegregowane.

 

Regulamin określa też rodzaje i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych oraz warunki rozmieszczania tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym. Szczególnie ten ostatni warunek budzi liczne kontrowersje, ponieważ nie określa, kto jest osobą odpowiedzialną za ich mycie i dezynfekcję.

 

Urzędnicy i „prawostwórcy” lubią nakładać na obywateli dodatkowe zajęcia. Kolejnym i to takim, którego nie wykonywanie może zakończyć się sprawą sądową albo mandatem, jest obowiązek  uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego. Zabawne, że utrzymując w czystości chodniki nie możemy równocześnie w sposób dowolny z nich korzystać. Sprzątanie, zamiatanie, usuwanie psich odchodów i śniegu z ciągu pieszego obciąża właściciela nieruchomości, wzdłuż której one biegną. Gdyby jednak ta sama osoba chciała wystawić dwie drewniane skrzynki przed bramę i sprzedawać z nich pomidory, to de facto powinna zwrócić się do właściciela pasa drogowego o zgodę na jego zajęcie, uiszczając stosowną opłatę. To jeden z paradoksów polskiego prawa, które często pozbawia nas praw, nakładając sankcje i ograniczenia.

 

Regulamin uczy nas w jaki sposób należy uprzątać błoto, śnieg i lód. Odgarnięcie powinno nastąpić w miejsce nie powodujące zakłóceń ruchu pieszych lub pojazdów. Nie wolno odgarniać śniegu na jezdnię. Pamiętać należy też o działaniach  ograniczających śliskość nawierzchni przez np. posypanie piachem.

 

Zwrócić warto uwagę, że ani regulamin ani też odpowiednia ustawa nie określa w sposób szczegółowy, kiedy właściciele nieruchomości powinni uprzątnąć zalegający na chodnikach śnieg. Nierzadko zdarzają się nadinterpretacje prawne i próby ukarania właścicieli nieruchomości, którzy o godzinie 7 rano nie uprzątnęli jeszcze śniegu po całonocnych opadach.

 

Regulamin zezwala na mycie samochodów poza specjalistycznymi myjniami wyposażonymi w separatory. Warunkiem jest, że powstające ścieki będą zbierane i odprowadzane do kanalizacji sanitarnej lub zbiornika bezodpływowego na nieczystości ciekłe. Zabrania się w sposób kategoryczny mycia i napraw pojazdów samochodowych w miejscach publicznych, w szczególności na parkingach, jezdniach, chodnikach, terenach zieleni i rekreacyjnych oraz w lasach.

 

Dokument reguluje też obowiązki właścicieli zwierząt domowych, które zapewnić mają  ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

 

Zwierzęta domowe mogą być wyprowadzane na spacer tylko na smyczy i przez osoby, które są w stanie sprawować odpowiedni nadzór nad zwierzęciem. Zwolnienie psów ze smyczy jest dozwolone tylko wtedy gdy pies ma nałożony kaganiec lub gdy właściciel ma możliwość sprawowania kontroli nad jego zachowaniem. Oczywiście wciąż też jesteśmy obowiązani do usuwania nieczystości pozostawionych przez nasze zwierzęta

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mieszkaniecTM 22.12.2012 08:50
zasadniczo od wdepniecia w niespodzianke jeszcze nikomu nogi nie urwalo mysle ze duzo jest innych wazniejszych spraw niz pise kupy

Marcin R. 19.12.2012 23:06
szanowny bartku 26tm propouje sie przyjrzec trawnikom w alejach piłsudskiego jak wyglądają kiedy sniegi z topnieją na wiosne jakie sorry za okreslenie są zasprane , mało tego widziałem przypadki gdzie ludzie wieczorem wypuszczaja psa np do piaskownicy .... Na całym cywilizowanym świecie sprząta sie odchody po swoich pupilach to normalne , przyjemnie się pan czuje jak idzie pan np do jakiego kolwiek parku i wszedzie dookoła pełno psich odchodów bo mnie to nie bawi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

eeee 19.12.2012 22:48
no to niech piachu troche przywioza w rozne miejsca....a co ja mam ze swoich kupowac jak nie jestem wlascicielem chodnika....moge odsniezyc ale nie posype!!!a zreszta jak gololedz to niech paniusie odpowiednie buty zaloza a nie szpileczki...to nozek nie polamia....

19.12.2012 21:58
Zacznijmy od tego że u nas na osiedlu w tym roku postawiono tabliczki "ZAKAZ WYPROWADZANIA PSÓW" a było to intencja jednej z sąsiadek która się po prostu ich boi. Z drugiej strony przeszkadzały jej psie odchody których zwyczajnie nie było. Powiem wiecej dzieci wiecej syfu ( butelki, opakowania po chipsach) zostawiają niż zwierzęta

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Dinozaury w MCKSzkolenie Specjalistyczne Saperów„Miało cię nie być” -  czwartek 2 maj w Kulturze DostępnejPechowa porażka w meczu wyjazdowymPomagają młodszemu koledzeDzień Balonów po raz pierwszy w Tomaszowie Mazowieckim !Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych w II LOOstatni dzwonek w „Wyspiańskim”Nu-Med z certyfikatem ISO!Miejskie nieruchomości na sprzedażPodyskutuj o ulubionych książkachJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 16°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama