Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 lipca 2025 21:51
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Deweloperzy pod lupą

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca co jakiś czas uwagę na umowy, jakie nabywcy mieszkań podpisują z deweloperami. W ubiegłym roku wydano aż 44 decyzje w sprawie niedozwolonych klauzul stosowanych we wzorcach umów, jakie zawierają przedsiębiorcy budujący i sprzedający nowe mieszkania.

Mimo apokaliptycznej wizji polskiej gospodarki, jaką przedstawiają media i część polityków, pierwotny rynek mieszkaniowy ma się bardzo dobrze. Oferta jest coraz bogatsza i bardziej zróżnicowana. Według danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego tylko w pierwszym półroczu 2010 roku przekazano do użytku 405 bloków mieszkalnych czyli o blisko 50 więcej niż w tym samym okresie 2009 roku.

Reklama

 

Zakup nowego mieszkania wiąże się najczęściej z podpisaniem umowy jeszcze na etapie jego budowy. Umowy te znajdują się pod szczególnych  nadzorem UOKiK.  -  Urząd chroni prawa konsumentów, między innymi regularnie kontrolując wzorce umów stosowanych przez deweloperów – informuje Małgorzata Cieloch, rzecznik rasowy Urzędu. - Badamy także wzorce umów stosowane przez spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego, ponieważ nabywcy oferowanych przez nie mieszkań mają te same prawa, co klienci spółek deweloperskich. Z naszych doświadczeń wynika, że przedsiębiorcom zdarza się naruszać interesy konsumentów.

 

W minionym roku Prezes UOKiK wydała 44 decyzje dotyczące spółek deweloperskich, nakładając 23 kary w łącznej wysokości 2 464 753. Warto podkreślić, że 16 przedsiębiorców dobrowolnie zobowiązało się do zaprzestania stosowania niedozwolonych praktyk.

 

- Podstawowym problemem było stosowanie we wzorcach umów postawień tożsamych z wpisanymi do rejestru klauzul niedozwolonych. Urząd zakwestionował w ubiegłym roku 297 takich postanowień -  wyjaśnia rzecznik.

 

Jedną z najczęściej stosowanych niedozwolonych praktyk było, zastrzeganie przez przedsiębiorcę w treści wzorca umownego, że cena mieszkania może zostać podniesiona w przypadku zmiany stawki podatku VAT, a kupujący nie może od takiej umowy odstąpić.Prezes UOKiK zakwestionowała postanowienie ponieważ zgodnie z prawem w przypadku zmiany istotnych warunków umowy (np. ceny czy lokalizacji) konsument powinien mieć możliwość odstąpienia od niej, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

 

Prezes UOKiK zakwestionowała także postanowienia, które dawały przedsiębiorcom możliwość zmiany metrażu mieszkania. - W konsekwencji nabywca nie mógł być pewny ani ceny, ani wielkości kupowanego lokalu jednocześnie nie mając możliwości odstąpienia od umowy – dowiadujemy się z informacji UOKiK – Jeden z przedsiębiorców na przykład zastrzegał w umowie, że gdy powierzchnia oddanego do użytku mieszkania będzie się różnić o mniej niż 2 procent to jego cena nie ulegnie zmianie. Jednocześnie spółka zastrzegała, że gdyby powierzchnia mieszkania różniła się o więcej niż 2 procent, cena mieszkania będzie zmieniona.

 

- Taki zapis oznaczał, że klient, który zawarł umowę na zakup mieszkania o powierzchni na przykład 80 metrów nie mógłby od niej odstąpić nawet, gdyby w rzeczywistości mieszkanie miało powierzchnie 50 lub 60 metrów – dodaje tomaszowski rzecznik konsumentów Agnieszka Drzewoska Łuczak. - Tymczasem mamy tu do czynienia z istotna zmianą warunków umowy. W takim przypadku konsument ma prawo odstąpienia od niej oraz domagania rekompensaty odpowiedniej do poniesionych kosztów i utraconych korzyści.

 

Niektórzy przedsiębiorcy zastrzegają także możliwość przesunięcia terminu oddania lokalu ze względu na wystąpienie niezależnych od nich przeszkód. Może to być na przykład wystąpienie warunków atmosferycznych uniemożliwiających lub utrudniających prowadzenie robót w normalnym trybie.

 

Tymczasem zgodnie z obowiązującym w naszym prawem okoliczności tego rodzaju nie mogą być przyczyną wyłączenia odpowiedzialności przedsiębiorcy. – Przedsiębiorca powinien przewidzieć możliwość wystąpienia tego rodzaju okoliczności i uwzględnić je określając realny termin wykonania zobowiązania – podkreśla Agnieszka Drzewoska – Łuczak.

 

Jak informuje UOKiK do niedawna problemem było także wprowadzanie nabywców mieszkań w błąd przez niezgodne z prawdą informacje pojawiające się w reklamach firm deweloperskich. W ubiegłym roku Urząd stwierdził tylko jeden tego typu przypadek. Tym razem przedsiębiorca naruszył prawa konsumentów podają w reklamie cenę mieszkania nie uwzględniającą podatku VAT.

 

- Podawana przez przedsiębiorcę cena powinna zawierać podatek od towarów i usług- poinformowała rzecznik UOKiK.

 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał także grzywną tomaszowską spółkę deweloperską Ezbud – Interster”. W 2008 roku stwierdzono, że stosowane przez firmę wzorce umów zawierają klauzule naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Wskazano w tym przypadku cztery niedozwolone klauzule

 

Pierwsza z nich dotyczyła wspomnianej wyżej możliwości przesunięcia terminu realizacji umowy o 60 dni bez możliwości odstąpienia od niej nabywcy mieszkania ani też powstania roszczeń w stosunku do sprzedawcy. Zdaniem prezes UOKiK , postanowienie tego typu wpisano do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, o którym mowa w art. 47945 ustawy z dnia  17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego pod numerem 920.

 

Drugi z zakwestionowanych punktów dotyczył wzrostu ceny mieszkania w przypadku wprowadzenia „innych podatków i świadczeń publicznoprawnych o charakterze cenotwórczym lub podwyższeniu już istniejących, które są niezależne od woli stron”. Według Urzędu postanowienie takie zostało wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone pod numerem 885.

 

W kolejnym zakwestiowanym zapisie spółka narzucała nabywcom mieszkań formę zarządzania nieruchomością na okres minimum pięciu lat, czyniąc siebie zarządcą części wspólnej budynku.

 

Ponadto spółka wskazała w umowie, że „spory mogące wyniknąć ze stosunku prawnego objętego umową strony poddają pod rozstrzygnięcie sądu miejscowego właściwego dla siedziby Sprzedającego”. Także to postanowienie zostało wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone (pod numerem 922).

 

Tomaszowska spółka za stosowanie niedozwolonych wzorców umów została przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarana karą pieniężną w wysokości 9 tysięcy złotych.

 

Obecnie w rejestrze niedozwolonych klauzul umownych znajduje się 247 zarejestrowanych postanowień stosowanych przez firmy zajmujące się nieruchomościami. UOKiK może wszcząć przeciwko stosującemu zakazane praktyki przedsiębiorcy postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Maksymalna możliwa kara wynosi 10 proc. przychodu przedsiębiorcy w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

 

W wypadku sporu z przedsiębiorcą, w tym również w postępowaniu sądowym, konsument może zgłosić się po bezpłatną pomoc do powiatowego lub miejskiego rzecznika konsumentów, a także organizacji konsumenckich. Ich adresy znajdują się na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

łaski 17.02.2011 10:18
A co to za problem zmienić zarządce i co z tego że EZBUD wpisał to lokatorom w akty notarialne? Należy zwołać zebranie członków wspólnoty i do tego zaprosić notariusza. Przeprowadzacie głosowanie przy notariuszu w sprawie odwołania zarządcy. Jako że te klauzule z aktów notarialnych są zakazane przez UOKiK, EZBUD nic nie może takiej wspólnocie zrobić że ich pozbawiła zarządu nad nieruchomością.

Reklama
.----. 11.02.2011 14:22
Uważajcie co podpisujecie z naszym lokalnym megadeweloperem bo można się nieźle naciąć, a ceny jak na Tomaszów ogromne jak w dużym mieście a nie miasteczku z dużym bezrobociem i bez perspektyw. Odstąpienie już od zawartej umowy to jest trudne. Najlepiej każdą umowę konsultować z prawnikiem, a jak nie będą chcieli udostępnić wzoru umowy po prostu nic nie podpisywać bo to decyzja która będzie miała konsekwencje na lata, a nie kupno koszuli na rynku !!! Poczytajcie sobie dokument z linku http://decyzje.uokik.gov.pl/de...20o.o..pdf

Marinna 09.02.2011 20:05
Ania ma racje, bez doradcy to teraz ani rusz ze znalezieniem dobrego kredytu, a jeszcze niezle naciac sie mozna. ja chyba trzy miesiace szukalam czegos na wlasna reke az w koncu z mezem poslzismy do Open Finance i juz gorki poszlo:)

Moskal 08.02.2011 19:03
Gdzieś trzeba mieszkać przecież nie wszędzie chcą ludzi zrobić w Karola. I jeszcze da się znaleźć mieszkanie w rozsądnej cenie i kredyt do tego.

dla zainteresowanych jak nasz developer walczy;) 08.02.2011 12:44
wejdź na strone uokik decyzja nr RŁO 56/2008 kilkuset mieszkańców zostało naciągniętych, są zależni od zarządcy na 5 lat który bierze niebotyczne pięniądze za zarządzanie, przykład ezbud 0,95 za m2 a w łodzi 0,40 zł za m2 a najgorsze że trzeba się o wszystko prosić i za wszystko się płaci...wszystko jest pięknie do momentu podpisania umowy a później niech się dzieje.....

Ania 08.02.2011 10:36
Niestety z kredytami nie jest łatwo, ale nie ma co liczyć na to , ze będzie lepiej, tylko zabrać się do poszukiwań najlepiej chyba skorzystać z pomocy doradcy, oni maję tyle ofert, ze dla każdego coś się znajdzie...

max 07.02.2011 21:24
i co z tego, jak w bankach coraz gorzej z kredytem

notka 07.02.2011 16:34
rasowy rzecznik tzn.profesjonalny? ;)

... 07.02.2011 14:50
9.000 to ezbud na waciki wydaje

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś - poinformował prezydent elekt Karol Nawrocki. Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym - mówił.Data dodania artykułu: 03.07.2025 14:38
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Do Krajowego Rejestru Długów wpisanych jest blisko 72 tys. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością; oznacza to, że co ósma spółka z o.o jest zadłużona - wynika z danych KRD. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł.Data dodania artykułu: 01.07.2025 21:25
Co ósma spółka z o.o jest wpisana do Krajowego Rejestru Długów. Mają one do oddania łącznie 3,8 mld zł

Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

Przed gmachem Sądu Najwyższego, w którym Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzyga we wtorek o ważności wyborów prezydenckich zebrały się dwie grupy demonstrantów - zwolenników wyboru Karola Nawrockiego oraz Komitetu Obrony Demokracji.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:17
Przed Sądem Najwyższym demonstrują zwolennicy Nawrockiego oraz KOD

SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów

Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; za zasadne uznano 21, nie miały one wpływu na ogólny wynik wyborów – poinformował SN podczas posiedzenia ws. ważności wyboru Prezydenta RP.Data dodania artykułu: 01.07.2025 17:16
SN: wpłynęło ponad 54 tys. protestów wyborczych; 21 zasadnych - bez wpływu na wynik wyborów
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Polecane

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.Data dodania artykułu: Dzisiaj, 10:26 Liczba komentarzy: 6 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 1
Tomaszowscy siatkarze wystartują 13 wrześniaGmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodąCzy warto inwestować w mieszkania w mniejszych miastach?Tragiczny finał poszukiwań nastolatka nad Zalewem. Nie żyje też 33-latekPiórnik Stitch – praktyczny i kolorowy dodatek dla fanów DisneyaZgłoś się do pikniku LOKALNI NIEBANALNIKolejny konkurs na dotacje do szpitala przegranyMordaka Patrol w pogoni za HospicjumWakacje pełne atrakcji!Fundacja Nu-Med otrzymała tytuł ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM!Za miesiąc wyruszy PielgrzymkaProkuratura pyta... miasto odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Rośnie skala agresji na polskich drogach

Rośnie skala agresji na polskich drogach

Za kilka dni zaczynają się wakacje, czyli statystycznie najniebezpieczniejszy czas na drogach. Wśród głównych przyczyn takich zdarzeń na prostych odcinkach drogi są nadmierna prędkość i jazda na zderzaku. Zarządca autostrady A4 Katowice–Kraków w ramach kampanii „Nie zderzakuj. Posłuchaj. Jedź bezpiecznie” zwraca uwagę na zjawisko agresji na polskich drogach i przypomina, że bezpieczeństwo zaczyna się od osobistych decyzji kierowcy.
Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Radni Rady Miejskiej udzielili wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok Marcinowi Witko. Prezydenta wsparło 15 radnych, ośmioro zagłosowało przeciw. Wszystko wskazuje na to, większość radnych miejskich ma dosyć destrukcyjnych działań swoich kolegów i koleżanek z Koalicji Obywatelskiej, które nie służą mieszkańcom miasta, a jedynie partyjniackim potyczkom, jakie obserwujemy na co dzień na ogólnopolskiej politycznej arenie. Dwie radne już wcześniej odeszły z klubu KO, nie godząc się między innymi z blokowaniem ważnych dla tomaszowian inwestycji, takich chociażby jak Termy, które powstać miały na Błoniach. Na wczorajszej sesji także Barbara Klatka, postanowiła zagłosować inaczej niż pozostali radni jej klubu. Biorąc pod uwagę presję, jaką na radnych wywierał od początku poseł Witczak, wykazała się we wczorajszych głosowaniach silnym charakterem. Czas, by pracować dla miasta ponad partyjnymi podziałami.
Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.
Prokuratura pyta... miasto odpowiada

Prokuratura pyta... miasto odpowiada

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej dowiedzieliśmy się, że Prokuratura Okręgowa w Sieradzu, która prowadzi postępowanie sprawdzające, związane z donosem, jaki na Marcina Witko, złożyli radni Kucharscy, Jabłoński oraz Mordaka, wystąpiła do urzędu miasta z zapytaniem o kontrole, jakie były prowadzone w stosunku do Tomaszowa Mazowieckiego w okresie minionych 10 lat. Magistrat przygotował odpowiedź oraz tysiące stron kopii protokołów pokontrolnych. W okresie tym, miasto było bowiem kontrolowane setki razy przez różne instytucje w tym NIK, RIO, ale i prokuratury. Nie stwierdzono w nich poważniejszych zastrzeżeń
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama