Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 11:26
Reklama
Reklama

Referendum: komu to potrzebne?

W związku z informacjami dotyczącymi nieprawidłowości we wniosku o udzielenie dotacji na sfinansowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji, jakie dotarły do nas w ubiegłym tygodniu, zaczęły pojawiać się sugestie, że w naszym mieście powinno przeprowadzić się referendum dotyczące odwołania ze stanowiska prezydenta miasta Rafała Zagozdona. W dwa tygodnie po drugiej turze wyborów samorządowych są to pomysły, delikatnie rzecz ujmując, egzotyczne i przypominające raczej Białoruś niż państwo członkowskie Unii Europejskiej. Podstawowym pytaniem, jakie należy sobie zadać jest: kto miałby takie referendum zorganizować i przeprowadzić. Trzeba przecież pamiętać, że prezydent otrzymał demokratyczny mandat do sprawowania swojego Urzędu od 85% mieszkańców naszego miasta. Jest to zdecydowana większość i nic tego faktu nie jest w stanie zmienić. Czy wobec tego pozostające w mniejszości 15% jest moralnie uprawnione do podjęcia próby usunięcia Rafała Zagozdona z zajmowanego stanowiska? Pytanie można rozpatrywać jedynie w kategoriach etycznych, ponieważ z formalno – prawnego punktu widzenia taka próba jest oczywiście możliwa.

Zgodnie z ustawą referendum lokalne, które „jest formą wyrażania w drodze głosowania woli mieszkańców wspólnoty samorządowej”, przeprowadzić można z inicjatywy organu stanowiącego (rady gminy) lub na wniosek mieszkańców.

 

W pierwszym przypadku, Rada Miejska może podjąć uchwałę o jego przeprowadzeniu najwcześniej po upływie 9 miesięcy od wyboru prezydenta miasta na wniosek co najmniej ¼ ustawowego składu rady. Wniosek ten wymaga formy pisemnej oraz musi być zaopiniowany przez komisję rewizyjną Rady Miejskiej.

 

Do przyjęcia uchwały konieczna jest ustawowa większość bezwzględna wynosząca co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady. Głosowanie w tej sprawie jest głosowaniem imiennym.

 

Jest jednak mało prawdopodobnym, by radni zdecydowali się na tak „desperacki” czyn mając świadomość, że przegrana skutkować może odwołaniem nie prezydenta ale właśnie Rady. 

 

W drugim przypadku, inicjatywa złożenia wniosku przez mieszkańców przysługuje jednemu z trzech podmiotów:

 

  1. grupie co najmniej 15 obywateli uprawnionych do głosowania
  2. lokalnej strukturze partii politycznej
  3. organizacji społecznej posiadającej osobowość prawną, która zgodnie ze statutem prowadzi działalność na terenie danej gminy.

 

 

Wniosek może być złożony najwcześniej po upływie 10 miesięcy od daty wyboru Prezydenta Miasta, przy czym nie do końca jest tu jasne, czy za datę wyboru należy przyjąć, datę głosowania, ślubowania czy może oficjalnego ogłoszenia wyników przez PKW.

 

Pamiętać natomiast należy, że wniosek mieszkańców dotyczyć może odwołania równocześnie Rady i Prezydenta Miasta lub tylko jednego z tych organów.

 

Zgodnie z ustawą, o chęci przeprowadzenia referendum, uprawniony podmiot powiadamia Prezydenta Miasta, który ma obowiązek potwierdzić ten fakt na piśmie. Istnieje również obowiązek równoczesnego powiadomienia komisarza wyborczego.

 

Wniosek o przeprowadzenie referendum musi być poparty podpisami co najmniej 10 % uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta. W przypadku Tomaszowa Mazowieckiego jest to ponad 5000 osób. Biorąc pod uwagę różnego rodzaju błędy i pomyłki, jakie zdarzają się na listach, należałoby ich zebrać co najmniej 6000.

 

Aby poprzeć wniosek mieszkańcy, na specjalnych kartach, składają podpisy potwierdzane imieniem, nazwiskiem, adresem zamieszkania oraz numerem PESEL. Ważne jest, że raz udzielonego poparcia nie można wycofać. Podpisy zbiera inicjator referendum. Ma on na to tylko 60 dni od chwili zawiadomienia Prezydenta Miasta.

 

Jeżeli wniosek spełnia wszelkie wymogi, a ilość zebranych podpisów odpowiada wymaganej przez ustawę liczbie, komisarz wyborczy wydaje postanowienie o przeprowadzeniu referendum. Musi to nastąpić maksymalnie w ciągu 30 dni od  złożenia pełnego wniosku z podpisami.

 

Tym samym łatwo obliczyć, że referendum o odwołanie prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego z inicjatywy wyborców przeprowadzić można będzie najwcześniej w marcu 2012 roku.

 

Istotnym jest też, że organizacja referendum, finansowana jest z budżetu miasta. Wydatki inicjatora referendum pokrywane są z jego prywatnych źródeł. Kampania referendalna zaś rządzi się w przeważającym stopniu tymi samymi prawami, co kampania wyborcza przy wyborach samorządowych.

 

Aby referendum było ważne frekwencja musi wynieść co najmniej 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu, czyli w naszym przypadku zagłosować musi blisko 9.800 osób.

 

Co do zasady wynik referendum jest rozstrzygający jeśli za jednym z rozwiązań opowie się co najmniej połowa biorących udział w głosowaniu. W przypadku głosowania w sprawie odwołania organu większość ta musi wynosić minimum 2/3 głosujących.

 

Wynik rozstrzygający referendum obliguje odpowiednie organy do podjęcia działań zmierzających do realizacji podjętej przez mieszkańców decyzji.

 

Wyniki referendum ogłaszane są w ciągu 7 dni w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

 

Oczywiste pytanie jakie w tym miejscu się nasuwa brzmi: jaki to ma sens?

 

Niektóre media, które dzisiaj sugerują możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Rafała Zagozdona przez ostatnie cztery lata „karmione” były różnego rodzaju intratnymi zleceniami, dotyczącymi reklam, ogłoszeń, redagowania i druku broszur i wydawnictw promocyjnych. Pieniądze płynęły strumieniem i wszyscy byli zadowoleni. Teraz te same osoby chcą niczym pierwszy sekretarz KPZR (dla tych którzy zdążyli zapomnieć Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego) wskazywać jedyną „słuszną” drogę, którą mają być procedury referendalne.

 

Tymczasem dwa tygodnie temu ponad 85% mieszkańców naszego miasta w tej sprawie już się wypowiedziało, czynnie wybierając lub biernie akceptując Rafała Zagozdona, jako prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Całkowicie odrębną sprawą jest odpowiedzialność za wadliwe przygotowanie wniosku o finansowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji. Ilość i ranga uwag, z jakimi mogliśmy się zapoznać w tym tygodniu, nie pozwala przejść obok nich obojętnie. Gołym okiem widać, że ktoś tu zawinił. Co gorsza wydaje się, że nie była to jedna osoba.

 

Osoby odpowiedzialne powinny oczywiście ponieść konsekwencje o charakterze,  na początek, dyscyplinarnym, a jeśli się okaże, że doszło do naruszenia prawa być może również i karnym.

 

Znając tomaszowskie realia łatwo domyśleć się, że w najbliższym czasie, radny X lub Y, zgłosi wniosek aby sprawą zajęła się Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej, co biorąc pod uwagę chociażby fakt, że kadencja dopiero się rozpoczęła i większość radnych nie ma najmniejszego pojęcia o sprawach miasta, uznać będzie można za absurd mijającego dziesięciolecia.

 

Badanie wszystkiego, co wiąże się z programem rewitalizacji przez nie do końca kompetentnych radnych Komisji Rewizyjnej może potrwać dwukrotnie dłużej niż jego przygotowywanie.

 

Efekt jest łatwy do przewidzenia, bo efektu żadnego nie będzie. Poza tym trudno znaleźć kryteria, dla których to grupa radnych miałaby oceniać prawidłowość i jakość przygotowywanego wniosku. Spośród 23 osób nie widzę ani jednej, która byłaby w stanie dokonać skomplikowanej analizy prawnej i finansowej. A przecież część wniosku to również projekty o charakterze technicznym.

 

Może więc zamiast podejmować dyskusję na temat ewentualnego referendum w sprawie odwołania Prezydenta Miasta, warto o zweryfikowanie procedur związanych z przygotowywaniem  wniosku o unijna dotację, poprosić instytucje, które do kontroli administracji samorządowej i państwowej powołane są niejako „z urzędu” i mają do tego niezbędne narzędzia a przede wszystkim wiedzę. Taką instytucją mogłaby być na przykład Najwyższa Izba Kontroli, która niedawno kontrolowała „gospodarowanie  przestrzenią miejską” w naszym mieście. Byłoby to tym bardziej uzasadnione, że Program Rewitalizacji kosztował nas już co najmniej kilka milionów złotych.

 

Mariusz Strzępek, Olga Tomczyk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
atrix 18.01.2011 18:49
generalnie czas na zmiany

OMNIA VERITAS 26.12.2010 22:55
Przejmujecie sie czy referendum potrzebne czy nie a przeciez skoro nie na drodze referendum, to jesli Tomaszowianom bedzie sie chcialo ruszyc - w nieco inny sposob bedzie mozna pozbyc sie p. prezydenta. Znow tylko bedzie dylemat - na kogo glosowac?

varan 22.12.2010 11:47
"Trzeba przecież pamiętać, że prezydent otrzymał demokratyczny mandat do sprawowania swojego Urzędu od 85% mieszkańców naszego miasta. Jest to zdecydowana większość i nic tego faktu nie jest w stanie zmienić" - Myślałem że po kilku godzinach gdy autorzy tych wypocin otrzeżwieją (chyba trzeżwo myślący człowiek nie pokusi się o taką interpretację wyborów) dokonają stosownych zmian, ale jak widać zaburzony stan umysłu trwa już u nich ponad 2 doby (może to jakieś dopalacze z podziemia tak trzymają ? ;) ) Właściwie to trzeba było pójść na całość i stwierdzić że to Pan Witko dostał około 84 % (14 głosujących na niego + 70 którym nie chciało się ruszyć tyłków), a mimo to przegrał wybory ! ps. Myślę że wasza interpretacja wyników wyborów jest równie "odważna" co interpretacja polskiego hymnu autorstwa Edyty Górniak na mundialu w 2002 r.

Electro City 22.12.2010 10:31
do Kch. Panie Krzysztofie, prosiłbym aby Pan się nie udzielał w tej tematyce i wracał na zielone pastwiska Lubochni. Dziękuje

lol 22.12.2010 08:26
frekfencja była (+_) 30% więc jakie 85% była "za" a skoro przeciwnik miał (+_ ) tysiąc głosów mniej tzn.,że "za było ile ? - 82% ? Referendum nie takie straszne jak go malują. Co to jest 9800 głosów,żeby przeszło - pikuś.Nie kręćmy przepisami - skoro napisano,że ileś tam czasu od wyboru,tzn od wyboru a nie zaprzysiężenia - czytajmy tak jak jest napisane bez nadinterpretacji własnej.

KCh 21.12.2010 22:49
Dobra, mój poprzedni komentarz, bo przeczytaniu całego artykułu stał się ju nie taki aktualny... Więc dowód??ć proponuję wyciąć obydwa;)

KCh 21.12.2010 22:44
Nie wiem czy ja jestem taki czepialski... ale już w pierwszym zdaniu tego artykułu widzę pewną bezprzedmiotowość pomysłu. Nie wiem czy coś się zmieniło... ale w 2005 roku jak była tego typu "impreza" w Gminie Lubochnia, i z tego co się wówczas zapoznałem, obowiązywały wówczas jakieś limity czasu (przed i po) wyborach...

Do37ja 21.12.2010 21:08
A widziałeś listę ludzi odpowiedzialnych za to? To może ją lepiej przejrzyj...

BH 21.12.2010 20:33
Cytat red.> ...."zaczęły pojawiać się sugestie, że w naszym mieście powinno przeprowadzić się referendum dotyczące odwołania ze stanowiska prezydenta miasta Rafała Zagozdona". Pytam Panie Strzępek, zaczęły tzn. kto zaczął, kto Panu powiedział, że chce referendum przeprowadzić. Pisze Pan, że zaczęły się pojawiać, wymyślił Pan to, usłyszał Pan, od kogo. Można więcej informacji na ten temat? Ja tu mieszkam i nie słyszę takich głosów

Złe wyliczenia DAT 21.12.2010 20:15
Obliczenia są trefne tak jak i bzdet o 85% poparcia. Wniosek o referendum może być złożony najwcześniej po 10 miesiącach od dnia WYBORU Prezydenta, a więc realnie po 6 października 2011 roku. Tylko, że Pan redaktor pomylił wygodnie czy przez zły dzień ten dzień z zawiadomieniem i zamiarze... Zawiadomienie można złożyć wcześniej, a więc choćby na początku września 2011 i do października zebrać podpisy. WNiosek jaki może być złożony po 6 października to wniosek kompletny o referendum, a więc z podpisami. Od tej daty komisarz wyborczy ma 30 dni na PRZEPROWADZENIE referendum. Jakz tego wynika może się ono odbyć na koniecpaździernika lub początku listopada 2011 roku. Idąc dalej wynika z tego, że jest szalenie prawdopodobne, że data referendummoże się pokryć z datą wyborów parlamentarnych w PL. Wtedy i frekwencjai ewemtulane koszty nie byłyby już dla nikogo żadnym problemem. To nie jesttak daleko jak marzec 2012 roku co błędnie zasugerował autor. To tyle rzeczowej polemiki... Wnioski niech każdy wyciąga sam.

Racjonalista 21.12.2010 18:57
@urwisie już dosyć żeś narozrabiał. Przestań mącić. Lepiej spiesz do pośredniaka szukać nowego etatu. Bo wedle urzędniczego myślenia przy zmianie prezydenta posypią się stołki. Już nie zamkniesz naszych pysków. Skoro jesteście tacy pewni poparcia to czemu, aż taki strach przed referendum? Oj boicie się lenie patentowane boicie! Natomiast jeśli chodzi o komisarza w Łodzi to tam odwołanie Kropiwnickiego nastąpiło niedługo przed zaplanowanymi wyborami samorządowymi(tj. okres poniżej roku). W przypadku naszego miasta wykurzenie lenia nastąpi znacznie wcześniej. Do kolejnych wyborów, więc pozostanie trzy lata, a więc komisarz wyznaczony zostanie góra na kilka miesięcy z godnie z prawem. A po nim zaprzysiężenie miejmy nadzieję człowieka z poza mafijnego układziku. Swoją drogą ostatnio przejeżdżałem Nowym Portem. Robota wre. Spalono budynki na lewo od Przystani teraz jest dużo miejsca pod budowę. Ciekawe co stanie gdy nasz biznesmen przejmie Borki? Uj, aż tu słyszę bzyczenie w Ulu Miejskim. Będzie jeszcze większy lament. To słychać!

urwis 21.12.2010 17:47
Dwie sprawy, do osób dokonujących w swoich wypowiedziach nawiązań do Białorusi, jakie mają pojęcie o Białorusi, byli tam, widzieli ? Czy mają jakiekolwiek pojęcie, poza oficjalną propagandą mediów. Co do odwołania rady, to można sobie pomarzyć, gdyż aktualnie obowiązujące w Polsce prawo, nie przewiduje możliwości odwołania radnego. Miłego dnia.

atrix 21.12.2010 16:19
prezydent nic sobie nierobi ztych funduszy poszły to poszły a miasto przeciez cierpi natym i miszkancy panie prezydencie co to za arogancja władzy referendum jednak sie odbedzie

japa 21.12.2010 15:54
komisarz tylko do czasow wyborow ta jak bylo w łodzi

ja 21.12.2010 15:42
Po tych komentarzach widac jak ciezko sie przegrywa.Panowie przegrani nie potrafiliscie wygrac w demokratycznych wyborach to moze lepiej pogodzic sie z przegrana.Pozwolcie prezydentowi pracowac.Pamietamy przeciez ze rewitalizacja byla sztandarowym wyborczym haslem Harasnego i jego ludzie sa odpowiedzialni za tak skandaliczne przygotowanie projektu.

Reklama
Polecane
Szkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z Rzecznikiem
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: amunakiTreść komentarza: wybitny fachowiec od odbioru dróg w gminie RzeczycaŹródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: BarmanTreść komentarza: Leszek to mój mentor i przyjaciel, to prawda że miał w poważaniu Tomaszów ale ile zrobił dla Rzeczycy!!! Lechu tak trzymaj wszystko omówimy w lesniczówce!Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Entliczek pentliczek na kogo ...Treść komentarza: Trumf, trumf, Misia Bela, Misia Kasia, konfacela. Misia A, Misia Be, Misia Kasia, konface.Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Wszystko jest na sprzedażTreść komentarza: Toż to ludzie spod brudnej PałyŹródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Dla "chołoty" JBTreść komentarza: Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu… Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę… Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba.Źródło komentarza: Prezes PiS: Polska potrzebuje planu "Siedem razy tak", m.in. dla inwestycji, wsi i bezpieczeństwaAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Gratulacje!Źródło komentarza: Znakomity występ młodych lekkoatletów MKS Tomaszów Mazowiecki.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama