Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 04:55
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

W dwóch odsłonach

W dniu dzisiejszym w Lubochni odbyła się nie jedna ale aż dwie sesje Rady Gminy. Obie dotyczyły głównie przejęcia władzy przez nowo wybranych samorządowców. Odpowiednio na I sesji odbyło się ślubowanie radnych i wybór prezydium nowej Rady Gminy, podczas drugiej odebrano ślubowanie od nowego wójta Tadeusza Józwika. Sprawą która jednak zabrała lwią czasu była nieprzewidziana w porządku obrad, a nieuporządkowana od lat kwestia przejęcia terenów po byłym GS-ie w Lubochni.

Na inauguracyjnej sesji Rady Gminy pojawił się komplet 15 radnych. Po złożeniu ślubowania, przystąpiono do wyboru przewodniczącego Rady. Wybór dokonywany w głosowaniu tajnym, wymagał powołania komisji skrutacyjnej w składzie: Agnieszka Sałagacka, Sławomir Ryś i Tadeusz Skoneczny.

 

Na funkcję przewodniczącego zgłoszono dwie kandydatury: Macieja Kamyka dotychczasowego przewodniczącego z poprzedniej kadencji oraz radnego Piotra Majchrowskiego. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 9:6 dla Majchrowskiego.

 

Po przejęciu prowadzenia obrad, rozpoczęto procedurę wyboru zastępcy. Procedura była analogiczna do wyboru przewodniczącego. Zachowano tą samą komisję skrutacyjną. Zgłoszono 2 kandydatury, jedną z nich był zastępca z poprzedniej kadencji Władysław Wójciak, drugą Bożena Matuszewska-Pająk. Głosowanie zakończyło się stosunkiem głosów 9:6 na korzyść Matuszewskiej-Pająk.

 

Kolejnym zasadniczym punktem obrad I sesji Rady Gminy było sprawozdanie z działalności złożone przez dotychczasowego wójta Andrzeja Popłońskiego. Sprawozdanie dotyczyło kwestii budżetowych (w tym inwestycyjnych i majątkowych) z ostatnich 8 lat, ponieważ dotychczasowy wójt piastował ten urząd pełne 2 kadencje, od 17 listopada 2002 roku, obejmując go po swoim poprzedniku i równocześnie obecnym następcy Tadeuszu Józwiku.

 

Po wystąpieniu Andrzeja Połońskiego, Piotr Majchrowski zapytał radnych czy mają pytania, dotyczące sprawozdania wójta. Uwag nie zgłoszono. Wydawało się, że program sesji został wyczerpany i trwające 1,5 godziny posiedzenie będzie zmierzać do końca. Jak się jednak później okazało nie był to nawet jego półmetek.

 

Przewodniczący sam zadał pytanie Andrzejowi Popłońskiemu, które dotyczyło terenów GS-u, o których licytacji, jaka ma się odbyć jutro, wójt powiedział pod koniec swojego sprawozdania.

 

Gmina Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Czerniewicach w likwidacji jest właścicielem 4 działek znajdujących się w ścisłym centrum Lubochni. Od lat niszczejące budynki na terenie byłego „GS-u” są wstydliwą „wizytówką” gminy. Od lat też podejmowane są działania mające na celu rozwiązanie tego problemu. Tym bardziej, że likwidowana spółdzielnia jest winna Gminie Lubochnia kwotę 237 tys. zł. z tytułu należności podatkowych oraz  239 tys. zł. z tytułu odsetek.

 

Radny Tadeusz Skoneczny złożył wniosek aby gmina Lubochnia wzięła udział w licytacji. Aby wniosek radnego miał racje bytu, wymagane było podjęcie odpowiedniej uchwały przez Radę Gminy. Uchwała wyrażająca zgodę na nabycie nieruchomości musi mieć też swoje odzwierciedlenie w budżecie gminy. Dlatego ogłoszono przerwę, w czasie której służby prawne wspólnie ze skarbnikiem gminy zajęły zbadaniem możliwości prawnych i finansowych zrealizowania wniosku radnego.

 

Po wznowieniu obrad, Andrzej Popłoński, poprosił jeszcze o uzasadnienie wniosku dotyczącego zakupu terenów po byłym GS-ie przez Gminę. Radny Skoneczny stwierdził, że teren mógłby posłużyć za parking. Ostatecznie Rada podjęła uchwałę upoważniającą wójta do wpłacenia wymaganego wadium, i wzięcia udziału w licytacji. Za uchwałą głosowało 14 radnych. Jedynym, który zachował w tej sprawie powściągliwość był wstrzymujący się od głosu Maciej Kamyk.

 

Na zakończenie I w tej kadencji sesji Rady Gminy przewodniczący Majchrowski zaproponował, by kolejna sesja, poświęcona ślubowaniu nowego wójta Tadeusza Józwika  została zwołana jeszcze tego samego dnia, bezpośrednio po zakończeniu sesji nr 1. Uzasadnieniem zwołania kolejnej sesji miał być fakt, że ślubowanie wójta nie może odbyć się na sesji bieżącej. Propozycja przewodniczącego została przyjęta przez radnych jednogłośnie.

 

Druga odsłona samorządowa przeprowadzona została w tempie ekspresowym. Nowy wójt złożył ślubowanie wypowiadając słowa: - Obejmując urząd Wójta Gminy Lubochnia uroczyście ślubuję że dochowam wierności prawu a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Gminy. Tak mi dopomóż Bóg.

 

 

Krzysztof Chmielewski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wyborca 05.12.2010 13:43
Do tej rady weszło parę osób mowych. Mamy nadzieję, że będą myśleć nad tym co robią, że wystarczy im odwagi, żeby nie ulegać lokalnym układom. Dobrze, że Tadek S. wszedł do Rady. Ten właściwy Skoneczny.

lubochnianin 03.12.2010 22:50
Jako świadomy wyborca Józwika mam nadzieję, że nie zaprzeda siebie i nas lokalnemu proboszczowi. Dosyć już łączenia polityki z kościołem. Dosyć zbierania składek kościelnych przez sołtysów. Niech robi to organista skoro może z opłatkiem chodzić i ksiądz zachęca żeby mu adekwatnie wynagradzać fatygę. Z tego co wiem sołtysom tej fatygi raczej nikt nie wynagradzał. Sołtysi, chętni do zbierania składek na kościół raczej nie byli, ale żaden (z tego co się orientuję) ze strachu przed gniewem byłego już wójta i proboszcza nie wyłamał się

KCh 03.12.2010 15:10
@1, @2, @3 Faktycznie może być to mylące zwłaszcza jeśli chodzi o kontekst podany w artukule. W woli wyjasnienia radny Tadeusz Skoneczny (45 l.) a likwidator GS-u Tadeusz Skoneczny (55 l.) to dwie różne osoby!!!

Zorientowany 03.12.2010 09:19
Kolego Michale pomyliłeś osoby

pkm 03.12.2010 09:03
O ile się orientuję to się komuś pomyliły nazwiska ponieważ ten Tadeusz Skoneczny jest radnym po raz pierwszy.

Michał 03.12.2010 00:21
Pan skoneczny nie tak dawno jak był radnym był w opozycji do wójta jóźwika przez te kilka lat wszystko się zmieniło. Pytanie. Jak to można inaczej można interpretować?

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama