Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 07:41
Reklama
Reklama

Kto się nie rozwija ten się cofa

Ciekawy artykuł dotyczący rozwoju Piotrkowa Trybunalskiego na tle innych, sąsiadujących z nim miast powiatowych ukazał się w Tygodniku Trybunalskim. Artur Wolski w swoim tekście poszukuje odpowiedzi napytanie: Czy i dlaczego stolica byłego województwa piotrkowskiego rozwija się dynamiczniej od innych miast naszego regionu.

Piotrków, Tomaszów, Radomsko, Opoczno a może Bełchatów. Które z tych miast b. województwa piotrkowskiego dziś rozwija się najszybciej. Które zmieniło się w ciągu ostatnich 10-15 lat najbardziej. Czy miasta te, w tym przede wszystkim trybunalski gród uzyskują XXI-wieczny charakter nie zapominając o historii? Opinie są oczywiście podzielone…

 

Każde z miast regionu piotrkowskiego miało swoje „5 minut”. Piotrków miał jednak tych minut w historii o wiele więcej: początki parlamentaryzmu, Trybunał Koronny, stolica guberni, Dożynki 1979, stolica województwa (1975-1999).

 

Bełchatów z małego miasteczka stał się ponad 60-tysięcznym miastem powiatowym. To wszystko dzięki odkryciu złóż węgla brunatnego. Do miasta napłynęło wiele osób z całego kraju, trafiły tu też pieniądze. Powstały osiedla mieszkaniowe, zakłady, obiekty handlowe, szkoły itp. itd. Dziś to ważny punkt na mapie województwa łódzkiego.

 

Tomaszów Mazowiecki to przede wszystkim włókiennictwo i słynny WISTOM (Zakład Włókien Chemicznych, w którym pracowało kilka tysięcy osób), ale także Niebieskie Źródła i Groty Nagórzyckie, które dziś powoli odzyskują blask.

 

Radomsko swoje minuty ma chyba teraz, gdy na terenach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej inwestują kolejne firmy.

 

Opoczno to przede wszystkim spalski Miting w Skoku Wzwyż i Zakład Płytek Ceramicznych, o którym dziś słychać jednak nieco mniej. Sławę i chyba też pieniądze przejęła pobliska Ceramika Paradyż, które jednak największe zakłady ma …w Tomaszowie.

 

Każde z tych miast ma swój klimat i charakter, każde jednak rozwija się nieco inaczej.


Piotrków -  miasto emerytów – to powiedzenie, które można usłyszeć od lat, szczególnie z ust młodych ludzi. – Tu nic się nie dzieje – mówi 19-letnia Magda. – Na studia na pewno wyjadę do dużego miasta: Wrocławia lub Poznania – dodaje.

 

To nie jest odosobniona opinia, większość młodych piotrkowian nie ma zamiaru wiązać swojej przyszłości z rodzinnym grodem. Tymczasem wielu tomaszowian i tych starszych i tych młodszych Piotrków ocenia raczej pozytywnie.

 

- Piotrków mi się lepiej podoba, więcej się tam robi. U nas to jest takie zacofane miasto, emerytów (!)– mówi pani po 40-tce. - Jestem zdania, że Piotrków jest bardziej nowoczesnym miastem. Ostatnio wybudowali galerię. Ale potrzebne są też remonty starych kamienic, bo są zaniedbane. Tomaszów powoli się rozwija, jednak w porównaniu do Piotrkowa jest zdecydowanie w tyle – dodaje dwudziestokilkulatka.

 

Co ciekawe takie opinie pojawiają się przede wszystkim wśród mieszkańców innych miast regionu, często sami piotrkowianie nie mają najlepszego zdania o mieście, w którym mieszkają i pracują. Dyrektor piotrkowskiego Ośrodka Działań Artystycznych Stanisław Piotr Gajda deklaruje tymczasem jednoznacznie: ja kocham Piotrków!  Tak często nie jeżdżę do innych miast, ale wydaje mi się, że Piotrków wygląda bardzo pozytywnie. Mam znajomego, który sprzedaje pamiątki na rynku Starego Miasta i niedawno , gdy wpadłem do niego powiedział mi: byłem ostatnio w Tomaszowie i Radomsku. No wiem pan co? Ten Piotrków to jak metropolia w porównaniu z tymi miastami! Więc wydaje mi się, że nasze miasto nie wygląda źle. Nie mamy się czego wstydzić. Podkreślają to też ludzie, którzy przyjeżdżają do Piotrkowa.

A co na to inni?

Andrzej Kobalczyk, dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, b. dziennikarz w piotrkowskich i tomaszowskich gazetach ma trudne zadanie. Przez lata związany był i z jednym i z drugim zdaniem, więc nie dziwi jego stonowane i wyważone stanowisko: - Miałem przez wiele lat taką sytuację, że jakby okrakiem żyłem w dwóch miastach. Dawało mi to szansę na pewne porównania i konfrontacje. Mieszkałem 25 lat w Piotrkowie, ale dom rodzinny był nad Pilicą. Ostatnio do niego wróciłem. Formalnie przestałem być piotrkowianinem dopiero rok temu. Trudno porównywać te dwa miasta, mają przecież zupełnie inną metrykę i inny klimat. Piotrków jest miastem historycznym, natomiast Tomaszów to młode miasto. To wpływa na wizerunki obu miast.  Ale wydaje mi się, że zarówno i w jednym i w drugim można znaleźć i wady i pozytywy. Najlepiej byłoby, gdyby udało się te miasta złączyć w jedno.  Teraz patrzę na Piotrków nieco z dystansu, dojeżdżam sporadycznie, ale widzę bujny rozwój przede wszystkim tej infrastruktury handlowej czyli marketów ale też banków i centrów logistycznych. Piotrków dobrze wygrywa swoje położenie. W Tomaszowie nadal toczy się dosyć dramatyczna dyskusja czy wpuszczać ten wielko powierzchniowy handel czy też nie. Pod niektórymi względami Tomaszów się trochę opóźnił. Ale ma do wygrania walory turystyczne i dobrze, że miasto na to stawia.

 

O wiele mniej dyplomatyczny jest Mariusz Strzępek, dziennikarz portalu nasztomaszow.pl i naszeopoczno.pl. - Moim zdaniem dla rozwoju miasta nie bez znaczenia pozostaje fakt, że tomaszowianie są bardzo specyficzni. Od wielu lat nie głosują na swoich. W Tomaszowie wybiera się parlamentarzystów z innych miast bardzo często nawet spoza regionu. 70-ciotysieczne miasto, prawie 140-tysięczny powiat nie ma swojego parlamentarzysty, mało tego nie mamy nawet swojego przedstawiciela w Sejmiku Wojewódzkim. To ma bardzo duży wpływ na rozwój miasta. Piotrków jest też stolicą regionu i dlatego rozwija się szybciej. Jest też powiatem grodzkim, nie ma tej dwoistości władzy, jest jeden zarządca dróg i szkół. I to pomaga. Poza tym duży wpływ na rozwój ma też aktywność mieszkańców. Myślę, że duży wpływ na rozwój Tomaszowa będzie miał program rewitalizacji. Miasto zyska ono nowy wizerunek. Z kolei Opoczno będzie miało nową obwodnicę, to na pewno też wpłynie korzystnie na rozwój miasta.

 

Lokalnym patriotą jest Daniel Łuszczyn, członek Zarządu Telewizji NTL, b. dziennikarz tej stacji. Jego zdaniem w 50-ciotysięczym Radomsku było źle, ale jest coraz lepiej. - Początek transformacji był w mieście zmarnowany. Z mojej perspektywy przez długi czas Radomsko miało kompleks patrząc jak rozwijają się Piotrków czy Bełchatów. Ostatnie lata pokazały jednak, że w Radomsku można zrobić też dużo dobrego. Utworzenie ŁSSE i powstające tam zakłady pokazały, że moje miasto wcale nie jest gorsze. Duży plus dla Radomska za te ostatnie lata. Na koniec dodaje: region (b. woj.piotrkowskie) można podzielić na strefy. Powiaty: piotrkowski, radomszczański i bełchatowski górują zdecydowanie nad powiatami tomaszowskim i opoczyńskimi. 

 

W kierunku Bełchatowa zerka piotrkowianin Dawid Ciżewski, dziennikarz współpracujący z Telewizją Polską. - Nie ulega wątpliwości, że przez wiele lat pod względem ekonomicznym, na rangę najlepiej rozwijającego rejonu Ziemi Piotrkowskiej zasłużył powiat bełchatowski. To Kopalnia Wegla Brunatnego oraz Elektrownia dają mieszkańcom miejsca pracy, wysokie zarobki, a tym samym wyższy niż w  innych miastach byłego woj. piotrkowskiego standard życia. W tym samym powiecie szybko rozwijają się gminy Kleszczów oraz Szczerców, które ścigają coraz więcej inwestorów. Ale po chwili dodaje: Piotrków Trybunalski jako była stolica województwa korzystniej wygląda na tle takich miast jak Radomsko, Tomaszów Mazowiecki czy Opoczno. Przejazd trasą W-Z daje wrażenie poruszania się po dużym mieście. Sama Starówka dzięki pieniądzom unijnym wygląda dzisiaj imponująco. Po przez położenie Piotrkowa w pobliżu dróg krajowych 1 i 8, miasto oraz jego okolice stało się na przestrzeni 15 lat zagłębiem logistycznym. Kolejne tego typu inwestycje nie przekładają się jednak na zarobki zatrudnionych w centrach szeregowych pracowników.

 

Na Starówkę, doskonałe położenie Piotrkowa zwraca też uwagę Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego, piotrkowianin od urodzenia, związany również od lat z Opocznem. Jego zdaniem zwycięzca swoistego „rankingu” jest jeden

 

- Zdecydowanie Piotrków. W czym są lepsze inne miasta? No może Tomaszów ma nieco więcej obiektów sportowych. Wyjątkiem jest oczywiście Kleszczów, ale to przecież gmina.
Pamiętajmy, aby oceniając rozwój poszczególnych miast nie brać pod uwagę tylko dokonania władz. Przecież na to, że dane miasto się rozwija wpływ ma też wiele innych aspektów. Są przecież środki zewnętrzne przede wszystkim unijne. W dynamice rozwoju pomagają też małe czy średnie firmy. Poza tym sama lokalizacja miasta i centra logistyczne również mają wpływ na rozwój miasta. Kolejna sprawa: inwestycje prywatne w rozwój budownictwa mieszkaniowego. Liczba mieszkań, które powstają w Piotrkowie jest zdecydowanie największa. No i Starówka, które zmienia się na lepsze.

 

O logistyce wspomina też Paweł Szcześniak, przewodniczący Rady Miasta Piotrkowa. Przy Starówce nieco dłużej się zastanawia. - Centrum przesunęło się w okolice Focus Mall. A wszędzie na świecie rynek to jest centrum. Czy to będzie Rzym, Mediolan czy Paryż to tam są najdroższe mieszkania, sklepy już nie mówiąc o tym, że najlepsze auta stoją koło tych domów. A u nas jest odwrotnie i to mnie trochę niepokoi. Ale zaraz dodaje, że trzeba szukać i pozytywów: obwodnice, Trakt Wielu Kultur, odnowione kamienice. Mój kolega ze Zduńskiej Woli mówi, jak się teraz dobrze do Was wjeżdża, takie były dziury a teraz jest ok – opowiada Szcześniak.

 

A kto wygra tę swoistą rywalizację miast? Odpowiedzi chyba trzeba szukać w słowach Mariusza Strzępka: Kto się nie rozwija, ten się cofa.

Artur Wolski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
... 10.05.2010 12:34
ale żal, słoma z butów wyszła astronaucie haha co by nie gadać zarówno Piotrków jak i Tomaszów to dziury, w których nic zbytnio ciekawego się nie dzieje, fajnie, że powstają różne projekty nowe drogi, centra handlowe itp, problem polega na tym, że teraz młodzież żądna wiedzy i lepszych warunków życia już po maturze wyjeżdża do większych miast i tam się realizuje, a w małych miejscowościach nie mają szansy przetrwać liczne centra rozrywki, bo nie będą miały dla kogo istnieć i z czego się utrzymać.. taka prawda, chociaż może te miasta staną się na tyle atrakcyjne, że nie będą tylko zatrzymywać ludzi, ale i przyciągać nowych. enjoy

astronauta2 10.05.2010 11:18
sorry- chlewie

astronauta 10.05.2010 11:17
Ja o niebie a ty o chlebie

piotrkowianin2 10.05.2010 10:42
Do atsronauty: Masz świętą rację, tyle, że spójrz również na swoich ziomali. M. Strzepek powiedział dobrze: tomaszowianie nie głosują na swoich. Jeśli jest taki fajny klimat i fajna amtosfera to dlaczego popieracie ludzi z Łodzi, Piotrkowa, Bełchatowa, Opoczna a nawet Warszawy?

astronauta 09.05.2010 20:06
A w Piotrkowie jak na Marsie-nie ma atmosfery

piotrkowianin 09.05.2010 19:20
Nie wiem jak w Tomaszowie, ale w Piotrkowie w ciągu ostatnich 10 lat powstały: 1. Basen od zera 2. Wyremontowano gruntownie drugi kryty basen 3. Starówka, Rynek Trybunalski (inwestycja trwa) 4. Wiadukt z budową ulicy czteropasmowej 5. Budowa dwóch obwodnic (jedna niedokończona) 6. Nowe gimnazjum z halą sportową 7. Hala sportowa pełnowymiarowa 8. 2 hipermarkety 9. Galeria handlowa 70.000 m2 10.Lodowisko 11.Ośrodek WORD 12.Kilkanaście bloków socjalnych i TBS 13.Zupełnie nowe osiedle mieszkaniowe przy Modrzewskiego 14. Wyremontowano zabytkową halę targową 15. Wybudowano targowisko miejskie (od zera) 16. Wyremontowano wieżę ciśnień w centrum miasta 17. Wyremontowano centrum (park miejski) tzw. Krzywdę, trwa modernizacja fontanny 18. Remont amfiteatru miejskiego 19. Gruntowny remont MOK - powstała scena Teatru JARACZA (sala widowiska z prawdziwego zdarzenia) i wiele, wiele innych inwestycji. Za chwilę wyremontowany zostanie gruntownie stadion miejski (2,5 tys. miejsc), będzie nowe schronisko dla zwierząt, za chwilę ruszy za 20 mln gruntowny remont dworca PKP. Rozpoczyna się właśnie za ponad 220 mln modernizacja oczyszczalni ścieków Miasto się zmienia i to widać, i tego życzę TOMASZOWIANOM!!!!!!!

Rudi 09.05.2010 18:58
Piotrków jest biednym miastem, podobmie jak cały region. Dużo zyskał dzieki temu że tu odbywały się dożynki (status miasta wojewódzkiego nie miał żadnego znaczenia). To wtedy powstały dwupasmowe drogi: Armii Krajowej i Sikorskiego). Natomiast dzisiaj: Jest nieprawdą że jakoś dróg nie ma znaczenia. Dla tego Piotrków walczył o S-8. To dało mozliwość (a także inne działania zachęcające inwestorów) powstania potężnych centrów dystrybucji przy wyjazdach na Bełchatów, Koluszki i Łódź. To są miejsca pracy. Ostatnie lata to ciąg dużych inwestycji drogowych: Dwupasmowych - fragmenty obwodnicy północnej i zachodniej, wyjazd na Sulejów, połączenie Sikorskiego z Mickiewicza oraz gruntowny remonty ulic i budowa ścieżek rowerowych: Kostromska, Słowackiego, wyjazd na Koluszki, Al. 3-go Maja, Dąbrowskiego, Sulejowska, Jerozolimska. W budowie Łódzka, fragment Wojska Polskiego. Piotrkowskie (bardzo nowoczesne) więzienie też samo nie powstało. Dzięki temu w starym zabytkowym powstanie galeria handlowo-usługowo mieszkalna (do 2011 r.) Wtyn samym czasie postanie manufaktura Piotrków (dawny Sigmatex). Wszystko to mimo istnienia Galerii. Carrefouru, Kauflandu oraz zieci mniejszych sklepów: Aldi, Biedronka, Lidl, Piotr i Paweł. Jysk, Galeria Piotków (Sienkiewicza) itp. Inne ulice czekają na swoją kolej. Modernizacja Oczyszczalni ścieków (wraz z budową sieci kanalizacyjnej i wodociągów kosztem 270 mln zł (dofinansowanie UE) jest w trakcie realizacji, podobnie jak modernizacja stadionu przy ul . Żwirki. Dla mieszkańców to mało, ale bez pracy wielu ludzi nawet to by nie powstało. Potrzebna jest wizja i chęć zrobienia czegoś. Rudi

xy 08.05.2010 20:12
dla mnie Piotrków zawsze trochę pachniał tandetą, podobnie jak Opoczno. Pozostało wiele śladów z PRL-u. W ostatnich latach w Piotrkowie rzeczywiście dużo się zmieniło na lepsze. Bełchatów to miasto o specyficznej demografii, dominują tam ludzie młodzi i też rozwija się znakomicie.

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 08.05.2010 18:58
Dlaczego moje miasto urodzenia odstaje np. od Piotrkowa? Piotrków wykorzystał szansę jako miasto wojewódzkie.Powstały inwestycje jakich nigdy by nie było. Ale to się zmieniło po końcówce lat 90-tych XX wieku. Piotrków ponownie wykorzystał szanse ze względu na umiejętność wykorzystania szansy jak powstała w nowej rzeczywistości. Jeden z wiceprezydentów był niemal ambasadorem miasta w Warszawie. I załatwiał, załatwiał... Z pozytywnym skutkiem. Teraz kiedy jesteśmy w UE Piotrków znowu potrafi zdobywać środki unijne.A Tomaszów.... Szkoda gadać. Jak czytam o rewitalizacji centrum to mnie, przepraszam, krew zalewa! Ile już lat o tym się gada. Nie wierze, że w mieście nie ma młodych, zdolnych prawników, ekonomistów, którzy nie potrafią napisać wniosków! Kolejny problem to tzw. kupcy! To przez ich prywatne interesy miasto nie ma - z prawdziwego zdarzenia - super czy hipermarketów! Także galerii. I jeszcze jedno. Jak przyjeźdzam do Tomaszowa, to coś mnie trafia. Wyremontowano Wojska Polskiego, ale stoją tam i szpecą tę ulice budy. W centrum miasta! Kiedy mieszkańcy nie zaczną wybierać swoich mądrych ludzi do władz miasta, Sejmu i Senatu - to będzie tak dalej.

etm 08.05.2010 18:00
no niestety ja tego watku nie zalozylem! login ten sam, osoba inna! to pokazuje ze ktos sie interesuje tym miastem tylko ze nie ma tam innej osoby z Tomaszowa oprocz zalozyciela!

fan_galerii 08.05.2010 15:03
Etm nie rób sobie jaj. Napisz że ten wątek sam założyłeś i jedynie dlatego istnieje. Na forum wieżowców Tomaszów praktycznie nie istnieje poza tym wątkiem i to jest prawdziwy obraz rozwoju miasta i aktywności mieszkańców. Internet jest zdominowany przez młodych i zaangażowanych ludzi - skoro wątki i fora tomaszowskie są martwe to znaczy że jest źle. Choć (byli) tomaszowianie są aktywne na wątkach lub forach o innych miejscowościach w których obecnie mieszkają.Generalnie Tomaszów pozbywa się młodych lub aktywnych ludzi.

tm 08.05.2010 14:38
Jedyną pewną nadzieją dla tego miasta, i dla nas są ludzie, którzy zmierzają do jego rozwoju.. to ich projekty są właśnie na etapie realizacji i wzbudzają tak wiele emocji wśród hipokrytów związanych z małomiasteczkowym, kupieckim interesikiem.. Nie dajmy się też zwieść kolesiom, którzy próbują utrzymać się przy władzy jadąc na nie swoich pomysłach.

etm 08.05.2010 14:11
A tak poza tym w czym ten piotrkow jest taki wspanialy! market na kazdym kroku to symbol rozwoju! zgadzam sie ze drogi maja lepsze, ogólnie cały układ komunikacyjny ale tylko to! Uważam ze drogi zawdzieczaja tylko temu ze byli wojewodztwem i mieli swoje piec minut! jesli mamy komus zazdroscic to tylko bełchatowowi! elektrownia, kopalnia zatrudniaja duzo ludzi i placa wyzsze pensje niz w marketach! Ale z drugiej strony wegiel kiedys sie skonczy:)

etm 08.05.2010 14:00
A ja tam wierze w to miasto! wiele zalezy od najblizszych lat a one zapowiadaja ze w miescie pod wzgledem inwestycyjnym wiele sie zmieni! Na necie znalazlem forum o inwestycjach! jest tam watek tomaszowski www.skyscrapercity.com! sprawdzcie i zobaczycie ze szykuja sie powazne zmiany!

fan_galerii 08.05.2010 13:12
Tomaszów ma genialne położenie komunikacyjne którego nie chce się wykorzystać. Lokalni działacze w przeważającej większości dbają jedynie o swoje podwórko kompletnie nie dbając o rozwój miasta. Nauczyciele są zainteresowani jedynie rozwojem szkół które niedługo będą niepotrzebne bo nie będzie dzieci w mieście, lekarze dbali o szpital który był nieefektywnym molochem, biznesmeni dbali o rozwój firm nie interesując sie co z miastem lub działając nawet na szkodę miasta bo rozwój oznaczał pojawienie sie szkodliwej konkurencji dla firmy działacza, ludzie pracujący po urzędach i spółkach dbali jedynie o własne stołki bo to niezłe pieniądze na lokalnym rynku pracy. Swoje też dołożył swego czasu urząd skarbowy który zniechęcał firmy (co na szczęscie się zmieniło).To spowodowało niekorzystny obraz na rynku inwestorskim. Tomaszów został zabity przez bezrobocie. Spowodowało to utrzymywanie pensji na bardzio niskim poziomie ( minimum socjalne + stówa ). Kondycja firm była niezła , zresztą zyski tez niczego sobie co widać po majątkach lokalnych biznesmenów. Płacąc niskie pensje jednoczesnie monopolizowali działalność handlowo usługową typu stacje benzynowe, sklepy, przychodnie/apteki, hotele/sale weselne etc. Skutkiem tego te niskie pieniądze otrzymane przez pracowników dodatkowo poprzez handel czy usługi wracały do tej samej kieszeni.Pieniądz zamiast rozwijać wracał do jednego źródła. Niskopłatne miejsca pracy są tak naprawdę szkodliwe bo człowiek musi pracować dużo nadgodzin by mu starczyło na rachunki. Na rodzinę, rozrywkę, hobby czy rozwój siebie nie ma często i czasu i pieniędzy. Niedopilnowane dzicie wychowuje ulica.Dodatkowo sytuację bezrobotnych z miasta pogarszała często konkurencja okolicznych rolników pracujących na czarno (choćby na budowach czy firmach usługowych). To pozwalało rodzimym biznesmenom utrzymywać niskie pensje które wzrosły dopiero po wielkiej emigracji po otwarciu zagranicznych rynków pracy. Zresztą mnóstwo mieszkańców pracuje poza miastem dojeżdżając do pracy. Niekorzystne też są stada dorabiających rencistów/emerytów za groszowe pieniędze które przy dodatkowych pieniądzach z emerytury czy renty dawały im przyzwoity poziom przetrwania. To bardzo negatywnie wpływało na pensje młodych ludzi.A rozwój miasta? Hmm... basen czy kilka orlików? Porównajmy to z halą w Ujeździe czy basenem w Rawie... Nie oszukujmy się. Tomaszów jest miastem umierającym które musi dociągnąć do poziomu mieszkańców rzędu 30-40 tys. aby miasto się wystabilizowało na jakimś tam poziomie względnej równowagi.Miasto będzie zasilane ludnościowo przez okoliczne wsie zaś mieszczanie po prostu przeniosą się gdzie indziej lub wymrą.Mentalność pozostanie na miejscu. I to rokuje negatywnie dla miasta.Bo rozwój to otwartość na nowości, pomysłowość, hobby, wspieranie innych z najbliższego otoczenia, praca na rzecz społeczności a nie koncentrowanie się na wyrywaniu kasy ( czesto niezgodnie z prawem), życie i zakupy na pokaz.

Reklama
Polecane
Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącymTragiczny pożar na ulicy KołłątajaZapraszamy na spotkanie z RzecznikiemHejt, cyberprzemoc i mowa nienawiściSynoptyk IMGW: niedziela przyniesie więcej opadów i burzW niedzielę w Kościele katolickim przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego„Inny punkt widzenia – Wiosenne przebudzenie”
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: BarmanTreść komentarza: Leszek to mój mentor i przyjaciel, to prawda że miał w poważaniu Tomaszów ale ile zrobił dla Rzeczycy!!! Lechu tak trzymaj wszystko omówimy w lesniczówce!Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Entliczek pentliczek na kogo ...Treść komentarza: Trumf, trumf, Misia Bela, Misia Kasia, konfacela. Misia A, Misia Be, Misia Kasia, konface.Źródło komentarza: Ogórek trzecim wiceprzewodniczącymAutor komentarza: Wszystko jest na sprzedażTreść komentarza: Toż to ludzie spod brudnej PałyŹródło komentarza: Węgrzynowski ponownie Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Dla "chołoty" JBTreść komentarza: Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w łożu… Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę… Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba.Źródło komentarza: Prezes PiS: Polska potrzebuje planu "Siedem razy tak", m.in. dla inwestycji, wsi i bezpieczeństwaAutor komentarza: MirekTreść komentarza: Gratulacje!Źródło komentarza: Znakomity występ młodych lekkoatletów MKS Tomaszów Mazowiecki.Autor komentarza: StrarzakTreść komentarza: Bravo Kaczor! Też lubię te elektryki, co się tak spektakularnie i długo palą ... Piana Naprzód!Źródło komentarza: Prezes PiS: Polska potrzebuje planu "Siedem razy tak", m.in. dla inwestycji, wsi i bezpieczeństwa
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama