Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 12:15
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

ASF? Epidemia? Dzik jest państwowy, czyli... niczyj

Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły... Kto spotyka w lesie dzika, ten na drzewo zaraz zmyka. Dzik na którego ja natrafiłem 3 dni temu w lesie przestraszyć nikogo nie mógł, ponieważ... po prostu nie żył. Sądząc po rozmiarach, zwierzę, dosyć młode, leżało przy jednym z leśnych duktów. Powiat tomaszowski znalazł się niedawno w żółtej strefie zagrożenia ASF, ponadto w pobliskiej Dąbrowie znajduje się hodowla trzody chlewnej, konieczność uprzątnięcia i zbadania padliny wydawała się więc oczywista... Okazuje się jednak, że nie dla każdego

Pierwszy telefon wykonałem do tomaszowskiej Straży Miejskiej. Kilka razy w podobnych sprawach już mi pomagali. Tutaj jednak pojawił się problem. Teren należy nie tylko dl Lasów Państwowych ale znajduje się także w obrębie gminy Tomaszów. Mimo to, uczynny Strażnik skierował mnie do dyżurnego tomaszowskiej komendy powiatowej policji.

Sam również do niego zatelefonowałem, ale... wcale nie jest to takie proste. Dotychczasowy numer 7261000 jest już nieaktualny, więc nie pozostawało nic innego jak skorzystać z alarmowego 112. Operator numeru chyba pierwszy raz miał do czynienia z podobną sytuacją, więc nie zwlekając podał mi numer bezpośrednio do Tomaszowa. 

Porozmawiałem z dyżurnym, który jak się trafnie ocenił potencjalne zagrożenie epidemiczne i obiecał, że zgłosi problem do Nadleśnictwa Smardzewice. Oddzwonił też do mnie po kilkunastu minutach z informacją, że  mój numer telefonu przekazał leśnikom, bym mógł wskazać im dokładne miejsce, w którym dzik się znajdował. Do końca dnia nikt się ni odezwał. Kolejny dzień to święto, więc pewnie i leśnicy świętowali, ale dzisiaj zacząłem się niepokoić, że ktoś temat zlekceważył. 

Postanowiłem więc osobiście zatelefonować do Nadleśnictwa Smardzewice. Faktycznie, zainteresowania martwym zwierzęciem jakiegoś specjalnego nie wyczułem. Za to Pan, z którym rozmawiałem zaczął mnie odsyłać do koła łowieckiego "Niebieskie Źródła", które dzierżawi na potrzeby łowieckie tę część lasu. No do jasnej.... cholery. 

Zapytałem więc, czy nie lepiej może zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Usłyszałem, "że może i lepiej". 

Wykonałem więc kolejny telefon. Tym razem sympatyczna Pani zapisała sobie mój numer telefonu i obiecała, że jak tylko któryś z weterynarzy wróci "z terenu" zaraz się do mnie odezwie. I tak się faktycznie stało. Po około godzinie zadzwonił Pan, z którym umówiłem się w lesie. Obejrzał dzika, stwierdził, że leży tu już zapewne ponad tydzień, że weźmie próbki do analizy i uprzątnie truchło. 

Przy okazji dowiedziałem się, że ktoś będzie musiał za tę usługę zapłacić i że będę to najprawdopodobniej ja, bo to ja zachowałem się w sposób niesfornie obywatelski i wykonałem zgłoszenie. W sumie mnie to za bardzo nie zniechęci. Trudno, trzeba będzie pójdę do Sądu. Tylko, że jeśli faktycznie taki proceder się u nas praktykuje, to coś chyba stoi tutaj na głowie. 

To taka mała "rodzajowa" scenka, ale pokazuje ona doskonale jak papierowym państwem jest Polska. Walkę z ASF wojewoda Bocheński toczy poprzez wydawanie papierowych zarządzeń i wygradzanie metalowymi siatkami lasów. Kiedy trzeba podjąć interwencję, Nadleśnictwo, które gospodaruje lasami w imieniu Skarbu Państwa, nie jest w stanie samodzielnie wykonać prostych działań w postaci telefonu do osoby właściwej do konkretnej interwencji.

Obywatel odbija się od biurokratycznych murów i zaczyna zastanawiać się czy może w życiu rzeczywiście lepiej jest nie mówić, nie widzieć, nie słyszeć 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ajdejano 17.11.2020 19:01
Szanowny Panie Mariuszu:zachowuje się Pan i pisze Pan, jak dziecinny, mały Kaziu po dużym deszczu. Jakby Pan dopiero dwa dni temu się urodził. Taki stary (Średnio stary), a taki naiwny - w państwie idiotycznych krasnali. Pan chce upominać się o przestrzeganie prawa, dotyczącego np. ASF ?! Prawa, które mieliby wypełniać jacykolwiek urzędnicy państwowi, czy samorządowi ?!?! Jest Pan totalnie śmieszny, albo naiwny. Ci różni urzędnicy, czytaj: totalne nieroby, nie po to "uczęszczają" do swoich biur, aby załatwiać cokolwiek pożytecznego, ale po to, aby te 9 godzin dziennie odbębnić w tym urzędzie te 8 godzin i mieć te różne sprawy i ten pier.... urząd głęboko w d..użym poważaniu. A Pan, jak małe dziecko: a "moze bedzie lepij" ???

vicente 20.11.2020 02:17
no to tak trywialnie odpowiem .Panie sułku .....super. Teraz idę ratować nie dziki ...

wielbiciel Pana S. 16.11.2020 14:20
Ja myślę że trzeba najpierw zapoznać się z procedurami takich zgłoszeń, a później pisać oskarżające artykuły.

Edek 16.11.2020 17:54
Chciałbyś nas wciągnąć w rozgrywkę - w berka z urzędnikami??? ...oni biorą pieniądze za swoje stanowiska i odpowiedzialność za takie sytuacje...niech więc wezmą się do swoich obowiązków...ja przepraszam widzę że koniec świata jest już blisko???!!!

Piotr 13.11.2020 20:21
Zdrowe świnie zabrać do utylizacji to cały sztab by się znalazł w ciągu dwóch godzin

...) 13.11.2020 16:08
sprawa powinna być załatwiona przez pierwszego urzędnika (strażnika miejskiego), któremu zgłoszono sprawę! to ON powinien tylko poprosić zgłaszającego o wskazanie miejsca i na tym powinna się zakończyć sprawa dla zgłaszającego.Nie ma co zganiać na państwo... to od nas zależy jak pracujemy , czy olewamy czy wykonujemy swoje obowiązki za które jesteśmy wynagradzani.

koniószy 13.11.2020 07:47
"coś chyba stoi tutaj na głowie" - nie od dziś. Stadnina koni w Janowie ... Specjaliści - nie muszą kończyć żadnych szkół, bo ...

t 12.11.2020 20:29
"... csenka, ale pokazuje ona doskonale jak papierowym państwem jest Polska." Nie tylko Polska, ale wszystkie urzędy od góry do dołu.

varan 12.11.2020 20:06
Urzędnicy szkoleni są chyba głównie ze spychologii ;) Państwo z tektury postrzępionej przez szczury.

A. 13.11.2020 11:27
Jeżeli kryterium przyjęcia na urzędnicze stanowisko kierownicze i wyżej są zasługi wobec aktualnie rządzących i przeróżne długi wdzięczności a nie kompetencje, wiedzavi wykształcenie to co się dziwić.

Sławek 14.11.2020 06:04
Przecież tak jest od 1945 roku to jeszcze się nie przyzwyczaiłeś/aś?

A. 14.11.2020 12:38
Ja się nigdy nie przyzwyczaję.

Reklama
Polecane
Nadrzeczna pożegnała maturzystów 2024Podsumowanie konkursu w "Dziewiątce"RUSZYŁA SPRZEDAŻ BILETÓW NA KONCERT THOMASA ANDERSA W ARENIE LODOWEJ!Dinozaury w MCKSzkolenie Specjalistyczne Saperów„Miało cię nie być” -  czwartek 2 maj w Kulturze DostępnejPechowa porażka w meczu wyjazdowymPomagają młodszemu koledzeDzień Balonów po raz pierwszy w Tomaszowie Mazowieckim !Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych w II LOOstatni dzwonek w „Wyspiańskim”Nu-Med z certyfikatem ISO!
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 26°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama