Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 23:56
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Latami czekają na Twoją pomoc – nie kupuj, adoptuj!

Rekordziści za kratami siedzą kilka a nawet kilkanaście lat. Kochają i potrzebują człowieka. Każda przechodząca obok klatki osoba budzi ich ożywienie i nadzieje. Są też niestety takie zwierzaki, które już jej nie mają. To najsmutniejszy widok. Wciśnięte w kąt, brakuje im sił nawet by spojrzeć kto idzie. Każdy z nas może odmienić ich los. Decyzja musi być jednak dobrze przemyślana. Za bezwarunkową miłość musimy dać odpowiednią opiekę i często nauczyć adoptowanego psiaka czy kociaka, że ręka człowieka to nie tylko cierpienie i pokonać wspólnie jego lęki. W Tomaszowskim schronisku znajduje się obecnie 115 psów oraz 25 kotów, czekających na nowych, kochających właścicieli. Jak adoptować psa? Jak adoptować kota? Jakie warunki musimy stworzyć, jakie procedury przejść i przede wszystkim jak dobrze się do tego przygotować?

Przed adopcją psa czy kota

Decydując się na adopcję czworonoga należy pamiętać o tym, że wiele rzeczy ulegnie zmianie. Nie będą one chwilowe, a na całe nasze wspólne życie. Trzeba więc wszystko dobrze przemyśleć. Czy mogę zabezpieczyć balkon czy podwórko dla kota? Czy mam miejsce dla psa? Czy mam czas żeby wychodzić kilka razy dziennie na spacer? Czy mam środki, żeby zwierzaka utrzymać? Sprowadzenie do domu nowego członka rodziny, nierzadko po przejściach, wiąże się z ogromem pracy, którą musimy wykonać, potrzebne będą również pokłady cierpliwości, tak by przyjmowana pod naszą opiekę istota odzyskała wiarę w ludzi. Na początku naszej drogi możemy napotkać trudności, jednak praca zawsze przynosi efekty, a siła nawiązanej relacji może nas zaskoczyć.

Chce adoptować zwierzaka, co dalej?

Jeśli już zdecydujemy się na adopcję psa czy kota ze schroniska, warto porozmawiać z wolontariuszami. To właśnie osoby wyprowadzające psy najlepiej je znają, wiedzą, jak się zachowują i jaki mają charakter. Postarajmy się także dowiedzieć jak najwięcej o historii danego psa, o tym, co przeżył przed trafieniem do schroniska i jak długo w nim już przebywa. Należy zastanowić się także, jaki typ psa nas interesuje i przede wszystkim co my jesteśmy mu w stanie zaoferować. Czy lubimy aktywność fizyczną? Czy często podróżujemy? Czy mamy duże podwórko, na którym czworonóg mógłby się wybiegać? Czy jesteśmy typem domatora? Znaczenie ma również wiek psa – inne wymagania będzie miał szczeniak, inne starsze zwierzę. Pracownicy schroniska powinni udzielić niezbędnych wskazówek jak zajmować się danym zwierzakiem, wolontariusze z pewnością też podzielą się swoją wiedzą.

Jakie warunki muszę spełnić, żeby adoptować psa czy kota

Musimy pamiętać o tym, że przyszli opiekunowie są przez schroniska weryfikowani, by uniknąć oddania zwierzaków w nieodpowiednie ręce. To nie wymysł, a bardzo ważna część procesu adopcji, która ma uchronić często już wielokrotnie krzywdzone zwierzęta, przed powrotem do schroniska lub trafieniem do osób, które nie będą odpowiednio sprawować nad nimi opieki. Jak tłumaczy Justyna Woźnica kierownik tomaszowskiego schroniska, cała procedura rozpoczyna się od wypełnienia odpowiedniej ankiety.

- Wybieramy oczywiście czy chcemy adoptować psa czy kota i jeśli zwierzak jest już po sterylizacji i zaczipowaniu, umawiamy się na wizyty przedadopcyjne, czyli spacery zapoznawcze – wyjaśnia. – Zazwyczaj są to 3-4 spotkania, najczęściej w weekendy – dodaje. Jeżeli przyszli właściciele posiadają już jakieś psy, zabierają je ze sobą, na którąś z wizyt, by zobaczyć, czy zwierzęta się dogadują. Sprawdzane są także warunki w domu – czy teren jest dobrze ogrodzony i czy na pewno nie ma tam innych zwierząt, należy bowiem sprawdzić jak adoptowany pies zachowa się w ich obecności. - Jeśli chodzi o mieszkania, to nie jest to oczywiście problem. Ważne tylko, by miało ono odpowiedni metraż, czy nie ma tam innych zwierząt, których obecność starający się o adopcję zataili. Znaczenie ma także, czy mieszkanie jest własnościowe czy wynajmowane oraz czy wynajmujący wyraził zgodę na takiego zwierzaka. Bo niestety mieliśmy sytuację, gdy psy wracały do naszego schroniska po tym, jak właściciel mieszkania dowiedział się, że wynajmujący trzymali psa bez jego zgody – mówi Justyna Woźnica. Adopcja żywego stworzenia to poważna sprawa, dlatego tak ważne jest, by sprawdzić, do kogo ono trafia.

Kontrole poadopcyjne

Po udanej adopcji prowadzony jest nadzór poadopcyjny, który ma na celu dalsze sprawdzanie warunków, w jakich żyje zwierzak. - Oczywiście odwiedzamy naszych czworonogów, także nasi wolontariusze, w zależności od czasu i natłoku pracy. Jeżeli jesteśmy gdzieś w pobliżu, przy okazji wstępujemy z wizytą. Sami właściciele przesyłają nam także zdjęcia swoich pupili, więc cały czas, wiemy, co się z nimi dzieje – zaznacza kierowniczka schroniska. Niestety zdarzały się sytuacje, że w skutek takich wizyt pies został nowym właścicielom odebrany. - Było to już dawno temu, ale pamiętam, że przy wizycie okazało się, że pies trafił na łańcuch, a to jest oczywiście niedozwolone, wiec musieliśmy go odebrać – wspomina Pani Justyna.

Są i dobre wiadomości - coraz mniej osób zwraca adoptowane zwierzęta i dzieje się to naprawdę sporadycznie. Najczęściej zmuszają do tego właścicieli sytuacje podbramkowe, takie jak choroba. W tych przypadkach wolontariusze zawsze starają się od razu znaleźć takiemu zwierzakowi nowy dom, by nie musiał on wracać do schroniska i przechodzić kolejnej traumy.

Podsumowując, nie da się przygotować w 100% na wszelkie wypadki losowe. Jednak kochając, ucząc się o potrzebach naszych czworonożnych przyjaciół, obserwując i z cierpliwością im pomagając dostaniemy w zamian wspaniałą relację, przyjaciół, którzy nigdy nas nie zawiodą.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Andrzej 12.06.2021 16:51
Adoptuj adoptuj. Kiedyś problemu nie było, szedłeś do schroniska i wybierałeś psiaka. Tak miałem 2 psy. Teraz jakieś pseudo ankiety, a i tak niby kto inny dostaje psa. Żadnego kontaktu ze strony schroniska po wysłaniu ankiety a informują, że czy zakwalifikujesz się czy nie to i tak będzie kontakt. Guzik prawda. Jak pojawi się rasowy pies to zaraz zajęty....

Reklama
Polecane
Mity o współpracy z architektem wnętrzZaprosili słuchaczy do „Starego kina”Gdzie się leczyć w majówkę? PodpowiadamyKancelaria adwokacka - jak dobrze wybraćNadrzeczna pożegnała maturzystów 2024Podsumowanie konkursu w "Dziewiątce"RUSZYŁA SPRZEDAŻ BILETÓW NA KONCERT THOMASA ANDERSA W ARENIE LODOWEJ!Dinozaury w MCKSzkolenie Specjalistyczne Saperów„Miało cię nie być” -  czwartek 2 maj w Kulturze DostępnejPechowa porażka w meczu wyjazdowymPomagają młodszemu koledze
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama