Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 kwietnia 2024 19:42
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Czerwiec w ogrodzie. Czas na odpoczynek, ale są też obowiązki

Zaczyna się czas pierwszych plonów w ogrodach. To też okres do wypoczynku, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zadaniach.
Czerwiec w ogrodzie. Czas na odpoczynek, ale są też obowiązki

Autor: iStock

Czerwiec to ten miesiąc w roku, kiedy po przygotowaniach do sezonu i jego starcie można trochę odpocząć. Można śmiało planować spotkania towarzyskie, rodzinne grille i przyjęcia dla dzieci. To też ten czas, kiedy można zbierać pierwsze plony w warzywniakach. Nie można jednak w tym wszystkim zapomnieć, że ogród cały czas wymaga pracy i nie inaczej jest obecnie.

Nie tylko koszenie trawy

Zacznijmy od trawnika, do którego wiele osób przykłada szczególną wagę. Pragną oni, aby na ich posesji trawa była w idealnym stanie, a czasami wręcz przypominała pole golfowe. Żeby osiągnąć najlepszy efekt, trzeba regularnie kosić. Fachowcy radzą, aby tego rodzaju pielęgnację przeprowadzać nawet co kilka dni np. co tydzień. Przy czym trzeba pamiętać, że to cięcie nie może być za duże – źdźbła nie mogą być za krótkie, bo grozi to żółknieniem, przerzedzeniem i wysychaniem.

Wysokość koszenia trawy powinna początkowo wynieść około 6 cm. Mowa jest przede wszystkim o niedawno założonych trawnikach. Cięcie trawy odbywa się, gdy dorasta ona do wysokości około 10 cm. Jeżeli będzie ona zbyt wysoka, wtedy kosiarka może nie sprostać zadaniu.” - radzą specjaliści z branżowego portalu fajnyogrod.pl.

Najlepsza wysokość trawnika to 3-4 cm, co ograniczy występowanie niepożądanych zjawisk w ogrodzie. Trawę, o ile kosiarka jej nie zbiera, trzeba zgrabić. Nie wolno jej zostawić, bo zaszkodzi ogrodowi, zahamuje wzrost ździebeł.

Równie ważne co koszenie, jest podlewanie. Samemu trzeba ocenić, jak często należy to robić. Wszystko jest uzależnione od opadów i pogody. W okresie dni słonecznych i suszy podlewanie jest konieczne codziennie. Trzeba jednak pamiętać, aby nie robić tego za dnia, w pełnym słońcu. Grozi to „spaleniem” trawnika, co łatwo zauważyć, bo w ogrodzie zaczną pojawiać się spore plamy pożółkłej połaci. Najlepszym czasem na podlewanie jest wieczór.

Czerwiec to też czas na poważniejsze prace ogrodowe i warto zainteresować się systemem nawadniania. „System taki może monitorować wilgotność gleby i w zależności od niego dawkować odpowiednią ilość wody, dzięki czemu nasze rośliny otrzymują dokładnie tyle wody, ile jest im potrzebne. ” - podpowiada jeden z wiodących na rynku producent produktów do pielęgnacji ogrodu.

Nawadnianie to nic innego jak odpowiednio ułożone węże i podłączone do nich spryskiwacze. W zależności od rozmiaru ogrodu i użytych rozwiązań, cena systemu może wynieść od ok. 150 zł do nawet kilku tysięcy. Najbardziej skomplikowane instalacje wyposażone są w czujniki wilgotności gleby, które w odpowiednim momencie uruchamiają instalację. Dzięki temu trawnik (i nie tylko) jest podlewany nawet podczas długiej nieobecności domowników.

Prostszym rozwiązaniem jest rozłożenie węża (na trawniku lub wzdłuż grządek) i podpięcie do niego spryskiwaczy. W grę wchodzi ewentualnie nacięcie przewodu w kilku miejscach. Wówczas jednak samemu trzeba przypilnować podlewania – włączyć wodę, a na koniec ją zakręcić.

Kwiaty pragną uwagi

Trawa to nie wszystko. Czerwiec to także czas, kiedy rosną kwiaty cebulowe jak krokusy, cebulice i narcyzy. Kiedy ich liście wyschną, należy rośliny wykopać z ziemi, a cebulki oczyścić i złożyć w suchym, zacienionym miejscu, bo zostaną posadzone we wrześniu lub październiku. Już w momencie wykopywania cebulek należy się każdej dokładnie przyjrzeć i odrzucić te, z których pewnie już nic nie wyrośnie, lub które zostały zaatakowane przez pasożyty. Lepiej nie sadzić ponownie cebul uszkodzonych, przebarwienia lub pozbawionych łusek. Wykopanie nie jest konieczne, ale doświadczeni ogrodnicy dobrze wiedzą, że sprzyja to roślinom, które za rok wyrosną równie okazałe.

Mimo że czerwiec to czas ogródkowego odpoczynku, to jednak cały czas trzeba uważać na chwasty, które na bieżąco trzeba usuwać. Są tylko dwa na to sposoby – mechaniczny (czyli wyrywanie) lub chemiczny (stosowanie odpowiednich środków). Przy opcji drugiej sugerowana jest ostrożność i stosowanie się do zaleceń producenta. Za obfite użycie herbicydów może zaszkodzić choćby trawie, która generalnie na takie środki jest bardziej odporna. „Zaburzają wzrost organów rośliny oraz hamują fotosyntezę. Po kilku tygodniach następuje całkowite zniszczenie rośliny. Mechanizm działania tych syntetycznych hormonów roślinnych nie jest do końca jasny, ale rośliny dwuliścienne (nie-trawy) są bardziej wrażliwe na ich działanie.” - tłumaczą fachowcy z portalu twojogrodek.pl.

Wielkie przycinanie i sadzenie

Na liście czerwcowych prac są jeszcze wszelkie zabiegi związane z pielęgnacją roślin kwitnących i ozdobnych. Trzeba usunąć przekwitłe kwiaty wczesnych gatunków jak jaśminowiec, krzewuszka czy żarnowiec. To też najwyższa pora na usunięcie zasychających lub zaschniętych kwiatów różanieczników. Gołym okiem widać też, że przycięcia i uformowania wymagają liściaste krzewy jak grab, pęcherznica czy bukszpan.

Czerwiec to także czas sadzenia. Chodzi o nowe byliny, drzewa i krzewy. Wszystkie kupujemy w sklepach ogrodniczych i jest kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę. „Nie powinno się wybierać roślin z odsłoniętym korzeniem. Nie przesądza to o tym, że drzewko się nie przyjmie, ale ma na to mniejsze szanse. Korzeń w nawet niewielkiej ilości ziemi, w plastikowej osłonce to zabezpieczenie przez pasożytami, szkodnikami, uschnięciem i uszkodzeniem mechanicznym.” – wylicza Jakub Maj z centrum ogrodowego Maj i dodaje, że równie ważny jest sposób sadzenia. Rośliny nie mogą znajdować się za blisko od siebie i w zależności od rozmiaru, ta odległość jest różna. Np. w przypadku drzewem owocowych to przynajmniej 1,5 metra.

Dołek, w którym zostanie umieszczona nowa ozdoba ogrodu, nie może być za mały (korzenie nie mogą się zawijać do góry), a za duży sprawi, ze będzie trudno ustawić roślinę. Doświadczeni ogrodnicy na dno dołka wrzucają skorupki jajek, co nawozi rośliny.

Owocobranie

Jeżeli ktoś uprawia truskawki w tunelach foliowych lub szklarniach, to już mógł się cieszyć owocami od pewnego czasu. Rośliny rosnące pod gołym niebem właśnie owocują. To nie jedyne zbiory, na które należy się nastawić w czerwcu, bo na liście są jeszcze poziomki oraz wczesne odmiany malin, porzeczek i agrestu. Spośród drzewek owocowych w ogrodzie jest już też pora na wczesne czereśnie, a na pozostałe jak brzoskwinie trzeba poczekać.

Skoro na drzewach i krzewach są już owoce, to dobrze jest zabezpieczyć je przed ptakami, które potrafią zjeść niemal wszystkie owoce. Najlepiej nadają się do tego siatki.

To też dobry moment na przycięcie ziół (mięta, szałwia, rozmaryn i tymianek). Dzięki temu jeszcze bardziej się rozrosną. Trzeba też pomyśleć o przyszłych zbiorach i czerwiec to czas na przygotowanie grządek oraz wysianie np. fasolki szparagowej. Czas na to jest do połowy lipca. Jeśli ktoś nie zdążył wysiać ogórków, to może jeszcze nadrobić ten czas, ale musi kupić sadzonki, bo na same nasiona jest już za późno.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Błąd 21.06.2021 14:33
cebulki narcyzów i tulipanów NIE WYKOPUJEMY z ziemi na zimę.

Reklama
Polecane
Prokuratura nie zmienia kwalifikacji czynu. Zabójczy pirat drogowy wciąż ściganyProkuratura nie zmienia kwalifikacji czynu. Zabójczy pirat drogowy wciąż ściganyProkuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w śledztwie prowadzonym przeciwko Sebastianowi M. podejrzanemu o spowodowanie wypadku komunikacyjnego ze skutkiem w postaci śmierci trojga pokrzywdzonych, po przeanalizowaniu zgromadzonego dotychczas materiału dowodowego, w tym w szczególności uzyskanej w dniu 15 kwietnia 2024 roku uzupełniającej opinii biegłego z zakresu wypadków drogowych, stwierdzono brak podstaw procesowych do zmiany podejrzanemu dotychczasowego zarzutu na zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem w postaci śmierci w/w osób, tj. przestępstwa kwalifikowanego z art. 173 § 3 k.k. Różnica jest istotna ponieważ wiąże się z maksymalnym wymiarem kary. W przypadku katastrofy wynosi on 15 lat, natomiast gdy mamy do czynienia z wypadkiem jest to co najwyżej lat 8. Opinia biegłego potwierdza natomiast zasadność stawianego podejrzanemu zarzutu, jako wyłącznemu sprawcy wypadku drogowego, do którego doszło w dniu 16 września 2023 roku na autostradzie A1. Śledztwo nadal pozostaje w toku.Data dodania artykułu: Wczoraj, 08:56
Szkolenie Specjalistyczne Saperów„Miało cię nie być” -  czwartek 2 maj w Kulturze DostępnejPechowa porażka w meczu wyjazdowymPomagają młodszemu koledzeDzień Balonów po raz pierwszy w Tomaszowie Mazowieckim !Zakończenie roku szkolnego klas maturalnych w II LOOstatni dzwonek w „Wyspiańskim”Nu-Med z certyfikatem ISO!Miejskie nieruchomości na sprzedażPodyskutuj o ulubionych książkachJuż od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Prokuratura nie zmienia kwalifikacji czynu. Zabójczy pirat drogowy wciąż ścigany
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Białobrzeska Majówka Białobrzeska Majówka Piknik rodzinny pod tytułowym hasłem odbędzie się 11 maja w Miejskim Centrum Kultury Za Pilicą przy ul. Gminnej 37/39. Organizatorzy przygotowali dla jego uczestników wiele atrakcji. Będzie z nich można skorzystać w godz. 16−19. Wstęp wolny. Na najmłodszych czekać będzie m.in. gra terenowa z nagrodami, a także: ogromna zjeżdżalnia, stoiska plastyczne, na których wykonać będzie można np. makramowy breloczek, ścieżka sensoryczna i tor przeszkód. Nie zabraknie też ogromnych baniek mydlanych, balonów, szczudlarza i cukrowej waty. Główną atrakcją dla dzieci będzie magik Pan Buźka, który przedstawi show „Magia Żółtoksiężnika”. Dużo będzie działo się również na scenie. Zaprezentują się m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, DFC Latino, uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych z MCK Za Pilicą, a w bajkowy świat przeniesie wszystkich grupa teatralna „Zeróweczka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Białobrzegach, która pokaże nagrodzony Złotą Maską na tegorocznych Tomaszowskich Teatraliach spektakl „Królewna Śnieżka”. Będzie też czas dla Kwadransowych Grubasów, z którymi wspólnie świętować będziemy 25-lecie działalności klubu. Na stoiskach partnerów wydarzenia będzie można przybić piątkę z Miśkiem i Kropelką, zagrać w koło fortuny, sprawdzić umiejętności językowe czy wykonać kolorową pracę plastyczną. Dodatkowo będzie można skorzystać z konsultacji koordynatora opieki onkologicznej oraz zmierzyć ciśnienie i poziom cukru. Dostępny będzie również punkt Nadleśnictwa Smardzewice, w którym będzie można otrzymać sadzonki drzew. Nie zabraknie również wozu strażackiego, do którego będzie można wsiąść, i pokazów pierwszej pomocy prowadzonych przez druhów z OSP w Białobrzegach. Na sali koncertowej dostępne do obejrzenia będą dwie wystawy: prac malarskich artystów ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków oraz uczestników zajęć malarstwa i rysunku w MCK Za Pilicą. Na stoiskach będzie można również zakupić słodkie ciasta oraz ciepłe dania, jak np. grillowaną kiełbaskę czy pyszne pierogi.Wstęp na wydarzenie jest wolny.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 11.05.2024
Food trucki Food trucki Już od 17 do 19 Maja na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim zawitają Food trucki!Piknik rodzinny organizowany przez Sowa Events bedzie miał do zaoferowania mnóstwo atrakcji.Dla głodomorów przyjadą foodtrucki reprezentujące kuchnie z całego świata. Wśród serwowanych dań nie może zabraknąć: amerykańskich burgerów, hiszpańskich churrosów, frytek belgijskich, węgierskich langoszy, tajskiego padthaia oraz wiele innych przysmaków z różnych zakątków naszego globu.Dla spragnionych będzie przygotowana strefa orzeźwienia, czyli stoisko pełne dobroci. Serwujemy tam autorską lemoniada, zmrożoną granite i wiele innych.Między stoiskami będzie przygotowany specjalny food court gdzie zostaną porozkładane ławostoły, leżaki oraz parasole. Można więc śmiało zaprosić całą rodzinę i wygodnie spędzić czas zajadając się serwowanymi specjałami, słuchając przy tym przyjemnej muzyki.Będzie również mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Będzie stoisko z balonami i zabawkami oraz stoisko z watą cukrową. Bedą również przygotowane dmuchane zamki na których dzieciaki beda mogły spędzić radosne chwile skacząc i bawiąc sie w najlepsze.DODATKOWO I BEZPŁATNIE ZAPRASZAMY NA:SOBOTA:- 12:00 - 16:00 - Spotkanie z ulubionymi postaciami z topowej bajki o dzielnych pieskach! Szykujcie aparaty i szerokie uśmiechy :)NIEDZIELA: - 12:00 -12:45 - Koncert "JAK Z BAJKI" - uzdolnieni ludzie filmu, muzyki, teatru i animacji przeniosą Was w magiczny świat muzyki z największych hitów filmów animowanych! - 12:00 - 18:00 - Animatorzy do Waszej dyspozycji! - zabawy ruchowe, sportowe, skręcanie balonów, zabawy z chustą klanza, mini zajęcia plastyczne i wiele innych - nudzie mówimy STOP!- 12:00 - 18:00 (z przerwami) - Bańki mydlane w niecodziennym wydaniu - daj się zamknąć w giga bańce! - Warto zapomnieć o gotowaniu w domu tego weekendu. Warto zabrać rodzinę i cudownie spędzić ten czas z Food truckami. Kulinarne święto już od 17 do 19 Maja w Tomaszowie Mazowieckim.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 18°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama