Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 15:33
Reklama
Reklama Odnawialne źródła Energii

Czy następny zabytek zostanie całkowicie zniszczony

Tomaszów Maz. ul. Norberta Barlickiego 32, budynek nazywany też pałacem Piescha zbudowany został w latach  1889 - 1895 przez fabrykanta Moritza Piescha, właściciela fabryki sukna. Miał być on (i był) siedzibą jego rodziny.

Projektantami budynku byli: inż. Wilhelm Sroka i inż. Dawid Lande. Stworzyli obiekt o charakterze pałacowej willi w stylu eklektycznym z dominacją elementów późnego renesansu francuskiego i neobaroku. Zachowały się liczne dekoracje architektoniczne i rzeźbiarskie. Jest to jeden z ładniejszych zabytków w mieście. Willa została wpisana do Centralnego Rejestru Zabytków Województwa Łódzkiego 125 z 4.10.1982 oraz do rejestru zabytków Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego za nr  I - 01.

Obecnie własność prywatna, a od kilkunastu lat pustostan. Obecnie ulegający coraz większej dewastacji, zniszczeniu i rozbiórce. W załączeniu zdjęcia.

Przez prawie 50 lat po II Wojnie Światowej pałacyk był siedzibą tzw. Kasy Chorych a następne mieścił poradnie specjalistyczne z gabinetami zabiegowymi i pomieszczeniem do bada RTG. Później przeszedł w prywatne ręce, tak jak i szereg innych podobnych obiektów. Niektóre z nich zniknęły już całkowicie z tomaszowskiego pejzażu, jak chociażby willa przy ulicy Spalskiej (kiedyś także przychodnia)

 Od kilku lat zabytek z ulicy Barlickiego wystawiany jest na sprzedaż na portalach ogłoszeniowych. Jego cena jest niestety niezwykle zaporowa. Sięga kilku milionów złotych. W stanie, w jakim obecnie się znajduje, mało prawdopodobnym jest, by znalazł się chętny nabywca.  

Tego rodzaju zabytki zamiast stawać się perełkami, budującymi lokalną tożsamość, stają się najczęściej zbędnym balastem, szczególnie dla samorządów, których nie stać na ich remontowanie i utrzymywanie. Dodatkowo wymogi konserwatorskie w sposób znaczący obciążenia finansowe podnoszą. 

Na całym świecie funkcjonują specjalne rządowe fundusze, które dofinansowują utrzymanie i remonty podobnych obiektów. W Polsce przez lata zostały zaniedbane i nikt o tym nie myślał. Najpierw lata PRL doprowadziły do zniszczenia wypracowywanych pokoleniami majątków, dworków, pałacyków szlacheckich, lokując w nich PGR-y i inne Gminne Spółdzielnie. czy SKR-y. Te, które za niemal bezcen trafiły do prywatnych właścicieli popadły w ruinę, gdy za zakupem nie szły inwestycje. 

Tomaszów Mazowiecki to stosunkowo młode miasto, dlatego tym bardziej powinniśmy dbać o każdy najdrobniejszy element lokalnej tożsamości. Jeden z z zabytków, który przez kilka lat stał pusty remontuje i ratuje obecnie tomaszowska firma, która stała się jego właścicielem. Mowa oczywiście o pałacyku przy ulicy Konstytucji 3 Maja. 200 metrów dalej niszczeje jednak dawny Urząd Pracy. Powiat Tomaszowski odmówił jakiś czas temu przejęcia go na własność. Kolejny obiekt, jaki czeka na nowego właściciela to siedziba dawnego SANEPID-u przy ul. Św. Antoniego. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Jurek z Łodzi 13.02.2022 14:33
My łodziaki mamy ponad setkę takich łódzkich pałacy i żaden po wojnie nie został wyburzony. wszystkie zostały odrestaurowane i służą miastu. A w Tomaszowie jest ich jedynie 5 i jak tak dalej pójdzie to i ten Halperna, Barkego czy Landsberga pójdzie pod buldożery. Szkoda bo można byłoby to zagospodarować na perełki cieszące oko i z szacunku dla przodków tworzących Tomaszów.

Kacper 15.02.2022 15:34
U nas biedne miasto, nawet miłośnicy bilarda by nie wykupili tego chyba że na Kasyno dla bogatych.

Ajdejano 12.03.2022 19:18
Z Twojego wpisu wynika, że rzeczywiście grasz w bilard i zdaje się, że kiedyś dobrze dostałeś bilą w głowę.

Kabanos 09.02.2022 02:25
Szkoda ze nie jest prezesa Orlenu.., może kupi?

Cezary P. 07.02.2022 06:26
CZEKAMY CO W TYM TEMACIE MA DO POWIEDZENIA PREZYDENT WITKO, przecież to On gospodarzy w Tomaszowie gdzie mienie zabytkowe jest rozkradane a być może niszczone po kawałku.

Jak masz wizję to idź do okulisty. No ale bez wizji to jest właśnie tak 07.02.2022 12:22
Poza kompetencjami zdaje się. Gdyby to było za świętej pamięci komuny, wywłaszczyłoby się, a jeśliby się upierał to jakieś kwity by się znalazły i sam by oddał. A tak, no cóż świnte prawo własności. Mnie ciekawi kto zadecydował o sprzedaży tego? Pustostany po starostwie stoją w niezłym stanie a to zwykłe dużo młodsze klocki są. Gdyby tutaj było starostwo byłby dziś ładny pałacyk. Teraz gdy już jesteśmy „bogatsi” o takie doświadczenia prywatnej własno ści – po przenosinach starostwa mozna było sprzedać ale pod warunkiem uruchomienia działaności komercyjnej w ciągu pięciu lat. Preferencyjna cena, ale konkretne warunki w umowie. Zamiast tego przy Dzieci Polskich tutaj mógłby powstać ładny hotel. Z klimatem No ale już po ptakach. Gdyby dłużej była tu jakaś instytucja, to jednego roku wymienili by podłegę na parterze, drugiego roku na drugim piętrze. Potem dach i tak dalej. Stopniowo. A tak, no coż... zgorzkinie. Ciekawe jak tam w środku naprzeciwko? W Willi Halperna? Na zewnątrz kolumna przy wejściu wygląd jakby ją ugryz;ł dinozaur. Hahaha :) Nieśmieszne? To przepraszam.

Ajdejano 11.02.2022 17:47
Gościu. Dobra rada na przyszłość: jak będziesz chciał coś napisać na jakimkolwiek portalu, to przed tym pisaniem nic nie bierz i nic nie pij. I będzie dobrze.

Wóda, skórzany brązowy sandał i golona. Co noc. 12.02.2022 03:43
Kwestia zdolności myślenia abstrakcyjnego. Ty jej nie masz prostaczku, a że zarządzałeś miastem w kluczowym okresie no to mamy co mamy. Nie chcę się teraz odgrywać, to osobny duży temat, ale tacy jak ty powinni być pociagnięci przynajmniej do symbolicznej odpowiedzialności. W literaturze anglosaskiej funkcjonuje coś takiego jak „społeczne dochodzenie” (social investigations) – tu chodzi z grubsza o opisanie zjawisk kluczowych dla jakiejś wspólnoty. Mniej o nazwiska, bardziej „formacje” mentalną danych czasów. W Polsce to jest bardzo potrzebne.

Ajdejano 12.03.2022 19:22
Ło jejku, jejku!!! Jaki ty jesteś, ku...., mądry. "Mundrzejsy łod" radia!!! Uważa, żebyś nie dostał po kłębie od telewizji

Polska 31.03.2022 21:35
A co taki Witko Jak by był choć w 50%bisnes to by to wypaliło A tu zwykłe chłopki tylko dorwał się do władzy tak jak ten starosta Szkoda komentować

ooo 06.02.2022 19:41
Coś niesamowitego ! to dramat!!! Trudno uwierzyć i brak słów...

obserwujący 09.02.2022 06:45
Z postępowania robót wynika że obiekt będzie wyburzony

tom 06.02.2022 12:24
Ktoś to kupił albo kupi, poczeka aż się rozleci i będzie miał fajną działkę której jak nie wykorzysta to z zyskiem opyli

tomaszowianin 06.02.2022 11:57
Rozumiem wszystkich krytykujących. Szkoda tego i innych takich zabytków. Rozumiem także, że za poprzednich włodarzy miasta i rządzących w kraju, zabytki były pieczołowicie odnowione i zadbane a dewastacja nastąpiła teraz? Szanowni Państwo, bądźcie obiektywni proszę.

stary tomaszowiak 05.02.2022 20:36
Na foto widać rabunkową działalność, tj okradanie Pałacu z zabytkowych elementów i rujnowanie wszystkiego wokoło. Czy nie powinna zająć się tym Prokuratura?

Ewa 05.02.2022 17:14
To sie w glowie nie miesci! Gdzie konservator, gdzie prezydent? Popieciu latach nicnierobienia konfiskata.Tu chyba nie powinno funkcjonowac: moje i L nic mi nie zrobicie, pnieopodal,przy Galerii inny maly placyk- niszczeje, wali sie, taka mala perelka Ale mienie prywatne. Skandal wolajacy o pomste, burze i protesty. Popatrzcie na palacu Dolnego Slaska, tam nie mozna oczu oderwac o zabytkow a tomaszowskie? Ruiny i kamieni kupa. Skandal!

Ajdejano 06.02.2022 19:51
Dziewczyno: nie dziwię się, że w Twojej głowie ta sprawa się nie mieści. Mieściłaby się ta sprawa w Twojej głowie, gdybyś wiedziała, że cały ten bajzel przy Barlickiego, to jest zupełnie prywatny bajzel, a nie interes Prezydenta Miasta. I prywatny właściciel tej nieruchomości może z nią zrobić, co będzie chciał i kiedy będzie chciał, pod warunkiem, że wszelkie jego poczynania będą zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i z zaleceniami konserwatora zabytków. Tak więc, nie podniecaj się tak bardzo, napisz podanie do właściciela nieruchomości, to on - jak będzie chciał - to Ci odpisze.

tomaszowianka 06.02.2022 20:38
Ooo, zadowolony z dewastacji tego zabytku się ujawnił. Może lepiej byłoby żeby ten właściciel zgromadzony milion pln. wrzucił do ognia w kominku. Przynajmniej ocalony byłby kawałek zabytkowego Tomaszowa i niegdyś najciekawszy zabytek pałacowy w naszym mieście.

Ewa 07.02.2022 04:36
Mimo, ze moja glowa pojemna, to wciaz mi sie pewne sprawy, vide palac przy Barlickiego, w niej nie mieszcza. Ale dziekuje za informacje i upieram sie, mimo iz napisalam, ze to mienie prywatne, ze ”ktos w miescie” powinien sie zainteresowac sprawa/sprawami. Nie ma paragraf na to? Nie takie paragrafy i nowelizacje zostaly napisane. Zainteresowanie, zrozumienie i dobra wola- tego brakuje. Do wlasciciela pisac nie bede, bo nie znam adresu i nie chce mi sie z nim gadac. Nie bedac obywatelka tego powiedzmy miasta z potencjalem, zostawiam sprawe tomaszowiakom. Ale dziekuje za informacje, wszystkie komentarze sznownego Kolega czytam z zainteresowaniem.

Ajdejano 11.02.2022 18:02
Dziecko drogie: wiem, że na pewno ciągle tutaj (na ten portal) zaglądasz, więc i te moje wypociny też przeczytasz. Trochę masz racji w tym, co piszesz. Jednak, zarówno w Tobie, jak i w wielu innych, ciągle siedzi ta pier. komuna. Uważacie tak: dobra, dobra, niech se ta prywatna własność istnieje, ale jednak, ta władza ludu w postaci tej demokracji musi rządzić. Jednak, ta obecna "wadza" ludu, to już nie jest władza ludu poprzez sekretarzy pzpr, ale faktyczna, demokratyczna władza, która jest faktycznie wybierana przez lud, a nie przez komunistyczną sitwę. I ta obecna, demokratyczna władza MUSI patrzeć na różne przepisy i te przepisy wykonywać. Czy uważasz, maleńka, że Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego nie wie, co robi? Ja myślę, że wie, co robi. A Jego Wyborcom, najwyraźniej zwisa los tego architektonicznego "skarbu".

??? 12.02.2022 03:41
Ajdejano, a to nie ty czasem miałeś wpływ na to, że ta perełka wpadła w ręce nieporadnego przedsiębiorcy? Nie chcę się specjalnie pastwić nad nim. Z wielu powodów, ale m.in. nie on jedyny. Jest to budynek prestiżowy i zawsze nieopłacalny. Budowany na pokaz.

Ajdejano 05.02.2022 16:55
Wy - wszyscy mądrale, we wpisach poniżej, rozczulacie się nad tym zabytkowym majątkiem narodowym przy Barlickiego. Tymczasem, ani "redakcja" (czytaj p. Mariusz - rzeczoznawca majątkowy), jak i Wy wszyscy mądrale nie zastanowiliście się nad taką kwestią: jeżeli ten zabytek (i działka - też) jest w tej chwili prywatną nieruchomością, to w takim razie - od kogo zastała zakupiona ?! Od Państwa Polskiego, czy od poprzedniego właściciela tej nieruchomości ?! Panie Mariuszu: nieraz pisze Pan w tym swoim medium kawałki, nie jak fachowiec, ale jak laik. Przepraszam.

Gienek z Niebrowa 06.02.2022 08:54
Liudzi z Niebrowa gadają na co to komu to, lepij wyburzyć i blok tam walnąć. Gadają też że nie znają tego budynku bo przychodnię tam skasowano w 1986 roku. A od tego czasu skorupa straszy podążających tendy do Kauflanda łowców promocji.

Ewa 07.02.2022 04:39
A moze otworzyc tam Kaufland- bis. Lowcy promocji z Niebrowa beda miec krotsza droge, spacer ich nie zmeczy? Zartuje, zartuje.

Ajdejano 07.02.2022 21:54
Gieniu: 200% racji !!! Znaleźli się: głównie byli komuniści, proletariusze (wszystkich krajów - łączcie się!!!), którzy dopiero teraz chcą ratować naszą, polską kulturę budowlaną. A gdzie wy wszyscy obroń byliście, jak kilkadziesiąt lat tremu szwendaliście się po przychodni, właśnie w tym zabytku i nawet nie spojrzeliście w sufit, na te piękne, architektoniczne wystroje. Znaleźli się, kur...., czerwoni obrońcy kapitalistycznej architektury. Najpierw, wypierd..... tych, którzy to stworzyli, a teraz uważają, że przecież to jest ogólnonarodowe dobro !!! Czerwona s.w.o. ł.o.c. z. i nic więcej!!!

T.J. 08.02.2022 09:55
Wygląda na to że patriotów już nie ma! Pozostali tylko ,,łowcy promocji" z dyskontów niemieckich. Aby się nażreć obejrzeć seriale i tvp info. Miał rację Tusk gdy ocenił że polactwo to nienormalność i tyle w temacie.

t 06.02.2022 14:12
Ale przepisy o ochronie zabytków obowiązują wszystkich: U S T AWA z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Art. 3, Art. 4, Art. 5, Art. 6. pkt. 1, Art. 8. pkt. 1, Art. 10a, Art. 18. pkt. 1, Art. 19. 1, Art. 21, Art. 22. pkt. 4, Art. 25. pkt. 1, Art. 26. pkt. 1, Art. 36. pkt. 1, Art. 43. pkt. 1, Art. 49. 1. Zarządzenie nr 368/2019 Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 28 sierpnia 2019 r.

Ajdejano 07.02.2022 21:43
Ale się wysiliłeś z tymi paragrafami!!! Jednym słowem, potwierdzasz to, co napisałem powyżej: prywatny właściciel nieruchomości przy Barlickiego może robić tam, co tylko chce, aby tylko przestrzegał przepisy o ochronie zabytków i przepisy o zagospodarowaniu przestrzennym naszego miasta w rejonie Barlickiego. Czy wy wszyscy, nie rozumiecie, kur....., tego, co się wokół was dzieje ?!?!?!

WuPe 05.02.2022 15:28
W Polsce od jakiegoś czasu trwa ofensywa ratowania zabytków. I pieniądze się znajdują i pomysły i dobra wola WKZ. Niestety świat do Tomaszowa i ogólnie zacofanego województwa łódzkiego nie dociera. Proszę przejrzeć np. profil na fejsie Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków.

Olo 05.02.2022 14:11
Pozostaną nam Biedronki, Galeria i inne markety. I z tym będą tubylcy kojarzyć nasze miasto Tomaszów. Plus Skansen, Groty i Przystań zresztą strasząca pustką gdzie psy szczekają d....

:) 05.02.2022 17:14
To chyba chodzimy na inna przystań :)

Marta K. 10.02.2022 07:53
Zamiast wywalać miliony na renowację Przystani, miasto powinno za te środki wykupić pałac i utworzyć w nim Muzeum Przemysłu Tomaszowskiego. Pieniądze wywalone na Przystań to bardzo chybiony pomysł.

. 10.02.2022 11:43
Piesch był rozrzutny i to raczej był wykwit jego próżności – bo to powstalo gdy fabryka (nie największa przecież w Tomaszowie), chyliła się ku upadkowi. Zbankrutował przed wojną. Na pierwszy rzut oka – porównując te wille widać, że było to budowane na wypasie z intencją wywołania zazdrości. No tak zaczynają zachowywać się frustraci. Ta naprzeciwko jest właściwie dużym domem jednorodzinnym. Dostojny jest ten gmach, ale bez bajerów. Prosta willa fabrykanta w środku miasta. Tutaj u Piescha zdobienia są co pare centymetrów gzymsu. Nikt już tego nie będzie ratował i z tym się trzeba pogodzić. Pewną szansą było przenieisienie jakiejś instytucji centralnej poza Warszawę – była gadka o Trybunale Konstytucyjnym, no ale jak to u nas – łeee taaam łaaa taaaam i he he he he :( To musiałby być na początku zrobione. Na początku PiSu. By się zasiedziało w Tomaszowie. U nas są drwiny, mimo, że w krajach zachodnich tak to od lat działa. Podnosi się rangę właśnie takich po***dających społeczności i może poza chwilowym rechotem nikt tego po kilku latach już nie podważa. Niemiecki TK w Karlsruhe, Companies House w UK – też jest na prowincji. Wspominkarstwo moim zdaniem byłoby ścięte zaraz po zmianie władzy samorządowej, bo też nie łudźmy się: nie każdego to obchodzi co tu się działo 100 lat temu, a nie działo się też nic unikalnego w skali Europy. Można tworzyć pseudomuzea dla gawędziarzy i parahistoryków tylko nie ma to wartości merytorycznej, zaspokojonych jest max z 10 osób które dostają tam etaty, a które reagują gniewem na pytanie o studia kierunkowe – chociaż na poziomie magisterskim. Zwykle pociotki. Także zdecydowanie nie. Miasto z krótką historią, jesli komuś zależy na jej poznaniu, powinien zabiegać o napisanie trzeciej monografie i jeśli łożyć na coś kasę z budżetu miasta to w coś takiego na miejscu prezydenta Witko bym poszedł. Grant dla 2-3 historyków – może jakichś  świeżych doktorków HISTORII (!!!) z Łodzi? Nie wiem w każdym razie to byłby milion złotych na cały projekt. Jednorazowa kasa.

. 10.02.2022 12:20
Bez fajerwerków, wideo prezentacji innej tandety, którą przyktywa się zwykle mialkość rezultatów kwerdendy. Sama cegła książki, 98% tekstu reszta ewentualnie zdjęcia.

Zdzich 10.02.2022 19:18
Chyba piszący ma na myśli PCAS gdzie pracuje ponoć 12 sprzątaczek i 9 animatorów. Na takie cuda znalazła się kasa a Pałac dla niektórych to śmieć do usunięcia.

Pawełek 10.02.2022 16:54
... i zabłysnęła nam chybiona od muzeów Marta.K, inwestycja w przystań to b.dobry pomysł, trafiony w 10... nie masz tam po drodze, nie podoba ci się miejsce, omijaj z daleka szerokim łukiem. W wolnej chwili może podłub sobie w nosie, w zabetonowanych miejscach i zbieraj na renowację zabytków, będzie z ciebie wtedy lepszy pożytek... a muzeum już jest, trzeba tylko poszukać, ale pewnie ci się nie chce, co? :-))

t 05.02.2022 14:02
Rodzą się pytania. Gdzie są osoby odpowiedzialne za dbałość o zabytki. Jakie jest stanowisko Urzędu Miasta, Starostwa Powiatowego i Konserwatora Zabytków. Kto odpowie za dewastację i ruinę ostatnich zabytków naszego miasta. Czy przy zakupie obiektów zabytkowych jest warunek doprowadzenia do stanu świetności.

tomaszowianka 05.02.2022 12:03
Pieczę nad tym zabytkiem powinien mieć od dawna Prezydent Tomaszowa! Co uczynił aby nie dopuścić do takiego stanu? A NIC Teraz nie ma winnego i wszyscy głupa udają. A przed wojną była tu Kasa Chorych i obiekt był w znakomitym stanie, po prostu dbano o pozostawione Dziedzictwo Narodowe. To co jest dzisiaj to skandal na ogromną skalę. Dobrze że zamieszczono ten artykuł.

Kuba 05.02.2022 16:13
Szkoda Perełki, podobne pałacyki w Łodzi zamieniono na Muzea i cieszą turystów. https://www.youtube.com/watch?v=2yOn8lQTuBs

t 05.02.2022 16:34
Prawdopodobnie największa dewastacji doprowadzająca do ruiny rozpoczęła się pod koniec stycznia 2022r.

Inga 15.02.2022 13:33
Mądry? to kto wynosi te marmurowe kolumny może menele opróżniający dziesiątki flaszek z alkoholem i porzuconych przy ulicy Borek za płotem.

:) 05.02.2022 17:16
To konkrety proszę - co mógł uczulić? Tylko proszę w oparciu o ustawy odpowiedzieć.

m 06.02.2022 14:13
Do osoby nieznającej prawa o zabytkach (wystarczy trochę poszukać w internecie): U S T AWA z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Art. 3, Art. 4, Art. 5, Art. 6. pkt. 1, Art. 8. pkt. 1, Art. 10a, Art. 18. pkt. 1, Art. 19. 1, Art. 21, Art. 22. pkt. 4, Art. 25. pkt. 1, Art. 26. pkt. 1, Art. 36. pkt. 1, Art. 43. pkt. 1, Art. 49. 1. Zarządzenie nr 368/2019 Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 28 sierpnia 2019 r.

Przychodnia 07.02.2022 10:00
w tym budynku istniała do 1986 r. , a nie do 1939 r., a II WŚ zakończyła się w 1945 r.

Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama