Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 06:32
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

LITERACKA – Lata świetności – Część Druga

Po zaprezentowaniu w poprzednim odcinku takich postaci ze świata kultury, filmu i teatru jak Alina Janowska i Emil Karewicz, dzisiaj przedstawiam łódzkiego, młodzieżowego (w tamtym czasie) pisarza Andrzeja Brychta i wybitnego sportowca/szermierza/architekta męża pani Aliny Janowskiej - Wojciecha Zabłockiego

Wojciech Zabłocki – to nasz wybitny sportowiec, szablista, uczestnik czterech olimpiad – Sztokholm 1952, Melbourne 1956, Rzym 1960, Tokio 1964, mistrz świata juniorów 1953 rok. Czterokrotny, drużynowy mistrz świata, dwukrotny srebrny medalista olimpijski (Melbourne 56, Rzym 60), brązowy medalista olimpiady w Tokio-64. W okresie uprawiania sportu, równolegle studiował architekturę, a po jej ukończeniu stał się wybitnym architektem, specjalizującym się w projektowaniu dużych obiektów sportowych jak: stadiony, hale widowiskowo – sportowe, administracyjno – sanitarne kompleksy, służące do uprawiania sportu. Był między innymi architektonicznym twórcą Hali Sportowej Motyl w Koninie czy bydgoskiej Żabki.

W latach 80-tych ubiegłego wieku zaprojektował kompleks sportowy na tomaszowskich, nadpilicznych błoniach w widłach ulic PCK, Nowy Port, Strzelecka. W kompleksie tym znajdowały się projekty: zadaszenia i trybuny toru łyżwiarskiego, Hala Sportowo – Widowiskowa, miejski stadion z boiskiem piłkarskim  i lekkoatletyczną, tartanową bieżnią z całym zapleczem administracyjno sanitarnym. Na skutek przemian polityczno – społecznych w kraju, na przełomie lat 80/90 ubiegłego wieku, projekt pana Wojciecha Zabłockiego nie został zrealizowany. Dziś na półce miejskiego archiwum, w ciszy oczekuje czasów, w których nastąpiłaby jego realizacja.

Był ciepły, jesienny wieczór, kawiarnia Literacka w pełni wypełniona, do lokalu przybyli kibice  i działacze sportowi, ludzie pracy i ucząca się młodzież. Znalazłem się  w tym gronie również ja. Kilka minut po siedemnastej w asyście pani zajmującej się organizacją spotkań kulturalnych w ZDK Włókniarz, ukazuje się mężczyzna, szczupły, niedużego wzrostu, o ciemnych, czesanych na bok włosach, w dobrze skrojonym na sportowo, tweedowym garniturze. Pod marynarką widać granatową koszulkę polo, z elementami koloru białego. Ów człowiek sprężystym krokiem pokonywał odległość od drzwi wejściowych do stolika, to był wybitny polski szablista, Wojtek Zabłocki.

Powitały go gromkie na stojąco brawa, które ustały kiedy pan Wojciech wygodnie zasiadł w specjalnym, przeznaczonym dla VIP-ów, fotelu. W jego sportowej sylwetce przebijał luz i spokój. Wyczuwało się, że jest wykształconym, mądrym mężczyzną. Bardzo spokojnie opowiedział o swojej sportowej karierze o wspaniałym,  węgierskim trenerze Janoszu Keveyu, twórcy (zwany ojcem) potęgi polskiej szermierki. O wielkich pojedynkach z węgierskimi  i radzieckimi szablistami i o przyjaźni z polskim szermierzem, szablistą wszechczasów, nieżyjącym Jurkiem Pawłowskim

 - Pawłowski to najbardziej inteligentny – jak mówił pan Wojtek – dowcipny, polski sportowiec, jakiego miałem okazję poznać w swej długiej karierze. Jurek był maskotką wielu salonów warszawskich i nie tylko. Przebywanie z nim, choćby nawet na ciężkich treningach sprawiało wielką radość i przyjemność. Często w druźynie rywalizowaliśmy z sobą. Cztery drużynowe mistrzostwa świata to niewątpliwie Jurka zasługa, nie tylko w zdobywaniu samych punktów potrzebnych do zwycięstwa ale w szczególności jego cudowny stosunek do życia, do sportu, rozładowywał tremę i emocje przed każdym  z pojedynków. Wprowadzał taki nastrój, że jak wchodziłem na planszę, byłem całkowicie rozluźnionym nie dopuszczając myśli o przegranej.

Drugą część spotkania Wojtek Zabłocki poświęcił swojej pracy zawodowej, której oddał się bezgranicznie, zupełnie jak ukochanej dyscyplinie sportu. Pasja  w tworzeniu i projektowaniu obiektów sportowych, stała się jego drugim życiem. Z ogromną autoironią, zupełnie jak Alina Janowska, opowiadał  o swym małżeństwie i ukochanym synu, Michale. Spotkanie z Wojtkiem Zabłockim trwało najdłużej ze wszystkich spotkań o których opowiedziałem w swojej książce.

Po skończonej prelekcji, jeszcze długo pan Wojtek pozostawał w kawiarni, gdzie w towarzystwie pracowników Domu Kultury, działaczy sportowych i barmana pana Jana Janowskiego, trwały zakulisowe rozmowy przy wspólnie konsumowanej kolacji. Nie muszę dodawać, że wspaniałą kolację przygotował sam mistrz tomaszowskiej gastronomi, barman pan Janowski.  Wojciech Zabłocki przez tomaszowską kapitułę w miesiącu maju 2011 roku został odznaczony zaszczytnym orderem i tytułem - Kawaler Orderu ECCE

  Przyzwoity budzik dzwoni dopiero wtedy kiedy

     człowiek jest gotów wstać.

 

Wymieniłem i opowiedziałem na łamach tej publikacji o osobach, które na przestrzeni mojego dorastania i dojrzewania wywarły duży wpływ na moje życie, choć uczestniczyłem w tym lokalu w spotkaniach z wieloma innymi przedstawicielami polskiego świata kultury i sportu. Do Literackiej na odczyty, prelekcje przychodziła konkretna grupa dorosłych i młodzieży, która stanowiła trzon wszystkich spotkań, również tanecznych.

Jeśli chodzi  o pokolenie młodych, bywalcach na fajfach w kawiarni, to większość z nich uczestniczyła w/w spotkaniach, o których opowiedziałem. Gdyby podobne odbywały się w innych lokalach miasta, czy byśmy, my młodzi, w nich uczestniczyli? Jednoznacznie nie potrafię odpowiedzieć – „TAK’, choć dla większości, szczególnie moich przyjaciół liczyło się to wymienione miejsce - LITERACKA.

Myślę, że skorelowanie lokalu z miejscem kulturalnych spotkań, w tamtym czasie nie było bez znaczenia. Dziś mogę powiedzieć, że również w tego typu spotkaniach tworzyły się przyjaźnie.  W połączeniu z tanecznymi przeżyciami na parkiecie w tym lokalu, po latach, zaowocowało terminem  - RODZINA.

Konstruktorzy na całym świecie pracują nad stworzeniem takiego pojazdu, który by się poruszał bez konia, bez benzyny i elektryki. Tymczasem taki pojazd od dawna już istnieje.  Nazywa się – taczka.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ewa 20.02.2022 18:51
Bardzo ciekawe sa te wspomnienia.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 1°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten Alior Bank, to zupełne dno!!! Jak można było dopuścić do takiego przekrętu, wykonanego przez zwykłą pracowniczkę ?!?!?! Niech wszystkich Pan Bóg broni przed korzystanie z tego banku!!! Posiedzi cwana baburica parę wiosen i co z tego?!?! Kto odda kasiorkę klientom tego banku??? Ludziska: omijajcie z daleka taki przekrętny bank.Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: tTreść komentarza: Czy będzie można zamieszczać swoje materiały. Czy materiały będą cenzurowane.Źródło komentarza: Nowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaAutor komentarza: Odpowiednie osoby naodpowiednimmiejscuTreść komentarza: Paweł PiwowarskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Do "Bareja". Jeżeli ja podpisałbym się "Jan Kępa" - też byś to łyknął, jak młody indor kluchy?! Oczywiście, kompletnie nie interesuje ciebie to, co napisała ta Aleksandra Kępa: "... nie ma tak Wielkiego, oddanego Człowieka dla Tomaszowa." Wg mnie], ta tzw. Kępa, to totalny idiota. Dlaczego? Proste, jak świńska kita. Wyrazy: wieki człowiek pisze debil z dużej litery, a ponadto zapomniał debil, że starosta, to jest samorządowy szef powiatu tomaszowskiego, a nie Tomaszowa. Dla debila, to jeden chuk.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Roman WildertTreść komentarza: Całe to skorumpowane towarzystwo na śmietnik historii ,może czas na kogoś młodego ,ambitnego ?Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Panie Adamie: ogólnie wiadomo, że jest Pan dobrym drogowcem, bo pracuje Pan w tym zawodzie (szkoda, że nie w Tomaszowie). W swoim wpisie ma Pan 100 % racji. Jednak nasze miasto jest tak zaniedbane pod względem komunikacji (głównie skrzyżowania), że takich przykładów, jakie Pan podał, znalazłoby się wiele więcej. Czasy się zmieniają i oczekiwania ludzi też się zmieniają. I to jest normalne. Jednak, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "... Batorski znów chce się pokazać...". Zapomina Pan o tym, że Pan Batorski chce się pokazać nie dlatego, że jest taki ładny], tylko dlatego, że Pan Radny Batorski reprezentuje swoich i nie tylko swoich wyborców. I ten facet już wielokrotnie pokazywał, że nie tylko przed wyborami wiedział, po co został wybrany na radnego, czyli na przedstawiciela mieszkańców miasta. W podsumowaniu: taki ktoś, jak Pan, też przydałby się jako radny: miejski, a raczej powiatowy, bo ma pan łeb na karku w sprawach drogowych. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama