Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 00:24
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Wartburgiem na przemyt, samolotem do więzienia

Przeglądając archiwa Instytutu Pamięci Narodowej można natknąć się na przeróżne ciekawe informacje. Przykładem może być wykaz nazwisk osób, które posiadały "zastrzeżenie" wyjazdu za granicę. Brzmi to może nieco egzotycznie w czasach, kiedy do większości europejskich krajów jeździć można tylko z dowodem osobistym lub prawem jazdy. Jednak w latach 80 i 90-tych ubiegłego wieku by przekroczyć graniczny szlaban potrzebny był paszport. Bez niego podróżowanie nie było możliwe. "Zastrzeżenie wyjazdu" znaczyło więc tyle samo, co zakaz wydania paszportu. Zawnioskować o niego mogły przeróżne instytucje. Wielorakie były też przyczyny takich wniosków. Niektóre z nich zaskakują. Podobnie, jak nazwiska, wciąż bardzo znanych w Tomaszowie osób.

Pewna jest tylko śmierć i... podatki

Podatki to nie jest żaden współczesny wymysł. Były, są i będą istniały tak długo, jak długo będziemy społeczeństwem zorganizowanym. W PRL-u także trzeba było je płacić. Tyle, że często sposób ich naliczania nie był do końca jasny. Urzędy Skarbowe stosowały tak zwane domiary i daniny wyrównawcze. "Prywaciarze" starali się ich unikać, jak tylko mogli.  Tym bardziej, że po przekroczeniu limitu, podatek wyrównawczy sięgał 50% dochodu. Wizyta urzędników skarbowych przyprawiała więc o dreszcze. Często kończyła się naliczeniami, karami i... zakazami opuszczania kraju. Jak wyglądał taki wniosek? Dotyczący tomaszowskiego przedsiębiorcy możecie zobaczyć poniżej. Ze zgromadzonej w IPN dokumentacji wynika, że nie potrzebował on nawet szerszego uzasadnienia. Osoba zainteresowana nawet nie mogła się odwołać. Otrzymywała decyzję o odmowie wydania paszportu i już. 

Powodem zatrzymania paszportu mogły być także inne postępowania prowadzone przez ówczesne służby milicyjne. Przeciwko jednej z osób na przykład prowadzono śledztwo w sprawie "wyłudzenia obcej waluty" . Z obawy na możliwość ucieczki za granicę przed odpowiedzialnością karną paszport zatrzymano. Za przestępstwa dewizowe zatrzymano paszport także kilku innym mieszańcom miasta. 

Jeden z nich z nie tylko dokonywał obrotu dewizami ale też oszukał kogoś przy sprzedaży samochodu w czasie pobytu w Budapeszcie.  

Wyobrażacie sobie, że dzisiaj można kogoś pozbawić paszportu za niegospodarne zarządzanie majątkiem publicznym? W PRL się to zdarzało nader często. 

 

 

Narazili na szkodę dobre imię Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej

Sposób na to było wiele. Pojawiają się na kolejnych kartach i część z nich się powtarza. Często występującym jest skazanie przez zagraniczne sądy za różnorakie przestępstwa i występki. Ich rodzaj rzadko odnajdujemy na postanowieniach o zastrzeżeniu wyjazdu. Czytamy np. że osoba została skazana na karę więzienia przez Sąd w Miszkolcu z warunkowym zawieszeniem kary i równoczesnym nakazem wydalenia poza granice Węgier. Takie wyroki otrzymało wielu Tomaszowian, którzy u naszych madziarskich przyjaciół prowadzili na pół legalną lub całkiem przestępczą działalność. Dziwnym trafem szybko odzyskiwali paszporty. Jak się to odbywało? To temat na inny artykuł. 

 

 

Ciekawie czas spędzała w Republice Federalnej Niemiec para studentów z naszego miasta. On przyszły pedagog pobierający nauki w Kielcach, ona adeptka Akademii Muzycznej. Oboje pojechali odwiedzić ojca potencjalnego nauczyciela, mieszkającego od jakiegoś czasu za nasza zachodnią granicą. Pobytem w RFN cieszyli się tylko trzy godziny. Później oboje zostali aresztowani. Za co? Bynajmniej nie za szpiegostwo. Za kradzieże w niemieckich sklepach. Sąd zajął się nimi szybko i skazał na kary więzienia, które zamieniono im na grzywny. Nie obyło się bez deportacji. Przy okazji skazany też został ojca studenta za wielokrotne kradzieże. Cała trójka z Tomaszowa Mazowieckiego. 

 

 

Niebezpieczne kobiety 

Spora grupa tomaszowianek podróżowała za granicę uprawiać prostytucję. Niektóre z nich potrafiły o siebie "zadbać". Inne brały udział w napadach rabunkowych. Pani Beata to już dziś 61-letnia kobieta, ale w 1988 roku dokonała w czasie pobytu na Węgrzech napadu rabunkowego, którego ofiarą był obywatel Libii

 

 

Alkohol Twój wróg 

W czasie, kiedy jeszcze nie nadeszła "Pieriestrojka" intratne były wyjazdy na tzw. kontrakty zagraniczne. Pracować za granicę jeździli zarówno inżynierowie, jak i prości robotnicy. Co robić na obczyźnie, kiedy nie zna się języka? Wiadomo. Zwiedzać nie ma czasu ale zawsze można pocieszyć się kieliszkiem alkoholu. Czasem bywał to więcej niż jeden kieliszek, a z każdym kolejnym ułańska fantazja rosła. Kończyło się deportacją i... zastrzeżeniem wyjazdu na przyszłość. A opłaciło się w tych czasach pracować nawet w Związku Radzieckim. Szczęśliwcy mogli jechać do Iraku lub Kuwejtu. 

 

 

Przemytnicy na cenzurowanym

Tomaszów z przemytników słynął. Mówiło się nawet "Miasto seksu i biznesu". Przemytem zajmowały się całe rodziny, w tym małżeństwo, które regularnie wyjeżdżało do Bułgarii. W specjalnie skonstruowanych skrytkach w zbiorniku ich Wartburga celnicy znaleźli futerkowe czapki i kołnierze. Małżeństwo wykorzystywało więc paszporty niezgodnie z celem ich wydania. Zostały im one odebrane, razem z towarem i samochodem.

 

Ciężkie życie milicjanta

Praca w tak zwanym Resorcie Spraw Wewnętrznych uniemożliwiała de facto podróże zagraniczne. Władza Ludowa okazywała się represyjna nawet dla jej utrwalaczy. Nie ufano nikomu i każdy mógł być potencjalnym szpiegiem. Nawet prosty dzielnicowy, mający dostęp do akt w swoim komisariacie. To, że ten sam milicjant za butelkę wódki faktycznie był gotów wynieść z pracy każdy dokument i przekazać dowolnej osobie w sumie nie miało znaczenia. Chodziło o generalną zasadę. Zdarzało się, że w przypadku funkcjonariuszy przyjmowano okres dezaktualizacji posiadanych informacji 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
puma 09.04.2022 20:42
Do dzisiaj czerpią profity , po 2 etaty i ciągle stanowiska . Kradzieże , niegospodarność, brak nadzoru i źle prowadzona działalność a ciągle na stołkach . Najgorsze że ludzi im ufają i wierzą.

wyborca 10.04.2022 20:29
Dlaczego nikt nie napisze wprost , że facet kradł, był TW i został radnym ? Kłamca lustracyjny czy nie ?

Kapitan Żbik 11.04.2022 19:45
Tw Bobo oddaj mandat radnego .

Edek 09.04.2022 17:14
Do dziś te mendy jeszcze zajmują stanowiska i mają się dobrze pobierają wysokie emerytury i dorabiają

Ajdejano 10.04.2022 19:14
Tak, masz rację. Te czerwone mendy, głównie z prl-owskich służb specjalnych i z byłych partyjniaków) okupują wiele: banków, spółek, spółdzielni mieszkaniowych i różnych, samorządowych instytucji, w których rządzi lewactwo, na spółkę z dewiantami z popapranców i buraków z psl, mają się bardzo dobrze.

Ajdejano 09.04.2022 11:40
Panie Mariuszu: dobry materiał (zwłaszcza te kopie fragmentów pism urzędowych). Ten materiał pokazuje, w jakich czerwonych czasach żyliśmy. Do takich czasów tęsknią byli UB-ecy, byli SB-ecy, byli "pałkownicy" - milicjanci oraz cała swołocz ormowców i inne gnidy dworskie na dworze pzpr. I, niestety, nie tylko oni. Jest wielu tuskowatych, którzy chcieliby wreszcie zrobić porządek z tymi pisiorami. Dla tych najważniejszych: trybunał stanu, dla tych pozostałych, ważniejszych pisiorów: co najmniej kilkuletnie więzienie. PS. Na szczęście, to nie tuskojady będą decydowały o wynikach najbliższych wyborów, ale MOHERY i inne prawicowe wygibusy. I to mnie cieszy.

Simon 14.04.2022 18:59
Miinus 7 , o czym to świadczy ? Kraj w którym mieszkam daje na Owsiaka i pomaga Ukrainie ale duża część tapla się w grzechu przeszłości . SB żyje ? Tw Robert dalej ma się dobrze ?

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie małe

Temperatura: 2°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ten Alior Bank, to zupełne dno!!! Jak można było dopuścić do takiego przekrętu, wykonanego przez zwykłą pracowniczkę ?!?!?! Niech wszystkich Pan Bóg broni przed korzystanie z tego banku!!! Posiedzi cwana baburica parę wiosen i co z tego?!?! Kto odda kasiorkę klientom tego banku??? Ludziska: omijajcie z daleka taki przekrętny bank.Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: tTreść komentarza: Czy będzie można zamieszczać swoje materiały. Czy materiały będą cenzurowane.Źródło komentarza: Nowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaAutor komentarza: Odpowiednie osoby naodpowiednimmiejscuTreść komentarza: Paweł PiwowarskiŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Do "Bareja". Jeżeli ja podpisałbym się "Jan Kępa" - też byś to łyknął, jak młody indor kluchy?! Oczywiście, kompletnie nie interesuje ciebie to, co napisała ta Aleksandra Kępa: "... nie ma tak Wielkiego, oddanego Człowieka dla Tomaszowa." Wg mnie], ta tzw. Kępa, to totalny idiota. Dlaczego? Proste, jak świńska kita. Wyrazy: wieki człowiek pisze debil z dużej litery, a ponadto zapomniał debil, że starosta, to jest samorządowy szef powiatu tomaszowskiego, a nie Tomaszowa. Dla debila, to jeden chuk.Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: Roman WildertTreść komentarza: Całe to skorumpowane towarzystwo na śmietnik historii ,może czas na kogoś młodego ,ambitnego ?Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Panie Adamie: ogólnie wiadomo, że jest Pan dobrym drogowcem, bo pracuje Pan w tym zawodzie (szkoda, że nie w Tomaszowie). W swoim wpisie ma Pan 100 % racji. Jednak nasze miasto jest tak zaniedbane pod względem komunikacji (głównie skrzyżowania), że takich przykładów, jakie Pan podał, znalazłoby się wiele więcej. Czasy się zmieniają i oczekiwania ludzi też się zmieniają. I to jest normalne. Jednak, nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że "... Batorski znów chce się pokazać...". Zapomina Pan o tym, że Pan Batorski chce się pokazać nie dlatego, że jest taki ładny], tylko dlatego, że Pan Radny Batorski reprezentuje swoich i nie tylko swoich wyborców. I ten facet już wielokrotnie pokazywał, że nie tylko przed wyborami wiedział, po co został wybrany na radnego, czyli na przedstawiciela mieszkańców miasta. W podsumowaniu: taki ktoś, jak Pan, też przydałby się jako radny: miejski, a raczej powiatowy, bo ma pan łeb na karku w sprawach drogowych. Pozdrowienia od starego czekisty.Źródło komentarza: Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama