Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 20:31
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama CUK kalkulator OC i AC

Tomaszowianin w Non Stopie

50 lat NON STOPU w Sopocie  (Część Druga)

17 lipiec 2011 r. Niedziela – Dzień drugi  

Obudziłem się około godziny 7.00 w niedzielny poranek. Okno miałem otwarte przez całą noc. Panował upał, więc męczyłem się podczas snu z niecierpliwością oczekując wschodu słońca. Gdy wstałem wyjrzałem na morze, tafla wody ani drgnęła, żadnej falki. Zapowiadał się kolejny, gorący dzień. Wziąłem zimny prysznic i udałem się na plażę. Przeszedłem kilkaset metrów w lewo, prawo wzdłuż linii brzegowej w kierunku Gdańska  i z powrotem, głęboko wdychając unoszący się w powietrzu jod. Biegnąc lekkim truchtem w ramach porannej zaprawy schylałem się, nabierając ręką wodę i polewałem swoje ciało. Wróciłem około godziny 9.00 do pensjonatu, po porannym powitaniu morza, w dobrej formie psychicznej i fizycznej, tak potrzebnej na wieczorny maraton muzyczny.

Po śniadaniu poszedłem na umówione spotkanie z przyjaciółmi do smażalni ryb znajdującej się tuż przy deptaku, bliżej ulicy Drzymały /Traugutta, vis a vis miejsca dzisiejszego Muzycznego Festynu Rodzinnego. Zastałem już siedzących przy piwie i kawie Marków, Gaszyńskiego i Karewicza, jego córkę Olę, Wiesia Śliwińskiego oraz Hanię Erez, do których się dosiadłem. Po niespełna godzinie dołączyli do nas Maryla Tejchman, oraz Henia i Czarek Francke. Padały zabawne i śmieszne opowieści z zawodowego życia redaktora Gaszyńskiego i fotografa Karewicza, były dowcipy i anegdotki.

Przed godziną 14.00, w upalne popołudnie, w dobrych nastrojach udaliśmy się całą grupą na drugą stronę promenady na plac dzisiejszych uroczystości (aktualnie parking samochodowy, dawniej Non Stopu II). Na ogrodzeniowej siatce wokół placu, na którym miało dojść do muzycznego festynu, widniały gęsto rozmieszczone, duże fotogramy autorstwa Marka Karewicza, które przypominały wszystkim przybyłym do Sopotu historię polskiego rock’n’rolla - od Bogusława Wyrobka i zespołu Rhythm and Blues, Czerwono i Niebiesko Czarnych, Niemena, Czerwonych Gitar, TSA, SBB, Breakout po koncerty MMG w Jarocinie.

Na stojącym obok budynku widniał mural z wizerunkiem Krzysztofa Klenczona (odsłonięcie miało miejsce 28 kwietnia 2011 roku). Na scenie trwało sprawdzanie nagłośnienia, próby muzyków, artystów, piosenkarzy, a wokół ogrodzenia, wewnątrz na placu, ustawione były stragany – wiaty. Odbywała się tu sprzedaż staroci zupełnie jak na pchlim targu, można było nabyć stare, analogowe  płyty, magnetofonowe taśmy, książki, czasopisma, plakaty, foldery – wielkich światowych wykonawców rock’n’rolla, koncerty rockowe na taśmach VHS, płytach CD i DVD, koszulki z wszelkiego rodzaju branżowymi napisami, wizerunkami wielkich muzyków krajowych, zagranicznych oraz wiele innych przedziwnych, tematycznych gadżetów.

Swój punkt sprzedaży miał Marek Gaszyński, który w krótkim czasie rozprowadził, wpisując dedykacje kupującym, swoją pierwszą powieść, Teoria zbrodni uprawnionej. Również moje dwie publikacje – Moje miasto w rock’n’rollowym widzie i A jednak rock’n’roll – sprzedawał stragan należący do Fundacji Sopockie Korzenie, choć z nie tak wielkim skutkiem jak dzieło Gaszyńskiego.

Doszło do wymiany naszych książek, Marek podarował mi, dedykując, swoją powieść a ja również zadedykowałem mu swoje obie książki. Przybyli na festyn mieli na czym zawiesić oko, pooglądać, dotknąć, zakupić, zupełnie jak na parafialnym odpuście. Przy stoisku Gaszyńskiego spotkałem się z Wiesiem Wilczkowiakiem, powspominaliśmy lata, kiedy wszystko się zaczęło  w Sopocie, o Niebiesko Czarnych, którzy w 1963 roku rozpoczynali w tym miejscu gdzie staliśmy, swoje koncertowanie na tanecznych fajfach. Oczywiście Wiesiek nie byłby sobą gdyby nie wspomniał grającego wówczas w zespole Klenczona (jest prezesem stowarzyszenia CHRISTOPHER, zrzeszającego miłośników muzyki Krzysztofa).

Podczas naszej rozmowy doszedł do nas wysoki, przystojny mężczyzna o bardzo siwych włosach, przywitał się ciepło z moim rozmówcą a Wiesław przedstawił mnie nieznajomemu. Siwy pan to Krzysztof Wodniczak pomysłodawca, współtwórca i główny animator (przez lata 1970/79) muzycznych festiwali na polach Jarocina początkowo nazwanych Wielkopolskie Rytmy Młodych, które później przekształciły się na Muzykę Młodej Generacji.

Właśnie minęło 30 lat od powstania imitacji amerykańskiego Woodstocku. Pan Krzysztof Wodniczak sentymentalnie opowiadał nam, z łezką w oku,  o trudnościach i początkach muzycznego, młodzieżowego, kultowego przedsięwzięcia, jakim był Jarocin. Na koniec rozmowy podarował nam ostatni numer czasopisma, Magazin Brzmienia – Rockinberlin (założone przez śp. Czesława Niemena i Krzysztofa Wodniczaka. Stowarzyszenie Muzyczne Brzmienia jest wydawcą tego magazyny). Magazyn wydawany jest w języku niemieckim i polskim.

Im bliżej godziny zero, tym na plac przy ulicy Drzymały przybywało coraz więcej fanów muzyki rock’n’rollowej, plażowiczów, przygodnych przechodniów. Rozpoczął się muzyczny maraton, na początek wyszła warszawska, rockowa grupa Altzheimer grająca swoje utwory i kilka coverów z lat pięćdziesiątych  i sześćdziesiątych ubiegłego wieku a później czas wypełnił zespół  z Trójmiasta, Cotton Wings, grający podobny repertuar do poprzedników. Zrobiło się głośno i tanecznie co jeszcze bardziej przyciągało roznegliżowane tłumy z pobliskich plaż.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Antoni Malewski 31.05.2022 15:23
Na zbiorowym FOTO - kończące jubileusz "50 lat Non Stopu w Sopocie" - widoczni - członkowie zespołu POLANIE ALL STARS i towarzyszący mu artyści, organizatorzy imprezy i inni: - przy mikrofonie Prezes Fundacji "Sopockie Korzenie" główny organizator imprezy WOJCIECH KORZENIOWSKI, nestor i zarazem ojciec chrzestny polskiego rock'n'rolla 90-letni FRANCISZEK WALICKI, bracia BERNOLAKOWIE, WŁODZIMIERZ WANDER, ANDRZEJ NEBESKI, ADAM ZIMNY, WOJTEK KORDA oraz IWONA THIERRY (jedyna kobieta na zdjęciu) reprezentująca wówczas jeszcze istniejące, Polskie Nagrania MUZA

Reklama
Polecane
Ćwiczenia gimnastyczne w tomaszowskich fabrykachNowy partner Lechii TomaszówIV Festiwal Jazzowy „Barwy Muzyki Improwizowanej - Opoczno 2024”„Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaJutro noga z gazuKoszykarki z 14-tki na podiumTankuj taniej na Samoobsługowej Stacji Paliw MZKNowy portal turystyczny miasta i gminy Tomaszów Mazowiecki już działaOdkryj wymarzony prezenty na chrzest dla chłopca! Znajdź idealny dar, który uwieczni ten niezapomniany dzień!Tomaszowskie dzieci miesiącami czekają na pomocGrand Prix Polski w kręglarstwie.Inteligentna sygnalizacja świetlna na ul. Wspólnej.
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 16 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ten Człowiek zrobił najwięcej dla Tomaszowa w ostatnich latach, wymienione chodniki od Wiejskiej aż do Pięknej, prawie wszystkie ulice w tym rewirze. Pan Węgrzynowski w nagrodę za zasługi dla Tomaszowa powinien być wybrany na kolejną kadencję Starosty!Źródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: MatTreść komentarza: Dobry żartŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: TomaszowiankaTreść komentarza: P Wegrzynowski jest osobą która zrobiła bardzo dużo dla miasta i powiatu dzieki niemu dużo ulic zostało wyremontowanych jest także osobą wykrztalcona odpowiednią na to stanowiskoŹródło komentarza: Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoAutor komentarza: mwTreść komentarza: Oszust oszustem, ale banki same wymuszają na pracownikach robienie planów w przeciwnym razie "out". To powoduje nadużycia przykładem może być fakt, że większość pracowników ma lub miała konta itp. w każdym możliwym banku, w ramach wymianki. Oczywiście nikt nie widzi i nikt nie słyszy...Źródło komentarza: Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: Kiedy MCK zacznie działać na rzecz młodzieży i wypełni sale młodzieżą zatrudni odpowiednich instruktorów którzy mają coś do zaoferowania. Obecna sytuacja mnie szokuje. To wszystko przekształciło się w agencję imresaryjną. A gdzie prawdziwy Dom Kultury gdzie młodzież rozwija swoje umiejętności pasie hobby . Panie prezydencie zrób pan coś z tym Czas na kontrolę analizy i zmiany.Źródło komentarza: „Tkalnia żartu” – odsłona trzeciaAutor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: A dziewczęta ze szkoły Tomek w Tomaszowie Maz. zajęły pierwsze miejsceŹródło komentarza: Koszykarki z 14-tki na podium
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama