Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 08:14
Reklama
Reklama

Szpital z zyskiem za 6 miesięcy. Tego wyniku nie uda się utrzymać

Tomaszowskie Centrum Zdrowia zamknęło pierwsze półroczne z zyskiem na poziomie 2,5 miliona złotych. Wynik taki uzyskano, mimo iż większość oddziałów i poradni specjalistycznych przynosi duże straty, Zrekompensowały je dopłaty covidowe, darowizny oraz prawie milion zysku na ratownictwie medycznym. Czy mamy powody do zadowolenia? Raczej nie. Rząd od 1 czerwca wprowadził wysokie podwyżki wynagrodzeń dla większości personelu medycznego. Do piątku jednak nie było wciąż wiadomo o ile wzrośnie kontrakt z NFZ oraz czy uda się pokryć z niego większe koszty pracownicze.

Wynik tomaszowskiego szpitala to i tak ewenement w skali województwa. Większość placówek, szczególnie te nie posiadające oddziałów covidowych przynosi straty. Nasza placówka jest jedną z tych prowadzących najszerszą działalność. Prowadzi 15 oddziałów, Zakład Pielęgnacyjno Opiekuńczy, 20 poradni specjalistycznych, Nocną Pomoc Lekarską, Ratownictwo Medyczne, transport medyczny,

 Szpitalny Oddział Ratunkowy, POZ, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz pracownie: rezonansu, tomografii, endoskopii. Szpital jest też jednym z większych pracodawców. Z 74 milionów kosztów, jakie szpital poniósł w pierwszym półroczu, ponad 62 miliony to szkoty osobowe i pochodne. Analiza danych finansowych spółki oraz innych podobnych podmiotów wskazuje, że w ciągu najbliższych lat może dojść do drastycznego ograniczenia dostępności do specjalistycznych usług medycznych. Szpitale powiatowe swoją działalność ograniczyć mogą do oddziałów wewnętrznych oraz urazowych. Rolę publicznych lecznic przejmą szpitale prywatne. 

Poradnie specjalistyczne na dużym minusie 

Jak duże jest zapotrzebowanie na specjalistyczne porady lekarskie w publicznej służbie zdrowia łatwo się przekonać wybierać się w dowolny dzień w godzinach rannych do szpitala. Tłumy pacjentów przed gabinetami, oczekujących na przyjęcie przez lekarza. Oblegane są niemal wszystkie poradnie. Trudno się dziwić, skoro wizyta prywatna to koszt od 150-250 złotych a często kończy się ona jedynie zleceniem badań laboratoryjnych lub wypisaniem recepty, Poradnie obsługują setki pacjentów dziennie. Wspomniane na wstępie 20 poradni przyniosło w pierwszym półroczu prawie pół miliona złotych straty, 

Na plusie są tylko 5 z nich ale znaczący zysk wypracowała jedynie poradnia psychologiczna dla dzieci, która zarobiła dla szpitala 160 tysięcy złotych. Niezły wynik ma też poradnia okulistyczna. Jej zysk to 55 tysięcy złotych.  Straty nie przynoszą otolaryngologia, pulmonologia, alergologia. 

Największe straty przynosi poradnia chirurgii urazowo - ortopedycznej. Do końca czerwca spółka dopłaciła do niej 150 tysięcy złotych. Nic w tym dziwnego, należy do najbardziej obleganych każdego dnia. Podobnie jak poradnia neurologiczna, której strata to ok. 50 tysięcy złotych. 

Położnictwo i ginekologia to ujemny wynik na poziomie 100 tysięcy złotych, a 70 tysięcy brakuje by zbilansować działalność poradni chirurgii ogólnej.  Na minusie jest też poradnia chirurgii onkologicznej i to mimo funkcjonujących u nas procedur DILO. 

Sporą stratę notuje też poradnia kardiologiczna. Jej strata to ponad 70 tysięcy złotych. 

Na oddziałach nie lepiej

Tu nieco wątpliwości może budzić sposób rozliczania kosztów, ponieważ poszczególne odziały wykonują sobie wzajemne usługi. W całościowym zestawieniu zysków i strat jest to jednak bez znaczenia. 

Tylko cztery spośród piętnastu oddziałów szpitalnych jest na przysłowiowym plusie. Największy zysk zanotował oddział wewnętrzny. Jest to blisko 550 tysięcy złotych. Nieco mniej niż połowę tej kwoty zapisać należy na konto oddziału pediatrycznego. Dodatnim rachunkiem zysku i strat mogą pochwalić się też: okulistyka i rehabilitacja. 

Ogólny bilans finansowy wszystkich szpitalnych oddziałów to - 425 tys. złotych zapisanych po stronie strat. 

Pozostałe 11 oddziałów przynosi niebosiężne straty. Największe to położnictwo z ginekologią. Prawie 1,5 miliona powinno zwrócić uwagę nie tylko kierownictwa szpitala ale i właściciela, czyli Powiatu Tomaszowskiego. Niedawno pojawiły się pierwsze jaskółki zmian, ale czy uczynią one wiosnę w postaci wzrostu liczby kobiet chcących rodzić w Tomaszowie? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Pojawiają się pierwsze nieduże w niedoinwestowanym oddziale. Są jednak tylko kroplą w morzu potrzeb. 

Kolejne olbrzymie stratyy na poziomie blisko 900 tysięcy złotych każdy z nich generują oddziały ortopedyczno - urazowy oraz chirurgiczno - onkologiczny. W granicach po pół miliona złotych tracimy na psychiatrii, urologii, anestezjologii oraz otolaryngologii. 

Najmniej dopłacamy z kolei do neonatologii oraz oddziału zakażnego. 

Ciężkie przypadki także kosztują 

I to wcale nie mało. Zakład Pielęgnacyjno Opiekuńczy to koszt 1,4 miliona przy przychodach na poziomie niespełna 0,9 miliona. Oddział w mocno starzejącym się społeczeństwie mocno niedoszacowany. Skala potrzeb jest ogromna, jednak zwiększenie liczby łóżek wiązać się będzie ze wzrostem kosztów. 

W innych miejscach też dopłacamy

Pokaźnym źródłem niepokrytych w 100 procentach kosztów jest Nocna Pomoc Lekarska. Za 6 miesięcy tego roku dopłaciliśmy do niej 500 tysięcy. Z kolei do Przychodni POZ dopłaciliśmy tylko 50 tys. To i tak należy uznać za spory sukces. Wciąż jednak brak odpowiedniej liczby deklaracji, by móc działalność zbilansować. 

Dopłacamy też do badań rezonansem magnetycznym. Co prawda tylko 100 tysięcy złotych, ale kwota składa się na ogólny poziom strat na działalności podstawowej. 

Ponad 800 tysięcy kosztują dodatkowo staże i rezydentury lekarskie. 

Zagadką dla wnikliwych czytelników będzie policzyć ile strat generowanych jest na działalności medycznej szpitala. 

Są też plusy 

Ponad milion sto tysięcy złotych ma Tomaszowskie Centrum Zdrowia dochodu dzięki pracy ratowników medycznych. I to jest kwota, która łata niejedną z dziur w budżecie szpitala. A warto w tym miejscu przypomnieć, że w ubiegłym roku niewiele brakowało aby naszą stację przejęła Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego, która nawiasem mówiąc do własnych karetek dopłaca. 

Gdyby nie zdecydowana reakcja radnych Mariusza Strzępka i Piotra Kagankiewicza i organizowane przez nich protesty, dzisiaj mielibyśmy wynik słabszy o milion za samo pierwsze półrocze. Niewiedza i opieszałość Starosty miałaby poważne konsekwencje finansowe. Było to tym bardziej prawdopodobne, że sami ratownicy chętnie zmieniliby pracodawcę, 

Zarobiliśmy też na diagnostyce. Rentowne okazuje się laboratorium, tomografia, endoskopia. No i oczywiście szczepienia przeciwko covid-19

Ponad 500 tysięcy zysku przyniosła działalność medyczna o charakterze komercyjnym i 100 tysięcy takie działania niemedyczne. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ratol1 04.08.2022 07:06
A może warto się zastanowić dlaczego sami ratownicy woleli by pracować pod Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego?Powodó jest wiele oto kilka z nich :znacznie wieksze wynagrodzenie za prace,stabilny grafik a obecnie jest on układany w zależności od zażyłości pracownika z kierownikie,organizowanie szkoleń i kursów przez pracodawcę,a obecnie ratownicy z TCZ sami opłacają swoje szkolenia,nie wspomnę o warunkach w jakich jesteśmy zmuszeni przebywać i notoryczny brakiem sprzętu.

Ratol 02.08.2022 22:50
A Pan Redaktor nic nie wie o sporze zbiorowym przed sądem który wnieśli Ratownicy wobec TCZ ? Może o tym napisze ?? Po ostatnich strajkach ratowników medycznych wynegocjowano ustawą dodatek 30 % dla Ratowników, podmioty w całym województwie realizują te postanowienia oprócz TCZ. Sprawa z góry jest przegrana przez szpital plus odsetki za nieudolność zarządzających. Więc trzeba te "zyski" znacznie zmniejszyć :) Są one wygenerowane krzywdą ludzką.

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Polecane
Płacimy rachunki za niemądre decyzjePłacimy rachunki za niemądre decyzjeKampania wyborcza toczy się wolno... niczym żółw ociężale. Listy kandydatów są już opublikowane. Na nich sporo przypadkowych osób, które wyobrażenie o samorządzie jakieś mają, ale nie zawsze odpowiada ono rzeczywistości. Część wypowiedzi niemądrych, część naiwnych. Mało która ma jakieś podstawy merytoryczne. Najczęściej spotykamy utarte hasła, które w zderzeniu z rzeczową argumentacją pękają niczym mydlana bańka. Trudno się dziwić, skoro przez kilka miesięcy trwała prawdziwa łapanka kandydatów na radnych, żeby tylko zapełnić jakoś listy. Wczoraj dowiedziałem się, że są osoby, które nawet nie wiedziały, że są kandydatami.Data dodania artykułu: 16.03.2024 13:58 Ilość komentarzy: 7 Ilość pozytywnych reakcji czytelników: 6
Bezbramkowy remis na wyjeździePółtora procent dla MechanikaXVII Tomaszowskie Teatralia za namiBarwy kampanii. Bywa też zabawnie„Baby boom czyli kogel mogel 5”   w Kulturze Dostępnej już 21 marcaPłacimy rachunki za niemądre decyzjeSkandaliczne stosunki w magistracieRusza procedura wywłaszczeniowa fabrykanckiej williZarząd Związku Miast Polskich obradował w TomaszowieOBLICZA ZDRADY cz. VZUS: pierwsze "trzynastki" trafią do emerytów przed WielkanocąZapraszamy na spektakl
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
pochmurnie

Temperatura: 2°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Wasze komentarze
Autor komentarza: Duch MiastaTreść komentarza: A kto jest kandydatem PiS na prezydenta miasta? Kogo mamy poprzeć?Źródło komentarza: Tomaszów bez radnego w Sejmiku? To bardzo możliweAutor komentarza: LucynkaTreść komentarza: Na schronisko dali by dla psów, biedactwa zawsze głodne może racje żywności za małe dostają, chudzinki kochane.Źródło komentarza: Barwy kampanii. Bywa też zabawnieAutor komentarza: CzytelniczkaTreść komentarza: dla Pana wiadomości - znalezione w internetach..."Rzeczownik frajer używany jest w języku potocznym. To obraźliwe określenie osoby...Źródło komentarza: Płacimy rachunki za niemądre decyzjeAutor komentarza: Mariusz StrzępekTreść komentarza: Czemu zaraz obrażać. Fakt jest taki: poziom jest koszmarnie niski. Jeśli ktoś idzie studiować, by mieć "kwita", to bardzo szybko zostaje zweryfikowany w miejscu pracy. Generalnie połowa osób legitymująca się tzw. wyższym wykształceniem 30 lat temu nie skończyłaby żadnych studiów, bo nie byłaby w stanie zdać egzaminów. Płacenie (bo mowa o odpłatnej formie studiowania) za studiowanie bez zdobywania odpowiedniego poziomu wiedzy i umiejętności jest frajerstwem. I tyle. Nie ma w tym nic obraźliwego. Chociaż z drugiej strony może też być cwaniactwem, bo w wielu miejscach jest kwit potrzebny a nie praktyczne umiejętności i merytoryczna wiedzaŹródło komentarza: Płacimy rachunki za niemądre decyzjeAutor komentarza: HehTreść komentarza: To ich prywatna kasa - wydają na co chcą :)Źródło komentarza: Barwy kampanii. Bywa też zabawnieAutor komentarza: AmeliaTreść komentarza: Co to jest? Pierwsze słyszę...Źródło komentarza: Łojotokowe zapalenie skóry – poznaj przyczyny choroby!
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama