Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 20:40
Reklama
Reklama

Umiera kolejny tomaszowski zabytek

Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa alarmuje w sprawie niszczejącej willi rodziny Landsbergów przy ulicy Konstytucji 3-go Maja, w której do niedawna mieścił się Powiatowy Urząd Pracy. Obecnie właścicielem jest samorząd województwa łódzkiego. TPTM wystąpił do Grzegorza Schreibera o pilne podjęcie działań, które uratują obiekt przed kompletną ruiną.

- Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego wnosi o zabezpieczenie przed dalszym zniszczeniem zabytku stanowiącego o historii naszego miasta i regionu. Zabytek ten jest obecnie niszczejącym pustostanem. Po przeniesieniu w dniu 19 października 2019 r. Powiatowego Urzędu Pracy w Tomaszowie Mazowieckim do budynku przy ul. św. Antoniego 41 w Tomaszowie Mazowieckim stracił swoją funkcję publiczną i wydaje się być zapomniany - piszą członkowie Stowarzyszenia do marszałka oraz radnych wojewódzkich

Petycja, jaką złożono dotyczy podjęcia natychmiastowych działań mających na celu ochronę przed dalszą dewastacją i niszczeniem ważnego dla społeczności lokalnej zabytku. Towarzystwo Przyjaciół Tomaszowa wnosi aby Radni Sejmiku Województwa Łódzkiego podjęli uchwałę w sprawie nowego przeznaczenia budynku pod użyteczność publiczną z przeznaczeniem niezbędnych środków na rewitalizację. Jeżeli z przyczyn obiektywnych nieruchomość ta nie otrzyma nowego przeznaczenia w drugiej kolejności proponują zawarcie porozumienia z lokalnym samorządem w celu przekazania budynku i przywrócenia go lokalnej społeczności. Problem jednak w tym, że samorząd wojewódzki już raz chciał przekazać nieruchomość powiatowi tomaszowskiemu. Nie zgodził się jednak na to obecnie urzędujący Starosta Mariusz Węgrzynowski. 

Mając na uwadze przeszkody formalne lub brak wypracowania koncepcji zagospodarowania nieruchomości TPTM wnosi o sprzedaż nieruchomości w przetargu otwartym w trybie przewidzianym dla sprzedaży zabytków zgodnie z obowiązującymi przepisami, co ma na celu znalezienie potencjalnego inwestora, który poniesie niezbędne nakłady na remont i bieżące utrzymanie zabytkowej willi. 

- Działania o które postulujemy proszę poprzedzić przewidzianym trybem dla jednostek samorządu terytorialnego zgodnie z regulacjami Sejmiku Województwa Łódzkiego. Jako przykład podjętych działań przez samorząd przywołujemy w petycji decyzję o sprzedaży drugiej willi rodziny Landsbergów położonej przy ul. Konstytucji 3-go Maja 36 w Tomaszowie Mazowieckim. Uchwałę podjęli Radni Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. W efekcie czego budynek ten jest poddany generalnemu remontowi przez inwestora prywatnego - czytamy w piśmie podpisanym przez prezesa Michała Jodłowskiego. 

Dom rodziny Aleksandra Landsberga przy ul. Gustownej (obecnie Konstytucji 3-go Maja)

Dom zwany też pałacem lub willą Landsbergów, w którym do niedawna mieścił się Powiatowy Urząd Pracy, został wybudowany około roku 1890. Zaprojektowany prze inż. architekta Antoniego Tarnawskiego. Inwestorem był Aleksander Landsberg. Początkowo był budynkiem parterowym posadowionym na wysokim podpiwniczeniu. W latach 1923-1924 dobudowano piętro, przebudowano skrzydło południowe i spłaszczono dach. Wtedy też zmieniono wystrój elewacji, która uzyskała obecny wygląd. W wilii były 24 izby mieszkalne.

Początkowo budynek został zasiedlony przez Eleonorę i Aleksandra Landsberga i ich dzieci. Zajmowali na parterze kuchnię i 8 pokoi a piętro pozostawało do dyspozycji przedsiębiorstwa.

W latach 30. XX wieku w wilii trzy pokoje i kuchnia zajmowane były na mieszkanie przez małżonków Władysława i Alicję Janinę Landsbergów. Mieszkała tu też kucharka Karolina Rożnowska, nauczycielka Metrona Karpowicz a jeden pokój zajmowała Anita Miller. Formalnie nadal sześć pokoi na piętrze pozostawało do dyspozycji przedsiębiorstwa, ale faktycznie były użytkowane przez rodzinę Landsbergów. W 1925 roku według szacunku na potrzeby ubezpieczenia od ognia, określono wartość budynku na 93 299 zł.

Joanna Kulmowa, (córka Wandy Cichockiej z L. a wnuczka Aleksandra L.) pod koniec lat 30. jako niespełna jedenastoletnie dziecko, tak oto zapamiętała i opisała dom dziadków przy ul. Gustownej „…Jestem u babci Eleonory w Tomaszowie w bardzo dużym domu, nazywanym przez ludzi pałacem, chociaż to tylko piętrowa willa fabrykancka. Na Górze mieszka wuj Władysław z Alusią, która bardzo wcześnie straciła mamę. A na dole babcia Leosia z moją mamusią i ze mną.” W dalszej części opisuje, że jest to „…biały dom na planie kwadratu ze wspaniałymi schowkami i zakamarkami, otwarty na przestrzeń salonu z tarasem o białej balustradzie. Na kasztanowy szpaler podjazdu…”

Dom Aleksandra Landsberga (później rodziny Władysława i Alicji L.) ma wyraźne cechy stylu eklektycznego. Bryła ukształtowana na podobieństwo nieregularnej willi włoskiej z korpusem posadowionym na planie nieomal równobocznej litery „L”. Elewacja frontowa od strony ulicy siedmioosiowa. Część środkowa, trzyosiowa wyraźnie cofnięta co tworzy w elewacji obustronny dwuosiowy ryzalit. Pomiędzy nimi, wysunięty do przodu czterokolumnowy portyk tworzący przedsionek z tarasem okolonym tralkową balustradą. Wejście kilkustopniowymi, betonowymi schodkami z obu stron tarasu. 

Zaznaczyć należy, że skrajne filary wspierające taras piętra ukształtowane w formie czworoboków a środkowe to dwie kolumny toskańskie. Naroża budynku z lizenami i w części parteru boniowane. Okna parteru sklepione półokrągło a ich nisze zamknięte w ozdobnych obramieniach. Kondygnacje rozdziela ciągnący się przez całą długość budynku niewielki gzyms ciągniony. Okna piętra prostokątne z niewielkimi podokiennikami. Poddasze wentylowane otwartymi okienkami umieszczonymi w osiach. Całość gładko otynkowanej ściany pasa piętra zwieńczona gzymsem pod rynnowym. 

Dach spłaszczony, wielospadowy. Wschodnia elewacja sześcioosiowa, niesymetryczna, lico ściany gładko otynkowane. Od strony zachodniej niewielka przybudówka stanowiąca tylne wejście do budynku. Wewnętrzny układ pomieszczeń niezmieniony. Nadal zachowane fragmenty sztukaterii, ceramicznej posadzki oraz stolarki drzwiowej i poręcze schodów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Darek 27.09.2022 13:28
A może? przyjrzeć by się dewastacji budynku po byłej Drukarni na Farbiarskiej. Obecnie zerwane na całości jest pokrycie dachu, od roku woda zalewa wszystko, drewniane stropy runęły aż do parteru. Komu zależy na pozbawieniu Tomaszowa pamiątek historycznych po przemysłowym prężnym mieście. Przypomnę jedynie że ten zakład funkcjonował jeszcze 6 lat temu i wszystko było w dobrym stanie.

Ajdejano 01.10.2022 20:15
Chłopie: daj se spokój z tą drukarnią. Piszesz z dużej litery, jakby to dla Ciebie była jakaś świętość. Pracowałeś ta i dlatego uważasz, że to jest jakiś zabytek klasy "zero" dla naszego miasta ?! Totalna bzdura!!! Podłożyć dobry ładunek i będzie w dobrym miejscu kawałek dobrego terenu inwestycyjnego dla miasta. Tyle w temacie.

tomaszowianka 02.10.2022 12:39
Miłośnik wyburzeń się ujawnił, odzywa się tam gdzie niszczą nam zabytkowe mienie. A ten ,,inwestor" co zdemolował Pałac Piescha otrzyma surową karę, Sąd tego dopilnuje!

Ajdejano 02.10.2022 19:40
Chrzanisz, jak potłuczona. Gdzie wyczytałaś, że ta o.b.s.r.a.n.a drukarnia, to jest jakikolwiek zabytek?! Ponadto: nie wypowiadaj się za sąd w sprawie nieruchomości przy Barlickiego. Dalej siedź przy laptopie i dalej klep swoje,wyimaginowane bzdury.

popieram 03.10.2022 11:48
>Podłożyć dobry ładunek i będzie w dobrym miejscu kawałek dobrego terenu inwestycyjnego dla miasta< Genialne! To wymarzone miejsce na bloki z mieszkankami w centrum miasta i z widokiem na Bulwary a do tego Galeria pod nosem.

Gość 26.09.2022 19:52
A może archidiecezji za 1 PLN.....taki żarcik

Anna B. 27.09.2022 08:49
Odwal się od katolików, przebierańcu.

Ajdejano 28.09.2022 12:25
Ja jestem katolikiem, jednak, też uważam, że nie jestem przebierańcem i też uważam, że katolicy, to nie jest jakaś uprzywilejowana kasta - nie do ruszenia. Jeżeli tak uważasz, to zachowujesz się , jak muzułmanie, którzy każdego "innego" najchętniej powiesiliby lub zastrzeliliby. Więc, ja - katolik, uważam, wspomnianego wyżej starostę tomaszowskiego, jako zboczonego katolika, bardzo dalekiego od nauki katolickiego Kościoła i jednocześnie oceniam tego urzędnika, jako takiego, lokalnego cwaniaczka z miodem w uszach. Bardzo żałuję, że w powiatowym, tzw. "samorządzie", przeważają takie właśnie lokalne cwaniaczki. Więc: nie zachowuj się jak muzułmanka, lub jak katoliczka-lokalna cwaniaczka. Pozdrowienia od starego czekisty.

Bary 26.09.2022 08:53
W tym mieście wszystko umiera. Włodarze miasta dbają tylko o swoje stołki !

T. J. 26.09.2022 19:49
Bo to nie są gospodarze, dobry gospodarz dba o powierzone mu mienie. A tu widać nabijanie kabzy a nie zainteresowanie tomaszowskimi korzeniami chociażby w postaci pałacyków po fabrykanckich. Warto dodać że były to kiedyś perełki architektury. Wiem bo bywałem kiedyś we wnętrzach, wrażenie było naprawdę miłe i duma że coś takiego mamy w Tomaszowie. A teraz? jaki gospodarz takie ruiny!

wyborca 28.09.2022 13:05
Bary 26.09.2022 08:53
W tym mieście wszystko umiera. Włodarze miasta dbają tylko o swoje stołki !
Masz Przystań nad Pilicą, Skansen Rzeki Pilicy, Groty czy Niebieskie Żródła, ciężko dogodzić niektórym. A zabytki wieczne nie są, idzie nowe i tym się ciesz.

T. J. 01.10.2022 13:32
Wyborco pryncypała to siedż sobie w tym Skansenie czy w Grotach i nie truj tu na forum.

Reklama
Polecane
Klienci Alior Banku odzyskują pieniądze.Dobre praktyki Ceramiki ParadyżAgresor z Szerokiej trafił do aresztu.Kto powinien zostać Starostą Powiatu TomaszowskiegoKomunikat o przerwach w dostawie prąduWielka Gra w Statki w Galerii TomaszówMotocykle pod policyjnym nadzoremRAW na tomaszowskim dworcuCzym jest układanka lewopółkulowa?Zapraszamy na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Ostatnie przed wakacjami Ale Kino w MCK TkaczDzień Otwarty w Gastronomiku
Reklama
Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu Zapraszamy serdecznie na otwarcie sezonu turystycznego na Zamku w Inowłodzu.Wydarzenie obfitować będzie w wiele atrakcji!To już tradycja, że otwarciu sezonu turystycznego na Zamku towarzyszy Łżykwiat kasztelański, czyli impreza historyczna na którą zjeżdżają bractwa z całej Polski. Łżykwiat, to również ze staropolskiego kwiecień. Nazwa pochodzi stąd, że ten miesiąc „wyłudza z ziemi przedwcześnie kwiaty”. Jak co roku rekonstruktorzy ubiorą się w swoje średniowieczne stroje, stworzą wokół Zamku wioskę, będą gotować, bawić się, strzelać z łuku, walczyć na miecze, grać w średniowieczne gry…To świetna okazja do podejrzenia jak wyglądało życie w średniowieczu. Podczas wydarzenia, będziecie mieli niepowtarzalną okazję skosztowania zupy według średniowiecznej receptury! Zapewniamy dawkę ciekawej wiedzy i przednią zabawę!W tym roku otwarciu sezonu turystycznego towarzyszy bardzo bogaty program. Oprócz imprezy historycznej, na zamkowym dziedzińcu odbędą się rozgrywki szachowe. „Teatr na zamku” przygotował premierę swojego najnowszego spektaklu „Co się starej szafie śni” czyli bajkę dla dzieci, w każdym wieku Grupa "Teatr po godzinach" ze Zduńskiej Woli przedstawi moralitet „Starzec i śmierć” – to już dla starszych widzów.W sobotę w galerii ZI odbędzie się także wernisaż wystawy „Droga jest celem” Piotra Sabacińskiego – podróżnika, człowieka gór. Zdjęcia prezentowane na wystawie powstały podczas dwutygodniowej wyprawy na najwyższy szczyt obu Ameryk – Aconcaguę (6960,8 m.n.p.m.).Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie! Data rozpoczęcia wydarzenia: 20.04.2024
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie duże

Temperatura: 5°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama