Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 19 maja 2025 14:32
Reklama
Reklama

Tanie mieszkanie z przetargu - jak je kupić?

Chcesz kupić mieszkanie na własny użytek lub jako inwestycję? Rozważ przetargi mieszkaniowe organizowane m.in. przez spółki Skarbu Państwa i spółdzielnie mieszkaniowe. W przetargu masz szansę nabyć nieruchomość w cenie niższej niż rynkowa.
Reklama

Czym jest i jak przebiega przetarg mieszkaniowy?

Udział w przetargu mieszkaniowy to jeden z przewidzianych w polskim prawie sposobów nabycia nieruchomości. Kupując mieszkanie w drodze przetargu, staniesz się jego pełnoprawnym właścicielem – Twoje dane zostaną ujawnione w prowadzonej dla nieruchomości księdze wieczystej. Nie musisz się też obawiać problemów z lokatorami. W przetargach oferowane są niezamieszkałe nieruchomości.

Reklama

Jak przebiega przetarg mieszkaniowy? Krok po kroku proces wygląda następująco:

  1. Organizator, np. spółdzielnia mieszkaniowa, ogłasza przetarg na sprzedaż konkretnej nieruchomości, np. mieszkania. W ogłoszeniu o przetargu zostają zamieszczone wszystkie najważniejsze informacje o nieruchomości, jej cena wywoławcza, wysokość wadium oraz informacje organizacyjne (np. data i miejsce przetargu, wymagane dokumenty itp.).
  2. Wpłacasz wadium – o ile jest ono wymagane. Jak wspomniano, wysokość wadium i termin, w jakim należy je wpłacić, znajdziesz w treści ogłoszenia. Tam również powinna znaleźć się informacja o numerze rachunku bankowego, na który należy przelać wadium.
  3. Przystępujesz do przetargu. Jeżeli Twoja oferta będzie najwyższa i wygrasz przetarg, po wpłacie pełnej kwoty nastąpi podpisanie aktu notarialnego. W wyniku tej czynności staniesz się właścicielem zakupionego lokalu.

Gdzie szukać informacji o przetargach mieszkaniowych?

Przetargi mieszkaniowe są organizowane w całej Polsce. Gdy na sprzedaż wystawiane są atrakcyjne nieruchomości (np. w bardzo dobrej lokalizacji), temat często podchwytywany jest przez lokalną prasę. Jednak nie tylko przeglądając regionalne tytuły prasowe, możesz natknąć się na informacje o przetargach – ogłoszenia są publikowane również w urzędach miast czy siedzibach spółdzielni mieszkaniowych, a także na ich stronach internetowych.

Chcesz sprawdzić, gdzie i kiedy odbędą się przetargi mieszkaniowe? Bez względu na to, czy szukasz informacji o przetargach w najbliższej okolicy, czy też w bardziej oddalonych regionach Polski, przejdź na stronę internetową Listaprzetargow.pl. Wskazany portal to baza przetargów i licytacji nieruchomości z całej Polski. Skorzystaj z zamieszczonej tam wyszukiwarki – w ten sposób szybko dotrzesz do informacji o przetargach w interesującej Cię lokalizacji.

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby wziąć udział w przetargu?

Jeżeli chcesz wziąć udział w przetargu mieszkaniowym, to zasadniczo musisz spełnić dwa warunki. Po pierwsze, musisz upewnić się, że masz taką możliwość. Niektóre przetargi (przetargi ograniczone) są dostępne wyłącznie dla osób wskazanych w treści ogłoszenia. Przykładowo organizator może z pewnych względów dopuszczać do przetargu jedynie członków spółdzielni mieszkaniowej.

Drugi z wymogów dotyczy wadium. To kwota, jaką musi wpłacić każda osoba zainteresowana przystąpieniem do przetargu mieszkaniowego. Wadium stanowi zabezpieczenie dla organizatora, a jednocześnie pozwala mu określić, ile osób jest zainteresowanych ofertą. Jak postępuje się z wadium? Organizatorzy przetargów nie mają dowolności w tej kwestii – zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego:

  • gdy wygrany uczestnik przetargu uchyla się od zawarcia umowy, organizator ma prawo zatrzymać wadium,
  • pozostałym uczestnikom przetargu wadium musi zostać zwrócone – organizator nie może go zachować.

Warto pamiętać, że organizator przetargu może ustanowić wadium, ale nie musi tego robić. Inaczej mówiąc, do niektórych przetargów przystąpisz bez wpłaty wadium.

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

PKW: najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP

Frekwencja 67,31 proc. w niedzielnym głosowaniu to najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP - wynika z oficjalnych danych PKW. Dotychczas najwyższą frekwencję w pierwszej turze odnotowano w 1995 r., kiedy wyniosła 64,70 proc.Data dodania artykułu: 19.05.2025 13:12
PKW: najwyższa frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich w historii III RP

Raport nie pozostawia złudzeń. Co piąty Polak nie czyta warunków zawartych w umowie kredytowej

Dwóch na trzech ankietowanych, zaciągając kredyt lub pożyczkę, samodzielnie sprawdza bądź konsultuje z kimś treść umowy. Przy tym zapisy najczęściej są analizowane tylko we własnym zakresie. Rzadziej odbywa się to przy wsparciu rodziny. Polacy bardzo sporadycznie zwracają się w takiej sytuacji do prawnika. Z kolei jeden na pięciu badanych w ogóle nie sprawdza tego rodzaju dokumentu, przeważnie tłumacząc, że nie widzi takiej potrzeby. To podejście może skutkować poważnymi konsekwencjami, przed czym przestrzegają eksperci. I dodają, że analiza umowy jest wskazana zwłaszcza w przypadku zobowiązań długoterminowych lub zaciąganych na większe kwoty.Data dodania artykułu: 19.05.2025 11:25
Raport nie pozostawia złudzeń. Co piąty Polak nie czyta warunków zawartych w umowie kredytowej

Komenda Główna Policji: 327 przypadków naruszenia ciszy wyborczej

W ciągu dwóch dni trwania ciszy wyborczej policja odnotowała 327 przypadków jej naruszenia - poinformowała w poniedziałek Komenda Główna Policji. Doszło m.in. do niszczenia plakatów, agitacji w internecie i wyniesienia kart do głosowania.Data dodania artykułu: 19.05.2025 11:03
Komenda Główna Policji: 327 przypadków naruszenia ciszy wyborczej

Policja: w sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej; to głównie działania w internecie

Od początku ciszy wyborczej odnotowano 72 przypadki jej naruszenia, w tym dwa przestępstwa - przekazała w sobotę wieczorem PAP podkomisarz Iwona Kijowska z Komendy Głównej Policji. Według KGP były to głównie działania w internecie.Data dodania artykułu: 18.05.2025 07:55
Policja: w sobotę odnotowano 72 przypadki naruszenia ciszy wyborczej; to głównie działania w internecie
Reklama

Polecane

Dni Antoniańskie na sportowoOdszkodowanie za Sybir – jak wygląda proces ubiegania się o rekompensatę?PKW: Trzaskowski (31,36 proc.) i Nawrocki (29,54 proc.) w drugiej turze wyborówNawrocki wygrywa w powiecie, przegrywa w mieścieRozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich; zakończenie o godz. 21.00GKS Wikielec – Lechia Tomaszów Mazowiecki 1:2 (1:1)Policja: od początku ciszy wyborczej odnotowano 15 wykroczeń, głównie w internecieEkspertka: po 65. roku życia wydłuża się czas reakcji kierowców, potrzebne działania edukacyjneTylko 10% dzieci w powiecie tomaszowskim skorzystało ze szczepieńPrzybędzie nowych mieszkań komunalnychPani Jadwiga, jak zwykle, oczarowała publicznośćEksperci: alergia na roztocza to najsilniejszy czynnik ryzyka rozwoju astmy
Reklama
Reklama
Sondaż IBRiS dla PAP: ponad 63 proc. badanych obawia się zagrożenia dla istnienia państwa

Sondaż IBRiS dla PAP: ponad 63 proc. badanych obawia się zagrożenia dla istnienia państwa

Ponad 63 proc. Polaków obawia się zagrożenia dla istnienia państwa, 36,7 proc. deklaruje chęć ucieczki w przypadku ataku – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla PAP. Maleje gotowość do walki i obrony sąsiadów, rośnie indywidualizm i ostrożność w relacjach społecznych - ocenia IBRiS.
Produkty brudnej kampanii

Produkty brudnej kampanii

Dziennikarze Wirtualnej Polski, Szymon Jadczak oraz Patryk Słowik ustalili, kto stoi za reklamami politycznymi promującymi Rafała Trzaskowskiego i szkalującymi jego konkurentów w Internecie. Okazuje się, że pojawia się tu pracownik i wolontariusze fundacji Akcja Demokracja, której prezesem jest człowiek, który jeszcze kilka tygodni temu był asystentem posłanki Koalicji Obywatelskiej. Reklamy były publikowane przez profile na Facebooku "Wiesz Jak Nie Jest" i "Stół Dorosłych", których administrator jest nieznany. Na promocję wydał on jednak więcej niż komitety wyborcze Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Skąd pochodziły pieniądze? Wszystko wskazuje na to, że z zagranicy. Ustalenia dziennikarzy są szokujące. Co ciekawe fakt finansowania reklam ze źródeł zagranicznych, potwierdził rządowy Ośrodek Analizy Dezinformacji NASK. Co na to politycy Platformy Obywatelskiej? Twierdzą, że mamy do czynienia z prowokacją. W takie tłumaczenie uwarzą co najwyżej najbardziej fanatyczni zwolennicy tej patii.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama