Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 lipca 2025 06:52
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Oświatowe obiecanki... czekamy na ich realizację

Odchudzenie podstawy programowej, wycofanie religii... Czy obietnice przedwyborcze Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Trzeciej Drogi dla edukacji mogą stać się rzeczywistością. Co zmiana władzy zmieni w polskiej szkole? Czy obietnice rozwiążą wszystkie problemy?
  • W Pakcie dla Edukacji, pod którym podpisali się przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, jak i Trzeciej Drogi, znalazł się zapis dotyczący między innymi podwyżek.
  • Jego twórcy opowiedzieli się za wycofaniem lekcji religii ze szkoły 
  • Wśród postulatów, co do których zgodność deklarowały wszystkie ugrupowania, znalazły się między innymi odchudzenie podstawy programowej, podwyżki dla pracowników oświaty, wycofanie Historii i teraźniejszości (HiT) czy powrót do rozmowy o bezpłatnych posiłkach w szkole.

Zmiany na scenie politycznej zawsze oznaczają zmiany w edukacji i wszystko wskazuje na to, że nie inaczej będzie i tym razem. Wśród przedwyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi było wiele skierowanych do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców. Zapewniono przy tym, że zmiany wprowadzane będą w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny.

Reklama

 Na stronie internetowej Koalicji Obywatelskiej, a więc największego ugrupowania, które wejść może w skład Rządu, reprezentującego środowiska od prawa do lewa strony politycznej widnieją zapisy obietnic wyborczych dotyczących systemu oświaty 

  • Podniesiemy wynagrodzenia nauczycieli o co najmniej 30%. Nie mniej niż 1500zł brutto podwyżki dla nauczyciela. Wprowadzimy stały system automatycznej rewaloryzacji. Przywrócimy autonomię i prestiż zawodu nauczyciela – mniej biurokracji, większa niezależność w doborze lektur, rozszerzaniu tematów.
  • Odpolitycznimy szkoły. Natychmiast wycofamy przedmiot HiT. Wprowadzimy praktyczne, a nie ideologiczne podstawy programowe i podręczniki, tworzone i zatwierdzane przez ekspertów i nauczycieli praktyków w Komisji Edukacji Narodowej, a nie przez polityków.
  • Uwolnimy nasze dzieci od ciężkich plecaków – w każdej szkole postawimy indywidualne szafki dla dzieci, a każdy podręcznik będzie miał wersje elektroniczną.
  • W ciągu pierwszych 100 dni rozpoczniemy proces przechodzenia polskiej edukacji na system 1 zmianowy. Od 1 września 2025 wszystkie polskie szkoły podstawowe będą działały w takim systemie.
  • Zlikwidujemy prace domowe w szkołach podstawowych. Wprowadzimy szeroką ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych w szkole. Przeznaczymy dodatkowe pieniądze na zajęcia rozwijające zdolności uczniów i wyrównujące szanse, sport, rozwijanie zainteresowań. Zapewnimy pomoc w szkole zamiast korepetycji w domu.
  • Wzmocnimy autonomię uczelni i zabezpieczymy apolityczność szkół wyższych poprzez zwiększenie finansowania nauki i poprawę transparentności wydatkowanych środków.
  • Uzdrowimy mechanizmy ewaluacji nauki. Zweryfikujemy wykaz czasopism punktowanych przy poszanowaniu ustawowej roli Komisji Ewaluacji Nauki.

 "Nauczyciele muszą dostać 30 proc. (podwyżki) od razu i to jest moje zobowiązanie" - taką deklarację podczas przedwyborczej debaty złożył Donald Tusk. Te zapewnienia padały jednak solidarnie z ust przedstawicieli partii opozycyjnych. Zapis dotyczący podwyżek znalazł się także w Pakcie dla Edukacji, pod którym podpisali się zarówno przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, jak i Trzeciej Drogi. I ma być to pierwsza kwestia dotycząca edukacji, którą opozycja po przejęciu władzy ma się zająć.

Właśnie pensje budzą zazwyczaj najwięcej emocji, chociaż kiedy rzucimy okiem na wynagrodzenia nauczycielskie tomaszowskich radnych nie wydają się być one na "głodowym" poziomie. Adrian Witczak na przykład przekracza rocznie 160 tysięcy złotych. Ten jednak jest rekordzistą. Pensje pozostałych wahają się na poziomie 90-100 tys. zł. rocznie. 

Składanie obietnic dotyczących tak wysokiego wzrostu wynagrodzenie w krótkim okresie czasu może być entuzjastycznie przyjęte przez nauczycieli, jednak zderzenie z twardą budżetową rzeczywistością może okazać dużo bardziej brutalne. Pieniędzy na zwiększenie wynagrodzeń może zwyczajnie nie być. Co z bezpłatnymi zajęciami dodatkowymi? Tutaj też potrzebne są pieniądze. Czasy Siłaczek już się dawno skończyły, Dzisiaj nauczyciel nie poświęci pół godziny własnego czasu bez wynagrodzenia. Oczywiście zdarzają się od tej reguły wyjątki. 

Zdaniem obecnej opozycji podwyżka płac to jedyna szansa na to, by nauczyciele przestali odchodzić z zawodu, a kolejne pokolenia chciały się w tym kierunku kształcić. Czy aby na pewno? - Bez zażegnania kryzysu kadrowego w oświacie niczego nie da się w niej zmienić. Bo bez nauczycieli nie da się wprowadzać zmian do systemu publicznej edukacji, ani tej edukacji odbudować - zapewniała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dyskusja i propozycje przedwyborcze nie obejmowały jednak prawdziwych problemów systemu oświaty. Przede wszystkim jej finansowania. Nastawiona była na populistyczne hasła obliczone na efekt wyborczy. Nikt nie wskazywał skąd wziąć pieniądze na podwyżki i starannie przemilczano fakt, że samorządy do oświaty dopłacają co roku miliardy złotych. Czy po raz kolejny zostaniemy dociążeni przez niefrasobliwość polityków? 

Co zrobić ze szkołami w takich miastach jak Tomaszów? Jak je finansować? Czy ciężar ich utrzymania nadal będzie spoczywał na budżetach miast i gmin? Kryzys demograficzny, wyludnianie mniejszych jednostek miejskich stawiają kolejne pytania. Co zrobić ze szkołami, do których uczęszcza coraz mniej dzieci? Czy w Tomaszowie Mazowieckim zlikwidować jedną, dwie czy trzy szkoły? A może je utrzymać tworząc mniejsze klasy, czekając na demograficzny boom? Czy subwencję oświatową na utrzymanie szkół należy zwiększyć, a może to Państwo powinno przejąć na siebie 100 procent kosztów utrzymania? Być może w niektórych miasta nauczycieli brakuje, ale u nas mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Likwidacja placówek szkolnych (która może okazać się konieczna) jeszcze tę sytuację pogorszy. 

Reforma systemu edukacji nie może opierać się jedynie na populizmie i lewicowym antyklerykalizmie. Usunięcie religii, HiT, czy likwidacja prac domowych.... Naprawdę ktoś myśli, że w ten sposób podniesiemy edukację na wyższy poziom. 

Obraz steveriot1 z Pixabay

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

WuPe 22.10.2023 10:26
Wybory pokazały że 92% społeczeństwa nie życzy sobie lewicy w sejmie. Jakim prawem w demokratycznym państwie ma więc dyktować ona jakiekolwiek warunki?

Reklama
Realista 21.10.2023 11:51
Może trochę poczekajmy, jeszcze nie ma nowego rządu a spraw do naprawy jest bardzo dużo, nie da się naprawić wszystkiego z ośmiu lat,gospodarka jest najważniejsza.

Ajdejano 21.10.2023 18:52
Może jeszcze raz napisz do nas - Kochanie - i skonkretyzuj, czego "... do naprawy jest bardzo dużo..." i dlaczego trzeba trochę poczekać, bo "... nie da się naprawić wszystkiego z ośmiu lat..." . Taki twój wpis, to jest zwykłe pierd.... farmazonów. Konkrety, konkrety!!!

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama
Reklama

Polecane

Wakacje pełne atrakcji!Fundacja Nu-Med otrzymała tytuł ORGANIZACJI PRZYJAZNEJ WOLONTARIUSZOM!Za miesiąc wyruszy PielgrzymkaProkuratura pyta... miasto odpowiadaLekarz chorego nie zrozumie....Filmowy początek wakacji w kinach HeliosZapraszamy do Kina KoneseraNowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaWyróżnimy aktywnych społecznie - XIII edycja Konkursu Kreatywności Społecznej Lokalni NiebanalniPrzed nowym sezonemWakacyjna zabawa i prezenty w Galerii Tomaszów!Krótkie życie dwukadencyjności? To bardzo prawdopodobne
Reklama
Reklama
Reklama
Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Radni Rady Miejskiej udzielili wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok Marcinowi Witko. Prezydenta wsparło 15 radnych, ośmioro zagłosowało przeciw. Wszystko wskazuje na to, większość radnych miejskich ma dosyć destrukcyjnych działań swoich kolegów i koleżanek z Koalicji Obywatelskiej, które nie służą mieszkańcom miasta, a jedynie partyjniackim potyczkom, jakie obserwujemy na co dzień na ogólnopolskiej politycznej arenie. Dwie radne już wcześniej odeszły z klubu KO, nie godząc się między innymi z blokowaniem ważnych dla tomaszowian inwestycji, takich chociażby jak Termy, które powstać miały na Błoniach. Na wczorajszej sesji także Barbara Klatka, postanowiła zagłosować inaczej niż pozostali radni jej klubu. Biorąc pod uwagę presję, jaką na radnych wywierał od początku poseł Witczak, wykazała się we wczorajszych głosowaniach silnym charakterem. Czas, by pracować dla miasta ponad partyjnymi podziałami.
Sukces uczniów II LO w Ogólnopolskim Konkursie Logicznym

Sukces uczniów II LO w Ogólnopolskim Konkursie Logicznym

Julia Wysmyk z klasy II i-m oraz Krzysztof Wiśkowski z klasy III i-m zostali finalistami XIII Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego, organizowanego przez Wydział Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Po zakończeniu zmagań konkursowych uczniowie mieli okazję uczestniczyć w inspirujących wykładach, m.in. z zakresu analizy logicznej, chwytów erystycznych oraz wiedzy maszyn. Było to wyjątkowe spotkanie z nauką na najwyższym poziomie w murach renomowanej lubelskiej uczelni.
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Ciekawie gdzie będzie składowisko bateri bo z tego co wiem to w Polsce nie ma a na złomie nie przyjmują takich baterii a pożar traw do 22 albo 24 godzin i bateria sama sobie jest gorsza nisz auto spalinowe elektryczne pieceŹródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: Luna...Treść komentarza: Ostatnio byłam świadkiem jak potencjalna pacjentka z osobą towarzyszącą weszli do windy i się zaczęło, że pielegniarki be,że lekarze be, że służba zdrowia be, slowa które padały, a raczej przekleństw, ja takich nie znałam. Też jestem pacjentem....proszę Państwa nie ma rejonizacji, należy pojechać do innego szpitala, w innym mieście. Po co przychodzić do naszego szpitala,a potem jojczyc. To nie wina personelu medycznego,że system tak działa.Źródło komentarza: Lekarz chorego nie zrozumie....Autor komentarza: Karol W.Treść komentarza: Powinien być jeszcze zakaz wjazdu do centrum kopciuchów, jak zielony ład to i w tym temacie. Ludzie nie wychodzą na ulice ze względu na wszechobecny smog. Nie będzie spalinowców w centrum to miasto odżyje.Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: MarekATreść komentarza: Mnie się wydaje, że to błąd. Lepszym rozwiązaniem, tak mnie się wydaje, do tych 25-ciu hybryd co roku dokupić jeden lub dwa w zależności od stanu budżetu miasta. Te autobusy mają już zaplecze techniczne i służby techniczne nie miału by kłopotów z ich obsługą.Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: GrażynaTreść komentarza: I to pojednanie!!Źródło komentarza: Nowe autobusy elektryczne trafią do TomaszowaAutor komentarza: chewezTreść komentarza: 300 to może miał na godzinę?Źródło komentarza: Lekarz chorego nie zrozumie....
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama