Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 lipca 2025 08:07
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Oświatowe obiecanki... czekamy na ich realizację

Odchudzenie podstawy programowej, wycofanie religii... Czy obietnice przedwyborcze Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Trzeciej Drogi dla edukacji mogą stać się rzeczywistością. Co zmiana władzy zmieni w polskiej szkole? Czy obietnice rozwiążą wszystkie problemy?
Reklama
  • W Pakcie dla Edukacji, pod którym podpisali się przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, jak i Trzeciej Drogi, znalazł się zapis dotyczący między innymi podwyżek.
  • Jego twórcy opowiedzieli się za wycofaniem lekcji religii ze szkoły 
  • Wśród postulatów, co do których zgodność deklarowały wszystkie ugrupowania, znalazły się między innymi odchudzenie podstawy programowej, podwyżki dla pracowników oświaty, wycofanie Historii i teraźniejszości (HiT) czy powrót do rozmowy o bezpłatnych posiłkach w szkole.

Zmiany na scenie politycznej zawsze oznaczają zmiany w edukacji i wszystko wskazuje na to, że nie inaczej będzie i tym razem. Wśród przedwyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi było wiele skierowanych do dyrektorów szkół, nauczycieli i rodziców. Zapewniono przy tym, że zmiany wprowadzane będą w sposób ewolucyjny, a nie rewolucyjny.

Reklama

 Na stronie internetowej Koalicji Obywatelskiej, a więc największego ugrupowania, które wejść może w skład Rządu, reprezentującego środowiska od prawa do lewa strony politycznej widnieją zapisy obietnic wyborczych dotyczących systemu oświaty 

  • Podniesiemy wynagrodzenia nauczycieli o co najmniej 30%. Nie mniej niż 1500zł brutto podwyżki dla nauczyciela. Wprowadzimy stały system automatycznej rewaloryzacji. Przywrócimy autonomię i prestiż zawodu nauczyciela – mniej biurokracji, większa niezależność w doborze lektur, rozszerzaniu tematów.
  • Odpolitycznimy szkoły. Natychmiast wycofamy przedmiot HiT. Wprowadzimy praktyczne, a nie ideologiczne podstawy programowe i podręczniki, tworzone i zatwierdzane przez ekspertów i nauczycieli praktyków w Komisji Edukacji Narodowej, a nie przez polityków.
  • Uwolnimy nasze dzieci od ciężkich plecaków – w każdej szkole postawimy indywidualne szafki dla dzieci, a każdy podręcznik będzie miał wersje elektroniczną.
  • W ciągu pierwszych 100 dni rozpoczniemy proces przechodzenia polskiej edukacji na system 1 zmianowy. Od 1 września 2025 wszystkie polskie szkoły podstawowe będą działały w takim systemie.
  • Zlikwidujemy prace domowe w szkołach podstawowych. Wprowadzimy szeroką ofertę bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych w szkole. Przeznaczymy dodatkowe pieniądze na zajęcia rozwijające zdolności uczniów i wyrównujące szanse, sport, rozwijanie zainteresowań. Zapewnimy pomoc w szkole zamiast korepetycji w domu.
  • Wzmocnimy autonomię uczelni i zabezpieczymy apolityczność szkół wyższych poprzez zwiększenie finansowania nauki i poprawę transparentności wydatkowanych środków.
  • Uzdrowimy mechanizmy ewaluacji nauki. Zweryfikujemy wykaz czasopism punktowanych przy poszanowaniu ustawowej roli Komisji Ewaluacji Nauki.

 "Nauczyciele muszą dostać 30 proc. (podwyżki) od razu i to jest moje zobowiązanie" - taką deklarację podczas przedwyborczej debaty złożył Donald Tusk. Te zapewnienia padały jednak solidarnie z ust przedstawicieli partii opozycyjnych. Zapis dotyczący podwyżek znalazł się także w Pakcie dla Edukacji, pod którym podpisali się zarówno przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, jak i Trzeciej Drogi. I ma być to pierwsza kwestia dotycząca edukacji, którą opozycja po przejęciu władzy ma się zająć.

Właśnie pensje budzą zazwyczaj najwięcej emocji, chociaż kiedy rzucimy okiem na wynagrodzenia nauczycielskie tomaszowskich radnych nie wydają się być one na "głodowym" poziomie. Adrian Witczak na przykład przekracza rocznie 160 tysięcy złotych. Ten jednak jest rekordzistą. Pensje pozostałych wahają się na poziomie 90-100 tys. zł. rocznie. 

Składanie obietnic dotyczących tak wysokiego wzrostu wynagrodzenie w krótkim okresie czasu może być entuzjastycznie przyjęte przez nauczycieli, jednak zderzenie z twardą budżetową rzeczywistością może okazać dużo bardziej brutalne. Pieniędzy na zwiększenie wynagrodzeń może zwyczajnie nie być. Co z bezpłatnymi zajęciami dodatkowymi? Tutaj też potrzebne są pieniądze. Czasy Siłaczek już się dawno skończyły, Dzisiaj nauczyciel nie poświęci pół godziny własnego czasu bez wynagrodzenia. Oczywiście zdarzają się od tej reguły wyjątki. 

Zdaniem obecnej opozycji podwyżka płac to jedyna szansa na to, by nauczyciele przestali odchodzić z zawodu, a kolejne pokolenia chciały się w tym kierunku kształcić. Czy aby na pewno? - Bez zażegnania kryzysu kadrowego w oświacie niczego nie da się w niej zmienić. Bo bez nauczycieli nie da się wprowadzać zmian do systemu publicznej edukacji, ani tej edukacji odbudować - zapewniała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dyskusja i propozycje przedwyborcze nie obejmowały jednak prawdziwych problemów systemu oświaty. Przede wszystkim jej finansowania. Nastawiona była na populistyczne hasła obliczone na efekt wyborczy. Nikt nie wskazywał skąd wziąć pieniądze na podwyżki i starannie przemilczano fakt, że samorządy do oświaty dopłacają co roku miliardy złotych. Czy po raz kolejny zostaniemy dociążeni przez niefrasobliwość polityków? 

Co zrobić ze szkołami w takich miastach jak Tomaszów? Jak je finansować? Czy ciężar ich utrzymania nadal będzie spoczywał na budżetach miast i gmin? Kryzys demograficzny, wyludnianie mniejszych jednostek miejskich stawiają kolejne pytania. Co zrobić ze szkołami, do których uczęszcza coraz mniej dzieci? Czy w Tomaszowie Mazowieckim zlikwidować jedną, dwie czy trzy szkoły? A może je utrzymać tworząc mniejsze klasy, czekając na demograficzny boom? Czy subwencję oświatową na utrzymanie szkół należy zwiększyć, a może to Państwo powinno przejąć na siebie 100 procent kosztów utrzymania? Być może w niektórych miasta nauczycieli brakuje, ale u nas mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Likwidacja placówek szkolnych (która może okazać się konieczna) jeszcze tę sytuację pogorszy. 

Reforma systemu edukacji nie może opierać się jedynie na populizmie i lewicowym antyklerykalizmie. Usunięcie religii, HiT, czy likwidacja prac domowych.... Naprawdę ktoś myśli, że w ten sposób podniesiemy edukację na wyższy poziom. 

Reklama
Obraz steveriot1 z Pixabay

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

WuPe 22.10.2023 10:26
Wybory pokazały że 92% społeczeństwa nie życzy sobie lewicy w sejmie. Jakim prawem w demokratycznym państwie ma więc dyktować ona jakiekolwiek warunki?

Reklama
Realista 21.10.2023 11:51
Może trochę poczekajmy, jeszcze nie ma nowego rządu a spraw do naprawy jest bardzo dużo, nie da się naprawić wszystkiego z ośmiu lat,gospodarka jest najważniejsza.

Ajdejano 21.10.2023 18:52
Może jeszcze raz napisz do nas - Kochanie - i skonkretyzuj, czego "... do naprawy jest bardzo dużo..." i dlaczego trzeba trochę poczekać, bo "... nie da się naprawić wszystkiego z ośmiu lat..." . Taki twój wpis, to jest zwykłe pierd.... farmazonów. Konkrety, konkrety!!!

Opinie

Reklama

Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

Podziękowałem TVP za ofertę i po przeanalizowaniu postanowiłem jej nie przyjmować. Motywacja była wyłącznie biznesowa, myślę, że dostarczę do projektu koproducenta lub koproducentów na lepszych warunkach - wyjaśnił producent i scenarzysta nowej filmowej adaptacji „Lalki” Radosław Drabik.Data dodania artykułu: 22.07.2025 21:05
Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowego budżetu na lata 2028-34 spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli największych frakcji w PE. Europosłowie Siegfried Muresan (EPL) i Carla Tavares (S&D) zarzucili KE marginalizowanie roli Parlamentu oraz próbę osłabienia kluczowych polityk unijnych - spójności i rolnictwa.Data dodania artykułu: 21.07.2025 14:27
W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Ponad 20 zabytków z woj. łódzkiego, w tym głównie kościoły i klasztory, ma przejść remonty i konserwacje przy wsparciu środków z programu „Ochrona zabytków” resortu kultury. Na ten cel w regonie rozdysponowano w sumie przeszło 6 mln zł.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:44
Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

W środę i czwartek nastąpi rekonstrukcja rządu, powstaną dwa nowe duże resorty: jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jeszcze dziś ma się odbyć spotkanie liderów ugrupowań koalicyjnych.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:20
Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Negowanie Holokaustu to haniebne kłamstwo historyczne - powiedział w niedzielę w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem to, co robi Grzegorz Braun jest uderzeniem w nasze najbardziej elementarne interesy, niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:22
Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Rozpoczynamy prace nad ustawą, która wprowadzi zakaz bezpłatnych staży - powiedziała na konferencji prasowej we Wrocławiu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Mają na tym skorzystać młodzi pracownicy - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:20
Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności

Obozy i kolonie wpływają na rozwój dziecka. To sprawdzian z samodzielności i okazja do nauki pewnych umiejętności w praktyce - powiedziała PAP psycholożka dr Magdalena Śniegulska z Uniwersytetu SWPS. Rodzice muszą być przygotowani na pierwszy, samodzielny wyjazd dziecka - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 12:59
Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności

Łódzkie/W kościołach odczytano list kard. Rysia z apelem ws. migrantów i zapowiedzią powołania komisji ds. pedofilii

W niedzielę w kościołach parafii diecezji łódzkiej odczytano list do wiernych kard. Grzegorza Rysia, w którym zapowiedział powołanie niezależnej komisji do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego małoletnich na terenie archidiecezji łódzkiej i apeluje o „nawrócenie języka” w kwestii migrantów.Data dodania artykułu: 20.07.2025 11:00
Łódzkie/W kościołach odczytano list kard. Rysia z apelem ws. migrantów i zapowiedzią powołania komisji ds. pedofilii
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Polecane

Nie ma wrażeń bez obrażeń – niepokojący trend w sieciUsługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejNowe struktury Akademii Piłkarskiej RKS Lechia!Personalia: Mirosław Kukliński w roli prezesa SIMOptymiści są do siebie podobni, pesymiści to indywidualnościEkstraklasa piłkarska - chorwacki pomocnik dołączył do WidzewaKomunikat o przerwach w dostawie prąduTermiczny must-have dla aktywnych – idealny sprzęt na trening, rower, trekkingOddajemy Scenę Młodym w Galerii Tomaszów – pierwsza odsłona za nami!Zapraszamy wszystkie dzieci  na seans filmowy!Kolejna sierpniowa rocznicaZaprezentują się przed sezonem
Reklama
Reklama
Reklama
Radni Koalicji Obywatelskiej mają reprezentować partię, czy mieszkańców?

Radni Koalicji Obywatelskiej mają reprezentować partię, czy mieszkańców?

Według informacji, jaką mogliśmy wyczytać Barbara Klatka zawieszona w prawach członka PO. Powodem było oczywiście jej głosowanie za udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium dla Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego. Przewodnicząca Rady Miejskiej podjęła autonomiczną decyzję, którą nie mogli być zaskoczeni inni członkowie klubu radnych KO, ponieważ byli o tym poinformowani wiele dni wcześniej. Barbara Klatka konkurentka Marcina Witko w wyborach na urząd prezydencki, szeroko uzasadniała swoją decyzję, dotyczącą głosowania. Podkreślała realizowane inwestycje, wykonany prawidłowo budżet, ale przede wszystkim fakt, że samorząd to miejsce, gdzie pracuje się dla... mieszkańców. Krótko mówiąc: liczy się sprawy ważne dla tomaszowian, a legitymacje partyjne należy chować do najgłębszych kieszeni. Przewodnicząca RM wykazała się sporą odwagą, bo skutki było dosyć łatwo przewidzieć.
Kucharski bierze się za pracowników Urzędu i... nie tylko

Kucharski bierze się za pracowników Urzędu i... nie tylko

Radny Piotr Kucharski wciąż generuje nowe pomysły, które mają pomagać w pracy urzędnikom i pracownikom samorządowym. Tym razem postanowił zaproponować poprawę wydajności pracy przez wzmożoną kontrolę jego czasu. Lider zespołu, znanego także, jako "Mordaka Patrol" powołuje się przy tym na... "liczne skargi mieszkańców, dotyczące nieprawidłowości w ewidencjonowaniu czasu pracy w jednostkach organizacyjnych, podległych prezydentowi miasta". No no no
Dzięki kamerom monitoringu udało się zatrzymać kierowcę przewożącego 15 osób!

Dzięki kamerom monitoringu udało się zatrzymać kierowcę przewożącego 15 osób!

Centrum Monitoringu Miejskiego w Tomaszowie Mazowieckim po raz kolejny udowadnia swoją skuteczność. Tym razem operatorzy kamer miejskich zauważyli niepokojącą sytuację na drodze i natychmiast przekazali informację policji. Mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej 52-letniego obywatela Ukrainy, który przewoził autem aż 15 osób – czyli o 7 więcej niż dopuszczała homologacja pojazdu. Kierowca stracił prawo jazdy, otrzymał 12 punktów karnych i mandat w wysokości 2 100 zł. To kolejny przykład, jak rozbudowany system monitoringu realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w mieście.
Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy Wąwału od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwość działających tam firm. Piszą skargi do różnych instytucji, władz gminy wiejskiej Tomaszów. Nie ukrywają też, że czują się bezsilni, bo nikt na nie właściwie nie reaguje. Urzędy twierdzą, że nie mają odpowiednich narzędzi kontrolnych. Władze gminy pozostają właściwie bierne, a to na nich spoczywa główna odpowiedzialność. Trudno bowiem obwiniać przedsiębiorcę, że prowadzi działalność, zatrudnia ludzi, płaci podatki, zarówno te lokalne, jak i krajowe. Gmina ma w nich także swój udział. Z tym, że ta sama gmina równocześnie zezwala na budowę kolejnych budynków mieszkalnych, przekształca tereny rolne w osiedla mieszkaniowe, Zapomina przy tym, że ludziom, którzy się tu osiedlają powinno się zapewnić właściwą jakość życia. Wyjaśnienia, że każdy kupuje działkę i inwestuje na własne ryzyko są nie do przyjęcia. Dotyczy to zresztą nie tylko uciążliwości związanych z działalnością gospodarczą, ale też dostępności do mediów, dróg itd. Wśród firm na które najbardziej uskarżają się obecnie mieszkańcy, należy betoniarnia pana Mordaki. Jednak ich niepokój budzą także plany budowy kolejnych firm, w tym przetwórstwa mięsnego.
Reklama

Wasze komentarze

Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama