Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 lipca 2025 03:53
Reklama
Reklama

Płacimy rachunki za niemądre decyzje

Kampania wyborcza toczy się wolno... niczym żółw ociężale. Listy kandydatów są już opublikowane. Na nich sporo przypadkowych osób, które wyobrażenie o samorządzie jakieś mają, ale nie zawsze odpowiada ono rzeczywistości. Część wypowiedzi niemądrych, część naiwnych. Mało która ma jakieś podstawy merytoryczne. Najczęściej spotykamy utarte hasła, które w zderzeniu z rzeczową argumentacją pękają niczym mydlana bańka. Trudno się dziwić, skoro przez kilka miesięcy trwała prawdziwa łapanka kandydatów na radnych, żeby tylko zapełnić jakoś listy. Wczoraj dowiedziałem się, że są osoby, które nawet nie wiedziały, że są kandydatami.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Tomaszów Mazowiecki boryka się z licznymi problemami. Samo ich wskazywanie nie stanowi rozwiązania. Pustą puszkę po powie leżącą na trawniku należy bowiem sprzątnąć a nie fotografować i pokazywać w Internecie. Należy szukać przyczyn i sposobów rozwiązywania, być może na zasadach działań o charakterze substytucyjnym. Media nauczyły nas wskazywać palcem osoby odpowiedzialne. Co wybory są nowi winowajcy. Raz jest to PO, innym razem PiS. Wszystko zależy od aktualnych trendów wyborczych. Prawda jest inna. Niestety obecnie płacimy rachunki nie za 8 ostatnich lat, ale blisko 30. Wielowątkowość jest tu oczywista. 

Reklama

Nie wiem od czego zacząć, więc może od początku, czyli od edukacji. Kilkanaście lat temu byłem przez długi czas Prezesem tomaszowskiego Stowarzyszenia Pracodawców. Miastem rządziła lewica. Dyskusje toczyły się dokładnie takie same. Bezrobocie, emigracja, brak inwestorów. Zwracałem uwagę na niezbyt mądrą politykę oświatową. Ukierunkowana ona była tak naprawdę na likwidację szkolnictwa zawodowego.

 Znikały kolejne szkoły. Pompowano licea. Starosta z SLD z dumą oświadczał, że oświata mu się bilansuje. Nic dziwnego. Do szkolenia zawodowego potrzebne są narzędzia i kadra. One z kolei są kosztowne. 

Tymczasem potencjalni inwestorzy szukając miejsce dla swoich zamierzeń inwestycyjnych, biorą pod uwagę setki różnych czynników. Są to: lokalizacja (i nie chodzi tylko o geograficzne położenie na skrzyżowaniach dróg ), dostęp do infrastruktury, surowców (dlatego huta w Ujeździe a nie w Tomaszowie) itd. 

Wśród warunków znajduje się też dostęp do pracowników niższego i średniego pionu technicznego. Skoro ich u nas nie było, to nie było też inwestorów. Ale cieszyliśmy, bo oświata się bilansowała i można było budować absurdalne drogi do lasu. 

Ale aby być sprawiedliwym, to nie jest wina jedynie starosty z takiej, czy innej opcji. To wina nas wszystkich. Kto nie widzi swojego dziecka lekarzem, adwokatem, czy wybitnym specjalistą w jakiejś wcale w Tomaszowie niepotrzebnej dziedzinie? Więc do szkół zawodowych i techników coraz mniej chętnych było. Samorząd więc je zamykał, czując się usprawiedliwionym.

Zniknęła budowlanka, przeskok, itd. W ich miejsca licea, kształcące osoby o niskich kwalifikacjach, lub emigrantów do dużych aglomeracji miejskich i za granicę. Dzisiaj Ci sami rodzice czują się samotni, bo ich dzieci czasem tylko wpadają odwiedzić ich w święta. 

A my nie mamy ludzi z prostymi umiejętnościami technicznymi. Od jakiegoś czasu ten trend próbuje się odwracać. Po to między innymi Centrum Kształcenia Zawodowego w samochodówce. Należało tę politykę z poprzedniej kadencji ciągnąć. I tu przyznam, że obecny Starosta nie zrobił w tym względzie nic.

O Filii Uniwersytetu łódzkiego warto też kilka słów wspomnieć. Miała być szansą dla Tomaszowa. Tylko, szansą na co? To, że powstała, to dobrze, ale w mojej ocenie była kompletnie niedostosowana programowo do Tomaszowa. Ale też nie o to chodziło, bo czas kiedy powstała był idealnym dla podwórkowych uczelni. Jej celem było transferowanie pieniędzy z kieszeni biednych frajerów, którzy za wszelką cenę chcieli mieć papier wyższej uczelni. 

Kiedyś, na posiedzeniu jednej komisji Rady Miejskiej obliczyłem ówczesnemu szefowi Filii, panu Rauowi, ile rocznie UŁ czerpie przychodów z Tomaszowa. Koszty funkcjonowania wówczas w dużej mierze ponosiło miasto, a UŁ chciał dodatkowo nieodpłatne przekazanie nieruchomości.  Z zadziwieniem dowiadywaliśmy się, że zapewniamy koszty funkcjonowania bibliotek, sal wykładowych i noclegów dla wykładowców. 

Czytam w Internecie o budowanie silnego ekonomicznie miasta.  To proces kilkudziesięcioletni. 8 lat to zaledwie mrugnięcie okiem. Szczególnie, kiedy weźmiemy pod uwagę, jak wiele zostało zdegenerowane. Czynniki, jakie opisałem powyżej są kluczowe, ale nie jedyne. Oświata, wychowanie w domu rodzinnym to dopiero początek. I to nie jest współczesny "wymyślunek". Tak myślał hrabia Ostrowski zakładając miasto.

Kolejna rzecz to plany miejscowe. Ponić niepotrzebne, a jednak konieczne. Zawsze są problematyczne. Nie wiadomo, kto i po co je tworzy. jak już ktoś chce to robić z sensem, to różni samorządowi gwiazdorzy robią "demolkę". Już dzisiaj mało kto pamięta, że bodajże w 2005 roku przyjęliśmy plan miejscowy dla całego miasta. Może nie był doskonały, ale był. Radni SLD plus Mariusz Węgrzynowski i kilku związanych z nim tzw. samorządowców doprowadziło do uchylenia dokumentu. Kolejni związani z PO nie zaskarżyli decyzji Sądu. Dlaczego? Bo miał w tym interes jeden deweloper. 

Ostatnio kolejne tereny miały być przekształcone i znowu radni z PO stanęli na wysokości zadania. Postanowili zablokować. No i mamy tereny rolne zamiast inwestycyjnych. Awantura przy pierwszym planie miejscowym spowodowała w perspektywie 15 lat upadek drobnego lokalnego handlu, a wraz z nim firm, go obsługujących. Ostrzegałem, że tak będzie, ale nikt nie słuchał. Wszyscy studiowali na tomaszowskiej Filii. Ten proces zresztą trwa. Czy to jest wystraczająco jasne, kiedy piszę o procesie obliczonym nie na rok, osiem lat ale 25 i więcej?

I małe podsumowanie. Przez czas rządów w Polsce, najpierw lewicy, później PO miasta powiatowe były zaniedbywane. Drenowano je nie tylko z finansów, ograniczono możliwości uzyskiwania dotacji, bo premiowane były miasta duże, ale przede wszystkim z tak zwanego kapitału ludzkiego. 

Specjaliści od demografii już ćwierć wieku temu wiedzieli, że czeka nas zapaść demograficzna. Taka Łódź na przykład wyludniła się również znacząco. Jakoś działacze PO tego nie zauważają. Z drugiego liczebnie miasta w Polsce spadła chyba na 4-5 miejsce. To ubytek kilkuset tysięcy mieszkańców i to mimo transferów z mniejszych okolicznych miast i miasteczek. Tak samo obliczali to Niemcy, kiedy przyjmowali nas do UE. Stąd okresy przejściowe w zatrudnianiu Polaków. Arena Lodowa, MZK, o których pokrzykują co niektórzy, to jedynie didaskalia.

W kolejnym felietonie napiszę Wam o pomysłach na reaktywację liceum medycznego. Słyszę, że się takie pojawiają, a świadczą jedynie o nieznajomości realiów. 

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

barman z Rzeczycy 19.03.2024 11:08
W imieniu moim i innych absolwentów proszę o przeprosiny i sprostowanie !!!

Reklama
kitowicza cała 19.03.2024 13:39
masz tupet gamoniu, dachy robić ...

Lexiu 18.03.2024 10:54
Ostrożnie. Ujawnianie treści przesłuchań operacyjnych ABW jest przestępstwem.

Ajdejano 26.03.2024 18:37
Mistrzu: nie strasz. A kto w tym temacie popełnia przestępstwo?! Nie bądź taki "hej do przodu" - cwaniaczku z miodem w uszach.

Czytelniczka 18.03.2024 10:46
Panie Mariuszu, bardzo proszę nie nazywać studentów Filii "frajerami"! Myślę, że powinien Pan przeprosić za te słowa! Nie wszystkich stać na kształcenie dziecka na uczelni poza Tomaszowem, może jest wiele innych powodów, dla których wybrali Filie w Tomaszowie? Możemy dociekać i zastanawiać się nad tym, ale z pewnością nie należy Ich obrażać!!! Czy stać Pan na przeprosiny - również na łamach tej strony? Czekam na odzew z Pana strony. Pozdrawiam

Mariusz Strzępek 18.03.2024 11:29
Czemu zaraz obrażać. Fakt jest taki: poziom jest koszmarnie niski. Jeśli ktoś idzie studiować, by mieć "kwita", to bardzo szybko zostaje zweryfikowany w miejscu pracy. Generalnie połowa osób legitymująca się tzw. wyższym wykształceniem 30 lat temu nie skończyłaby żadnych studiów, bo nie byłaby w stanie zdać egzaminów. Płacenie (bo mowa o odpłatnej formie studiowania) za studiowanie bez zdobywania odpowiedniego poziomu wiedzy i umiejętności jest frajerstwem. I tyle. Nie ma w tym nic obraźliwego. Chociaż z drugiej strony może też być cwaniactwem, bo w wielu miejscach jest kwit potrzebny a nie praktyczne umiejętności i merytoryczna wiedza

Czytelniczka 18.03.2024 12:29
dla Pana wiadomości - znalezione w internetach..."Rzeczownik frajer używany jest w języku potocznym. To obraźliwe określenie osoby...

Ajdejano 19.03.2024 01:37
Wg "Słownika języka polskiego" PWN, "frajer", to człowiek naiwny. Więc tych studentów filii UŁ można śmiało nazwać frajerami, bo ci studenci, w większości są takimi naiwniakami (czytaj:frajerami), którzy wierzą, że w tej filii rzeczywiście uzyskają nie tylko papier - dyplom wyższej uczelni, ale i porządne wyższe wykształcenie. A to wyższe, płatne wykształcenie w tej filii jest tyle warte. co kiedyś, za komuny, były warte tzw. sołtysówki. Ta filia jest najbardziej odpowiednia ze swoim poziomem dla starych ludzi, którzy uczęszczają tam na Uniwersytet Trzeciego Wieku. Tak więc, nie Pani tak bardzo nie ustawia Admina do pionu.

Ajdejano 17.03.2024 17:18
Szanowny Panie Mariuszu. Ten materiał powyżej jest bardzo dobry, bo bardzo dobrze obejmuje kilka podstawowych bolączek naszego grajdołu. Jednak opisuje Pan wiele tych bolączek i w sposób bardzo i dlatego jest to materiał, który może być zrozumiały dla ludzi, którzy siedzą lub siedzieli w samorządzie. Poruszył Pan takie tematy, jak: likwidacja szkolnictwa zawodowego, wykorzystywanie miasta przez filę UW i mała przydatność tej filii dla rozwoju miasta, fatalne planowanie przestrzenne miasta wskutek szkodliwych działań jakiegoś dewelopera (ciekawostka: jakiego dewelopera poeta miał na myśli) . Dla zwykłego wyborcy, to ten materiał, to jest czarna magia. Więc myślę, że cały ten materiał należało, rozbić na poszczególne tematy. Wspomnę krótko o poszczególnych tematach. 1. Szkolnictwo zawodowe. A kto się tym miał zająć ?! Starosta A.B., który miał swoje prywatne, niezbyt chwalebne sprawy ?! 2. Filia UW. "Cóś" wiem na ten temat. Chłopcy z tej filii mieli głęboko w du..... żym poważaniu pomoc miastu. Od zawsze tam była ważna kasiorka i maksymalne wykorzystanie wsiowego miasta. 3. Planowanie przestrzenne i... tajemniczy deweloper. Przepisy w tym zakresie dają samorządom i odwoławczym kalegium samorządowym absolutną swobodę. Robią chłopcy i dziewczynki to, co tylko zechcą. Powszechna korupcja urzędasów i powszechna, bezdenna głupota samorządowych radnych.

Mariusz Strzępek 17.03.2024 19:46
Wie Pan, że sprawę planu miejscowego prowadziła łódzka ABW, Wszystkich nas przesłuchiwano. Oficerowie Agencji nie mogli się nadziwić, że radni mogli tak działać na szkodę miasta. Jednego radnego zapytali, czy na pewno nie rozumiał co im Strzępek i Adamus tłumaczyli w czasie sesji? No nie rozumieli, ale też mieli to w d..., bo ważniejsze było by dowalić Prezydentowi a równocześnie mieli świadomość, że nic im nie można zrobić.

Ajdejano 19.03.2024 01:24
Z ust mi to Pan wyjął. Nic dodać, nic ująć. Żeby być w ABW, trzeba mieć łeb na karku i logiczne myślenie. W samorządach z tym sprawami jest źle. 90% tych, tzw. radnych, to takie lokalne bezmózgie cwaniaczki, którym udało się psim swędem zdobyć te mandaty. Więc, dlatego chłopcy z ABW byli zdziwieni tą głupotą tych bezmózgowców.

Reklama
woody 17.03.2024 08:51
pod euroglas plan miejscowy zrobili w rok mozna

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Raport: koszty budowy domu będą nadal rosnąć, ale w przewidywalnym tempie

W ciągu ostatnich 5 lat koszt budowy domu jednorodzinnego wzrósł o połowę - wynika z raportu portalu Extradom.pl. W ocenie ekspertów można się spodziewać wzrostu również w kolejnych kwartałach, ale jego tempo ma być mniejsze i zbliżone do inflacji.Data dodania artykułu: 27.07.2025 11:07
Raport: koszty budowy domu będą nadal rosnąć, ale w przewidywalnym tempie

Na SOR-ach w wakacje więcej pacjentów pijanych i pod wpływem narkotyków

Do szpitalnych oddziałów ratunkowych w wakacje często trafiają pacjenci pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Może to wpływać na komfort innych hospitalizowanych, ale też na pracę personelu. W Wejherowie pijany pacjent skakał po szpitalnym łóżku i zdemolował część podwieszanego sufitu.Data dodania artykułu: 26.07.2025 09:05Liczba komentarzy artykułu: 2
Na SOR-ach w wakacje więcej pacjentów pijanych i pod wpływem narkotyków

Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

W czerwcu, podobnie jak w całym drugim kwartale br., spadła sprzedaż nowych mieszkań w większości największych miast - wynika z raportu portalu RynekPierwotny.pl. Zmniejszyła się również aktywność inwestycyjna firm deweloperskich, co jednak nie zatrzymało wzrostu liczby mieszkań w ofercie.Data dodania artykułu: 24.07.2025 11:37
Podaż nowych mieszkań spada, ale oferta rynkowa rośnie

Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

Podziękowałem TVP za ofertę i po przeanalizowaniu postanowiłem jej nie przyjmować. Motywacja była wyłącznie biznesowa, myślę, że dostarczę do projektu koproducenta lub koproducentów na lepszych warunkach - wyjaśnił producent i scenarzysta nowej filmowej adaptacji „Lalki” Radosław Drabik.Data dodania artykułu: 22.07.2025 21:05
Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowego budżetu na lata 2028-34 spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli największych frakcji w PE. Europosłowie Siegfried Muresan (EPL) i Carla Tavares (S&D) zarzucili KE marginalizowanie roli Parlamentu oraz próbę osłabienia kluczowych polityk unijnych - spójności i rolnictwa.Data dodania artykułu: 21.07.2025 14:27
W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Ponad 20 zabytków z woj. łódzkiego, w tym głównie kościoły i klasztory, ma przejść remonty i konserwacje przy wsparciu środków z programu „Ochrona zabytków” resortu kultury. Na ten cel w regonie rozdysponowano w sumie przeszło 6 mln zł.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:44
Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

W środę i czwartek nastąpi rekonstrukcja rządu, powstaną dwa nowe duże resorty: jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jeszcze dziś ma się odbyć spotkanie liderów ugrupowań koalicyjnych.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:20
Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Negowanie Holokaustu to haniebne kłamstwo historyczne - powiedział w niedzielę w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem to, co robi Grzegorz Braun jest uderzeniem w nasze najbardziej elementarne interesy, niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:22
Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy
Reklama

Polecane

Parada Oszustów. Jak się w Tomaszowie "kiwa" nie tylko wyborców

Parada Oszustów. Jak się w Tomaszowie "kiwa" nie tylko wyborców

Chyba jestem jedyną osobą w naszym mieście, która potrafi bez ogródek pokazywać kulisty lokalnej polityki. Przyjaciół mi to nie przysparza, a fakty, które opisuję, często demaskują ludzi, którzy na co dzień starają się budować swój własny obraz na bazie kłamstw. Tytuł felietonu zaczerpnąłem z serialu, jaki powstał w czasach słusznie minionych, którego opowiadającym historię słynnych oszustw narratorem, był Piotr Fronczewski,. Tym razem jednak nie będzie o eleganckich i luksusowych limuzynach, kosztownej biżuterii, czy partiach szachów, rozgrywanych za pomocą listów poleconych. Chociaż z szachami może i ta historia mieć co nieco wspólnego. Z tym, że większość występujących na szachownicy figur, to niestety warte zbicia pionki.Data dodania artykułu: 26.07.2025 11:24 Liczba komentarzy: 3 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 6
Podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności

Podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności

W czwartek, 24 lipca 2025 roku, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, podpisano umowę na budowę Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Jana Pawła II, czyli popularnej samochodówce. Całkowita wartość inwestycji to 23 886 600 złotych, z czego 9 111 197 zł pochodzi z dofinansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W wyniku przeprowadzonego przetargu wykonawcą prac została firma LK Inwest z Wrocławia. Pomimo krótkiego terminu realizacji – do końca 2025 roku – prezes firmy, Krzysztof Łuksza, zapewnił, że inwestycja zostanie ukończona w terminie. Powstanie Branżowego Centrum Umiejętności to jedno z najważniejszych przedsięwzięć oświatowych w naszym regionie.Data dodania artykułu: 25.07.2025 17:48 Liczba komentarzy: 4
IMGW podwyższa alerty dla kolejnych regionówPrzed lechistami ostatni tydzień przygotowań przed startem nowego sezonu.Parada Oszustów. Jak się w Tomaszowie "kiwa" nie tylko wyborców„Utrata równowagi”  w ramach cyklu Kultura DostępnaPrzystań, rzeka, saksofon i.., Dave Bo...Szukają lekarzy... na gwałtTeatr na Zamku zaprasza w najbliższa niedzielęPodpisano umowę na budowę Branżowego Centrum UmiejętnościKorekta rozkładu MZK, trasy objazdowe autobusów w związku z zamknięciem mostu na rzece PilicyZapraszamy na uroczystość 81. Rocznicy Wybuchu Powstania WarszawskiegoRafał Pacześ - ProkuraTOUR'a  w Helios na Scenie24 lipca Policja obchodzi swoje święto; kim jest statystyczny funkcjonariusz?
Reklama
Reklama
Reklama
Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy Wąwału od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwość działających tam firm. Piszą skargi do różnych instytucji, władz gminy wiejskiej Tomaszów. Nie ukrywają też, że czują się bezsilni, bo nikt na nie właściwie nie reaguje. Urzędy twierdzą, że nie mają odpowiednich narzędzi kontrolnych. Władze gminy pozostają właściwie bierne, a to na nich spoczywa główna odpowiedzialność. Trudno bowiem obwiniać przedsiębiorcę, że prowadzi działalność, zatrudnia ludzi, płaci podatki, zarówno te lokalne, jak i krajowe. Gmina ma w nich także swój udział. Z tym, że ta sama gmina równocześnie zezwala na budowę kolejnych budynków mieszkalnych, przekształca tereny rolne w osiedla mieszkaniowe, Zapomina przy tym, że ludziom, którzy się tu osiedlają powinno się zapewnić właściwą jakość życia. Wyjaśnienia, że każdy kupuje działkę i inwestuje na własne ryzyko są nie do przyjęcia. Dotyczy to zresztą nie tylko uciążliwości związanych z działalnością gospodarczą, ale też dostępności do mediów, dróg itd. Wśród firm na które najbardziej uskarżają się obecnie mieszkańcy, należy betoniarnia pana Mordaki. Jednak ich niepokój budzą także plany budowy kolejnych firm, w tym przetwórstwa mięsnego.
Zapraszamy do Kina Konesera: Prosta historia

Zapraszamy do Kina Konesera: Prosta historia

Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama