Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 lipca 2025 17:42
Reklama Sklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama

Znachorzy w kampanii wyborczej uleczą Was ze wszystkich chorób

Okazuje się, że jest jeden temat w kampanii, który pojawia się w większości prowadzonych przeze mnie rozmów. Jest nim oczywiście: zdrowie. Nie da się ukryć, że Tomaszów jest miastem starzejącym się, a wraz z wiekiem problemów zdrowotnych przybywa. Tymczasem brakuje specjalistów od endokrynologii, reumatologii, pulmonologii, a ostatnio nawet kardiologów. Od wielu kandydatów na radnych usłyszycie, że poprawią dostępność do świadczeń zdrowotnych. Hasło chwytliwe, tylko, żadna z tych osób nie wskazuje w jaki sposób tego dokona. Zwyczajnie albo wyborcy są cynicznie oszukiwani, albo ci kandydaci są całkowitymi ignorantami w tematach w których zabierają głos. Oba te czynniki ujęte łącznie są również wielce prawdopodobne.

Wyjaśnijmy sobie na samym początku. Chodzi o bezpłatny dostęp do lekarzy specjalistów, finansowany w ramach NFZ. W prywatnych gabinetach problemu nie ma, ale to za każdym razem wydatek rzędu kilkuset złotych za kilkunastominutową wizytę. Dla wielu emerytów zapłacenie 200 złotych za wypisanie (często) jedynie recepty jest ponad ich możliwości finansowe. Czekają więc rok na wizytę, tylko po to, by dowiedzieć się, że musza przyjść jeszcze raz z gotowym zestawem badań, za które też często muszą zapłacić. Sytuację zapewne wszyscy znacie i zadajecie sobie pytanie: na co idą moje składki zdrowotne. Są osoby płacące co miesiąc od kilkuset do kilku tysięcy złotych a i tak za skorzystanie z lekarskiej porady muszą zapłacić. Tych ludzi może na to nawet stać, ale co z tymi, którzy skazani są na publiczną służbę (nie lubiane w środowisku słowo) zdrowia? 

Reklama

Świadomość patologii systemu jest powszechna. Nic dziwnego, że w czasie wyborów pojawiają się ludzie, którzy obiecują, że tę sytuację, niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zmienią. Chcielibyśmy aby dało się to zrobić, ale niestety po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, że "obiecanki cacanki, a.... pacjentowi radość". Tyle, że po krótkiej chwili radości przychodzi rozczarowanie. Każdą taką osobę, która obiecuje, że zapewni Wam dostęp do lekarzy specjalistów zapytajcie czy wie jak długo trwa wykształcenie lekarza wyspecjalizowanego w jakieś dziedzinie. To zadanie na minimum 10 lat. Niektóre specjalizacje to nawet lat 16 lub 18. Jesteście zaskoczeni? Zapewne bardziej kandydaci na radnych, którzy mają pomysły i brak sposób na ich realizację. 

Ten czas kształcenia kładzie też kłam teorii, że za zapaść w systemie odpowiadają ośmioletnie rządy PiS. Trzeba uczciwie powiedzieć, że to nieprawda, lub nie nie do końca prawda. Odpowiedzialność ponoszą bowiem wszyscy, którzy rządzili u nas ostatnie 25-30 lat. Ulegano lekarskiemu lobby, nie brano pod uwagę trendów społecznych i dynamiki zmian kulturowych, a przede wszystkim demografii. Efektem było stworzenie tzw. rynku pracownika. jakiś czas temu miałem okazję rozmawiać z grupą lekarzy na jednym z oddziałów Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Usłyszałem mniej więcej takie zdanie: niech się Pan cieszy, że jeszcze tu jesteśmy i chcemy tu pracować. Czy mnie to zszokowało? Wcale nie, naprawdę się cieszę, że te lekarki (bo większość to były kobiety) chce u nas pracować, bo po pierwsze to bardzo chwalone specjalistki, po drugie znam rynek usług medycznych. Sam też szukam neurologa dla jednej z poradni. 

Jeśli w prywatnych poradniach zarabia się po kilkaset złotych za godzinę pracy, to tylko pasjonat przyjdzie pracować do szpitala za o połowę mniejszą stawkę. W dodatku odpowiedzialność zawodowa za pacjenta jest nieporównywalnie wyższa. O wysokim poziomie stresu nawet nie wspominam. Tak więc dziękuję, szanownym Paniom, że pracują i mam nadzieję, że kosmate myśli na temat rozstania ze szpitalem nie chodzą im po głowie. 

Przez ostatnie lata wytworzono całe luki pokoleniowe w lekarskim środowisku. Część kadry wyeksportowaliśmy za granicę a z mównicy sejmowej krzyczano: Niech jadą. Przyszłych lekarzy nie ma kto kształcić, Profesorowie z jednej strony blokują dostęp do zawodu, z drugiej wynagrodzenia na wyższych uczelniach są oderwane od tych jakie otrzymuje się na wolnym rynku. Koło się zamyka. Jedyny endokrynolog w Tomaszowie zrezygnował z kontraktu z NFZ i jest tragedia. Znaleźć kolejnego nie będzie łatwo. Stawki NFZ są oderwane od realiów. Zatrudniając w TCZ specjalistę musimy liczyć się z tym, że będziemy do jego wynagrodzenia dopłacać. Zapewne straty wyrównają kandydaci i kandydatki ze swoich diet. bardzo to chwalebne, ale pieniędzy jednak może zabraknąć. Przypomnę, że większość naszych szpitalnych oddziałów jest na minusie. 

Ale dosyć tych złośliwości. Jeśli chodzi o endokrynologa, to dzięki Eli Przedborze, przymierzamy się do rozmów ze specjalistą, który wstępnie zadeklarował chęć pracy w Tomaszowie. Zapewne negocjacje będą obejmować stawki godzinowe. Możemy się spodziewać, że przekroczą one te, które zapewnia NFZ. Pozyskanie takiego specjalisty jest ważne ze względu na dużą liczbę osób zgłaszających choroby tarczycy. Nie leczone skutkują powikłaniami między innymi kardiologicznymi. Więc warto tu dopłacać, chociażby ze względów czysto społecznych. Istotnym jest też, że specjalistą w zakresie chirurgii endokrynologicznej jest doktor Włodzimierz Koptas, a wiele torbieli, guzów wymaga interwencji właśnie chirurgicznej. Wczoraj w czasie rozmów z mieszkańcami pojawiła się też potrzeba znalezienia dermatologa. 

Jak ratować system? Lobbyści twierdzą, że za kilka lat będziemy mieć nadpodaż lekarzy na rynku. Wiele czynności wykonywanych przez nich ma zastąpić sztuczna inteligencja. To oczywiście możliwe, ale rozwój technologii obserwujemy na co dzień, zadań nie ubywa. Sytuację na rynku ratują w Polsce lekarze z Ukrainy i... Białorusi. Zapytajcie kandydatów na radnych ile takich osób dostało zgodę na pracę w Polsce. Odpowiem: ponad 6 tysięcy. Czy kandydaci/kandydatki wiedzą, czy są zatrudnieni w naszym szpitalu? Znowu odpowiem: są. 

Jak widzicie nie jest łatwo znaleźć lekarza specjalistę, bez osobistych kontaktów Wiesława Chudzika, byłoby to właściwie niemożliwe. Ratuje nas często lista jego kontaktów w telefonie. Tyle, że to rozwiązania doraźne, a myśleć trzeba w perspektywie 25 letniej. Za chwilę powinna na wielu oddziałach nastąpić wymiana pokoleniowa. Już kiedyś pisałem o koniczności zmian np. na ortopedii, czy rehabilitacji. Potrzebujemy młodych, energicznych lekarzy. Powinniśmy ich tu ściągać już w okresie studiów. 

Tyle, że aby to zrobić potrzebujemy stworzyć im warunki do pracy. Muszą chcieć tu pracować i to już od chwili, kiedy przekroczą próg szpitala. Wyposażenie oddziałów, warunki socjalne to wszystko ma znaczenia. ja nawet posunąłbym się dalej. Zarezerwowałbym jakąś liczbę mieszkań, choćby w ramach SIM, by ludzie zapuszczali tu korzenie. Kilka tygodni temu zaprosił mnie na rozmowę nowy koordynator Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Młody człowiek, który chce postawić oddział na nogi w zgodzie ze standardami ustawowymi. Lista sprzętu, który trzeba mu zakupić, by było to możliwe robi oszałamiające wrażenie. I tu nie ma na co czekać. Pierwszą decyzją jaką powinien podjąć nowy starosta, powinna być rezygnacja z płatnych konferencji prasowych i przeznaczenie kilkuset tysięcy złotych na ten cel. Zacząć trzeba od pomp infuzyjnych, ale to dopiero początek. 

Zamiast konkretnych pomysłów, opartych na jakimś minimum wiedzy, czytam, że miasto powinno dofinansować szpital. Naprawdę? A na jakiej podstawie prawnej? Oczywiście jestem od lat zwolennikiem objęcia przez samorząd miejski części udziałów w spółce. Ostatnia kadencja pokazała, że jest to bardzo ważne, bo okazało się, że w rozwiązywanie problemów szpitala często bardziej był zaangażowany Prezydent Marcin Witko, niż starosta Mariusz Węgrzynowski, któremu szpital podlega. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 23.03.2024 12:17
Tytuł materiału powyżej brzmi: "Znachorzy w kampanii wyborczej uleczą Was ze wszystkich chorób". Bardzo dobrze pasuje do tego tytułu napis na tablicy na zdjęciu powyżej: "Szpitalny oddział ratunkowy". Myślę, że tym znachorom nie pomoże nawet ten oddział ratunkowy. Nie wiem cz tym kandydatom pomógłby nawet psychiatryczny oddział szpitalny.

Reklama
Ajdejano 22.03.2024 18:00
Te debilowate "obiecanki-cacanki" tych obecnych, samorządowych kandydatów, to taki sam debilizm, który zastosował jeden ryżowaty donek: 100 załatwionych obiecanek na 100 dni od objęcia rządu. Tacy debilowaci kandydaci zakładają, że te obiecanki kierują do równie debilowatych wyborców. I się nie mylą, bo ci debilowaci wyborcy łykają te obiecanki, jak młody indor kluchy. I potem idzie jeden z drugim do urynału wyborczego i głosuje na tego, który obiecał, że całkowicie naprawi służbę zdrowia np. w naszym grajdole i w powiecie. Tylko zapomina taki kandydat dodać, że w tym naprawianiu kroku nie zrobi bez udziału np. takiego dr Chudzika. Jednak, dla debilowatego wyborcy to nie ma żadnego znaczenia: obiecał, to na pewno uzdrowi tę służbę zdrowia. I normalni ludzie mogą bić głową w ścianę...

Opinie

Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

25 proc. Polaków padło ofiarą naruszenia prywatności danych; zwykle zmieniają hasło

Co czwarty Polak doświadczył naruszenia prywatności danych - wynika z badania firmy Huawei. 64 proc. ofiar zmienia hasła i jest to najczęstsza reakcja na incydent. Około jedna trzecia Polaków zadeklarowała, że zawraca uwagę na kwestię danych w aplikacjach i mediach społecznościowych.Data dodania artykułu: 06.07.2025 15:12
25 proc. Polaków padło ofiarą naruszenia prywatności danych; zwykle zmieniają hasło

215 zarzutów dla lekarza za wystawianie recept na środki odurzające

215 zarzutów wystawienia 271 recept na leki zawierające substancje psychoaktywne usłyszał lekarz z Łodzi zatrzymany przez policjantów z komendy wojewódzkiej. Według policji udzielał też teleporad i wystawiał zwolnienia lekarskie. Lekarzowi grozi do 8 lat więzienia. Śledztwo jest rozwojowe.Data dodania artykułu: 06.07.2025 09:36
215 zarzutów dla lekarza za wystawianie recept na środki odurzające

Sondaż: prawie połowa Polaków uważa, że PiS odzyska władzę po wyborach w 2027 r.

Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r., uważa tak 48,8 proc. uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie Onetu.Data dodania artykułu: 06.07.2025 09:34
Sondaż: prawie połowa Polaków uważa, że PiS odzyska władzę po wyborach w 2027 r.

Kardiolog: upał szczególnie groźny dla osób z chorobami układu krążenia

Upał stanowi szczególne zagrożenie dla osób z chorobami układu krążenia. Obciąża serce i naczynia krwionośne, zwiększając ryzyko poważnych powikłań, takich jak zawał serca czy udar mózgu – przypomniał kardiolog dr Maciej Pruski jr.Data dodania artykułu: 05.07.2025 10:25
Kardiolog: upał szczególnie groźny dla osób z chorobami układu krążenia

Obrońcy dziennikarzy oskarżonych o gwałt: zarzuty nie znajdują potwierdzenia w dowodach

Obrońcy dziennikarzy TVN Turbo, oskarżonych o zgwałcenie dwóch kobiet, wyrazili przekonanie, że formułowane wobec ich klientów zarzuty nie znajdują potwierdzenia w dowodach. Sam akt oskarżenia określili jako „pozbawiony uzasadnienia faktycznego i prawnego”.Data dodania artykułu: 05.07.2025 10:18
Obrońcy dziennikarzy oskarżonych o gwałt: zarzuty nie znajdują potwierdzenia w dowodach

Rzeszowskie miejscówki dla fanów sportowych wyzwań

Siłownie prywatne i parki aktywności dla mieszkańców Rzeszowa i okolic. Gdzie mogą ćwiczyć rzeszowianie i co miasto oferuje swoim mieszkańcom.Data dodania artykułu: 04.07.2025 19:20
Rzeszowskie miejscówki dla fanów sportowych wyzwań

Grupa 14 państw UE zaapelowała do KE o zachowanie funduszy spójności w obecnej formie

Czternaście państw Unii Europejskiej zaapelowało do Komisji Europejskiej o utrzymanie funduszy spójności jako niezależnego instrumentu wsparcia rozwoju regionów. Apel pojawił się w związku z propozycją nowego budżetu UE po 2027 roku, którą KE ma przedstawić 16 lipca.Data dodania artykułu: 04.07.2025 18:46
Grupa 14 państw UE zaapelowała do KE o zachowanie funduszy spójności w obecnej formie

Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego będzie prof. Sławomir Cenckiewicz, jego zastępcami generałowie Andrzej Kowalski i Mirosław Bryś - poinformował prezydent elekt Karol Nawrocki. Chcę, by Pałac Prezydencki był ośrodkiem kształtującym polską politykę bezpieczeństwa w zakresie wojskowym, cywilnym, operacyjnym - mówił.Data dodania artykułu: 03.07.2025 14:38
Nawrocki: Sławomir Cenckiewicz będzie szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Reklama

Polecane

Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?

Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?

Jest to bardzo prawdopodobne. Wszystko jednak zależy od ministra infrastruktury, Dariusza Klimczaka. Aby mogły ruszyć prace, potrzebna jest jego zgoda na przesunięcie środków, jakie pozostały z dotacji, jaką Powiat otrzymał na remont mostu przy ulicy Modrzewskiego. Pierwotnie planowano przebudować skrzyżowanie ulic Nowowiejskiej i Konstytucji 3-go maja. Jednak prace należy zakończyć do końca roku. A to jednak zbyt krótki czas, zważywszy na konieczność uwzględnienia istniejącej już infrastruktury technicznej, w tym możliwych kolizji. Dużo prostsze może być wykonanie niespełna kilometra drogi od ulicy Bema w kierunku Kolonii Zawada. Projekt budowlany jest już gotowy. Ulica ta jest wlotem do miasta będącym w najgorszym stanie technicznym. Do przebudowy samorząd przygotowuje się od wielu lat. Po prawej stronie ma powstać ciąg pieszo rowerowy, po lewej utrzymane zostaną miejsca parkingowe. Koszt inwestycji to ok. 5 milionów złotych. 2,5 miliona powiat będzie musiał dołożyć.Data dodania artykułu: Dzisiaj, 16:08
Czy remont ulicy Dąbrowskiej ruszy jeszcze w tym roku?Zaginiony Arkadiusz ŚwiderekZaginął 46-letni Sebastian Majewski z Tomaszowa MazowieckiegoBędą protestować przeciwko emigrantom.Letnia Scena Artystyczna 2025 wystartowałaOd 5 lipca nowe zakazy dotyczące sprzedaży e-papierosów i paleniaLudzie listy piszą.  Dwie czy jedna? Może jednak dać ludziom wybór?Tomaszowscy siatkarze wystartują 13 wrześniaGmina Tomaszów apeluje do mieszkańców o racjonalne gospodarowanie wodąCzy warto inwestować w mieszkania w mniejszych miastach?Tragiczny finał poszukiwań nastolatka nad Zalewem. Nie żyje też 33-latekPiórnik Stitch – praktyczny i kolorowy dodatek dla fanów Disneya
Reklama
Reklama
Reklama
Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Mordaka Patrol w pogoni za Hospicjum

Po spektakularnym śledztwie dotyczącym domu, należącego do Prezydenta Marcina Witko, jaki pobudował sobie w Wiśle, przyszła kolej na następne. Tym razem dotyczy funkcjonowania hospicjum im Św. Filipa Neri, które prowadzi Fundacja Dwa Skrzydła, firmowana przez księdza Grzegorza Chirka. Inwestycja oddana w tym roku do użytku, na którą dofinansowanie udało się miastu pozyskać jeszcze w czasach rządów PiS, przyjmuje już pierwszych podopiecznych. Fundacja jednak działalność rozpoczęła wcześniej, prowadząc usługi hospicjum domowego. Radny Michał Kucharski postanowił w tej sprawie złożyć interpelację, w której stawia pytania, na które odpowiedź można uzyskać w 5 minut, telefonując do któregoś z wiceprezydentów lub urzędników, nigdy nie uchylających się od odpowiedzi. Tylko co pokazałoby się na Facebooku? Zdjęcie Iphona? Jeśli więc w okolicach ulicy Kępa, zobaczycie różowego trabanta, możecie być pewni, że w pobliżu czają się wywiadowcy, którzy sprawdzają źródło pochodzenia kostki brukowej, wykorzystanej do wyłożenia podjazdów i ciągów komunikacyjnych.
Lekarz chorego nie zrozumie....

Lekarz chorego nie zrozumie....

Jak pogodzić wodę z ogniem? Czy jest to w ogóle możliwe. Miniony weekend, to dwie przeprowadzone przeze mnie rozmowy, internetowe oraz telefoniczno internetowe. Obie dotyczyły szpitala, a jakby obejmowały dwa różne światy. Okazuje się, że rzeczywistość lekarza nie jest tą samą, która obejmuję percepcję pacjenta.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama