Zbiornik Wodny Sulejów już od 51 lat pełni funkcję retencyjną w województwie łódzkim. Akwen został wybudowany w latach 70. XX wieku jako rezerwuar wody pitnej, a dziś jest również ważnym miejscem na turystycznej mapie Polski. Jest miejscem szczególnie popularnym wśród mieszkańców województwa , oraz miłośników rekreacji po żaglami
- Dzięki rewitalizacji zbiornika Sulejów oraz budowie przepławek chcemy nie tylko odtworzyć równowagę biologiczną w rzece Pilicy, ale też realnie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i wesprzeć rozwój lokalnej gospodarki, szczególnie w oparciu o turystykę i rekreację wodną - twierdzą Wody Polskie. Inwestycje są kolejnym przykładem działań wpisujących się w priorytety unijnej polityki klimatycznej – adaptację do zmian klimatu, ochronę zasobów wodnych i poprawę jakości życia mieszkańców. Wszczęte postępowanie przetargowe obejmuje przygotowanie dokumentacji przedprojektowej. Termin składania ofert mija 15.05.2025 roku.
Rewitalizacja zbiornika wodnego Sulejów - etap I
Zadanie dotyczy modernizacji Zbiornika Wodnego Sulejów, który po ponad 50 latach eksploatacji wymaga poprawy stanu technicznego. Modernizacja wszystkich urządzeń wodnych ma na celu minimalizację skutków zmian klimatu, takich jak susze oraz retencjonowanie około 84,33 mln m³ wody, co korzystnie wpłynie na klimat, środowisko i Sulejowski Park Krajobrazowy. Retencjonowanie wody w okresach jej nadmiaru pozwoli na utrzymanie nienaruszalnego przepływu w rzece Pilicy, a rezerwa powodziowa 7,030 mln m³ pomoże niwelować fale powodziowe. Zrównoważony przepływ wód zmniejszy ryzyko powodzi i skutki suszy na odcinku rzeki od Zbiornika Sulejów do ujścia Pilicy w woj. mazowieckim.
Budowa przepławki na zb. Sulejowskim oraz na jazie Brzustówka
Inwestycja obejmuje budowę przepławek umożliwiających migrację organizmów wodnych w dwóch lokalizacjach: zbiorniku Sulejowskim oraz jazie Brzustówka. Brak przepławki w zaporze zbiornika doprowadził do znaczących zmian w ichtiofaunie Pilicy i jej dopływów, co przyczyniło się do zaniku populacji ryb, takich jak węgorz czy brzana. Przez 50 lat ryby utraciły pierwotne obszary tarłowe, co spowodowało redukcję stad tarłowych i ograniczenie bioróżnorodności. Nasza inwestycja pozwoli na odtworzenie międzyregionalnego korytarza ekologicznego i zapewnienie migracji organizmów wodnych z Pilicy do Wisły.
Czy Dariusz Klimczak przejdzie do historii miasta?
Jeśli uda mu się doprowadzić do rewitalizacji Zalewu Sulejowskiego, to Minister z cała pewnością zapiszę się na jej jasnych stronach. Miejsce, które dla wielu tomaszowian ma wartość nie tylko rekreacyjną ale też sentymentalną, kojarzone jest w okresie minionych 25 lat jedynie z pustosłowiem, obietnicami, i dziesiątkami, jeśli nie setkami milionów złotych, jakie wydawane były na analizy, opracowania, prace naukowe, których efektywność, jak dotąd była zerowa
Napisz komentarz
Komentarze