Wymiana okien i drzwi zewnętrznych do lokalu może być konieczna z kilku powodów. Jedną z najważniejszych przyczyn jest ich zły stan. Jeśli widoczne są uszkodzenia mechaniczne, do otwierania i zamykania okna trzeba używać dużej siły, a prace renowacyjne nie przynoszą oczekiwanego efektu, oznacza to, że nadszedł czas na wymianę na nowe. Drugi powód to energooszczędność – nowoczesne okna gwarantują lepszą izolację termiczną i szczelność, a co za tym idzie, umożliwiają zmniejszenie wydatków przeznaczanych na ogrzewanie. Zdarza się również, że wymiana okien w lokalu jest wykonywana ze względów na wykonywanie robót termomodernizacji całego budynku.
- Tomaszowskie TBS Spółka z o.o. od wielu lat dokonuje sukcesywnej wymiany stolarki okiennej i drzwiowej w lokalach znajdujących się w budynkach własnych i komunalnych. Zainteresowanych Najemców zapraszamy do składania wniosków w tej sprawie. W pierwszej kolejności wymieniona zostanie stolarka w lokalach, których najemcy nie posiadają zaległości w opłatach - mówi prezes Marek Olkiewicz
Po złożeniu stosownego pisma inspektor Spółki dokonuje wizji lokalnej i określa stan techniczny przedmiotowej stolarki. W przypadku stwierdzenia zużycia eksploatacyjnego Spółka uczestniczy w kosztach wymiany stolarki w zakresie do 50% kosztów wymiany, jednak nie więcej niż w kwocie ustalonej dla danego typu stolarki w przeliczeniu na 1m2.
W przypadku takiej partycypacji użytkownik lokalu dokonuje wymiany stolarki we własnym zakresie i na własny koszt (samodzielnie wybiera wykonawcę prac i się z nim rozlicza), po czym po dokonaniu wymiany, spisaniu protokołu odbioru i dostarczeniu faktury do Spółki, zwracane są najemcy koszty wspomnianych 50% wartości stolarki jako nadpłata należności czynszowych.
Warto pamiętać, że wymieniona stolarka musi spełniać obowiązujące przepisy i normy, w tym wymogi obowiązującej izolacyjności termicznej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Musi także posiadać wszelkie niezbędne dokumenty, atesty i certyfikaty, w tym znak CE lub znak budowlany. Prace związane z wymianą należy wykonać zgodnie ze sztuką budowlaną, pod nadzorem uprawnionej osoby, przez wykwalifikowaną brygadę montażystów. Rozliczenie kwotowe wysokości dofinansowania przeprowadzone jest na podstawie oryginału faktury VAT dostarczonej do siedziby Spółki przez najemcę wraz z protokołem odbioru.
- Przyznane najemcy dofinansowanie zalicza się na poczet bieżących należności czynszowych i innych opłat niezależnych z tytułu użytkowania lokalu, jako nadpłata począwszy od następnego miesiąca po sporządzeniu protokołu odbioru. Warunkiem przyznania dofinansowania jest brak zalegania w opłatach na rzecz Spółki - dodaje prezes Olkiewicz.
Spółka może również dokonać wymiany stolarki okiennej i/lub drzwiowej na własny koszt w przypadku:
stwierdzenia przez inspektora znacznego zużycia eksploatacyjnego i złego stanu technicznego stolarki,
zdarzeń losowych, zdarzeń nagłych, niezależnych od najemcy, katastrof, pożarów itp.
Decyzję o wymianie stolarki na koszt Spółki, podejmuje inspektor Działu Obsługi Techniczno-Inwestycyjnej w ustaleniu z Kierownikiem Działu. Decyzję tę zatwierdza Zarząd Spółki. W takim przypadku wyboru wykonawcy realizującego wymianę stolarki dokonuje się w drodze wyboru ofert (przetarg lub zapytanie cenowe). Wyłoniony w ten sposób wykonawca realizuje wymianę stolarki we wskazanych lokalach. Po zakończeniu wymiany stolarki, prawidłowość jej wykonania, zgodność z umową, przepisami i sztuką budowlaną sprawdza inspektor Spółki. Podstawą wystawienia faktury przez wykonawcę będzie podpisany przez wszystkie strony protokół odbioru.
Szczegółowe zasady wymiany stolarki określa Regulamin wymiany stolarki okiennej i drzwiowej znajdujący się na stronie Spółki. W załączeniu link: https://ttbs.com.pl/regulamin-wymiany-stolarki-okiennej-i-drzwiowej-w-tomaszowskim-tbs/.
Napisz komentarz
Komentarze