Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 07:23
Reklama
Reklama

Szereg istotnych pytań

Przebudowa ulicy Warszawskiej budzi wiele kontrowersji. Chyba nikt dzisiaj nie powie, że jest wykonywana sprawnie, szybko i bezproblemowo. Narzekają mieszkańcy, a lokalne firmy, które tu funkcjonowały są na granicy bankructwa. Wartość nieruchomości (nawet jeśli ich właściciele nie zdają sobie jeszcze z tego sprawy) szybuje w dół. Ulica, mimo że remontowana... umiera. Nie będzie łatwo ją ożywić. Dodatkowo już w trakcie budowy, tomaszowianie zaczęli zwracać uwagę na duże zwężenie jezdni, brak miejsc parkingowych i niepotrzebne ich zdaniem pasy zieleni, o które w dłuższej perspektywie czasu i tak nikt nie będzie dbał. Kto to projektował i z kim konsultował - padają liczne pytania. Czy miasto i powiat zgłaszały do projektów swoje uwagi i czy zostały one uwzględnione.

- Na początku kadencji wszystkim najbardziej zależało na tym, by inwestycja w końcu ruszyła. Główna arteria komunikacyjna miasta była w bardzo złym stanie i na całej swej długości wymagała kompleksowego remontu. Ten remont odkładany był z roku na rok. Cieszyliśmy się więc, kiedy także dzięki moim zabiegom inwestycje wpisano do budżetu województwa. Trudno było w tym momencie o analizy już gotowego projektu - mówi radny wojewódzki, Arkadiusz Gajewski.  

 

Gajewski wystąpił do Zarządu województwa łódzkiego z szeregiem pytań, które mają wyjaśnić kto zawinił, że inwestycja, która miała być wizytówką zarówno miasta jak i władz województwa wydaje się być niewypałem.

 

Radny pyta m.in. kiedy dokładnie przygotowano projekt budowlany i czy korzystano z formuły "projektuj i buduj", czy jego kształt konsultowano z lokalnymi samorządami w tym Powiatem oraz Miastem Tomaszów Maz oraz szerzej z lokalną społecznością, a w tym przedsiębiorcami oraz mieszkańcami ulicy Warszawskiej. Ważną informacją jest,  kiedy dokładnie się one odbywały i kto podpisywał ewentualne dokumenty – korespondencję z Zarządem województwa łódzkiego w tej sprawie.

 

Gajewski prosi także o kopię istniejącej korespondencji w tej sprawie prowadzonej pomiędzy Zarządem Dróg Wojewódzkich, a lokalnymi władzami lub innymi podmiotami lokalnymi w Tomaszowie Mazowieckim, na każdym etapie tego procesu, w ramach realizowanej przebudowy.

 

Mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego zapewne zainteresuje jakie zastrzeżenia i wnioski do projektu zgłaszały nasze lokalne samorządy i inne zainteresowane podmioty oraz czy Zarząd Dróg Wojewódzkich posiada harmonogram czasowy prowadzonej inwestycji obejmujący jej poszczególne etapy oraz zakres prac do wykonania w danym czasie.

 

 Arkadiusz Gajewski pyta także co było powodem, że przy głównym ciągu komunikacyjnym Tomaszowa nie zaprojektowano ścieżki rowerowej i większej ilości miejsc parkingowych oraz dokonano niezrozumiałego lokalnie zwężenia istniejącej od lat ulicy, która jest centralną arterią komunikacyjną Tomaszowa.  

 

Podobne pytania do Zarządu Dróg Wojewódzkich i innych zainteresowanych podmiotów skierował również nasz portal. Mamy nadzieję, że już wkrótce zapoznamy z odpowiedziami naszych czytelników. 

 

czytaj także

Marszałek listy pisze i przysyła urzędników

[reklama2]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
teżciekawski... 02.11.2016 17:16
Obowiązkowe info budowlane można znaleźć przy Strzeleckiej (kryte lody), i chyba nie dlatego, że ROSA te tablice informacyjne zapomniała usunąć po dożynkach. Po prostu nie wstydzi się swojej roboty. Dlatego może na tych tablicach nie wiszą tam nasi budowlańcy projektanci i inspektorzy nadzoru. I dlatego nie musimy obawiać się, że tamci bez info cichaczem w dwa dni wywiozą naszą kolejną tomaszowską zabytkową kamienicę. PS Nie wierzę, że w takim małym mieście, gdzie o wszystkim można się dowiedzieć i nikt nic nie wie o projektantach, inspektorach, odpowiedzialnych... Zmowa jaka, czy trzęsące się portki? Gazeciarze, radni i komentatorzy. Zbierajcie informacje i dopiero piszcie, nie zbierajcie punktów za samo pisanie.

..... 01.11.2016 23:29
A kto to może wiedzieć. Na każdej budowie musi wisieć tablica informacyjna co to za dziwadło, kto projektant, kto wykonawca, kto kierownik budowy, kto inspektor nadzoru (takie są wymagania Nadzoru Budowlanego). Za brak tablicy na budowie kara. Budowa i remont drogi to jest również inwestycja budowlana.

To 01.11.2016 21:54
tym bardziej powinien się wstydzić, bo zaprojektował ulicę dla Vip-ów anie obywateli Tomaszowa korzystających ze sklepów /w końcu ulicy/ i przychodni.GDZIE SĄ ZATOCZKI PARKINGOWE. I JAK WJECHAĆ NA PRZYKŁAD POD SKLEP PRZEMA PRZEZ TE NIESZCZĘSNE TRAWNICZKI Z DRZEWAMI???

01.11.2016 20:08
Może się mylę, ale wydaje mi się, że Barlickiego projektował ktoś z Tomaszowa

01.11.2016 19:43
Jak się na czymś nie znam, to nie zabieram głosu. A ty widzę znasz się na wszystkim. Moje gratulacje. To rzadki przypadek.

01.11.2016 16:30
Mam wrażenie, że pan Gajewski wybitnie się ośmiesza. Najpierw tworzy peany na swoją cześć jak to nie załatwia mam ul. warszawskiej, potem gdy remont wydaje się być bublem chce się od tego odcinać i przechodzi do opozycji. Żadnym usprawiedliwieniem jest brak jego udziału w projekcie. Jeśli się nie ma pojęcia co się lobbuje, co się podpisuje, ect. to jest to brak profesjonalizmu i odpowiedzialności, a więc dyskwalifikacja z pełnienia publicznych funkcji. Ciekawe czy z własnego portfela też finansowałby inwestycje do których projektów nawet nie zerknął?

01.11.2016 16:47
Nie pisz głupstw. Projekt to jedno a lobbing o umieszczenie inwestycji w budżecie to całkiem coś innego. Wystarczy przejrzeć artykuły na NT by prześledzić historię inwestycji. Są tu dwie zasadnicze kwestie. Pierwsza dotyczy czasu przygotowania projektu Jeśli był już gotowy, to czy warto byłoby ryzykować odłożenie inwestycji na bliżej nieokreśloną przyszłość tylko ze względu na brak ścieżek rowerowych lub zwężenie szerokości ulicy. Warszawską nie dało się już jeździć. Idę o zakład, że każdy prezydent miasta, niezależnie od projektu zabiegałby aby jednak inwestycję wykonać. Dlatego warto poznać osobę, odpowiedzialną za sporządzenie projektu oraz jego konsultacje. Może się okazać, że władze miasta swoje uwagi zgłaszały ale Zarząd Dróg Wojewódzkich ich nie uwzględnił Druga sprawa to tzw. system projektuj i buduj. Ogłasza się przetarg na budowę ulicy i równoczesne jej zaprojektowanie. Efekt jest taki, że wykonawca projektuje jak najtajniej. Wąska ulica i pasy zieleni, to oczywiste oszczędności dla wykonawcy. Akurat Gajewski nie ma nic wspólnego ani z jednym ani z drugim. Przypomnę, że mocno w lobbing zaangażowany był też obecny Prezydent. Z tego co wiem pomagał przy rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów i kolizji inwestycyjnych.

merek 01.11.2016 19:26
Nie rob gosciu ludziom wody z mozgu. Jesli sie za czyms lobbuje to powinno sie wiedziec za czym, a nie tlumaczyc glupkowato ze projekt to co innego od przyspieszania inwestycji. to wszystko nie trzyma sie kupy Pomysl zanim napiszesz, politykierstrwo czesto przyslania zdrowy rozsadek

# 01.11.2016 19:58
Projektantem wszystkich remontowanych ulic w naszym mieście są "projektanty ze świata". Jest bardzo możliwe, że projekty były wykonywane na podstawie map. Na pewno najlepszym rozwiązaniem jest opcja systemem projektuj i buduj bo zawsze można wprowadzić zmiany w trakcie przeprowadzanych robót.

org 01.11.2016 16:57
Gajewski chce trasparentności. To żle? Na zachodzie wszystkie dokumenty (w tym korespondencja) byłaby dostępna dla każdego obywatela niezwłocznie (co to dokładnie znaczy trzeba pytać Kopaczową).

# 01.11.2016 16:28
Do POLItyczny96 "Moim zdaniem urzędnicy, którzy podejmowali decyzję nie pomyśleli", a od kiedy to urzędnik myśli jak nie odpowiada za swoje decyzje (finansowo).

marek 01.11.2016 12:44
Z luboscia przypominacie wszem i wobec o kazdej dobrej zmianie ,ze to co teraz sie dzieje w Tomaszowie ,przygotowali poprzednicy. Tak wiec do dziela idzcie do poprzednikow i pytajcie!!!!!!!!

Węższe 01.11.2016 09:25
są wszystkie ulice "remontowane" przez Skanską i na 100% nie jest to ich samowolka lecz taki był projekt i plan remontu...

kiki 01.11.2016 11:18
Bo tak sie buduje wszedzie. Wlasnie w celu zmniejszenia korkow.

# 01.11.2016 16:30
Po pierwsze, gdzie wszędzie, a po drugie w celu zmniejszenia korków - chyba tylko od butelek.

K2222 31.10.2016 22:24
Warszawska swoją drogą, podobny los czeka (jeśli już nie dotknął) także ulicę Mościckiego.

rwd 31.10.2016 22:11
Te pytania powinny paść na etapie projektowania, a nie teraz. Tylko wtedy wszyscy urzędujący mieli to wszystko w d... . I taka jest prawda. Co teraz można zrobić ? Już widzę jak będą robić poprawki.

Reklama
Polecane
Przy dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim powstanie nowy parkingPremier: plan budowy żelaznej kopuły nad Polską i Europą posunął się o krok do przoduSzkolenie z Czarnej Taktyki w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony TerytorialnejArbuzy ekologiczneUOKiK: klienci Biedronki, którzy wzięli udział w promocji „Magia Rabatów”, mogą otrzymać 150 złNFOŚiGW: start programu dopłat do przydomowych wiatraków planowany na 2.-3. kwartał 2024 r.Ekstraklasa piłkarska - Widzew - Lech 1:1Lechia zwycięska na wyjeździeZmarł ks. prałat Edward WieczorekLewica ogłosiła program do PE: prawa pracownicze, Karta Praw Kobiet, Europejski Fundusz MieszkaniowySondaż: 64,3 proc. badanych za budową umocnień na granicy z Rosją i Białorusią, 16,5 proc. przeciwOgórek trzecim wiceprzewodniczącym
Reklama
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama