Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 lipca 2025 22:29
Reklama
Reklama

Szczury tłoczą się w piwnicach. Niespokojna okolica

Od jakiegoś czasu docierają do nas sygnały o szczurach, które bez skrępowania spacerują w samym centrum miasta. Co prawda nie ma odnotowanych oficjalnie przypadków duru mysiego, nie oznacza to jednak, że choroba u nas nie występuje. Jej objawy są podobne do tych, które występują przy zakażeniu salmonellą.

Szczury roznoszą około 40 rodzajów chorób. Wśród nich tyfus plamisty, zwany durem szczurzym, salmonellę, leptospirozę, włośnicę, i gorączkę szczurzą. Badania pokazują, że są one także nosicielami pasożytów, które z kolei działają jako nosiciele poważnych chorób, np. pierwotnym wektorem dżumy są pchły. Ugryzienia szczurów powodują infekcje. Myszy także przenoszą pasożyty oraz zarazki chorób odzwierzęcych.  Wśród nich nawet wirusa guza gruczołu sutkowego, który może być bezpośrednią przyczyną raka piersi.

Reklama

 

Ponadto gryzonie są odpowiedzialne za niszczenie elementów konstrukcji budynków, sprzętu - np. przegryzanie przewodów elektrycznych, niszczenie mebli, zanieczyszczanie odchodami produktów spożywczych, wyrządzanie znacznych strat materialnych i finansowych. Szczury i myszy stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, szczególnie dla dzieci, osób starszych, oraz o osłabionym układzie odpornościowym.  

 

 

Zgodnie § 19. uchwały Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego o utrzymaniu czystości na terenie miasta nakłada obowiązek przeprowadzania dwa razy do roku deratyzacji. Objęte są nim  budynki oraz miejsca gromadzenia odpadów na terenach zabudowy wielorodzinnej; oczyszczalnia ścieków i sieć kanalizacji sanitarnej; zakłady produkcji żywności; targowiska miejskie; schronisko dla bezdomnych zwierząt; instalacje do gospodarowania odpadami. Uchwała określa też terminy, w jakich należy je przeprowadzić. Pierwszy z nich od 15 marca do 15 kwietnia. Drugi, od 15 września do 15 października

 

Z tego obowiązku jednak nie wszyscy się wywiązują. - Wynajmuję garaż na podwórku jednej z kamienic przy ulicy Św. Antoniego. Często odprowadzam samochód w towarzystwie mojego psa. Niedawno psiak się bardzom rozchorował. Kilka dni biegaliśmy do weterynarza, zanim z powrotem stanął na nogi. Myśleliśmy początowo, że ktoś chciał am zwierzaka otruć. Dopiero mieszkańcy kaminicy zwrócili nam uwagę na szczury biegające po ich posesji. Sprawdziliśmy u zarządcy. Okazało się, że żadnej deratyzaji nie przeprowadza. Weterynarz natomiast potwierdził, że źródłem choroby mogły być rzeczywiście szczury - opowiada nam mieszkanka centrum miasta, dodając że z tej samej kamienicy z objawami zatrucia pogotowie zabrało dwójkę dzieci. 

 

Weryfikacją, czy właścieciele kamienic dokonując obowiązkowej deratyzacji powinna zajmować się Straż Miejska.

 

Straż Miejska przeprowadziła kontrolę  deratyzacji budynków mieszkalnych znajdujących się głównie w zasobach TTBS i spółdzielni mieszkaniowych.  Wobec prywatnych właścicieli interwencje były podejmowane tylko na zgłoszenie mieszkańców lub ujawnionych w czasie patrolowania rejonu zagrożeń sanitarnych. W bieżącym roku jak i poprzednim przeprowadzono kilkanaście takich kontroli. Nie stwierdzono w tym zakresie większych uchybień. W kilku przypadkach udzielono pouczeń i zobowiązano do wyłożenia trutek. Obecnie toczy się jedno postępowanie wyjaśniające wobec zarządcy prywatnej kamienicy, który nie dopełnił nałożonego w tym zakresie obowiązku - wyjaśnia komendant Piotr Remisz. 

 

Z obowiązku deratyzacji wywiązuje się Zakład Gospodarki Wodnej i Kanalizacyjnej. 

 

- Ostatniej deratyzacji sieci kanalizacyjnej dokonano w miesiącu marcu 2016 roku (zlecenie z dnia 03.03.2016). Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego deratyzację wykonujemy dwa razy w roku, Koszt przeprowadzenia jednej deratyzacji dla 100 szt. studzienek to 1000 zł netto (dane z 2015 i 2016 roku) - informuje preze Mariola Chilińska. 

 

Informacje na temat odszczurzania posesji zarządzanych przez TTBS przekazała nam prezes Lucyna Zandberg - W budynkach, którymi zarządza spółka w roku 2015 powszechną deratyzację przeprowadzono w miesiącu październiku. W roku 2016 zakupioną trutkę dozorcy systematycznie wykładają na poszczególnych posesjach, w zależności od ilości zgłoszeń mieszkańców dotyczących występowania gryzoni. Działaniom deratyzacyjnym podlegają: budynki wspólnot (69szt) oraz posesje komunalne (288 szt.). W 2015r. z tytułu deratyzacji poniesione zostały koszty w wysokości ponad 10 tysięcy złotych (6057,04 wspólnoty - posesje komunalne 4320,08) 

 

Szerszą akcję deratyzacyjną prowadzi bezpośrednio miasto - obecnie poprzez ZDiUM. W 2015 roku przeprowadzono jesienną akcję deratyzacji na terenach komunalnych w jednostkach oświatowych i instytucjach podległych Prezydentowi Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. W ramach akcji zainstalowano 650 sztuk instalacji zamkniętych zabezpieczonych przed niepowołanym otwarciem oraz przytwierdzonych do podłoża karmników deratyzacyjnych wypełnionych trutką w formie kostki woskowej oraz atraktantem; wypełnieno nory gryzoni trutką w formie granulatu; wyłożeno trutke w formie kostki woskowej w kanałach, studzienkach znajdujących się na terenie objętym deratyzacją. Akcja została przeprowadzona w terminie 15.09 - 15.10.2015. Miasto wydało na ten cel  31 611,00 złotych.

 

- W 2016 roku  w terminie wiosennym (15 marzec - 15 kwiecień ) została przeprowadzona kolejna akcja na terenie miasta. W miejscach występowania gryzoni została uzupełniona trutka w postaci kostki woskowej jak i granulatu. Zostały także zamontowane dodatkowe karmniki w parkach miejskich, skwerach, schronisku da bezdomnych zwierząt, targowisku miejskim.  Akcję przeprowadzili samodzielnie  pracownicy ZDiUMu. Kolejna akcja deratyzacji zostanie przeprowadzona na jesień 2016 roku - mówi dyrektor Szymon Michalak.

 

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego na szczurzą plagę w mieście zwracali radni Paweł Łuczak oraz mariusz Strzępek prosząc o inforcje na ten temat z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. 

 

Wystarczy, że z gryzoniem będzie miał do czynienia pies. Chorobę przyniesie ze sobą do domu. Domownicy zaczynają chorować i nawet nie wiedzą, gdzie szukać przyczyn choroby - mówią radni. 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

x 10.07.2016 23:08
Koty potrzebne na gwałt! :)

Reklama
Kazikowa 10.07.2016 10:57
A gdzie koty sie pytam ? Kotów nie ma, bo ludzie sie ich pozbywają,nie dbaja o zdrową populację to maja szczurzą plagę !

orientalistka 06.07.2016 14:54
W Wietnamie szczur to rarytas na stole a u nas takie marnotrawstwo, ludzie mają za dobrze i tylko szynki by jedli ze świnek. A to świństwo w Wietnamie by do ust nie wzięli.

kiki 06.07.2016 07:45
Każdy powinien mieć broń by móc odstrzeliwać te szkodniki, jak swego czasu Australijczycy wybijali króliki. Szybko plaga tego dziadostwa zostałaby wybita !

jasne jestem za... 06.07.2016 14:34
broń prochowa dostępna dla wszystkich...swoją drogą widziałem kiedyś w wielkiej metropolii takie wielkości kota siedzące na murku ..nikt nie reagował ,patrzyli tylko i prawie by je dokarmiali ..ja natomiast omal nie wpadłem pod auto ..są obrzydliwe mutanty...reptilianie...

Opinie

Igor MatuszewskiIgor Matuszewski

Radni Koalicji Obywatelskiej oceniają ludzi przez pryzmat własnego... Ja. Tropią, donoszą i robią dużo szumu wokół samych siebie. Często poniżają inne osoby w internecie, podważają zaufanie, naruszają dobra osobiste

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Mariusz StrzępekMariusz Strzępek

Pan radny Kazimierz Mordaka w niespełna rok samorządowej kadencji stał się czołowym hejterem tomaszowskiej Platformy Obywatelskiej. W pełnych pogardy wpisach poddaje krytyce każdego, kto tylko mu się z jakichś powodów nie podoba. Tymczasem radnemu brakuje podstawowej wiedzy, niezbędnej do sprawowania mandatu

Bohaterowie literaccy, komiksowi, historyczni często posiadają własne konie. Słynny ostatnio Zorro jeździł na Tornado, Don Kichot dosiada Rosynanta, Aleksander Wielki, z kolei Bucefała. Miał Kasztankę, marszałek Piłsudski. A i Napoleon był dumny ze swego Marengo. Tymczasem tomaszowscy samorządowcy mogą zasłynąć co najwyżej tym, że z własnymi końmi na rozumy się zamienili. Trochę złośliwy wstęp, ale jest odpowiedzią na złośliwości kierowane w moim kierunku, wypada więc odpłacić końskim dowcipem, bo bardziej subtelnego adresat mógłby nie zrozumieć. Tomaszowscy radni Koalicji Obywatelskiej z Rady Powiatu Tomaszowskiego takie wrażenie niestety robią. Brak wiedzy merytorycznej próbują nadrabiać internetowym hejtem. Ludzie ci oporni są na wiedze nie tylko wynikającą z lektury książek, aktów prawnych, obowiązującego orzecznictwa, ale też z doświadczenia. Można wybaczyć takie zachowanie panu Kazimierzowi Mordace, który w telewizji chwali własnego wnuczka, który nie lubi się uczyć, ale za to nauczył się jeździć ciągnikiem, ale pozostałym już chyba nie. Wszak uważają się lepszy gatunek ludzki, z pogarda traktujący otoczenie oraz każdego, kto myśli inaczej. O co chodzi? Już wyjaśniam
Reklama

Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Psychologia znów była najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez przyszłych studentów podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Łódzkim. O jedno miejsce na tym kierunku ubiegało się blisko 15 osób. Popularne były też biologia kryminalistyczna i filologia angielska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:42
Psychologia znów najpopularniejszym kierunkiem na Uniwersytecie Łódzkim - 15 chętnych na miejsce

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

Dokonana 80. lata temu przez sowietów na Polakach tzw. Obława Augustowska, w której zginęło ponad 600 działaczy podziemia niepodległościowego, była największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej - oceniła minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska.Data dodania artykułu: 12.07.2025 15:38
Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowej

NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Od startu nowej edycji programu „Czyste Powietrze” zawarto umowy na 100 mln zł - podał PAP wiceszef NFOŚiGW Robert Gajda. W ciągu trzech miesięcy złożono 14 tys. kompletnych wniosków o dotacje; do prokuratury i policji trafiło prawie 300 zgłoszeń ws. potencjalnych nadużyć wobec beneficjentów programu - dodał.Data dodania artykułu: 12.07.2025 10:26
NFOŚiGW: w nowym „Czystym Powietrzu” zawarto umowy na 100 mln zł

Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

W lipcu największym poparciem cieszy się KO - 28 proc., na drugim miejscu znalazło się PiS z poparciem 27 proc., a na trzecim - Konfederacja, na którą głos chce oddać 12 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS.Data dodania artykułu: 11.07.2025 21:31Liczba komentarzy artykułu: 1
Sondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.Data dodania artykułu: 11.07.2025 09:04
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło dodatkowe 45 mln zł ze środków Funduszu Pracy na tworzenie punktów opieki dziennej nad dziećmi do trzeciego roku życia w gminach, w których nie funkcjonuje żłobek, klub dziecięcy czy instytucja opiekuna dziennego. Wnioski w ramach resortowego programu „Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 - edycja uzupełniająca” można składać do 21 lipca br.Data dodania artykułu: 10.07.2025 14:47
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej finansuje instytucje specjalizujące się w opiece nad najmłodszymi dziećmi

Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi znalazł się wśród ośmiu ośrodków leczenia zaawansowanej endometriozy w Polsce. Pacjentki mogą się zgłaszać do sekretariatu kliniki, tel. 42-271-11-64, gdzie otrzymają informacje o procedurach diagnozowania i leczenia tej choroby.Data dodania artykułu: 09.07.2025 16:46
Centrum Zdrowia Matki Polki wśród ośmiu szpitali leczących endometriozę

Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.

Od 2026 r. zgodnie z nową podstawą programową będą się uczyć uczniowie klas I i IV szkoły podstawowej, a od 2027 r. uczniowie klas I szkól średnich. Nowy egzamin ósmoklasisty i nowa matura po raz pierwszy przeprowadzone będą w 2031 r. - poinformowała w środę ministra edukacji Barbara Nowacka.Data dodania artykułu: 09.07.2025 12:37
Nowacka: reforma edukacji wejdzie do szkół podstawowych w 2026 r., a do średnich w 2027 r.
Reklama

Polecane

Minister kultury: Obława Augustowska największą masową zbrodnią na cywilach w Europie po II wojnie światowejKamil Cyran odchodzi z LechiiGrad bramek na NowowiejskiejKoncert zespołu Arete - Letnia Scena ArtystycznaSondaż CBOS: KO - 28 proc., PiS - 27 proc., Konfederacja - 12 proc.Zapraszamy na zajęcia do szkoły rodzeniaPrzewodnik po włoskich winach – najważniejsze regiony„Pętla taktyczna” w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej – sprawdzian gotowości kandydatów na żołnierzy WOTJak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?„Wujek Foliarz”  w ramach cyklu Kultura DostępnaW Łódzkiem trwa ogólnopolskie badanie WOBASZ500 zł kary dla posła Witczaka.
Reklama
Reklama
Reklama
Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Radni KO mają tylko jeden cel polityczny. Dopaść Marcina Witko

Donos jaki, złożyli na prezydenta Marcina Witko, radni tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej, żyje od kilku miesięcy, niejako własnym życiem. Postępowanie wyjaśniające, jak już wcześniej informowaliśmy, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Siedlcach. Śledczy wciąż proszą o dosyłanie nowych dokumentów, jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że albo brak im podstawowej wiedzy, albo też przepisują literalnie fragmenty doniesienia. W dokumentach i pismach mylą firmy, a nawet województwa. Trudno się dziwić, bo gołym okiem widać, że "afera" nakręcana jest politycznie. Problem jest bardzo poważny, bo nie dotyczy tylko Prezydenta Marcina Witko. Okazuje się bowiem, że grupka lokalnych działaczy, w akcie politycznej lub osobistej zemsty, może jechać do współpracowników Ministra Bodnara, którzy następnie zarządzą "śledztwa" na zlecenie swoich partyjnych kolegów, w stosunku do dowolnej osoby. W ten sposób można rozpocząć pogoń za królikiem. Reszty dokonają zaprzyjaźnione media. Za kilka lat, sprawa zostanie zapewne umorzona, ale komuś zostanie zniszczone życie. I to w sensie bardzo dosłownym. W ten sposób potraktowano wcześniej Grzegorza Haraśnego, oraz Tadeusza Adamusa. Obaj politycy Platformy, zostali zaszczuci przez swoich kolegów i "dziennikarzy". Zarówno dla jednego, jak i drugiego zakończyło się to śmiercią.
Jak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?

Jak poradzili sobie tomaszowscy maturzyści?

Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju 2025 roku przystąpiło na terenie województwa łódzkiego 16 052 tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych (4-letnich liceów ogólnokształcących, 5-letnich techników, szkół artystycznych, branżowych szkół II stopnia)1 oraz 33 absolwentów – obywateli Ukrainy.
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama