Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 lipca 2025 07:40
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

J. Stępień - nie było rewolucji, która przyniosłaby coś dobrego

Ponad dwie godziny trwało spotkanie z sędzią Jerzym Stępniem, byłym Prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Było ono równocześnie inauguracją działalności tomaszowskiego Klubu Obywatelskiego, który jest ponadpartyjną inicjatywą Platformy Obywatelskiej w Tomaszowie. Całość prowadził dziennikarz Jan Ordyński, a około 120 uczestników oraz samych gości w imieniu organizatorów przywitała Barbara Klatka.
Reklama

- Wszystkie instytucje w Polsce zostały przyduszone obecną sytuacją. Patrzę na to w sposób bardzo radykalnie - mówił sędzia Jerzy Stępień, odnosząc się do wydarzeń politycznych z ostatnich kilku miesięcy. Zgadza się z opinią profesora Andrzeja Zolla, stwierdzającą, że w Polsce zakończyło się Pańśtwo Prawa. jego zdaniem mamy aktualnie do czynienia z rewolucją.

Reklama

 

Po co ten atak na Trybunał Konstytucyjny?- pytał. - Po to, by Konstytucję powiesić na "kołku", by ona nie przeszkadzała. Ustawy są szybko uchwalane i każda kolejna budzi sprzeciw - przytaczał w tym miejscu przepisy stawiające prokuratorów, które stawiają tę grupę zawodową ponad prawem. Zdaniem Jerzega Stępnia są one niekonstytucyjne. 

 

 

- Opozycja w Polsce nie może nic. Może sobie tylko pokrzyczeć, ale nie ma wplywu na przebieg zdarzeń. Większość parlamentarna? Jej też właściwie nie ma. Popatrzmy na większość parlamentarną. Tam nikt nie ma żadnych wątpliwości. Oni politycznie nie myślą, czyli ich nie ma. Jeste jeden człowiek nadający ton, a więc nie ma parlamentu - mówił gość Klubu Obywateskiego, cytując kartezjańskie Cogito, ergo sum

 

Sędzia Jerzy Stępień krytykował również łamanie Konstytucji przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Nie podoba mu się także zaprzysięganie sędziów Trybunał Konstytucyjnego w nocnej porze. - Politycy, co do zasady, to osoby, które w ramach istniejącego porządku prawnego, zawierają jakieś kompromisy. Tutaj czegoś takiego nie ma. Kolejny projekt ustawy  Trybunale jest jeszcze bardziej niekonstytucyjny niż poprzednia ustawa naprawcza. 

 

Były Prezes Trybunału Konsytucyjnego krytykował Jarosława Kaczyńskiego. - Obserwowałem go, kiedy był senatorem. On się wcale nie interesował tym, czym myśli się zajmowali. Jego interesowało tylko jedno. Zbudować partię. I on ją wtedy zaczął budować. Jesienią 1989 roku. I dbał o to, by tam nie pojawili się ludzie, którzy mogliby być jakimiś osobistościami. Jeśli ktoś choć trochę się wybijał, był eliminowany

 

Jerzy Stępień odniósł się również do ustawy lustracyjnej, zaproponowanej przez PiS a uchylonej przez kierowny przez niego Trybunał Konstytucyjny. - Chodziło o to, by jednego dnia wywiesić w internecie kilka tysięcy nazwisk uznanych przez IPN za TW, lub KO. Żeby ludzie te nazwiska zobaczyli. Proszę bardzo, to są agenci i teraz niech oni się bronią przed sądami. Odwrócenie modelu europejskiego: masz zarzut, to najpierw udowodnij. Dlatego Trybunał zakwestionował ten model lustracji. Nie kwestionowano samej lustracji, bo ona się przecież dzieje. Chodziło o ten moment rewolucyjny. Żeby ludzie w zakładach pracy mówili: o agent - co on tu jeszcze robi? - przytaczał przykłady osób, które musaiły bronić się przed oskarżeniami w Sądach, m.in. prof. Zytę Gilowską i prof. Michała Kuleszę. Przypomniał też listę Bronisława Wildstaina. 

 

 

Wśród tematów pojawił się takż wątek niekonstytucyjności obowiązującego Kodeksu Wyborczego, który z życia publicznego eliminuje ptzedstawicieli dużej grupy społecznej, poprzez sposób przeliczania głosów a także zawyżone progi wyborcze. Jako przykład wskazywał ugrupowania koalicyjne tworzące listę lewicy. Mimo, że zdobyły one porówbywalną liczbę głosów do Ruchu Kukiz 15, czy Nowoczesnej, nie znalazły się one w sejmie. Sposób przeliczania dał dodatkowe 60 mandatów PiS-owi, co umożliwiło mu sprawowanie samodzielnych rządów. 

 

 

Jerzy Stępień pytany był również o jego stosunek do aktualnych działań Trybunału Konstytucyjnego oraz zachowanie Prezesa Rzeplińskiego. - Osobiście nie dopuściłbym dwójki sędziów, powołanych przez PiS, do orzekania. Prezes Rzepliński nie powinien podejmowac żadnych rozmów z przedstawicielami władzy wykonawczej, ponieważ w ten sposób osłabia swoją pozycję. Proszę zwrócić uwagę, że atak nie idzie na Trybunał ale na jego Prezesa - według byłego Prezesa sędziowe Trybunału zachowują się odważnie i przyzwoicie 

 

Nie zabrakło także pytań ze strony publiczności. 

 

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ajdejano 15.05.2016 21:53
Wyrzucił pan do kosza mój drugi wpis(ten pierwszy- chyba- czeka na ruch) . Jednak jestem upierdliwy i napiszę tak: na tym swoim internetowym medium może pan robić - co tylko się panu podoba. Jednak - warto mieć jakąś pozytywną perspektywę. Tak myślę.

Reklama
Dimos 15.05.2016 11:22
AK-47 co wpis to większa twoja kompromitacja. Mała konstytucja z 1992 i wcześniejsze poprawki tej z 1952r nigdy nie miały mandatu społecznego. Trybunał był powołany do kontroli tego bezprawia. Zacznij więcej czytać. Co do spotkania mogłeś przyjść i zadawać pytania. Chcesz coś zbudować to nie siedz w domu jak typowy pisobolszewik i nie przekrecaj historii na swoją modłę.

AK-47 15.05.2016 19:23
Nie rozumiesz pewnych rzeczy. Ta dzisiejsza również może nie mieć mandatu społecznego. Co do kontroli bezprawia przez Trybunał to oczywiście był powołany ale nie tego bezprawia! A pisanie o mnie jako o pisobolszewiku obraża zarówno pisowców jak i bolszewików.

AK-47 14.05.2016 23:07
Amen, amenem Panie Mariuszu ale dlaczego nic o tym nie mówi Stępień "wykładowca akademicki"?

14.05.2016 22:30
Amen

AK-47 14.05.2016 21:59
O tym wiemy my obaj i może jeszcze kilka osób. W przestrzeni publicznej, w jej świadomości funkcjonuje on jako były prezes Trybunału. I to wykorzystuje.

AK-47 14.05.2016 21:55
Znam. Ale skoro Trybunał ma być "elementem władzy sądowniczej" to postępowanie i zachowanie jego Prezesa temu przeczy.

14.05.2016 16:20
Mój komentarz do wpisu narwańca, że piszę się proletariatu, a nie proleriatu został zbanowany z adnotacją ,,https://www.nasztomaszow.pl/ nasze-zasady Zasada numer 4 ". Po prawej stronie,tu gdzie piszemy komentarza pisze jak byk ,,Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni." Natomiast ta zasada nr 4 brzmi: ,,...To, czy ktoś napisze "ż" zamiast "rz" mało nas obchodzi. Nawet najciekawszą rozmowę jest w stanie zniszczyć literówkowy tropiciel." Jedna zasada wyklucza drugą. W takim przypadku może zaczniemy pisać fonetycznie np: chlep, japko, rypka itp. Przecież gro osób, które tu piszą urodzili się po 1989 r. i nawet nie są świadome co to był za twór ,, proleriat ", a podejrzewam, że o proletariacie trochę wiedzą ze słyszenia.

kiki 14.05.2016 11:20
Po co się kłócić lub spierać. TK - jak komunistyczny twór powstały w 1982 roku i łamiący konstytucję w 2015 roku powinien być aresztowany, osądzony i do pierdla !. Mocą prawną suwerena, czyli narodu, poprzez swoich przedstawicieli w sejmie - posłów, jako władza ustawodawcza - rozwiązany i zastąpiony innym organem konstytucyjnym, powołanym i ustanowionym przez zgromadzenie narodowe. Tyle w tym temacie...rzetelnie i uczciwie, rozważnie przemyślanym prze społeczeństwo polskie.

14.05.2016 14:03
Czyli dyktatura mniejszości. Kiedyś mieliśmy dyktature proleriatu.

AK-47 14.05.2016 23:02
Z Wikipedii: "Dyktatura (łac. dictare – dyktować) – dawniej termin używany był w starożytnym Rzymie, gdzie władzę na wypadek zagrożenia ze strony wroga obejmowała jednostka (dyktator)." To jedna z form dyktatury mniejszości..... Z tego co sobie przypominam bodajże Romuald Traugutt też był dyktatorem...powstania styczniowego.

Reklama
multi99 14.05.2016 10:52
Mariusz na Boga nie pisz bzdur !!!!!!!!!!!!!!!! Trybunał Konstytucyjny (TK) – polski sąd konstytucyjny, organ władzy sądowniczej. Został utworzony w 1982 i rozpoczął działalność orzeczniczą w 1986 , taki wpsi jest w historii TK .

14.05.2016 11:52
No i czym to się różni od tego, co ja napisałem? Gdzie tu bzdury? Zwórć natomiast uwagę na określenie "organ władzy sądowniczej". Warto zaponaać się z dokumentem, który się kontestuje. Art. 10. 1. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej. 2. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały. - czy to jest dość zrozumiałe? Jesli tak to kolejny przepis Art. 173. Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz. Art. 174. Sądy i Trybunały wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. - istotą trwającego sporu jest podważenie tych dwóch ostatnich przepisów. Słowo Sąd w Konstytucji wymieniane jest w różnych przypadkach prawie 100 razy. Przypadek? Nie - bo Sądy mają być gwarancją twoich wolności obywatelskich. Słowo wolność użyta w Konstytucji jest blisko 30 razy. Tu odeślę cię do rozdziału II.

Dimos 14.05.2016 09:28
AK-47 na stare lata wszystko miesza ci się w głowie. Mylisz systemy prawne, zapominasz, że w latach 90 nie obowiązywała obecna konstytucja. Ta, która jest była poparta w referendum i ma mandat społeczny. Coś gdzieś przeczytasz i komentujesz. Trybunał jest czymś nowym w poprzednich systemach prawnych gdy nie było demokracji to nie było takich instytucji. Jako przykłady dajesz państwa gdzie głową państwa jest król. Zastanów się 3 razy zanim coś napiszesz. A i na koniec wymień 10 mędrców w rządzie Pisu.

AK-47 14.05.2016 22:10
Ja mylę systemy prawne??? "... w latach 90 nie obowiązywała obecna konstytucja"- ale był Trybunał. I w tym czasie można było odrzucić jego orzeczenia. Po wprowadzeniu nowej Konstytucji już nie....ale to właśnie pokazuje, że Trybunał nie podlega pod władzę sądowniczą która stanowi o trójpodziale władzy. Likwidując Trybunał nikt nie zarzuci Polsce łamania zasad demokratycznych. Ale jeśli zlikwidujemy sądownictwo lub tylko pozbawimy możliwości odwoływania się od jego wyroków już tak. I w tym przypadku będą mieli rację. "Ta, która jest była poparta w referendum i ma mandat społeczny. "- tamta również. "Trybunał jest czymś nowym w poprzednich systemach prawnych gdy nie było demokracji to nie było takich instytucji." - Możesz wyjaśnić o co ci w tej wypowiedzi chodzi? O co ci chodzi z tym królem?

multi99 14.05.2016 08:17
hmm Trybunał Konstytucyjny został utworzony w rou 1982 za rządów gen Wojciecha Jaruzelskiego , Ekipa Platformy Obywatelskiej bez wątpienia osiąga właśnie szczyty hipokryzji! Nawołują do natychmiastowego wykonania ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego POWOŁUJĄ KOD i robią demstracje w bornie TK , a sami zapominają, że w czasie trwania dwóch poprzednich kadencji swoich rządów nie wykonali aż 48 wyroków TK wydanych w latach 2008 - 2015! Powyższych informacji nie da się ukryć. Bez problemu można je odszukać na stronach Rządowego Centrum Legislacji. czy to nie HIPOTRYZJA ??? jednym wolno a innym już NIE !!!!

14.05.2016 10:36
Jacek. używasz argumentów, które zaprzeczają stawianej przez Ciebie tezie. Zakładając, że było tych 48 wyroków, których nie wyonał rząd PO. To jednak okazuje się, że były wyroki, które kwestionowały akty prawne przyjmowane przez poprzedni Rząd i skoro rząd rzekomo nie wykonał 48, to zapewne było tych niekorzystnych dla rządzących dużo więcej. Zaprzecza to argumentom o polityczności Trybunału i kompromituje pisowską propagandę, bo trudno to nazwać argumentacją. Kłania się tu logika, zwana czasem "zdrowym chłopskim rozumem". Jakie sobie należy zadać pytanie: co to znaczy, że Rząd, czy Sejm nie wykonał wyroków? Oznacza to, że nie zmienił kwestionowanych przepisów. I tu jest klucz. Bo to, że nie zostały one wykonane (jeśli faktycznie takie były) nie oznacza, że nie mają one mocy obowiązującej. Ma to istotne znaczenie w przypadku prowadzonych przez Sądy postępowań. Sędziowie mają bowiem obowiązek stosować się do tych wyroków i rozstrzygając w sprawach obywateli nie mogą brać pod uwagę uchylonych przez TK przepisów, jako obowiązujących. Ten fakt kompromituje po raz kolejnych partyjnych propagandystów. Dalej, co do KOD-u. Osobiście jakoś średnio mnie przekonuje. Wbrew temu, co twierdzi sam Kijowski, moim zdaniem to ruch typowo polityczny, ktorego celem są kolejne wybory parlamentarne. Nie pojmuję jednak skąd pomysł, że KOD został stworzony przez PO. Dla przykładu w Tomaszowie nie znam ani jednej osoby, która byłaby związana równoczęsnie z KOD-em i PO. Pogląd, że ta partia stworzyła Komitet jest tym bardziej absurdalny, że to KOD właśnie najbardziej Platformę osłabia. Jak dla mnie jest nadmiernie lewicowy. Ale w kontekście twojego wpisu oznacza, że przyjmujesz bezkrytycznie informacje pisoporopagandy. Gdybyś obejrzał cały film ze spotkania wiedziałbyś, że powołanie Trybunału Konstytucyjnego było postulatem Solidarności i środowisk prawniczych. A powołany został nie w 1982 a w 1985 (zaczynając orzekać w roku kolejnym). Manipulacja datami w tym przypadku jest również nieprzypadkowa. Dlaczego? Tylko pomyśl. Marzec 1982 i zmiana komunistycznej konstytucji, to tylko kwartał od wprowadzenia Stanu Wojennego. W reżimowej propagandzie wygodnie jest używać tak blisko siebie zestawionych dat, z których jedna ma wyjątkowo negatywny kontekst i kojarzy sie źle wszystkim Polakom. Wielu propsiowskich dziennikarzy ale i samych polityków twierdzi, że TK miał służyć potwierdzeniu legalności dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego. Ja znalazłem w internecie tylko jedno orzeczenie TK w tej sprawie i pochodzi ono z 2011 roku. Jeśli jest inne np z lat 1982-1990 to chętnie się z nim zapoznam.

AK-47 14.05.2016 22:28
Oczywiście, że powołanie (1982r) Trybunału wcale nie miało na uwadze potwierdzenia legalności wprowadzenia stanu wojennego! To bzdura! Kto twierdzi inaczej ma chyba nie po kolei w głowie.... Skoro "powołanie Trybunału Konstytucyjnego było postulatem Solidarności i środowisk prawniczych" to nie po to aby potwierdzać legalność stanu wojennego!!!! Gdzie tu sens i logika??? Środowisko "Solidarności" i prawnicy postulowali powołanie Trybunału aby móc chronić Polaków i Państwo przed samowolą PZPR-u. Ludzie ci przewidywali, że po rozbiciu "Solidarności" może dojść do jeszcze większej samowoli Partii. No bo zastanówcie się. Wszystkie realne możliwości kontroli zostały rozbite przez "ludzi honoru" takich jak Kiszczak i Jaruzelski. PZPR ma pełnię władzy i poparcie Sowietów. I kto im teraz podskoczy? Postulat powołania Trybunału było odruchem obronnym. Jaruzelski również zrozumiał to zagrożenie i zgodził się na to.

14.05.2016 01:10
Bo sędzia nie jest już sędzią, a wykładowcą akademickim. Nie musi więc powstrzymywać się od tego rodzaju ocen

14.05.2016 01:08
Ależ można, a nawet trzeba. Są prawne mehanizmy jej zmiany. Brak Trybunału nie zakłóca, ale póki co jest elementem władzy sądowniczej. A znasz przypadki, kiedy nie przysługuje środek odwoławczy?

AK-47 14.05.2016 00:57
I jeszcze jedno. Czy ta dzisiejsza Konstytucja już nie może podlegać zmianom? Chyba może a nawet powinna skoro znaleźliśmy się w takim klinczu?......

Reklama
AK-47 14.05.2016 00:54
Nie sądzę, że jest Pan naiwny. Przecież Pan wie czym jest polityka..... A Pan sędzia podnosi apolityczność sędziowską dokonując ocen czysto politycznych.

Opinie

Reklama

Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

Podziękowałem TVP za ofertę i po przeanalizowaniu postanowiłem jej nie przyjmować. Motywacja była wyłącznie biznesowa, myślę, że dostarczę do projektu koproducenta lub koproducentów na lepszych warunkach - wyjaśnił producent i scenarzysta nowej filmowej adaptacji „Lalki” Radosław Drabik.Data dodania artykułu: 22.07.2025 21:05
Producent „Lalki”: podziękowałem TVP za ofertę, ale postanowiłem jej nie przyjmować

W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowego budżetu na lata 2028-34 spotkała się z krytyką ze strony przedstawicieli największych frakcji w PE. Europosłowie Siegfried Muresan (EPL) i Carla Tavares (S&D) zarzucili KE marginalizowanie roli Parlamentu oraz próbę osłabienia kluczowych polityk unijnych - spójności i rolnictwa.Data dodania artykułu: 21.07.2025 14:27
W Parlamencie Europejskim słychać głosy krytyki wobec nowego budżetu UE

Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Ponad 20 zabytków z woj. łódzkiego, w tym głównie kościoły i klasztory, ma przejść remonty i konserwacje przy wsparciu środków z programu „Ochrona zabytków” resortu kultury. Na ten cel w regonie rozdysponowano w sumie przeszło 6 mln zł.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:44
Łódzkie/ 21 zabytków z dofinansowaniem na renowację

Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

W środę i czwartek nastąpi rekonstrukcja rządu, powstaną dwa nowe duże resorty: jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jeszcze dziś ma się odbyć spotkanie liderów ugrupowań koalicyjnych.Data dodania artykułu: 21.07.2025 13:20
Gawkowski: rekonstrukcja rządu w środę i czwartek - powstaną dwa duże resorty; jeden odpowiedzialny za gospodarkę, drugi za energetykę

Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Negowanie Holokaustu to haniebne kłamstwo historyczne - powiedział w niedzielę w Lublinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem to, co robi Grzegorz Braun jest uderzeniem w nasze najbardziej elementarne interesy, niszczy nasze stosunki ze Stanami Zjednoczonymi.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:22
Kaczyński o Braunie: uderza w nasze najbardziej elementarne interesy

Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Rozpoczynamy prace nad ustawą, która wprowadzi zakaz bezpłatnych staży - powiedziała na konferencji prasowej we Wrocławiu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Mają na tym skorzystać młodzi pracownicy - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 17:20
Szefowa MRPiPS: będzie ustawa zakazująca bezpłatnych staży

Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności

Obozy i kolonie wpływają na rozwój dziecka. To sprawdzian z samodzielności i okazja do nauki pewnych umiejętności w praktyce - powiedziała PAP psycholożka dr Magdalena Śniegulska z Uniwersytetu SWPS. Rodzice muszą być przygotowani na pierwszy, samodzielny wyjazd dziecka - dodała.Data dodania artykułu: 20.07.2025 12:59
Ekspertka: obozy i kolonie są dla dzieci sprawdzianem z samodzielności

Łódzkie/W kościołach odczytano list kard. Rysia z apelem ws. migrantów i zapowiedzią powołania komisji ds. pedofilii

W niedzielę w kościołach parafii diecezji łódzkiej odczytano list do wiernych kard. Grzegorza Rysia, w którym zapowiedział powołanie niezależnej komisji do zbadania zjawiska wykorzystywania seksualnego małoletnich na terenie archidiecezji łódzkiej i apeluje o „nawrócenie języka” w kwestii migrantów.Data dodania artykułu: 20.07.2025 11:00
Łódzkie/W kościołach odczytano list kard. Rysia z apelem ws. migrantów i zapowiedzią powołania komisji ds. pedofilii
Reklama

Polecane

Nie ma wrażeń bez obrażeń – niepokojący trend w sieciUsługi szpitala się kurczą. Nie będzie chirurgii twarzowo - szczękowejNowe struktury Akademii Piłkarskiej RKS Lechia!Personalia: Mirosław Kukliński w roli prezesa SIMOptymiści są do siebie podobni, pesymiści to indywidualnościEkstraklasa piłkarska - chorwacki pomocnik dołączył do WidzewaKomunikat o przerwach w dostawie prąduTermiczny must-have dla aktywnych – idealny sprzęt na trening, rower, trekkingOddajemy Scenę Młodym w Galerii Tomaszów – pierwsza odsłona za nami!Zapraszamy wszystkie dzieci  na seans filmowy!Kolejna sierpniowa rocznicaZaprezentują się przed sezonem
Reklama
Reklama
Reklama
Radni Koalicji Obywatelskiej mają reprezentować partię, czy mieszkańców?

Radni Koalicji Obywatelskiej mają reprezentować partię, czy mieszkańców?

Według informacji, jaką mogliśmy wyczytać Barbara Klatka zawieszona w prawach członka PO. Powodem było oczywiście jej głosowanie za udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium dla Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego. Przewodnicząca Rady Miejskiej podjęła autonomiczną decyzję, którą nie mogli być zaskoczeni inni członkowie klubu radnych KO, ponieważ byli o tym poinformowani wiele dni wcześniej. Barbara Klatka konkurentka Marcina Witko w wyborach na urząd prezydencki, szeroko uzasadniała swoją decyzję, dotyczącą głosowania. Podkreślała realizowane inwestycje, wykonany prawidłowo budżet, ale przede wszystkim fakt, że samorząd to miejsce, gdzie pracuje się dla... mieszkańców. Krótko mówiąc: liczy się sprawy ważne dla tomaszowian, a legitymacje partyjne należy chować do najgłębszych kieszeni. Przewodnicząca RM wykazała się sporą odwagą, bo skutki było dosyć łatwo przewidzieć.
Kucharski bierze się za pracowników Urzędu i... nie tylko

Kucharski bierze się za pracowników Urzędu i... nie tylko

Radny Piotr Kucharski wciąż generuje nowe pomysły, które mają pomagać w pracy urzędnikom i pracownikom samorządowym. Tym razem postanowił zaproponować poprawę wydajności pracy przez wzmożoną kontrolę jego czasu. Lider zespołu, znanego także, jako "Mordaka Patrol" powołuje się przy tym na... "liczne skargi mieszkańców, dotyczące nieprawidłowości w ewidencjonowaniu czasu pracy w jednostkach organizacyjnych, podległych prezydentowi miasta". No no no
Dzięki kamerom monitoringu udało się zatrzymać kierowcę przewożącego 15 osób!

Dzięki kamerom monitoringu udało się zatrzymać kierowcę przewożącego 15 osób!

Centrum Monitoringu Miejskiego w Tomaszowie Mazowieckim po raz kolejny udowadnia swoją skuteczność. Tym razem operatorzy kamer miejskich zauważyli niepokojącą sytuację na drodze i natychmiast przekazali informację policji. Mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej 52-letniego obywatela Ukrainy, który przewoził autem aż 15 osób – czyli o 7 więcej niż dopuszczała homologacja pojazdu. Kierowca stracił prawo jazdy, otrzymał 12 punktów karnych i mandat w wysokości 2 100 zł. To kolejny przykład, jak rozbudowany system monitoringu realnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa w mieście.
Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy skarżą się na uciążliwy hałas z firmy "Mordaka". Co na to przedsiębiorca?

Mieszkańcy Wąwału od dłuższego czasu skarżą się na uciążliwość działających tam firm. Piszą skargi do różnych instytucji, władz gminy wiejskiej Tomaszów. Nie ukrywają też, że czują się bezsilni, bo nikt na nie właściwie nie reaguje. Urzędy twierdzą, że nie mają odpowiednich narzędzi kontrolnych. Władze gminy pozostają właściwie bierne, a to na nich spoczywa główna odpowiedzialność. Trudno bowiem obwiniać przedsiębiorcę, że prowadzi działalność, zatrudnia ludzi, płaci podatki, zarówno te lokalne, jak i krajowe. Gmina ma w nich także swój udział. Z tym, że ta sama gmina równocześnie zezwala na budowę kolejnych budynków mieszkalnych, przekształca tereny rolne w osiedla mieszkaniowe, Zapomina przy tym, że ludziom, którzy się tu osiedlają powinno się zapewnić właściwą jakość życia. Wyjaśnienia, że każdy kupuje działkę i inwestuje na własne ryzyko są nie do przyjęcia. Dotyczy to zresztą nie tylko uciążliwości związanych z działalnością gospodarczą, ale też dostępności do mediów, dróg itd. Wśród firm na które najbardziej uskarżają się obecnie mieszkańcy, należy betoniarnia pana Mordaki. Jednak ich niepokój budzą także plany budowy kolejnych firm, w tym przetwórstwa mięsnego.
Reklama

Wasze komentarze

Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama